NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verse hij ut dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen. ABOMEMENT: Prijs per Nummer 5 (ent. ADVERTENTIE N: Bureel: Sclieepmakersstee»- G. Dinsdag 9 Juni 1885. N°. 133. Stads-Bericliten. Kostelooze Vaccinatie. BINNENLANDSCHE BEEICHTEN. DE BOETVAABDIGrE. Leidsc Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meers 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel f 0.10. 199e Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dal gelegenheid beslaat lot koste- loozc vaccinatie en revaccinatle voor onvermogenden. in liet lokaal der Siads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags Ie een uur. Leiden, 6 Februari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd l)E KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5 der Wet van den 28en Juni 1881Stbl. no. 97 zooals die nader is ge wijzigd Brengen ter algemeene kennis dal door THE ODORA VAN DELFT een verzoekschrift is in gediend om vergunning lot verkoop van ster ken drank in het klein in hel perceel Oosler- kerkslraat no. 2. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 Juni 1885. M T"S."BTS NIEUWS. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 1Ü en 5 hectoliters, waren de prijzen f 35, 18, 3.70 en 1.85. Het weekblad de Hollander behandeld den uitslag der laatste gemeenteraadsver kiezing en toont aan, dat voor de leden van den gemeenteraad geen instemming met het anti-revolutionair program vereischt wordt, zoodat „men zich een moderne kan denken „die ook afkeerig is van het vermorsen der „belastingpenningen der burgers en dat tot „doeleinden die slechts enkelen ten goede „komen. En welk bezwaar zou er dan zijn „om zoo iemandal ware hij dan geen geest verwant, een plaats in de raad aan te bieden." Bij den uitgever D. Donner zag het licht n°. 1 van een nieuw Christelijk Week blad voor Leiden en Omstreken onder leiding des heeren J. H. Donner, lid van de tweede kamer. Gisterenmiddag ongeveer 2 uren viel aan het Levendaal een 1 O-jarigen jongen in het water. De agent van politie K. trachtte aan den kant van den wal den drenkeling te grijpenzich vasthoudende aan een ton die aldaar was geplaatst. Deze kan telde èn redder èn ton geraakte mede te water. Spoedig schoten omstanders toe en slaagden er in beiden uit deze niet aange name positie te verlossen. Aan de Oude Heerengracht geraakte gis teren een paard van den stalhouder V. S. te water. Met veel moeite mocht het ge lukken den viervoeter naar de overzijde te lokken, alwaar het voor hem zeer gemakke lijk was het bad te verlaten. De Standaard heeft tot kandidaten voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofddistrict Arnhem aangewezen en aanbevolen jhr. mr. De Savornin Lohman van Assen, de majjor Van Löben Seis en mr. Scheidius te Arnhem. Dat blad betreurt dat men tot onthou ding bij de anti-revolutionaire kiesvereeni- ging besloten heeft. De Tijd deelt het volgende mede aan gaande de nota's die de Katholieke en anti revolutionaire kamerleden bij het onderzoek in de afdeelingen van de ontwerpen tot grond wetsherziening hebben ingediend. Elke grondwetsherziening, waarin herzie ning van art. 194 (het onderwijs-artikel) niet is opgenomenachten de Katholieken onaan nemelijk. Hun geheele vrijheid ten opzichte der verder tot stand te brengen wijzigingen be houdende, ook in geval herziening van 194 aan de orde mocht gesteld worden meenen de onderteekenaars der nota een voorstel tot herziening van dit artikel te moeten vor deren van de regeering. De beginselenwelke een herziening van art. 194 huns inziens moeten beheerschen, zijn 1°. vrijheid van ouderwijs, behoudens toe zicht, buiten beheer der regeering, regel; 2°. de openbare school aanvulling van de bijzondere 3U. neutraliteit alleen dhar verplichtend gesteid, waar de gemengde school onvermij delijk is. Door de anti-revolutionaire leden werd een nota ingediend, waarbij in andere be woordingen en iets minder scherp gepre ciseerd, hetzelfde standpunt wordtingenomen. Tenzij de regeering dus mocht besluiten aan den eisch tot wijziging van art. 194 toe te geven, kan reeds nn als zeker worden aangenomen, dat alle plannen tot Grond wetsherziening door de gezamenlijke Katho lieken en anti-revolutionairen in de tweede kamer zullen worden verworpen. Wij lezen in het Weeklad voor Nota risambt en RegistratieMet ingenomenheid maken we melding van de toelating van mr. M. W. F. Treub, candidaat-notaris, tot privaat docent in het notariaat en fis caal recht, aan de Universiteit van Amster dam. Wijst reeds het feit, dat de verhandeling, door hem geschreven naar aanleiding eener prijsvraag door de faculteit der rechtsge leerdheid aan de Utrechtsche Universiteit, met goud werd bekroond, op groote be kwaamheden, ook de geschriften van zijn hand in onze tijdschriften geven doorslaande bewijzen van ijverige vakstudie, die, het kan wel niet andersaan het door hem te geven onderricht zullen ten goede komen. Wij mogen ons zeer verheugen dat ook de Amsterdamsche Universiteit de gelegenheid zal bieden die hare Utrechtsche zuster reeds aanbiedt, door een bekwaam man te wor den opgeleid voor het zoo gewichtige ambt van notaris. Het is aan het D. v. Z. en 's Or. nader geblekendat de benoeming van den derde der rapporteurs voor de laatste twee groe pen der Grondwetsontwerpen nog niet heeft plaats gehad, inaar dat dit eerst heden zal geschieden. De heer I. H. Ferguson, onze gezant in China, zal in twee lijvige boekdeelen uitgeven een handboek over het internatio naal recht ten dienste van schepen, kolo nies en consulaten. Het Maandblad van bet Algemeen Nederl. Wielrjdersbondin een beter en grooter formaat bij den heer F. B. Van Ditmar te Utrecht verschenen, werd De gedoopt. Men vindt er o. a. de volgende mededeeling in: Officieel zijn door het bond aangenomen de woorden: Wieier (iedere vèlocipéde); Tweewieler (Bicycle); Driewieler (Tricycle)Wielrijder (Velocipe- dist-cyclist)Wielrijden (voor de werking). Te Wassenaar zal in het laatst van Augustus een tentoonstelling en veekeuring gehouden worden. Zaterdagnacht omstreeks 3 ure ont stond er brand in de boerderij te Ouds hoorn bewoond door Hoogervorst. Het vee en een gedeelte van den inboedel werd ge red; van de gebouwen bleef weinig gespaard. De Standaard deelt mede, dat de Waalsche kerkeraad te 's Gravenhage zon der de minste aarzeling volgaarne het Walen kerkgebouw ten gebruike zal afstaan aan de hh. Keuchenius c. s. ten dienste van de Vrije Universiteit van dr. A. Kuyper. De commissie uit de ingezetenen te Delftshaventer beoordeeling van het ont werp tot vereeniging van die gemeente met Rotterdam, heeft zonder beraadslaging en met algemeene stemmen zich met het ont werp vereenigd. De feestelijke opening der lijn Dordt- Gorinchem is thans definitief op 15 Juli bepaald. In de Zaterdag te Amsterdam gehou den vergadering van aandeelhouders der Noord- en Zuidhollandsehe stoomtramweg- maatschappij werd door de liquidatie-com missie de liquidatie-rekening uitgebracht. Deze rekening sluit met een saldo van circa ƒ34000, waarvan nog eenige memorie-pos ten moeten worden afgetrokken. Een dezer posten was eeue declaratie van ƒ300 van het lid der liquidatie-commissie, den heer Kohier van Rotterdam. De commissie maakte bezwaar deze declaratie te voldoendaar geen der overige leden van de commissie eene belooning voor hunne moeite hadden gevorderd. Na een langdurig debat werd door de vergadering met 221 tegen 141 stemmen in blanco beslist, de declaratie niet te voldoen. De liquidatie-rekening werd met een gelijk aantal stemmen goedgekeurd, en tevens werd bepaald, dat uit bet saldo voorloopig 2 pCt. op de aandeelen zal wor den betaald, terwijl het restant later zal worden uitgekeerd. Bij den aanvang der vergadering werd door den heer Knotten- FEU1LLETON. 31.) „Omdat mijnheer De Sauzac niet te Parijs is." „Hoe! Is hij niet te Parijs? „Als ik het je zeg, kun je het gerust aannemen." „Is hij ver weg?" „Wij weten er niets van." „Morgen komen er eenige vrienden eten bij mijnheer De Pirague. Het zal hem erg spijten den burggraaf er niet bij te hebben. Het is toch wonderdat hij niets wist van die reis van zijn vriend! „Mijnheer De Sanzac heeft met niemand er over gesproken." „Dat is al heel zonderling!" „Toch is het zoo." „Mijn meester zal hem zeker willen schrij ven. Als u mij kondet zeggen, waar hij naar toe is?" „Om dat te doen, vrindje, zon ik het zelf moeten weten." „Te duivel!" sprak de knecht, zich ach ter het oor krabbende. „Als je even mijnheer Ludovic wildet opzoeken, zou die misschien je kunnen in lichten." „Mijnheer Ludovic „Ja, de kamerdienaar en tevens de ver trouweling van mijnheer De Sanzac." „Hoe! is burggraaf dan vertrokkenzon der zijn kamerdienaar mede te nemen?" „Hij is geheel alleen op reis gegaan." „Met veel bagage?" „Slechts een handkoffertje." „O, maar dan zal hij wel over een dag of drie, vier terugwezen?" „Het schijnt integendeel, dat hij vele maanden wegblijft." „Het wordt al vreemder en vreemder." „Ik vindt het ook." „Heeft de burggraaf veel bedienden P" „Drie: mijnheer Ludovic, een keuken meid en een koetsier." „En die heeft hij alle drie hier gelaten „Waarom niet? Mijnheer De Sanzac is rijk genoeg om hun te betalen en hun den kost te geven." „Dat is waar." „De kamers van mijnheer De Sanzac zijn op de eerste verdieping. Als ge den kamer dienaar wilt spreken, kunt ge wel naar boven gaan." „De man met de appelgroene liverei hield zich of hij nadacht. „Och neen," zeide hij „mijnheer heeft mij alleen gelast dien brief af te geven. Als hij er volstrekt op gesteld is te weten waar de burggraaf naar toe iszal ik wel terugkomen." „Hij bedankte de vrouw en ging heen. In dien persoon met zwarte bakkebaar den als een heereknecht uitgedostheeft de lezer zeker den agent Gabiron herkend. Hij volgde de Rue de Londres met beide handen in den zak. Yoor de kerk de la Trimté bleef hij staanhij sloeg het park indat zich daarvoor uitstrekt en waar zich slechts een drie of viertal personen bevon den, en ging op een bank zitten. „En nudus sprak hij„moeten wij eventjes nadenken. De zaak is dat ik de belangen van mijn patroon moet behartigen maar in de allereerste plaats de mijne. Ik zal alleen het werk doen, dat staat vast. De patroon zal er niets bij verliezen, en ik steek de beloofde gratificatie op. Dui zend francs, welk een buitenkansche! Die mijnbeer Rousseau, die een eenvou dige kamer in een krot van een hotel heeft betrokken, heeft de mildheid en de manie ren van een grooten mijnheer. Die man is zeker iets anders dan hij schijnt te wezen," dus ging hij voort, het hoofd schuddend. „Ik had daar geen erg in. Maar dat is nu eenmaal zoo. Doch wat kan die Rousseau uit te staan hebben met den burggraaf De Sanzac? Waarom wil hij weten, waar De Sanzac naar toe is? Warempel, ik zou wel willen.... Halt, Gabiron, vriendje! steek een spaak in het wiel van je nieuwsgierigheid, 't Is dikwijls gevaarlijk al te nieuwsgierig te wezen. Je hebt maar één ding te doen eerlijk je geld te verdienen. Ik hoopte waarachtig niet, toen ik mij aanmeldde bij den portier van n°. 14, dat die mij zoude zeggen wat ik wilde weten De taak zou al te gemakkelijk geweest en al te spoedig zijn afgeloopen. Het is zoo duidelijk als iets, dat die burggraaf ergens schuilhoekje speelt. Het was dus voor hem zaak om voor eenigen tijd te ver dwijnen. Dus, hij verbergt zich! Waarom? Dat gaat mij niet aan. Wat ik moet weten, dat is de plaats, die hij uitgekozen heeft om ziju beminnelijkeu persoon aan aller on bescheiden blikken te onttrekken. Wordt vervolgd)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1