BUITENLANDSCHE BERICHTEN. "M-* je: at se 3 h: m3 m *j tb«. w nr- kan worden volstaan met de inzending van eeue door een burgemeester afgegeven i verklaring op ongezegeld papier, waaruit blijkt wie, volgens diens gemoedelijke overtuiging, met uitsluiting van alle ande ren, tot de ontvangst van die gelden zijn gerechtigd. Woensdag den 17den dezer en vol gende dagen zal een examen worden gehou den voor de bevordering van gezantschaps- attaché's tot gezantscliaps-secretaris 2e kl. Het examen zal plaats hebben in een der lokalen van het dep. van financiën. (Stc.) De eerstvolgende verzendingen van brievenmalen voor Curasao langs den weg van New-York, zullen plaats vinden op 19 Juni, 3, 15 en 24 Juli, 7, 19 en 28 Augustus, 11 en 23 September en 2 en 16 October a. s., met den trein, die te 7.5 's avonds van Rotterdam naar Vlissin- gen vertrekt. Naar thans met zekerheid uit Brussel aan het Vaderland bericht wordt, zullen HH. MM. de koning en koningin Donder dag 16 Juli a. s.in gezelschap van de Belgische vorstelijke familie, een bezoek aan Antwerpen brengenter gelegenheid van de plechtige inwijding van de nieuwe Handels kade aldaar. De vorsten zullen elkander voor de kade ontmoeten, waar beiden aan boord van stoom jachten aankomen. Men verzekerd, dat HH. MM. onze koning en koningin zich tot dat einde naar Vlissingen zullen begeven, om daar aanboord te gaan van het koninklijke jacht de Valk, geëscor teerd door verschillende oorlogsbodems. Wellicht zullen HH. MM. prinses Williel- mine op dit uitstapje meenemen, doch dit is nog onzeker. Na de plechtigheid der opening van de kade, zal een déjeuner plaats hebben in het paleis op de Meir plaats, gevolgd door een receptie van de Antwerpsche dames en de Nederlandsche kolonie. Vervolgens zullen de Nederlandsche en Belgische vorsten gezamelijk de tentoonstel ling bezoeken. Bij die gelegenheid zou een feestcantate van Pieter Benoit worden uit gevoerd, gewijd aan de vrijwilligen Unie der beide natiën. Na dit bezoek aan de expositie zal in 't beursgebouw een groot banket plaats heb ben door den Antwerpschen groothandel aan de koninklijke gasten en hooge autoriteiten aangeboden. Voorts is er sprake van een bal ter eere van de vorsten, hetzij in het raadhuis, hetzij in 't operagebouw. Eindelijk zal de feestdag met een alge- meene illuminatie en Venetiaansche verlich ting met vuurwerk aan de Schelde worden besloten. Waarschijnlijk zullen onze koning en onze koningin zich met hun gevolg, na het be zoek aan Antwerpen, naar Brussel begeven. In dat geval zullen ook daar feesten plaats hebben, evenals te Gent, als de vorsten daarheen komen, gelijkt men hoopt. Het kan iutusschen ook zijn dat HH. MM. ge bruik zullen maken van het aanbod van graaf Van de Werve de Schilde die zijn prachtig hotel ter beschikking van de Nederlandsche kon. familie heeft gesteld. In dat geval zou ook de Belgische kon. familie te Ant werpen blijven overnachten en van een bezoek aan Brussel of Gent vermoedelijk worden afgezien. Door de antirevolutionaire kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" te Middel burg is, met het oog op de 2 Juli a. s. te houden deputaten-vergaderingbesloten „wijl dr. Kuyper, volgens eigen verklaring, in 't belang der anti-revolutionaire partijhet voorzitterschap van het centraal comité niet wenscht te continueeren, dezen wensch eer biedigende, haren afgevaardigde op te dra- E:n te stemmen opjhr. mr. A. F. De Savornin ohman." Voorts heeft de vereeniging nog aangenomen de volgende voorstellen: „De antirevolutionaire partij wijke niet af van de lijn, sinds 25 jaren in betrekking tot artikel 194 gevolgd." „Onze afgevaardigden spreken of stemmen in den geest van totale schrapping van artikel 168, na afreke ning." (Rel Zuiden.) De uitslag van den wedstrijd der Roei en Zeilvereeniging „Hollandia" op het Bras- semermeer en de Wijde Aa, is aldus: Scherpe vaartuigen. PrijsBlondinevan C. Van der Giessen, te Krimpen a. d. IJsel. Pleiziervaartuigen. Premie: Brunette, van H. Molenpage te Amsterdam. Prijs Bever, van N. J. Wouda te Sneek. Idem. Prijs: Telefoonvan H. Bernhard Jr. te Amster dam; premie: Hendrika, van W. C. Havie, te idem. Platbodem-pleiziervaartuigen. PrijsArgo, van Gebr. Schouten te Alfen a. d. Rijn; premie Neplunusvan J. Wolfrat te Am sterdam. Idem kleinere vaartuigen. Prijs Sperwer, van H. Bernhard, te Amsterdam; premie: Christina Maria, van idem. Tweeriemsgieken. Prijs: „Triton" van Utrecht; premie „Laga" van Delft. Vierriemsgieken geroeid door leden die vóór 1 Januari 1885 geen prijs hadden ge wonnen, prijs Neptunus, van „Njord" te Leiden; premie: Willem Barends, van „Tri ton", te Utrecht. Scherpe vaartuigenals centerboards enz. Prijs Willem Tell, van H. Bernhard te Am sterdam; premie: Begina, van jhr. mr. H. B. Smissaert, te Alfen a. d. Rijn. Platbodem-pleiziervaartuigenals jachten boeiers, tjotters enz. Prijs: Annie, van C. A. Valk, te Amsterdam; premie Herstelling van E. J. Hoos, te Leiden. Vierriemsgieken, gestuurd door leden van genoodigde vereenigingenPrijs: Juste, nan de studenten-roeivereeniging „Laga" te Delft; premie Ensenra van de roei- en zeilvereeni ging „De Hoop", te Amsterdam. Tweeriemsgieken, geroeid door leden van genoodigde vereenigingenPrijs „Njord" van Leiden; premie „Neptunus" van Amsterdam. Na afloop van den wedstrijd werden de prijzen en premiëu in het Hotel Deurlo te Molenaarsbrug uitgereikt. Per stoomboot vertrok men daarop naar Alfen, waar in het Hotel St.-Joris een diner werd gehouden. Vrouwe A. C. Bronkhuyze, wed van den heer J. J. Kuys, te Alfen a. d. Rijn overledenheeft aan de Weesinrichting te Neerbosch een legaat vermaakt: groot/2000, vrij van het recht van successie. Zaterdag namiddag is bekend geworden de uitslag van het overgangs-examen aan de Polytechnische school te Delft. Aan het examen hebben deelgenomen 86 candi- daten, waarvan 71 zijn geslaagd, en wel: Volgens artikel 61 en 62 de heeren: L. M. Barnet Lyon, G. D. Uittien. Volgens artt. 61, 62 en 64, de heeren: J. Blokland, C. C. Coomans, J. G. G. Feith, E. Gerst, C. M. A. Hartman Jr., M. J. Van Hattum, P. Hekmeyer, H. M. Henket, J. P. Heyblom, C. Hubers, J. L. Huysinga, G. N. Itz, W. H. Kam, J. Limburg, H. Van Oordt, F. L. Ortt, J. F. Quant, H. E. Ram, H. II. Sandberg, H. G. Six, H. J. A. SpandauwJ. J. Stiel tjes, J. Weeder, J. P. Wijtenhorst. Volgens artt. 63 en 64, de heer S. J. Veenstra. Volgens art. 64, de heeren: K. A. R. Bosscha, D. J. Burger, A C. Danckaerts, J. H. Faber, G. A. Fokker, H. IJ. Gat- sonides, A. d'Hollosy, W. G. Ten Hones, F. A. R. A. Van Ittersum, P. M. M. Karthaus, J. C. F. Laurillard, S P. F. Lehmkuhl, J. W. Nierstrasz, S. L. Van Oss, E. L. Prevoo, G. II. Van der Schuyt, C. F. Stork, H. C. J Streugnaerts, H. De Vries Robbé, W. Willink. Volgens artt. 61, 62 en 64 (eerste ge deelte), de heeren: J. J. Braam, G. H. Broekman, D. H. S. Ten Cate, J. C. Heuff, P. A. Jolles, N. C. Kist, S. C. P. Van MusschenbroekJ. W. Th. Van Oyen, G. RooseboomM. C. SissinghJ. C. Spak- ler, J. Van Slolk. Volgens artt. 63 en 64, de heeren: P. N. Hoorweg, K. H. Hijlkema, J. M. Prins Visser, J. Van der Struyf. Volgens art. 64, de heeren: J. N. Van Aftelen Van Saemsfoort, R. II. Bloemendal, M. E. H. C. Bongaerts, H. E. Hoekstra, C. W. J. Kymmell, P. J. C. Laumaus, F. J. Vaes en A. Hulshoff Poll. Aan het station van den Staatsspoor weg te Rotterdam geraakte gisteren bij het raugeerendoor den verkeerden stand van een wissel, een 4-tal wagens met remonte- paarden, bestemd voor Haarlem en Leiden, tegen een anderen aldaar stilstaanden trein, met het gevolg, dat van 2 paarden de pooten werden gebroken en een werd ge kwetst. Van het geleidend personeel werd een brigadier, van Haarlem, gewond en moest een huzaar met gebroken been te Rotterdam achterblijven. Naar wij vernemen, is prins Constan- tin Gortschakoff, met familie en gevolg, Donderdag II. te Zandvoort aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het hotel Kurzaal, alwaar apartementeu voor hen in gereedheid waren gebracht. In een verleden week gehouden vergade ring van den geneeskundigen raad van Noord- Holland, is het vraagstuk der doodschouw ter sprake gekomen. Zooals de wetgeving thans luidt, is het mogelijk, dat eene be grafenis vergunning worde gegeven, zonder dat een deskundige door persoonlijke be zichtiging den dood heeft geconstateerd. Het kan ook gebeurendat er sporen van een gewelddadigen dood zijn waar te nemen zonder dat er een gerechtelijke schouwing wordt uitgelokt. De geschiedenis der laatste dagen heeft glashelder bewezen, dat zulke betreurenswaardige feiten inderdaad zijn voor gekomen. De raad besloot na eenige |bespreking: 1. dat van den geneeskundige, die een overlijdensopgave van zijn gestorven patient indient, de uitdrukkelijke verklaring zou worden gevorderd, dat hij het lijk heeft geschouwd; 2. dat den gewonen medicus of den offieieelen doodschouwer bij zijn op gave omtrent het overlijden de verklaring zal worden voorgelegd, „dat naar zijn mee ning teekenen of aanduidingen van een geweldigen dood niet bestaan", terwijl bij het ontbreken van zoodanige verklaring geen begraving zou kunnen geschieden zonder verlof der justitie. Verder werd besloten reeds dadelijk op wetswijziging aan te dringen en een com missie te benoemen, die de redactiewijzi gingen zal formuleeren en ook antwoorden zal op de vraag: wat voorgeschreven zal moeten worden voor de gevallenwaarin de oorzaak van den dood als „onbekend" opgegeven wordt. Nog werd besloten zich tot den minister van binnenlandsche zaken te wenden met het verzoekvan regeeringswege een des kundige naar Spanje af te vaardigen, ten einde zich op de hoogte te stellen van de inenting tegen de cholera, aldaar door dr. Ferran in toepassing gebracht. De uitgifte van valsche coupons blijft te Amsterdam geregeld voortgaan. Thans was een koffiehuishouder in de Barendsz- straat het slachtoffer der kwade praktijk. Een hem onbekend persoon gaf in betaling een papiertje, schijnbaar eene coupon groot ƒ1.50 der leening van de stad Amsterdam n". 81S5, serie 15.S68 en dragende de na gemaakte handteekening „Carp". Voor de vierde maal in eenige weken tijds brak tusschen den Zaterdagnacht en Zondagmorgen te Utrecht een felle brand uit. De commandant van de brandweer heeft zich eenigermate aan de hand en een opzichter van de genietroepen, inwonend, aan een der vingers bezeerd. Binnen het half uur was de brand gebluscht, want juist voor het bedreigde perceel lag de waterleiding, die in den laatsten tijd uit stekend werkt. Hel halve perceel, dienende tot estaminet en verhuren van kamers, is echter beschadigd, doch voor brandschade verzekerd. Vrijdag bevonden zich te Nijmegen een tweetal Amsterdamsche kooplieden en een Rotterdammer dito, die ééne firma schenen uit te makenen die bij verschillende lieden zoogenaamde gouden horloge-kettingen tegen flinke prijzen aan den man hebben gebracht of hebben getracht deze van de hand te doen, welke kettingen echter in waarde zoo wat met koper gelijk staan. Door hare fraaie en bedriegelijke bewerking zijn die ket tingen voor den oningewijde zeer moeielijk van de echte gouden te onderscheidenzoodat men voorzichtig moet zijn in het aanschaffen van zoodanige sieraden van lieden, die zich daar mede aan de deur vertoonen en die men niet kent. Dat oningewijden niet alleen de slachtoffers van deze firma kunnen wor den, bewijst het feit, dat een voornaam goudkashouder aldaar, door wien een der kooplustigen een zoodanigen ketting liet toetsen, dezen vergulden ketting voor een echten gouden verklaarde en de waarde aan goud daarvan zelfs bepaalde. Omtrent de viering van het 700-jarig bestaan der stad 's Hertogenbosch wordt ge meld, dat het voornemen bestaat, de fees ten te doen aanvangen op Zaterdag 18 Juli e. k. De optocht, die op Maandag daar aanvolgende zal worden gehouden, belooft luisterrijk te zijn; hij zal de voorstelling bevatten van het ontstaan, dbn bloeitijd en den tegenwoordigen tijd der stad, naar de ontwerpen, vervaardigd door den schilder A. J. Der Kinderen, te Amsterdam. Boven dien zullen de feesten worden opgeluisterd door groote vocale en instrumentale concer ten en door een festival van muziekgezel schappen. De feestcommissie stelt zich ver der voor, eene Kermesse d'été op te rich ten in het plantsoen en een ballon op te laten, bestuurd door een luchtreiziger van Parijs. Dezer dagen werd bij het restaureeren der R. K. kerk te Teeffelen (gem. Ooien) toen men bezig was tegen den kerkmuur den grond uit te graveneene uit één stuk vervaardigde steenen doodkist gevonden, waarin nog eenige beenderen. Eenige let ters, doch grootendeels onleesbaar, waren aan de buitenzijde der kist uitgebeiteld. GKAVENI1AGE. Door Z. M. is aan J. Helder, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als burge meester van Bergen (Noordholland). De heer 11. Thionville, benoemd tot consul der Nederlanden te Point-a-Pilreis als zoodanig door de Fransche regeering erkend. De minister van oorlog zal op 18 dezer geen audiëntie verleenen. BELGIË. De verkiezing, welke gisteren te Brus sel plaats had voor een lid van den senaat heeft lot geen rechtstreeksche uitkomst ge! leid. Er moet eene herstemming worden gehouden tusschen den heer Demeur (radi caal) die 3084 en den heer Goblet (liberaal) die 2883 stemmen verkreeg. De verkiezing gaf blijk van weinig opgewektheid; van de 12500 ingeschreven kiezers hadden slechts 7766 hunne stem uitgebracht. De heer Jour- dain, candidaat der clericalen, verkreeg 1680 stemmen. K X G E L A D. Officieel wordt bericht, dat lord Sa lisbury de vorming van een kabinet heeft aanvaard. Het banket der Cobden-club, gisteren avond te Greenwich gehouden, werd gepre sideerd door sir Charles Dilke, die een dronk uitbracht op Cobden. Hij roerde de Egyptische quaestie aan en zeide dat het doel van Engeland geweest was: Egypte te behoeden voor eene vreemde annexatie en de rust te bewaren. Na het vertrek der Engelsche troepen oordeelde hij het best den waarborg van Egypte's onzijdigheid door de mogendheden, evenals dit met België het geval was. De rust in Egypte zoude wel verzekerd kunnen worden door onderhande lingen met den Sultan, wiens rechten men niet moest vergeten. Volgens berichten uit Londen is de officiëele enquête omtrent de schipbreuk der Nisero geëindigd. Het Wreek Commission- ners Court overwoog dat de ramp is ver oorzaakt doordien de kapitein niet op de zeestroomingen bedacht is geweest, toen hij van koers veranderde om kolen in te nemen. Het hof gispte echter niet alleen het gedrag van den kapiteinmaar ook van den hoofd machinist, die den gezagvoerder niet tijdig had gewaarschuwd dat er gebrek aan kolen was. Het hof heeft uit overweging van de ellende, die de bemanning reeds in Tenom heeft doorstaan, geen straffen opgelegd. De volksraad van de Transvaal heeft vernietigd het op 6 dezer genomen besluit; waarbij de onbevoegdverklaring voor het lidmaatschap van den volksraad werd uit gesproken tegen alle persouen die voor of tegen de wederinlijving of den wederafstand van de Transvaal aan Engeland, mochten hebben gepetitionneerd. FRANKRIJK. Het door den senaat aangenomen ont werp van wetkrachtens hetwelk een dood vonnis niet meer in het openbaar zal worden voltrokken is door de kamercommissie on derzocht en deze heeft er de volgende wij zigingen in gebracht1". De strafoefening moet bijgewoond worden door een der rech ters die het vonnis uitspraken. 2°, Genees kundigen worden op hun verzoek toegelaten, doch hun getal is beperkt tot twintig. Zijn er meer aanvragen, dan kiest de deken der medische faculteit wie hunner tegenwoordig zullen zijn. 3°. De maire der plaats waar het doodvonnis uitgevoerd zal worden, moet daarvan kennisgeving ontvangen. Tot rap porteur is de heer Ferdinand Dreyfus be noemd en deze heeft in last urgentverklaring te vragen, ten einde de wet tot stand kome véér het sluiten der parlementszitting. DII IT SC II GA ND. Keizer Wilhelm heeft zijn vertrek uit Berlijn naar Ems op 20 dezer bepaald. Het bericht eener zamenkomst der drie keizers in den loop van den zomer schijnt zich te bevestigen. Zij zou plaats hebben op het slot Reiehstadt (Bobemen). Volgens de Köln. Zeit. hebben zich verscheidene kamers van koophandel uit de Rijnprovincie, op het initiatief van de kamer te Mannheim, tot den Duitschen rijkskan selier gewend met het verzoek om Rotter dam of Antwerpenmaar in geen geval Vlissingen als aanlegplaats voor de Duit- sche postbooten te kiezen. Het handels- en scheepvaartverkeer van de RijnlandenWest- falen en zuidwestelijk Duitschland (Baden, Wurtemberg, Elzas-LotharingenBeieren, Hessen), zoude anders ten allen tijde ge noodzaakt worden, om zijn weg over En gelsche havensteden te nemen. Vorst Von Bismarck wordt in de laatste week dezer maand uit de badplaats Kissingen in deze hoofdstad terugverwacht. Hij zal de voltrekking van het huwelijk van zijn tweeden zoon, den geheimen regee- ringsraad graaf Willem Von Bismarck, met mejuffr. Sibylla Von Arnim, welke den 29 dezer te Kröchlendorf plaats heeft, bijwonen. Daarna zal zich de vorst tot het gebruik van eene nakuur naar Friedrichsruh be geven.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2