w-< c; d s b mc o *j. /m w nr- BUITENLANDSCHE BERICHTEN. G. Keyzer, W. K. F. Meijer, D. A. Sauer, H. Ströer, B. M. Van Till en G. H. Watson. Eerstdaags zalnaar de N. li. C. ver neemt, in de hoofdofficiersrangen van het wapen der cavalerie eene belangrijke promo tie plaats hebben. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Mei 1885 vervoerd 23477 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer ƒ3946,656, goederen 354.95. Totaal 4301.606. Sedert 1 Januari 11. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 91704, opbrengst 14677.97, goederen en diversen 1635.03 en totaal het bedrag der ontvangsten 16313.00. Per dagki'ometer 12. Ter verbetering van het bericht uit Rijnsburg kan met zekerheid worden meege deeld, dat de feestelijke opening van de stoomtramliju Noordwijk aan ZeeRijnsburg Leiden zal plaats hebben, niet op Dins dag 16, maar op Zaterdag 20 dezer. De feestrit heeft plaats van Leiden 's morgens 11 uur. Eenige autoriteiten zullen tot bij woning worden uitgenoodigd. De nieuwe lijn wordt op 21 dezer voor het publiek geopend. Men vleit zich, dat in de feestweek der Leidsche universiteit, aanvangende 22 dezer, ook aan Noordwijk aan Zee en het nieuwe badhotel Hui» Ier Duin, dan levens geopend wordende, een druk bezoek zal te beurt vallen. N.B.Ct Door wijlen vrouwe Adriana Clasina Bronkhuyzen, wed. van den heer J. J. Kuys. te Alfeu aan den Rijn overleden, is aan de Martha-stichting aldaar gelegateerd de som van ƒ1000, vrij van successierechten. De commissie benoemd uit den Delfts- havenschen gemeenteraad voor het ontwerp betreffende de vereeniging van Delftshaven met Rotterdam heeft haar rapport ingediend. "Vier leden waren er voor, een er tegen. De voorwaarden zijn gelijkluidend met die der commissie van ingezetenen. In de Nieuwe Rotlerdamscle Courant van eergisteren kwam het navolgend inge zonden stuk voor: Mijnheer de Redacteur, In het uommer van uw geacht blad van gisteren heeft de heer Behrens de namen bekend gemaakt van het door hem geënga geerde opera-personeel. Daar het mijne vriendenaan welke ik voor geruimen tijd reeds te kennen gaf dat ik voor het vqlgend seizoen aan de Rolter- damsehe Opera verbonden bleef, verwonde ren moet mijn naam op de lijst niet ver meld te vindenzie ik mij verplicht hier het volgende mee te deelen. De heer Behrens liet mij voor het vol gende seizoen een engagement aanbieden, waarna omtrent de voorwaarden daarvan mondeling en per brief werd overeengeko men. Plotseling kon de heer Behrens zich van deze overeenkomst niets meer herinneren, en verklaarde hij niet alleen niets afgespro ken maar nog veel minder iets daaromtrent geschreven te hebben. Hoewel ik gedurende de jaren, welke ik met den heer Behrens aan de Opera ver bonden was, gelegenheid had op te merken dat hij werkelijk aan zwakheid van geheu gen leed, wist ik echter niet dat deze reeds zoover gevorderd was, dat hij gewichtige overeenkomsten, zijne onderneming betreffen de volkomen vergeten zou. Ik was dus genoodzaakt de hulp van een advocaat in te roepen en ziehet geheugen van den heer Behrens kwam in zoover terug, dat hij mij een contract ter teekening liet voorleggen. Tot mijn leedwezen scheen hij zich echter nog niet te kunnen herinneren hoe de be palingen daarvan behoorden te luiden, en daar de inhoud van het mij voorgelegde stuk geheel indruischte tegen hetgeen wij overeengekomen waren, heb ik, zooals van zelf spreektverklaard slechts zoodanig stuk te kunnen onderteekenen dat met juistheid weergeeft wat tusschen ons was overeenge komen. Ziedaar de toedracht der zaak. Van de wijze waarop zich het geheugen van den heer Behrens nu verder ontwikke len zalhangt het af of deze zaak ook den rechter nog zal bezig houden. Hoogachtend Caroline Charles Hirsch, 10 Juni 1885. Opernsangerin. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van gisteren schrijft de heer Behrens: Geehrter Ilerr Redacteur, Dankbar werde ich Ihnen sein für Auf- nahme der folgendeu Zeilen In Ihrem Blatte 159 kommt ein Aufsatz der Opernsangerin Prau Caroline Charles- Hirsch vor, der in sofern schmeichelhaft für mich ist, als ich daraus ersehe, dass Brau Hirsch seit Jahren Studiën über mein Gedachtniss angestellt zu baben scheint. Tndem ich Prau Hirsch meinen Dank sage für das von mir ungeahnte Interesse, welches aus solcher Beobachtung spricht, bedaure ich zugleich dass der übrige Inhalt ihrcs Inserates mich zu keinerlei Beantwortung veranlassen kann. Conrad Behrens. De heer Behrens moge een uitnemend zanger, een voortreffelijke tooneelspeler en blijkens zijn schrijven aan mevrouw Caroline Charles-Hirsch aanleg bezitten een tweede Heine te worden; zijn antwoord is geen weerlegging, wekt hoogstens een glimlach, en is tegenover een vrouw ten zeerste misplaatst. Een treffend ongeluk had gisterenavond aan het Oostplein te Rotterdam plaats. Eenige kinderen waren aldaar op ledig staande kar ren aan het spelen, toen eene der karren vooroversloeg, zoo dat een 15-jarige knaap met het hoofd er onder kwam. Hij werd zwaar gewond en was eenige oogenblikkeu later dood. Dr. H. De Vries, hoogleeraar aan de gemeente-universiteit te Amsterdam, is door de Belgische regeering uitgenoodigd rapport uit te brengen over een op het te Brussel te houden congres van plantkunde te be handelen vraagstuk. (A, C.) De beide remcylinders der affuiten van het gepantserde koepelfort op de Hars- sens te Helder, die tengevolge van het schieten onder groote elevatie gesprongen waren, zijn thans door sterkere cylinders vervangen, geleverd door de firma Krupp te Essen. De proeven kunnen dus nu weder hervat worden. Aan boord van een te Nieuwediep bin nengekomen Russisch schipveroorlooft men zich de weelde er een beer op na te houden, die aan een ketting op het dek verblijf houdt. Een knaap die gisterenmiddag aan boord van het schip kwamkon de verzoeking niet weerstaan zich aan eene hoeveelheid scheeps beschuit, welke voor het dier bestemd was, eens goed te doen. Dit scheen echter den beer minder te behagen; althans hij pakte den jeugdigen indringer op gevoelige wijze beet, en de jongen zou er zeker minder goed zijn afgekomen, indien niet een der opvarenden hem had ontzet. Nu kwam hij gelukkig met den schrik en een verscheurd pak vrij. Een hevige brand woedde Woensdag middag jl. te Eemnes-b.uitenwaardoor acht huizen eene prooi der vlammen werden. De brand ontstond waarschijnlijk door het spe len van kinderen met lucifers en krullen. In den nacht van 5 op 6 Juni jl. zijn door middel van buitenbraak en iuklirn- ming in de woning van J. J. VanKeizers- waardwinkelier te 's Hertogenboschonder scheidene meerschuimen sigarenpijpen, olie- pijpen en steenen tabakspijpen, sigaretten enz. ontvreemd. Van dien diefstal wordt ver dacht Victor Maria Johan Hilbrant geboren te Antwerpen 15 Dec. 1867schoenmakers leerling te 's Hertogenbosch woonachtig, gestalte niet groot en vrij gezet. Hij pleegde meermalen diefstal en ventte de gestolen voorwerpen ten plattenlande. Thans vent hij vermoedelijk in Noordbrabant postpapier rond. De commissaris van politie te 's Her togenbosch verzoekt opsporing, aanhouding en opzending. 's GRAVENHAGE. Voor het gerechtshof te 's Hage ston den gisteren terecht drie personen, waarvan twee L. J. O., schoenmaker te Leiden en J. J.sjouwer te 'sHage, beschuldigd wor den van het plegen van den bekenden dief stal met inklimming en binnenbraak bij den vleeschbouwer v. d. G. in de Schoolstraat te 's Gravenhage, terwijl den derde, J. P, Th. v. R.kapper te 's Hagewerd ten laste gelegd aan den diefstal medeplichtig te zijn, door het bergen en helen van eenige gouden sieraden en andere voorwerpen, wetende dat ze door diefstal verkregen waren. De eerste beschuldigde, die in de instructie allerlei opgaven had gedaan, ontkende aan den dief stal schuldig te zijnde tweede nam heden zijne vroeger vrij omstandige bekentenis terug, terwijl de derde wel toegaf dat hij in 't be zit van bedoelde voorwerpen is geweest, maar dat 't hem onbekend was dat die zaken van diefstal afkomstig waren. Voor den eersten besch. trad als verdedi ger op mr. Hijmans, die op grond van het niet aanwezig zijn van wettig en overtuigend bewijs, tot vrijspraak concludeerde. De hou ding van den 2en besch. had het gevolg dat zijn verdediger, mr. graaf Van der Duijn, niets ten zijnen voordeele kon aanvoeren; hij hoopte echter dat de afkeurenswaardige houding van zijn cliënt geen aanleiding zou geven tot het opleggen eener zwaardere straf. Mr. De Lange, voor den derden besch. op tredende, wees er op dat het zeer goed zijn kon dat hem de herkomst van de goederen, dien hij had geborgen, onbewust was, zoo dat hij niet als heeler in deze kon worden aangemerkt. Ook diens conclusie strekte tot vrijspraak. Aanst. Donderdag uitspraak. Gisteren in den laten namiddag is op de banen van het schietgezelschap „le petit St. Hubert"' alhier, een 69-jarige man A. W.belast met het aanwijzen der schoten in de waarnemingspost, door een schutter getroffen. Het ongeval moet het gevolg zijn van het niet zichtbaar vertoonen van het sein „onveilig" door den getroffene, die zich veilig wanende de kuil verliet op het oogenblik dat liet schot viel. De kogel drong door de hand en zijde en veroorzaakte een gevaarlijke wonde. Per brancard werd hij naar het gemeenteziekenhuis gebracht. Voor 't oogenblik is er geen levensgevaar. Een heer, verklarende Oost-Indisch ambtenaar met verlof te zijn en te Amster dam woonachtig, maakte er in de laatste dagen zijn werk van, vooral hier ter stede, om in de voornaamste hotels kosteloos logies te verkrijgen. De fraaiste appartementen en de fijnste diners zijn van zijn gading, doch plotseling is de logé verdwenen, na tuurlijk zonder de rekening te voldoen. Hoe vreemd 't ook moge klinken, er waren gisteren tal van personen in en ook buiten deze stad, die 't als een geluk be schouwden dat op hunne loten of gedeelten daarvan in de thans trekkende staatsloterij de f 160.000 niet gevallen is. Als men echter weet, dat de hoogste prijs getrokken is op het nummer van een lot niet in om loop gebracht en gesplit door of behoorende tot de failliete massa van den voortvluchti- gen Polak, gedelegeerde le kl. in de staats loterij dan zal het begrijpelijk zijn dat dit maal althans de teleurstelling lang zoo bit ter niet was als vaak anders het geval is. ENGKLlItO. De minister Brisson heeft aan de com missie tot onderzoek van de aanvraag van een crediet van 12 millioen, voor de expe ditie op Madagaskar, verklaard, dat de re geering het status quo op dat eiland wil handhaven, zoolang de ïongkin-quaestie niet geheel geregeld zal zijn. Lord Salisbury is door de koningin uitgenoodigd zich naar Balmoral te begeven. r De Pali Mali Gatette zegt, dat lord Salisbury weinig geneigd is, om op dit oogenblik de regeering te aanvaarden. De koningin zal den heer Gladstone verzoeken op zijn verzoek om ontslag terug te komen, doch in geval deze weigert, lord Salisbury ontbieden, die dan de vorming van een ministerie op zich zal nemen, indien hij zich verzekeren kan van den steun van den leider der liberalen. De Pall Mall verzekert verder, dat de heer Gladstone, zoodra zijn verzoek om ontslag is aangenomen, zich uit het amb telijk leven zal terugtrekken. De Evening Standard maakt eene dépêche openbaar van zijn correspondent te Aberdeen, waarin deze verklaart, dat hij officieel gemachtigd is om mede te deelen, dat de koningin niet vóór 20 Juni naar Windsor zal terugkeeren. Het is dus on juist, dat de koningin hare reis naar Lon den zal vervroegen. De heer Gladstone zal aanstaanden Zater dag door de koningin te Balmoral ten ge- lioore worden ontvangen. Het onderzoek naar de stranding van de Nitero is geopend. Alleen de afwezigheid van personen, wier getuigenis van noode was, heeft, naar wordt beweerd, het onder zoek vertraagd. Het is eergisteren aange vangen voor den „Wreek Commissioner" en zijn bijzitters met een vertoog van den heer Middletondie de zaak behandelt namens den Board óf Trade. De heer Middleton zette de bekende geschiedenis uiteen van de vaart der Nisero van Soera- baja uit en van de stranding bij Tenom, toen men besloten was naar Poeloe-Bras te gaan om kolen in te nemen. Op twee punten vestigde hij vooral de aandacht. Toen het schip van Soerabaja vertrok had het aan boord 165 ton gewone steenkool en 55 ton Australische; nu diende het hof te onderzoeken, of deze hoeveelheid redelijker wijze voldoende kon worden geacht voor de reis tot Point de Galles. Een tweede punt was het volgendetoen de manschappen na de stranding gevangengenomen waren, kregen den volgenden dag enkelen hunner vergunning aan boord te gaan, en nu was het de vraag, of die toen het scheepsjour naal niet hadden kunnen en moeten meene men. Nadat kapitein Woodhouse door zijn getuigenis de feiten bevestigd had, zooals de heer Middleton die had uiteengezet, werd de zaak verdaagd. (Pad.) Uit Varna wordt aan Daily News ge meld, dat een open breuk op Candia toch nog misschien kan vermeden worden. De Grieksche consul moet nadrukkelijk getracht hebben die breuk te voorkomen, en van den anderen kant handelen de Turksche notabelen op het eiland in denzelfden geest met de Christen-afgevaardigden. Men denkt dat de Porte voor deze vereenigde pogingen zal zwichten. FRAN KR IJK. De minister De Preycinet, mede tegen woordig, herinnerde aan het votum, waar mede de kamer bevestigd had, dat Frankrijk op Madagaskar rechten bezit en besloten is deze te doen gelden. De regeering verbindt zichdit votum te eerbiedigen en niets te doen wat tegen het besluit der kamer in- druischt. De regeering voegde de minister De Prey cinet er bij, erkent, dat men niet steeds in den tegenwoordigen toestand kan blijven verkeeren; het is zelfs waarschijnlijk, dat de nieuwe kamer geroepen zal wordende quaestien op te lossen. In afwachting zal Frankrijk's politiek te Madagaskar een be- houdende staatkunde zijn. Frankrijk zal de stellingen blijven bezetten, welke het thans bezet houdt. In den Figaro is een manifest van de Bonapartistische groep van het „beroep óp het volk" opgenomen, waarin deze zich duidelijk afscheidt van de „Union conserva trice" mede eigenlijk nooit definitief tot stand gekomen. Het manifest bevat de ge wone beschouwingen over de Republiek, die „Frankrijk onderdrukt, ruïneert en ont- eert," en zegt dat het de plicht der im perialisten is, onder de eersten te zijn, die haar bestrijden, en een andere regeering in hare plaats te stellen. De scrutin de liste is daartoe het middel; het comité wil zich gaarne met bondgenooten verstaan, maar zonder zijne beginselen optegeven. Het is onderteekend door den hertog van Padua, Paul de Cassagnac, Jolibois, Léon Chesson en eenige andere leden van het Bonapartis- tisch comité. DUITSCHLAND. De regeering heeft bij den senaat eeu wetsontwerp ingediend, dat ten doel heeft de missiën naar vreemde landen gemakkelijk te maken. Volgens dit ontwerp zouden de vereenigingen tot landontdekking, die in Italië gevestigd zijn en die missiën naar het buitenland zenden, vrij over hun kapitalen kunnen beschikken zonder een bijzondere machtiging der regeering te behoeven. De Propaganda fide is onder dit aantal dezer instellingen begrepenzoodat de nieuwe wet het onlangs door het hof van cassatie gewezen arrest vernietigt, waarbij aan de Propaganda fide de verplichting opgelegd werd haar kapitalen in Italiaansche renten te converteeren. Hetzelfde wetsontwerp stelt de missionarissen vrij van den militairen dienst en belooft aan de missiën de onder steuning van de vertegenwoordigers der Ita liaansche regeering in het buitenland. De meerderheid der commissie uit den senaat is tegen dit wetsontwerp; een enkel lid is er voor. In de openbare zitting wordt een warme discussie er over verwacht. ZWITSERLAND. De bondsraad heeft besloten geen gevolg te geven aan de voorstellen tot invoering van den dubbelen munt-standaard. De beursbelasting-wet is gisteren officieel openbaar gemaakt. GEMENGDE BERICHTEN. Te Thiers (Pay-de-Dóme) is eergiste ren de trap, welke in het paleis van justi tie naar de tweede verdieping voert, inge stort; tien personen hebben daarbij het leven verloren en velenmen zegt een honderd tal, zijn gekwetst. Groot is de schade door den bliksem in de laatste jaren in Duitschland aangericht. Volgens officiëele opgaven werden er in 1864 tot 1868 circa 100 ongelukken door den bliksem aan huizen etc. teweeggebracht. Dit aantal is van 1868 tot 1873 gestegen tot 139, van 1873 tot 1878 tot 168 en van 1878 tot 1883 tot 276. In Thuringen werd alleen reeds door de onweders van 22 April tot 5 Mei 36 ongelukken door den bliksem veroorzaakt. Prof. Von Bezold heeft bewezen dat het aantal bliksem-onge- lukken in datzelfde land schier vervierdubbeld is. De reden dier vermeerdering is tot nog toe een geheim. Een in Duitschland zeer bekend koord danser, zekere Hajex, is dezer dagen te Dresden van het koord gevallen. Hij ver richtte den moeielijken toer om op den dunnen draad een omelet te bakken en verloor bij die gelegenheid het evenwicht.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2