NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ele Courant verschijnt agelijks, behalve oj> Zon- en Feestdagen. Vrijdag 19 Juni 1885. N°. 142. ADVERTENTIE N: Itureel: Sclieepmakcrsstee®; 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-ltericliten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. ourant ABOESSUEKiEraT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 5 ('ent. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel/0.10. 199e Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN,ontvangen hebbende eene circulaire van den Cotrmissaris des Konings in tie Provincie Zuidliol- land, van den 14'len Januari 1S85 houdende uit- noodiging om, door liet aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den Igden November 1820, n°. 81, door de Districts commissie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapenden Dienst in de Nederlandenzal worden gebondendien te weten dal, ingevolge hei verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Col lecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde perso nen, met geslotene bussen, op Donderdag en Vrij dag, den 18,JCQ en I9den Juni aanslaande, aanvan gende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingezetenendie verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noo- digen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbekronipene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersleuning der instelling, welke zij 200 zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder recht geaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aanspo ring overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en iuflrmen van den gedenk- wasnligen en beslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat hij velen heerschl), neen, ongeluk- kigenvan iedcrcn strijd, waarin ons vaderland gewik keld was en nog is, ondervinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdeweik is ge*tichl: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost- en West Indische bezittingen veteranen van 40jarigen dienst, genieten uu reeds, of hebben althans het vooruitzicht te genieten, van heigeen hunne landgenooteri hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlaudsche soldaat wete het, dal, zoo hij wer kelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te ver zachten; maar het Nederlaudsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen gedachtig aan die ondersteuning met meer mildheid te verleenen, opdat liet fonds aan al die billijke aanvragen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwijzen, lot beschaming van den tijd genoot, die aan heiwerk, eenmaal zoo krachtig aan gevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf over tuigd houden, het doen zien dat deze roepstem niet te vergeefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leiden, 18 Juni 1885. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gr a vernettr van Zuidholland, van den 219leo Augustus 1831 Proirinci aalblad n°. 110), Brengt ter algemeene kennis datter voldoening aan het Kon. besluit van den lrn dier maand n°. 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwin ning van Waterloo ditmaal op Zondag den 21en dezer maand zal worden gehouden. Leiden, 18 Juni, 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. STADSNIEUWS. Heden, de gedenkdag van de roemrijke overwinning bij Waterloo, wapperde Neer- landsch driekleur van de openbare gebouwen en vele bijzondere woningen. Zondag aanst. wordt dit wapenfeit bij de verschillende godsdienstige gezindten herdacht. Heden morgen te elf uren werd in het Gebouw van het Nut van 't Algemeen de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, die werd geopend met eene rede door den voorzitter, prof. J. J. Prins. Vervolgens werd, na voorlezing der ver slagen van den secretaris-bibliothecaris, J. J. A. A. Frantzen, de uitslag der stemming bekend gemaakt, waaruit bleek dat gekozen waren tot binnenlandsche ledende hh. mr. J. Bohl, te Amsterdam; J. v. Krieken, te Rotterdam; II. L. E. Pisuisse, te Am sterdam; D. Henriquez de Castro, te Am sterdam; J. Jongeneel, te Heerlen; jlir. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, te 's IIage; dr. A. Kluyver, te Leiden; J. H. W. Unger, te Rotterdam; D. C. Meijer Jr., te Amster dam; jhr. rar. J. C. M. Van Riemsdijk, te Utrecht; mr. P. Brooshooft, te Utrecht; dr. A. Bruining, te Noord-Schermer; C. A. L. Van Troostenburg de Bruyn, te Erichem J. P. Gebhard Jr., te Amsterdam; mr. W. P. G. Van Sorgen, te Utrecht; H. M ICesteloo, te Domburg; A. Sassen, te Helmond; dr. IT. Ilartogh Heys van Zouteveen, te Assen; R. P. A. Van Rees, te 's Gravenhage; L. Couperus, te Hees; en tot buitenlandsche leden, de hh.prof. dr. H. Pischer, te Stuttgart; dr. L. Keller, te Minister; L. Daae, te Christiania. Tot lid van het bestuur, in de plaats van dr. J. G. R. Acquoy, die aan de beurt van aftreding was, werd gekozen dr. J. Ten Brink, en als penningmeester werd herbe noemd de heer D. Hartevelt. De vergadering werd, als naar gewoonte, besloten met een maaltijd op Zomerzorg. Heden was aan D. J. Siljee, steen drukker bij den heer P. W. M. Trap, een feestdag bereid. Bij zijne komst heden morgen op de drukkerij, waar hij 25 jaren onafgebroken was werkzaam geweest, werd hij aangenaam verrast door eene eenvoudige doch nette versiering, ter zijner eere aan gebracht. Door den patroon, diens familie en de gezellen werd hij hartelijk ontvangen en bij den wenschdat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren met denzelfden ijver voort te gaan de belangen der firma te behartigen, boden allen hem stoffelijke blijken van belangstelling aan. Daartoe door den patroon in staat gesteld zullen de ge zellen met den jubilaris heden avond nog eenigen tijd in de versierde werkplaats doorbrengen. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen een huzaar, in gar nizoen liggende te 's Gravenhage, die bij een ingezetene dezer gemeente, welwillend ontvangen zijnde, zich ten nadeele van de vrouw des huizes heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een paar gouden oorbellen ^elke door hem in de stadsbank van leening zijn verpand. Tevens is door de politie alhier aangehou den de bij de justitie niet onbekende J. v. T., die zich ditmaal aan diefstal van uitge stalde goederen heeft schuldig gemaakt. UNIVERSITEIT. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap, de heer A. P. Van Blommestein, geb. te Kalimati (Pekalongan), na verdedi ging van zijn academisch proeftschrift, ge titeld: ,/De artt. 1922 en 1923 van het Burgerlijk Wetboek". Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de hh. L. Broekman, H. L. Coopman, L. Kramers, J. C. Schreu- der, doctorandi; D. W. C. Van Dort Kroon en C. Nicolai, cand.-artsen. Toegelaten voor het eerste gedeelte de hh. D. M. Bruno de Mesquita, J. Broers en C. E. Heynsius, doctorandi. Tot tandmeester is toegelaten de heer II. B. Cohen. De Sic. bevat de lijst der door den heer T. Tempelman van der Hoeven, te San Antonio, in Texas, aan het rijk, ter plaatsing in 's Rijks Ethnographisch museum te Leiden, ten geschenke aangeboden voor werpen uit Texas. - De Sic. bevat de algemeene nume rieke staten, aanduidende de sterkte van den Isten ban der schutterijen op 1 Jan. van dit jaar. De Indische staatsexamens zijn jl. Maandag te 's Gravenhage aangevangen. In het geheel hadden 59 personen zich tot het departement van koloniën gewend met ver zoek om tot het afleggen er van te worden toegelaten. Reeds hebben zich 4 candidaten teruggetrokken, zoodat thans nog 51 per sonen aan het examen deelnemen, die een plaatsing wenschen bij den gewonen burger lijken dienst in Ned.-Indië, en 4, die een benoeming verlangen bij de Indische rech terlijke macht. De kansen voor de belanghebbenden zijn weinig gunstig. De minister van koloniën toch stelt dit jaar slechts 4 plaatsen open bij den burgerlijken dienst en 3 plaatsen bij de rechterlijke macht. D. v. Z. en 's Gr. Naar wij nader vernemen, zullen HH. MM. de koning en de koningin metprinse3 Wilhelmina en gevolg op 28 Juli aanst. naar het landgoed Oranje Nassau's oord vertrekken en aldaar weder geruimen tijd verblijven. Gedurende de afgeloopen maand Mei werden door de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij vervoerd 386,322 reizigers. De opbrengst was: personenvervoer/370,086.39 goederenvervoer ƒ111,267.38; aan diversen ƒ9,875.65. Totaal j 521,229.42^. Sedert 1 Januari 11. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 1,547.403 en het bedrag der ontvangsten ƒ2,404,763.13. De vergadering van aandeelhouders der Spoorwegmaatschappij Leiden-Woerden zal plaats hebben 14 Juli te Woerden. Uit het 35e verslag van het genees kundig weduwfonds, onder bestuur van prof. A. Heynsius, te Leiden, en dr. N. B, Don kersloot, te 's Gravenhage, blijkt, dat op 1 FEUILLETON. 40.) «Maar ik ben bereid u er te brengen, mijnheer...." «Neen, neen, ik wil u vandaag niet las tig vallen. Geef mij maar de aanwijzingen die ik vraag. «U zult het trouwens makkelijk vinden, heelt slechts de Rue Saint-Michel in te slaan, die u brengt naar den Quai Bonaparte. moet dien volgen en als u het vergulde hek fan de villa Beauséjour voorbij is, moet ge aan w linkerhand dien rijzenden weg inslaan, tusschen prachtige citroen-boomgaarden. Wel haast, altoos links en steeds klimmend, zult ge aan een schoone laan oranjes komen, nan het einde waarvan gij de marmeren stoep en een deel van den gevel der be wuste villa ziet verrijzen." „Signor Persani," antwoordde De Las- ®err®> »ik dank u, ik ben nu genoeg op de hoogte." U kunt niet dwalen," hervatte Giacomo. „Dat huis ligt het verst van de stad en ge- eeozaam, midden in het geboomte. Op zijn hoogst is de afstand van den val- Ion Saint Louis een veertig meter." 1 „Nogmaals, dank u en tot weerziens," sprak de graaf. En hij verliet Giacomo Persani. Hij spoedde zich naar het hotel, waar hij Luigi vond, die hem wachtte, i „Is je paard gevoederd?" vroeg hij hem. „Ja, excellenza." „Heeft het uitgerust?" „Nog niet geheel. Maar over een uurtje wel. Is u reeds klaar om naar Nice terug te keeren, excellenza?" „Neen, integendeel, ik moet naar Vin- timille." „Om vervolgens naar Mentone terug te komen en naar Nice weder te keeren?" „Ja" Dat is evenwelsprak Luigihet hoofd schuddende, „geheel en al onmogelijk, ex cellenza. „Welnu, je zult te Vintimille of te Men tone kunnen overnachten." „Ik moet morgen ochtend te Nice terug zijn, excellenza." De graaf bleef een oogenblik met gefronsde wenkbrauwen zwijgen. Kan je dan niet hier een flink paard huren, dat in staat is den weg naar Vin timille heen en terug spoedig af te leggen?" vroeg hij. „Dat zou ik wel denken, excellenza." „Welnu, hier heb je geld," sprak de graaf, terwijl hij den Italiaan twee goud stukken gaf. „Ga een paard halen en kom spoedig terug. Ik wacht je. Luigi liep op een drafje weg. Na ver loop van een kwartier kwam hij terug. „Al klaar," zei hij tot den graaf. „Waar is dan het paard?" „Men zal het oogenblikkelijk hier brengen." „Heel goed. Je moet het onmiddellijk inspannen." „Ja, excellenza." „En je zult me op den weg, op vijf en twintig pas afstand van de bergkloof Saint- Louis wachten." „Ja, excellenza." „Heb je me goed begrepen? „Ik moet u wachten op den weg, vijf en twintig pas van de kloof Saint-Louis. „Als ik, gelijk ik hoop, tevreden over je benkan je op een goede belooning rekenen." Na dit te hebben gezegd, verliet De Las- serre het vertrek en begaf zich haastig naar Garavant. XVI. VADEIt EN MOEDEI!. De Lasserre had de aanwijzingen van signor Persani niet vergeten. Hij liep snel door, en geen kwartier duurde het, of hij zag de marmeren stoep der woning, die hij zocht. Hij voelde met de hand naar den zijzak van zijn jas. „Mijn revolver is op zijn plaats," mom pelde hij. „Het is mogelijk dat ik mij verdedigen moet. Wie weet? Ze zijn in staat mij weêrstand te durven bieden en met mij te worstelen en in dat geval, wee, wee hunner, die ellendelingen!" Zijn lippen trilden en een sombere gloed straalde uit zijn oogen. Toen, met opge heven hoofd, vastberaden, gereed om zijn dochter te ontvoeren, al zou hij ook een moord plegen, liep hij op het huis toe. Een getraliede deur sloot den tuin voor het huis van den weg af Maar hoewel op die deur een slot was, deed dit alleen des nachts dienst. De graaf opende haar dus zonder moeite en was binnen de om heining. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1