BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ,*-« MS M MM .«BS M H MS MS MM M_J MM. A. MI TT- Men meldt aan de N. R. C. uit Tessel Luidena geruchten heeft men van den vuur toren achter Eierland Zaterdag 11. op verren afstand van de kust een brandend schip in zee gezien. Ofschoon nadere bijzonderheden ontbreken, gelooft men dat het schip ge heel door de vlammen vernield is. In het Doorgangshuis te Arnhem zijn gedurende het jaar 1884 dertig meisjes ter verpleging opgenomen. Negen hiervan kwamen uit verdachte huizenacht met reeds geboren of te verwachten kinderenterwijl twee ontslagen gevangenen waren. Vijf meis jes die door verwaarloosde opvoeding tot dienen onbekwaam waren, werden op de Heldring-gestichten geplaatst, terwijl voor anderen goede diensten werden gezocht, dat echter met veel moeite gepaard ging. Thans is 'de inrichting te klein geworden en vraagt liet bestuur krachtigen financiëelen steun, opdat binnenkort een gebouw in gebruik kan worden genomen, waar een grooter aantal meisjes kunnen verpleegd worden. De ontvangsten hebben bedragen 1,135.781. Uitgaven f 1,232.57 j. Nadeelig saldo f 96.81. Door de heeren Kinkert en Jordens was aan den gemeenteraad van Zwolle voor gesteld, de verordening in te trekken, die het gezondheids- en politietoezicht op pu blieke vrouwen en huizen van ontucht regelt. Dit voorstel werd in de zitting van den Zwolschen gemeenteraad van Maandag be handeld en daarover werd druk gesproken. Van de zijde der tegenstanders der ver ordening werd beweerddat zij het maat schappelijk en zedelijk kwaad bevordert en verergert, en dat daarom de verordening moest worden ingetrokken. Aan de andere zijde daarentegen meende men, dat de reglementeering het kwaad beperkte. De raad kon het over de zaak niet eens worden en besloot ten laatste het voorstel nogmaals in de afdeelingen te doen onderzoeken. Bij de uiteenlooping der gevoelens over de vraag of verkoop van sigaren al dan niet is „winkelnering" in den zin der drankwet, heeft de burgemeester der ge meente Ouderkerk a d. lJsel zich tot den min. van justitie gewend om inlichtingen, en daarop van den min. van binnenlandsche zaken het volgend antwoord bekomen „Op verzoek van mijn ambtgenoot van justitie, deel ik u, in antwoord op nevens- vermeld schrijven, als mijn gevoelen mede, dat het hebben van eene nering in sigaren, dus dat de drankwinkel wordt bezocht door hendie alleen om sigaren komenonge oorloofd is, maar dat het verstrekken van enkele sigaren aan bezoekers, die ook iets anders ten gebruike nemen, niet als afzon derlijke winkelnering moet worden be schouwd." Te Hollandscheveld, in de gemeente Hoogeveeit, woedde Maandagnamiddag een hevig onweder, van zware stortregens en hagelbuien vergezeld, waardoor hier en daar veel schade is aangericht. De bliksem sloeg in eene boerenwoning, die geheel afbrandde een drietal arbeiderswoningen werden geheel of ten deele door eene windhoos vernield; in ééne daarvan brak de bewoonster den arm. Eene menigte zware eikenboomen wer den bij den grond afgeknakt; eene arbei derskeet in het veld stortte interwijl meer dan 20 personen daarin de wijk hadden ge nomen tegen het onweder, - naar men zegt bleef geen hunner zonder letsel. Op vele plaatsen lag de grond met hagelsteenen sommigen ter grootte van eene kindervuist, als bezaaid. 's GR A VEN II AGE. Door Z. M. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuwde heer B. Heldring, directeur der Nederland- sche Handelmaatschappij, te Amsterdam. De koning heeft den 8sten Juni 1885 ontvangen de terugroepingsbrieven van den heer William L. Dayton, als minister-resi dent der Vereenigde Staten van Noord- Amerika bij IIDs hof, alsmede de brieven waarbij de heer Isaac Bell Jr. in evenge- noemde hoedanigheid bij het hof der Neder landen geaccrediteerd wordt. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 11 dezer, geen audiëntie verleenen. Op niet alledaagsche wijze werd gis teren liefdadigheid geoefend door de dames A.wier hooggeachte vader weinige dagen geleden alhier is overleden. De bewoonsters van het Heilige Geesthofje op de Pavel- joensgracht, meest allen oude, bejaarde vrouwen, wel 36 in aantal, ontvingen gis teren uit handen der dames ieder eene gift van 100, ter tegemoetkoming in hunne behoeftige omstandigheden. Twee jeugdige mannen kregen giste renavond aan de Hooftskade twist en ge raakten al vechtende te water. Twee met selaarsknechts hielpen hen met veel moeite op den wal, gelukkig nog levend, ofschoon een hunner reeds bewusteloos was. ENGELAND. De zitting van den kabinetsraad was te 1 u. 15 in. afgeloopen. Algemeen wordt geloofd dat de uitslag dezer korte beraad slaging is: het besluit der ministers om ontslag te nemen. De heer Gladstone verklaarde in het lagerhuis, dat de regeeiing naar aanleiding van het gisteren uitgebrachte votum, zich verplicht heeft gevoeld, aan de koningin mededeelingen te doen, waarvan het karak ter geen twijfel overlaat, ofschoon hij het niet nader kan aanduiden. Hij stelt voor, de zitting tot Vrijdag te verdagen, tenein de beslissing van H. M. de koningin te kunnen afwachten. liet lagerhuis werd daarop verdaagd. Insgelijks werd de zitting van het hoogerhuis tot Vrijdag uitgesteld. Sir Charles Dilke voerde gisteren het woord bij gelegenheid van het banket der liberale club in de City. Hij drukte het grootste vertrouwen uit, dat de aanstaande algetneene verkiezingen aan de liberale partij eene schitterende overwinning zullen bezor gen, vooral wanneer de heer Gladstone, hetgeen hij wel waarschijnlijk acht, aan het hoofd der partij mocht blijven. De heer Dilke meent alle reserve in acht te moeten nemen ten opzichte van het be sluit van het ministerie, tot zoolang dit aan de koningin zal zijn onderworpen; wat echter hem betreft, het zou hem geenszins leed doen, wanneer de Tories in de gelegen heid werden gesteld om de quaestie van cre- dieten voor Afghanistan, en het zeer ge wichtige vraagstuk der plaatselijke autonomie in alle de drie deelen van het Vereenigd Koninkrijk, en wel in den door hunne redenaars aangewezen zin, in behandeling te nemen. Hij kan hier nog bijvoegen, dutde Afghaan- sche quaestie gelukkig zóó ver gevorderd is in de richting van eene definitieve schikking, dat de Tories den Europeeschen v rede niet meer in gevaar zullen kunnen brengen. In llydepark had Zondagavond een door de verschillende arbeiders-vereenigingen van Londen op 't getouw gezette demon stratie op groote schaal plaats tegen de door de regeering voorgestelde belasting op geest rijke dranken en bieren. Een reusachtige optocht werd gehouden, die met 50 banieren en 17 muziekkorpsen van de Theems-kade naar het park trok, waar een reeks van meetings werden gehouden en motiën aan genomen werden, die gisteren den minister van financiën door een deputatie zouden over handigd worden.' FRANKRIJK. In de kamer van afgevaardigden las de heer De Ereycinet, minister van buiten- landsche zaken, eene dépêche voor van den consul te Shanghai, berichtende dat de onderteekening van het vredestractaat tus- sclien Erankrijk en China gisterenmiddag te 4 uur te Tientsin plaats had. Het tractaat is gebaseerd op de beginselen van 4 April jl. Deze mededeeling werd met luide toejui chingen ontvangen. IIU1TSCIILAND. De bondsraad heeft nog geen besluit ge nomen omtrent Pruisens voorstel betreffende de Bruuswijksche troonopvolging. Het schijnt, dat enkele Duitsche regeeringen bedenkingen tegen dat voorstel geopperd of inlichtingen gevraagd hebben, waardoor de afdoening vertraagd wordt. Maar dat het voorstel door den bondsraad met groote meerderheid aangenomen zal worden, blijft te Berlijn zeker geacht worden. GEMENGDE BERICHTEN. De muziektent in den Vauxhall van het Brusselsch park zal met de feestzaal van de Antwerpsche tentoonstelling door telephoon en microphoon, onder toepassing van het Rijsselbergsche stelsel, in verbin ding gebracht wordenzoodat men te Ant werpen het Brusselsche concert zeer duide lijk zal kunnen hooren. Mad. MoJjeska, de Londensche too- neelspeelster, is eene Poolsehe van geboorte zooals haar accent onmiskenbaar doet blij ken. Zij trad eergisteren te Dublin iu een barer sensatierollen op, en werd herhaalde lijk teruggeroepen. De laatste maal hield zij eene rede tot het publiek, waarin zij betuigde zeer goed te begrijpen, dat de toejuichingen haar niet als kunstenares, maar als Poolsehe golden. „Ik keu", zeide zij, „al uwe sympathie voor mijn arm on derdrukt Polen, dat evenals Ierland door vreemden overheerscht en onderdrukt wordt en evenals Ierland, voor de bevrijding uit het slavenjuk bidt." Mad. Modjeska werd zeer toegejuicht en door de opgewonden menigte naar haar hotel begeleid. In de groote opera te Parijs zal elec- i trische verlichting worden aangebracht, met 2000 gloeilampen, verdeeld over voetlicht, groote kroon der zaal, groote foyer enz. Dit dient vooral om de muurschilderingen van Bandry verder te sparen; deze zullen eerst van de dikke laag lampenzwart, die ze bedekt, ontdaan worden. Toen keizer Dom Pedrovan Brazilië in 1877 Victor Hugo een bezoek bracht, noodigde de dichter den vorst uit om bij hem te komen déjeuneeren. De keizer had vroeger Hugo doen verzoeken ten zijnent te komen, maar deze was daar niet toe te bewegen geweest. Dora Pedro kwam en uitte den wensch om met de kleinkinderen van Hugo, Jeanne en George, kennis te maken. De kinderen kwamen en de kleine meid zeide eensklaps: „Grootpapa had u eigenlijk niet willen iu- vïteeren omdat ge een keizer zijt". Er volgde een pijnlijke stilte; het kind bemerktedat het den mond voorbij gepraat had en berouwvol omhelsde Jeanne den kei zer en gaf hem een kus. „Je keelt mijkleine deugniet", riep Dom Pedro „Dat zoude al zeer origineel zijn, wan neer een keizer iu de woning van Victor Hugo werd verworgd", meende de dichter lachend en de verlegenheid van zooeven was verdwenen. Bij gelegenheid van een promotie aan de hoogeschool te Berlijn heeft een thesis aan prof. Mommsen aanleiding gegeven om krachtig op te treden tegen den geschiedkun digen roman, waarbij hij blijkbaar doelde op George Ebers. In een interessant artikel over het schieten en de schutters, voorkomende in het Eransche tijdschrift La Naturevindt ineu o. a. vermeld, dat in den Fransch- Duitschen oorlog gemiddeld 130U kogels noodig waren om één man te dooden. De maarschalk van Saksen beweerde, zooals bekend is, dat ieder gesneuvelde zijn ge wicht aan lood gekost had. Gassendi be handelde deze vraag van een mathematisch standpunt, en bevond, dat het gewicht van het in een veldslag verschoten lood het gezamenlijk gewicht der gesneuvelden verre overtrof. Volgens Chesnel zijn in den slag van Solferino door de Oostenrijkers 8,400,600 geweerschoten gedaan, door welke van het Erausch-Sardinisch leger 2000 man gedood en 10000 gewond werden Op iederen ge sneuvelde komen dus 4200, op iederen ge kwetste 700 geweerkogels, wat, het gewicht van den kogel op 30 gr. stellende, voor iederen doode 126 KG. lood geeft, zoodat in dit geval de schatting van den maar schalk van Saksen bij de werkelijkheid nog achterstaat. Zondagnamiddag is in het dorp Hul- seubusch, in de Pruisische Rijnprovincie, het kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Van het gebouw is niets overgebleven; ver scheidene andere gebouwen in den omtrek zijn zwaar beschadigd en vele boomen zijn weggeslagen. Er is niemand bij die ramp omgekomen, maar zijn twaalf personen gekwetst. PER TELEGRAAF. LONDEN, -10 Juni. De Stanaard meldt dat de heer Gladstone gisterenavond naar Balmoral vertrokken is, om aan de koningin het ontslag van het kabinet aan te bieden. Het blad gelooft dat de Tory-parlij zich gereed maakt de regeering over te nemen. Over de samenstelling van het nieuwe Tory- kabinet zijn reeds vele gissingen iu omloop. Waarschijnlijk zal lord Salisbury als premier optredenen lord Randolph Churchil de portefeuille van buitenlandsche zaken aan vaarden. Volgens gerucht zou sir Stafford Northcote, niet lord Salisbury, zich met het vormen van het kabinet belasten. BERLIJN, 10 Juni. (Part. tel. II.) De Engelsche ministerieele crisis wordt hier vooral besproken als een bewijs van de verdeeldheid der staatkundige partijen in Engeland. Men gelooft hier algemeen dat Salisbury de eenige man is, die het vormen van een ministerie op zich kan nemen. Een ministerie-Salisbury zou hier zeker zeer welkom zijn. PARIJS, 10 Juni. In de zitting, welke de commissie voor het Suez-kanaal gisteren hield, waren de Engelsche afgevaardigden, ten gevolge der ministeriëele crisis, zonder voldoende instructiën, zoodat zij geen deel kouden nemen aan de nieuwe wijziging van art. 10. Met het oog op deze omstandigheid i de commissie vermoedelijk Donderdi voor den laatsten keer bijeenkomen, t, einde de overeenkomst vast te stellei welke ov„er liet hoofddenkbeeld en o« bijna het geheele ontwerp is verkregen. J commissie zal aan de belanghebbende kul netten de voorstellen terugzenden tot reg>. ling der laatste quaestie, welke nog onbe. slist is gebleven. Men gelooft in allen gevalle dat, neer de crisis te Londen voorbij is, O0j deze laatste quaestie spoedig zal worde opgelost, omdat men het daarover reed Donderdag bijna geheel eens is geworden, LAATSTE BERICHTEN. Naar verwacht wordt zal de tweedi kamer Dinsdag haar openbare zittingen hu vatten tot behandeling der financiëele wettei en van het ontwerp oin'rent de staatsloterij, waaromtrent het eindverslag spoedig vu wacht wordt. Onder een toevloed van deelnemend) collega's, oud-leerlingen en belangstellend) vrienden en bekendenwerd heden vooi. middag te 's Ilage het stoffelijk oversell# van den heer dr. A. F. Bauduin, oud-diii- geerend officier van gezondheid 1ste 11. Ij den geneeskundigen dienst der landmacht ij den grafkelder op het kerkhof aan het kj. naai aldaar neergelaten. Door de politie te 's Hage is aangs houden zekere vrouw A.uit de Hernat» huisstraat, die den goudsmid S. aldaarvott een aanzienlijk bedrag moet hebben opgelicht Aan de gisteren te Westwoud gehouds harddraverij werd deelgenomen door ij paarden. De prijs van /'200 werd behaald door den heer Van den Akker, te Hazers- woude; de le premie van 70 door da heer Maxte Amsterdam2e premie va /"30, door den heer Muiinikhuizeh, va Purmerend. De bekende harddraver Talm. van den heer Ellerbroekdie ook aan da wedstrijd deelnam, kwam voor prijs notl voor premie in aanmerking. Bij het onweder, dat Maandag herhai delijk in den omtrek van Hardenberg woedde, werd een arbeider in de Krim (gem. Grant bergen) die zich van het veld huiswam wilde begeven, door den bliksem doodeliji getroffen, terwijl door dezelfde oorzaak ea huis met inboedel aldaar een prooi di vlammen werd. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. - Bij het gisteren te 's Hage gehouds acte-examen voor lager onderwijs werd# voor de acte als onderwijzeres geexainineai 15 candidaten. Afgewezen 8. Toegelata mejj. M. Zoon en W. C. Teepe, beidend Middelbands; M. S. Van Heyningen, m Leerdam; C. A. J. Aarts, uit Asperen;! E. Crippijn, uit Rotterdam; T. A. Verkuil en M. Van Dam, beiden uit Stolwijk. De heer P. C. A. Halffmancandidal tot den 11. dienst te Heerjansdam, heet voor het beroep naar de llerv. gemeentel Valkenburg bedankt. LETTEREN EN KUNST. Dezer dagen verscheen de le aflever»; van den 1 Oen jaargang van het geïllustred Maandschrift „de Katholieke Missiën", ondi redactie van Am. Duffels, S. J. Zijd» belang stellen in de verbreiding ut het Christendom onder onze overzeescb natuurgenooten is de lezing van dit tijd- schrift bizouder aanbevolenniet allea wordt men op de hoogte gesteld met dt moeielijk heden en bezwaren, waarmede dl missionarissen dikwerf te kampen hebben; ook een blik in het dagelijksch leven (it de bewoners der streken, die door hen worden bezocht verschaffen een aangename lectuur, opgehelderd door een aantal gravuren, watt- van de uitvoering niet onverdienstelijk mag genoemd worden. De Maatschappij „de Katholieke Illustratie, die de uitgave van dit tijdschrift ondernam,! maakt dan ook aanspraak op dien steun van het letter- en kunstlievend publiek, zij reeds in zoo ruime mate mocht onder vinden. Naar men verneemt zal onze landge noot, de uitstekende pianist Bernard Boe- kelman, sinds vele jaren te New-ïod gevestigd, in het laatst dezer maand het Vaderland bezoeken. De heer Boekelmau was nog zeer jong toen hij in het gevolg van den ongelukkigen keizer Maximilian naar Mexico vertrok. Hij trad daar toen herhaaldelijk aan het hof als pianist op en mocht zich ook voor den keizer van Brazilië doen hooren. Thans is hij te New- York directeur van een der voornaamste muziek-academiën voor dames en pian"' van de bekende „Trio-Club" aldaar. Fidès De Vries zal den 14den Juli

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2