BUITENLANDSCHE BERICHTEN. de lammeren dan in vorige jaren. Voegt 1 men daarbij de mindere opbrengst def koeien I en van de wol, dan kan men veilig reke- non, dat de boeren van dat eiland ander- j halve ton gouds minder ontvangen, dan in andere jaren. Aan den generaal-majoor Den Beer Poortugaal, gewezen gouverneur der Kon. Mil. academie te Breda, is door de geza menlijke cadetten een kostbaar souvenir aan geboden, bestaande in een fraai album met photographieën. De overgangsexamen der cadetten van de Kon. Mil. academie van liet le en 2e studiejaar beginnen den 25en Juni en ein digen den 14en Juli a. s. Van af den 18en Juni worden geen lessen meer gegeven, maar mag de beschikbare tijd voor eigen studie worden gebruikt. 's GK1ÏMII4GË. Door Z. M. is aan de heeren P. De Gorter en J. H. Schotborgh, beiden op Curasao, vergunning verleend tot aanneming van het ordeteek en van het Borstbeeld van den Be vrijder, hun door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. - Door Z. M. is, aan A. Everts eervol ontslag verleend als opzichter 1ste kl. voor het stoomwezen, en zijn benoemd: tot in genieur 2de kl. voor het stoomwezen J. IV. Kooy, thans adspirant-ingenieur voor het stoomwezen; tot opzichters 1ste kl. voor het stoomwezen J. M. Kuiler en J. C. Fels, thans opzichters 2de kl. voor het stoom wezen; lot opzichter 2de kl. voor het stoom wezen R. Van der Valk te Voorburg. Door Z. M. is de 2de luit. A. C. P. Charlouis, van het 6de reg. inf., voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië. De adelborsten 1ste kl. M. H. E. Sachse, J. M. Groen, A. J. Van Stockum, J. II. Van Leent, M. F. Braakman, C. 11. De Lussanet de la Sablonière en P. Swaters van Schaumburg, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, en J. H. Hummel, 11. J. Pak, J. S. F. Gallay, A. II. C. lleydemanJ. J. C. C. Bennik en A. Van den Driessen Mareeuw, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Aljeli, worden met 25 dezer op non-activi teit gesteld. De luit. ter zee 1ste kl. H. Velthuyzen en de luit. ter zee 2de kl. A. H. Hoekwater en J.C.Cramer, worden met 26 dezer gedetacheerd bij den marine-torpedo- dienst te Willemsoord. De adelborsten 1ste kl. J. F. Graadt van Roggen en W. J. G. Umbgrove, dienende respectievelijk aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschepen Tromp en Atjehworden met 26 dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. opleidingsschip Ad miraal van Wassenaer en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Pollux. De minister van justitie zal op 16 dezer geen audiëntie verleenen. Voor het gerechtshof nam gisteren in de bank der beschuldigden plaats de verwers- knecht J. C. N.laatst wonende te Amster dam, beschuldigd van opzettelijke brand stichting. Deze persoon meldde zich in den morgen van 6 Jan. jl. te Leiden bij de politie aan met de mededeeling, dat hij den avond te voren per stoomboot van Amsterdam te Alfen a. d. Rijn, zijn vroegere woonplaats, was aangekomen, aldaar den muur van de lakfabriek der firma V. C°. was overge- kloramen, door hem toen een ruit was stuk geslagen en zich daardoor binnen de fabriek had begeven. Hij had daarop van zijn zak doek een stuk gescheurd, dit met lakmoes bestreken, het aangestoken en gelegd tus- schen vaten die met licht ontvlambare stof fen waren gevuld. Toen het vuur in om vang toenam had hij zich verwijderd na eerst de eigenaresse der fabriek, die op 25 meter afstaud woonde, en daarna het"werk volk te hebben gewekt. Eindelijk was hij naar Leiden op de vlucht gegaan. Als reden voor zijne handeling had hij bij zijne opgave gevoegd dat hij vóór 5 jaren op de fabriek werkzaam zijnde, met de eigenares er van, die toen weduwe was, huwelijksrelatiën had aangeknoopt die ech ter op raad harer familie waren afgebroken. Hij had de weduwe toen gedreigd zich over 5 jaren te zullen wreken en thans had hij aan die bedreiging gevolg gegeven. Voor het hof verklaarde besch. dat hij na den dood van zijn vrouw zich gedurende geruimeu tijd aan drankmisbruik had over gegeven en waarschijnlijk nog onder den in vloed daarvan het verhaal aan de Leidsche politie zou hebben gedaan. Hij kon zich daarvan nu niets meer herinneren en wist niets van het stichten van den brand. Uit het getuigenverhoor bleekdat de lakfabriek voor het grootste gedeelte door den brand was vernield, dat in de laatste drie weken in de tabriek niet was gestookt, dat besch. in den bewusten nacht van 5 op SBZ 3D SS» 4C2 'M M. B3 6 Jan. in de nabijheid van de fabriek was gezien en dat hij tegenover zijn meesteres met wraakneming had gedreigd. Belangrijk was vooral de getuigenis van een vroegere medegevangene van besch., die mededeelde van besch. zelf in de gevangenis te hebben vernomen dat door hem de lak fabriek te Alfen was in brand gestoken, terwijl hem, nadat hij nog had gezegd dat zijn vader en moeder krankzinnig waren ge storven door een andere gevangene den raad was gegeven zich inaar wat gek aan te stellen en zich te houden alsof hij van niets wist. Van krankzinnigheid was door deskundi gen geen spoor te ontdekken, zoodat adv,- generaal mr. Bijleveld het met de deskundi gen eens was dat besch. de gevolgen van zijn daad zeer goed had voorzien en requi- reerde mitsdien eene veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf. Na verdediging door mr. Smissaert werd de uitspraak bepaald op Donderdag aanst Nader verneemt men, dat de man wiens lijk gisterenochtend uit den vijver van het Haagsche Bosch werd opgehaald, aan een der armen een paar versche wonden had. Het lijk moet volgens de schouwing slechts kort in het water hebben gelegen. In het Handelsblad van heden komt onder de rubriek „Binnenland" het navol gende voor: De Gi'oeutyd. Men schrijft ons uit Leiden: In een ingezonden stuk in de Leidsche Ctwordt met koolzwarte kleuren de toekomst afgeschilderd, die het Leidsche studentencorps onvermijdelijk te gemoet gaat alshet den groentijd niet af schaft. Justus, de inzender van het stuk, ver telt, hoe hij gedroomd heeft, dat Leiden een ville morte was geworden, het studentencorps tot op zestig leden was verminderd euz. en hoe dat corps weer een nieuwe gulden toekomst tegemoet ging door afschaffing van den groentijd. Dat is alles mooi en wel, maar droomen zijn bedrog; dat blijkt weer hieruit daar deze droom uit onwaarheid voortgesproten was. De inzender in de L. C., en met hem verscheidene andere bladen, schijnen de quaestie tusschen den rector-magni- ficus en het Leidsche studentencorps niet goed te begrijpen. Wat is het geval? Jaren geleden had het L. S. C. een wettelijk geregelden groentijd. Die werd afgeschaft, en het groenwezen bleef slechts door gewoonten en gebruiken, ten wier opzichte een student vrij conservatief is uitgevallen,bestaan. Terwijl echter vroeger die tijd voor de nieuw aan- gekomenen een hoogst onaangename periode was, is dit juist in de laatste vijf of zes jaar heel wat veranderd; ja, gedurende de twee, drie eerste dagen doorleeft de „groen" nu en dan een minder prettig uurtje; maar als hij zich een beetje thuis gevoelt, vermaakt hij zich vaak in zijne nieuwe omgeving. Een tijd geleden echter heeft het bestuur van den senaat der universiteit en later de rector-mag- nificus zich met den groentijd bemoeid en bij het collegium of het corps op verandering aangedrongen. De gevolgen er van waren 1°. dat de plechtige inauguratie vervroegd werd; 2". dat „deladdeE', een bergplaats voor stoelen en ledige vaten toe- behoorenae aan de sociëteit, welke gedurende den groentijd tot 3 October door het bestuur werd opengesteld, voor léden en novitii, gesloten werd 3". dat de introductie van novitii op de sociëteit na elf uur 's avonds in de societeitswet verboden werd. Dit alles was mogelijk, daar al die maat regelen op corps- of societeitswet konden steunen en het is niet te ontkennen, dat ze hun goede zijde hadden. Nu echter verzoekt de rector-magnificus een ■westelijke bepaling, die den novitii de ochtenduren vrijlaat ter wille van hun studie. Dat was niet mogelijk zonder wettelijke regeling van den groen tijd een terugkomen dus op iets dat als niet bruik baar was afgeschaft. Tegenstanders van den groen tijd kunnen dat nooit verlangen, voorstanders zijn er voor 't meerendeel tegen. Een der leden stelt daarom op de laatste corpsvergadering een motie voor, waarin bij de leden er op aangedrongen wordt dat zij de novitii gedurende de ochtenduren vrij zullen laten. Te recht verzet men zich er tegen; die motie bindt niet; wordt er door enkele dier leden geen gehoor aan gegeven, dan zal toch het corps er voor aansprakelijk gesteld worden. Vandaar dat met groote meerderheid de motie ver worpen wordt. Wat kon daarop het collegium anders doen dan voor te stellen den brief van prof. G. D. L. Huet, rector-magnificus voor kennisgeving aan te nemen? Dit is in korte trekken de waarheid zooals zij ook in de Minerva en de Vox siudiosorum vermeld stond. Als de inzender in de L. C. burger van Leiden was, hij zou zijn nachtmerrie niet verteld hebben. Hij heeft er alleen een benauwden nacht van ge had, maar zijn verhaal zal door de buitenwereld voor waarheid aangenomen wordende ouders zul len aarzelen hun zonen naar het „moordhol" Lei den te sturen, waar vrijheid, gelijkheid en broe derschap leugens zijn, de pijnbank voor de „groenen" nog bestaat en waar midaeleeuwscke wanbeschaving nog onder de studenten heerscht, ruwheid en rechtverkrachting dagelijksch brood voor de stu- deerende jongelingschap zijn. En als het aantal studenten aan Leidens Hoogeschool afneemt, het studentencorps inkrimpt tot een zestigtal leden, Leiden daardoor een doode stad wordt, dan zal Justus het zijne daartoe bijgedragen hebben. Ook als Justus student was of was geweest, zou hij zijn stuk ongeschreven hebben gelaten Want zoo op iets dan is op den groentijd toe passelijk het Fransche gezegde: de loin c'est quelque chosede pres ce n'est rien. KIVGELA9ID. Het hoogerhuis nam in derde lezing de «3 «jr i: c. a. m wet op de kiesdistricten aan. De daarin aangebrachte amendementen behoeven nog de goedkeuring van het lagerhuis, dat de over weging er van op Maandag vaststelde. De beide huizen zijn daarna tot Maandag uit eengegaan. In het lagerhuis deelde de heer Glad stone mede, dat de koningin het ontslag van het ministerie heeft aangenomen en lord Salisbury heeft ontboden die zich thans bij de koningin bevindt. Lord Salisbury kwam gisteren te vijf uur 's namiddags te Balmoral aanen had onmidellijk een onderhoud met de koningin. Men verneemtdat hij heeft toegestemd een ministerie te vormen, en zelf met den post van Premier de portefeuille van buitenland- sehe zaken op zich genomen. De koningin komt Dinsdag naar Windsor terug. De Pall Mali verneemt uit Berlijn eene eigenaaardige lezing van de oorzaken der Engelsche kabinetscrisis. Onder de diplomatie zegt men, dat lord Rosebery naar Berlijn is gegaan om de voorwaarden van eene verzoening met Yon Bismarck te ver nemen, en Camberlain naar Parijs ging om van den heer De Freyciuet te hooren, wat men voor een Engelseh-Fransch bondgenoot schap wel vragen zou, met dit alternatief, dat, wanneer Frankrijks eischen al te bui tensporig waren, men met lord Salisbury zou te handelen hebben. Lord Rosebery vernamdat eene verzoening met Gladstone onmogelijk was; Chamberlain hoorde, dat niets minder dan //gelijk deelen", in Egypte de eisch was. Toen zij dus terugkeerden had het Britsch kabinet niets anders te doen, dan zijne begrafenis te regelen. Naar hetgeen uit Cairo aan de Standard wordt gemeld ziet men voortdurend talrijke Soedansche vluchtelingen in Egypte aanko men. In de laatste zes weken waren er alleen via Dongola 11,000 gearriveerd. De Egyptische regeering begint over dien toevloed ongerust te worden. De Standard verneemt uit Shanghae eenige bijzonderheden over het tusschen Frankrijk en China gesloten vredesverdrag. Eene commissie zal benoemd worden om alle grensquaestiën binnen den tijd van zes maanden te regelen. De rechten te Pao-Shun en Lang-Son zullen door de Chineezen worden geheven, maar aldaar zullen Fransche consuls worden aangesteld om voor de handelsbetrekkingen tusschen het noorden van Tonkin en de Chineesche provincie Yunnan te waken. Onmiddellijk zal door de Franschen een spoorweg in Tonkin gelegd worden. Tien jaren blijft dit verdrag van kracht. Andere tusschen Frankrijk en China gesloten tractaten on dergaan geen verandering. FRANKRIJK. De Fransche senator, generaal Cha- baud-Latour, is op 81-jarigen leeftijd gestor ven. Tijdens het beleg van Parijs was hij kommandant van de genie. Hij was een der rechters van Bazaine, van Juli 1874 tot Maart 1875 min. van binuenl. zaken onder De Broglie en volgde in 1877 Ernest Pieard als senator op. Er is een laatste testament van Vic tor Hugo gevonden, geheel met zijne hand geschreven en van 1881 gedateerd. Hij be noemt daarbij Léon Say tot executeur en deze heeft de opdracht aangenomen. ITALIË. In de kamerzitting van gisteren heeft de minister Manciniin antwoord op eene vraag naar aanleiding van het Tunis-incident, geantwoord, dat Frankrijk, na daarover op vriendschappelijke wijze door hem te zijn onderhouden, zijn leedwezen heeft te kennen gegeven en verklaard; dat het voortaan dergelijke voorvallen zou trachten (e voor komen. DITITSCULAND. Naar men van goederhand verzekert, heeft prins Von Bismarck aan de Engelsche regeering te kennen gegeven, dat de Duit- sche regeering de terugroeping van den Britschen consul-generaal te Zanzibar, sir John Kirk, verwacht, omdat hij de bewijzen in handen heeft, dat de heer Kirk de man is, die den Sultan van Zanzibar tot het aannemen van eene jegens Duitschland vijan dige houding heeft aangezet. Het aantal geschriften in Duitschland, vooral in Brunswijkten gunste van den hertog van Cumberland neemt steeds toe. In de laatste dagen zijn in Brunswijk ver scheidene brochures verschenendie bij mas sa's zijn verspreid. De hertog van Mecklenburg vertoeft thans bij den hertog van Cumberland te Gmunden. Dat bezoek wordt in verband gebracht met de quaestie der Brunswijksche erfopvolging. GEMENGDE BERICHTEN. Aan de groote opera te Parijs heeft eene soort omwenteling plaats gevonden, die door dansschoentjes veroorzaakt werd. Op de directeuren van de opera rust namelijk de verplichting om de danseuses de noodige schoentjes te leveren en zoo ontvangt eene „prima ballerina" bij iedere voorstelling een paar, de eerste sujetten een paar voor drie voorstellingende tweede danseuses een paar voor vijf voorstellingen en „les Rats" een paar voor zeven voor stellingen. De schoenen-leverancier te Parijs bracht, voor elk paar, vijf en een halve franc in rekening, 't geen eene jaarlijksche uitgave van dertigduizend gulden veroor zaakte. De nieuwe directeuren, Ritt en Gailhard peinsden op middelen om deze uitgave klei ner te makenen sloten eindelijk een contract met een leverancier te Milaan, die voor prima qualiteit dansschoenen slechts drie francs en vijf-en-twintig centimes in rekening bracht. De directeuren waren zoo onvoorzichtig om te vertellen wat zij gedaan hadden en nauwelijks kwamen de Italiaausche schoen tjes dan ook te Parijs aan, of een storm van verontwaardiging barstte in het corps- de-ballet los. Alle dames waren het er over eens dat Fran?aises niet in Italiaansche schoentjes konden dansen't waren trouwens ook geen schoentjes maar klompen, en nu was het wel mogelijk dat eene Italiaansche danseuse in zulke lompe dingen kon dansen, maar dat was eener Parisienne onmogelijk. Gailhard had de grootste moeite van de wereld om de gemoederen tot kalmte te brengen; hij bekende berouwvol, dat hij zich vergist had en beloofde dadelijk Parijsche schoentjes te zullen bestellen. In werkelijkheid echter zond hij Parijsche modellen naar Milaan en liet die daar, teg;en den prijs van drie en een kwart franc, imiteeren. Toen de nieuwe dansschoentjes verdeeld werdenwaren alle dames in de wolken over de fraaie en gracieuse vormen er van, en de schoentjes werden hooglijk geprezen, Eenige dagen geleden bracht echter de vroegere Parijsche leverancier het bedrog aan het licht, en den armen directeuren hangt weder een dreigend onweder boven het hoofd. Het huis van generaal Grant te Phi ladelphia dat hem dadelijk na afloop van den burgeroorlog als erkenning van zijn verdiensten bij het behoud van de Unie, door eenige burgers der stad geschonken werd, is de 26en Mei in openbare veiling voor 22,590 dollars verkocht. De Poolsche tenor Mierszwinki heeft in de laatste 6 maanden 80 voorstellingen gegeven en ongeveer 230.000 fr. verdiend. De sprinkhanenplaag in Bessarabië dreigt de boeren met volslagen ondergang. In een district der provincie werden 7500 bunders land in een paar dagen in een woes tenij herschapen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 13 Juni. De Timet meldt uit Caïro van den 12en: Volgens de jong ste berichten uit Soeakim heeft Kassala zich nog niet overgegeven. KAATSTE BERICHTEN. Op de Ruïne werd heden morgen eerst een jongentje en daarna een aldaar surveil- lerenden agent van politie door den hond van den heer G., wonende buiten de Morsch- poort, aangevallen, terwijl laatstgenoemde een nog al vrij hevigen beet in zijn arm ontving. De hond is afgezonderd. Een 15-jarige jongen P. d. 1. R., die heden morgen een paard een klap gaf, kreeg een zoodanigen slag tegen het hoofd, dat hij tegen den grond viel, en een wond aan het voorhoofd bekwam. Na in het bureau van politie te zijn gebracht om be handeld te worden is hij huiswaarts gekeerd. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den slagersknecht J. C., die zich aan misbruik van vertrouwen heeft schuldig gemaakt. Hij is naar de gevangenis te 's Hage overgebracht. Nader vernemen wij, dat HH. KK. HH. de groothertog en groothertogin van Saksen eerst in de maand Augustus hier ter stede worden verwacht ten einde eenigen tijd te Scheveningen te vertoeven. In den afgeloopen nacht heeft te 's Hage een jager, K. genaamd, van het 4e bataillon le comp. getracht in de ka zerne zich dood te schieten met zijn geweer, waarvan hij de trekker met een touwtje aan zijn voet had bevestigd. Het geweer ging echter te snel af, zoodat de kogel doorzijn hand ging.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2