NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lïezc Courant verschijnt dadelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Donderdag 11 Juni 1885. N°. 135. ADVERTENTIES: Bureel: Sclieepinakerssteeg 0. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per Nummer 5 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel f 0.10. 199a Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den 1 Ien November 1880 (Gemeenteblad Nu. 4 van 18SI). Brengen ter algemeene kennis dal lot liet doen Inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in hel schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Aalmarkt der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de lloommarkt; der 2e klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Pieterskerkstraat; der 2e klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Dreestraat; en wel van den lslen lot en met den 13en Juni e. k., dagelijks Men Zondag uitgezon derd) van des voormiddags halfneyeit tul negen uren, en op Maandag, DinsdagUonderdag en Vrijdag bovendien van halftwee lot twee uren des namiddags. En geschiedt biervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Leidis, 28 Mei, 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen Ier kennis van belanghebbenden dat bet admlssie-examcn voor de lloogere burgerschool voor jongens Cursus 1885/6, zal plaats hebben in bet ge bouw op de l'ieterskerkgracht op Donder dag 9 Vrijdag ÏO en Zaterdag 11 Juli c. k. en dal gelegenheid tol inschrijving van nieuwe leerlingen zal worden gegeven op üaanilag 29 Juni lot en met Vrijdag 3 Juli a. des morgeus van 9 tot 10 men in genoemd Schoolgebouw. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 10 Juni 1885. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gelet op art. ft der verordening van 27 No- vembcr 1879 Gemeenteblad no. 10); Brengen bij deze ter algemeene kennis dal door tien is benoemd tol liaad der Gebuurte no. 16 of no. ,'S van Wyk V de beer JAN DE E\ HUE en zulks in de plaats van den lieer HENDRIK JOHANNES VAN EW1JK, die de gebuurte metterwoon beeft verlaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 10 Juni 1885. Door de Vereeniging van pannen- en steenfabrikanten in het hoogheemraadschap Rijnland is een adres verzonden aan de tweede kamer, om hare bedenkingen uiteen te zetten tegen het wetsvoorstel op den kinderarbeid. Naar het Vad. verneemt, zal de luit.- kolonel van den gener. staf, jhr. Teding van Berkhout, benoemd worden tot kom- maudant van het 3e reg. huzaren. De 2e luit. Wijnmalen, die op non activiteit was, is van het 2c reg. huzaren bij het 3e reg. ingedeeld. - In een buitengewoon Algemeen Poli tieblad is gesignaleerd, Franciscus Gijsbert Götte, 30 jaren, geboren te Stad aan 't Haringvliet, laatst gemeente-secretaris te Capelle en wonende aldaar. Tegen hem is den 8 Juni jl. door de ar- rondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch rechtsingang met bevel van gevangenneming verleend ter zake van diefstal op 24 Mei jl. van 3 obligatien a 100 41 pCt. Rusland 1860, serie 88 n°. 5439, serie 540 n°. Ö0691 en serie 540 n°. 51406; 3 obliga tien ik 20 4 pCt. Rusland 1867 n°. 37083, 172,552 en 248,035; 4 obligatieu ik 20 4 pCt. Rusland 1869 n". 602,124, 975,891985,612, 985, 615; benevens ƒ500 aan bankpapier. De officier van justitie te 's Hertogenbosch verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Op noordelijk Borneo is een Enge'- sche expeditie, onder aanvoering van kapi tein De Fontaine, door eenige Badjons overvallen. Een der reizigers, dr. Fraser, werd dadelijk doodgeschoten. De amok- makers werden echter ten slotte afgemaakt. (D. v. Z. en 's Gr.) De directie van het Nederlandsch Wetenschappelijk Centraal Bureau, door wijlen prof. E. II. Von Baumhauer te Haarlem in 1871 opgericht en sedert be stuurd, is, naar de Haarl. C. meldt, dezer dagen overgegaan in handen van den beer dr. P. P. C. Hoek, lid der Kon. Academie van Wetenschappen en secretaris der Neder- landsche Dierkundige vereeniging, wonende te Leiden. Gisteren had de eerste proefrid plaats op de nieuwe tramweglijn Rhijnsburg-Noord- wijk aan Zee. De definitieve opening is bepaald op 16 dezer. Voor de rechtbank te Rotterdam deed zich gisteren een niet alledaagsch geval voor. Een kwaadaardige ram, die in de weide liep, had iemand aangevallen en met de hoorns gekwetst. Deswege werd eene vervolging ingesteld wegens onwillige ver wonding, niet natuurlijk tegen den ram, maar tegen den landbouwer, aan wien het dier toebehoorde. Het O. M. namelijk be weerde, dat hij het beest niet los had mogen laten loopen, wetende dat het kwaad aardig was. In de volgende week zal de rechtbank in deze zaak vonnis wijzen. In Dordrecht had kort geleden een voor deze gemeente belangrijk feit plaats. In tegenwoordigheid van het dagelijksch bestuur der gemeente, den voorzitter, onder voorzitter en eenige leden der kamer van koophandel en fabrieken, benevens een aan tal verdere genoodigden, werd de stoom- rijststijfselfabriek „de Ramskop" der heeren Onderwater C°. aan de Houttuinen offi cieel in werking gesteld. Tot nog toe zijn geen berichten inge komen omtrent het vermissen van personen die bij de ramp aan het Papendrechtsche veer te Dordrecht zouden kunnen zijn omge komen en zijn ook geen verdere lijken ge- vischt, zoodat grond bestaat voor het ver moeden dat de Zondag gevischte W. S. het eenige slachtoffer is. Als kraaien lezen konden, zou men tot de meening komen dat zij eens hebben willen bewijzen, dat verschillende verhalen, FEUILLETON. S3.) Daarop keerde hij om en trad een klein koffiehuis binnen, dat hij in het voorbij gaan had opgemerkt. Daar was hel, bijkans vlak tegenover N°. 14, dat hij besloten had zijn observatiepost te vestigen. Hij ging aan een tafeltje zitten, aan den voor kant, en bestelde een kop koffie. Van zijn plaats kon hij, als hij eventjes het gordijn oplichtte, den ingang van N°. 14 uitne mend waarnemen. Toen hij zijn koffie verorberd had, be stelde hij een flesch bier. Twee der bezoe kers waren heengegaan. Hij bleef alleen w de kleine zaal achter. Hij riep den eigenaar. e Wilt gij mij het genoegen doen een glas met mij te drinken?" vroeg hij hem. »Hm! het genoegen is aan mij," ant woordde de kastelein. En glimlachend nam hij tegenover den vriendelijken bezoeker plaats. „Indien ik mij niet bedrieg, is dit de eerste maal, dat ik u hier zie," sprak hij. z,Ja, het is de eerste, maar niet de laat ste maal." ,/Des te beter. Ge hebt het uiterlijk van een goedhartig man, oprechten rond als ik Ge bevalt mij. Woont ge hier in de buurt?" „Ik woon hier vlak bijRue SaiDt-Lazare. „Wat voert ge uit?" „Op dit oogenblik niets." „Zoo, als ge rentenier zijt..." „Ongelukkig, ben ik geen rentenier, en ik ben volstrekt er niet opgesteld mijn spaarpenningen op te maken. Ik was in dienst bij een eerste familie. Mijn meester is gestorven, en nu ben ik mijn betrekking kwijt." „Ge zult makkelijk een andere vinden." „O, dat is moeilijker dan u denkt. Ziet u, wanneer men zooals ik, tien jaren lang bij uitnemende menschen heeft gediend, is men wat moeilijk geworden. Ik wil niet op een verhuurkantoor mij aanmelden. Die hebben slechts akelige diensten ter hunner beschikking. Het beste is zich te wenden tot kameraden. Door hen kan men zeker zijn een goeden dienst te krijgen. Kent u niet bij geval eenige bedienden van voor name lieden?" „Hier komen slechts ambtenaars. Ik ken slechts een beetje den koetsier en den ka. merdienaar van den burggraaf De Sanzac, die hier vlak tegenover woont." „Burggraaf De Sanzac? die naam is mij niet onbekend. Hoeveel bedienden houdt hij er op na?" Drie." „Niet meer?" „O, wat dat betreft, hij kon er meer hebbenwant hij heeft een mooi vermogen maar als men ongetrouwd is...." Ois mijnheer De Sanzac ongetrouwd Zoo'n heer zou ik juist willen hebben. Ja, ik zou gelukkig zijn als ik in zijn dienst kwam, en indien ik mij durfde aanmelden...." „Op dit oogenblik zou het niets baten, en het zou maar tijdverlies wezen. Het schijnt, dat mijnheer De Sanzac niet te Parijs is; hij is naar het buitenland." „Het loopt niet rneê. Maar u zult toch niet weigeren mij aan zijn bedienden aan te bevelen?" „Volstrekt niet. Zoodra ik den koetsier zie, zal ik hem over u spreken." „Het zou beter zijn, als gij dit den ka merdienaar deedt." „Ja, als ik in de gelegenheid ben. Maar mijnheer Ludovic komt hier zelden, en ik spreek niet zoo vrij met hem als met den koetsier." die dezer dagen door de bladen werden gedaan omtrent troepsgewijze aanvallen dier vogels wel degelijk waar kunnen zijn. In een der tuinen van de vrouwenafdee- ling in het krankzinnigengesticht te Dordrecht bevond zich, naar de Èortsche Ct, meldt, sedert korten tijd in eene afgesloten ruimte een fraaie pauw. Vroeger, toen die ruimte onbevolkt was, wierpen de verpleegden er van tijd tot tijd gedeelten van haar voedsel dat gretig door kraaien en andere vogels werdt opgepikt. De pauw had echter geen hulp noodig om het hem toegeworpene op te maken en verdreef voortdurend de kraaien, die zich in zijne nabijheid waagden. Het eendracht maakt macht zon ook hier toegepast worden aldus besloot het kraaien- heir. Op een morgen in de vorige week kwam een troep van 20 h 30 kraaien daartoe op het hun betwist terrein en wierpen zich allen te gelijk op hun vijand. Toen de bedienden van het gesticht bespeurden wat er plaats had, was het reeds te laat; wel vlogen de kraaien verschrikt weg, doch den pauw was een oog uitgepikt en het andere ernstig gewond, terwijl het geheele lichaam met wonden overdekt wasaan de gevolgen waarvan de fraaie vogel bezweek. Te Amsterdam is aangekomen prins en prinses zu Solms, om zich onder behan deling van dr. Mezger te stellen. Het comité voor de wedloopen te Amsterdam heeft 14 en 16 Juli a. s. als de eerstvolgende meetingdagen vastgesteld, vallende dus in de week der feestelijke opening van het rijksmuseum. Het voor nemen bestaat om, indien de bevoegde autoriteiten daartoe vergunning willen ver- leenen, op het programma een nummer te brengen van wedrennen met hindernissen voor onderofficieren. De baan zal aanmer kelijk worden verbeterd, door haar met plaggen van 1 vierk. meter groot en 40 cM. dik te beleggen, waardoor een goede gras bodem verkregen wordt. Eergisterenavond is nabij het station Bovenkarspel de ketelmaker Verhek van de aannemers Volkert en Bos, in aanraking gekomen met trein 162, waardoor hem eenige ribben zijn gebroken. Hij is ter ver pleging naar het ziekenhuis te Enkhuizen vervoerd. „Is het geen toeschietelijk man?" „Jawel, maar hij praat maar niet zoo met iedereen. Hij is de vertrouwde van zijn heer, en dat is het misschien, wat hem een beetje trotsch maakt." „Ik zou hem wel eens willen ontmoeten, dien mijnheer Ludovic. Hoe ziet hij er uit?" „'t Is een lange, blonde, magere man, stijf en recht als een kaars die altoos als een notaris, met een witte das loopt; een bleek gelaat, met twee stompjes van ros achtige bakkebaarden." „Aan die beschrijving heb ik genoeg," dacht Gabiron. Al pratende had men de flesch leegge dronken. Maar Gabiron wilde op zijn post blijven en bestelde dus een andere. Van dit oogenblik af werd de kastelein aanhoudend gestoord. Telkens kwamen er klanten, die wat bestelden en weder weg gingen en door anderen vervangen werden van tijd tot tijd kwam de koffiehuishouder even bij zijn nieuwen klant, zette zijn glas aan de lippen, en verwijderde zich terstond, zeggende „Verschoon mij. De zaken... Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1