BUITEJsLANDSCHE BERICHTEN. us m *_r steeds stijgende zijn, is de financieele toe stand gunstig en niet achteruitgaandezoodat de rekening over het laatste boekjaar weder om met een batig saldo van eenige duizenden guldens is afgesloten. Uit Leeuwarden wordt in dd. 5 Juni gemeld: Twee der drie personen, die ver leden week van door rattenkruit vergiftigde erwtensoep hadden genuttigd, zijn in het stads-ziekenhuis overleden, de een gisterna middag, de ander, zijn broeder, die er pas in bijna stervenden toestand was heen vervoerdin den afgeloopen nacht. De eerstbedoelde bereikte den ouderdom van 66 jaren, waarvan hij zoowat de helft in cor- rectioneele en crimineele gevangenis had doorgebracht. Zijn dood is zeker niet wei nig verhaast, doordien hij zoowel genees middelen als voedsel weigerde tot zich te nemen. Niets vermocht in dit opzicht te baten; alleen van den geestelijke en van den geneesheer-directeur van het zieken huis nam hij een enkele maal de voorge schreven geneesmiddelen aan. De toestand van de derde vergiftigde persoonde reeds bejaarde vrouw van den laatst overledene, die op zoo ondoordachte wijze de soep be reidde, moet mede zeer bedenkelijk zijn. 's CtUVKVII k;k. Door Z. M. is aan de heeren mr. R. M. Ribbius, lid van het hof van justitie op Curasao, en E. Ten Broeke, districtcom missaris in Suriname, vergunning verleend tot aanneming van het ordeteeken 4de kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hun door deu president der Vereeuigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is de luit.-kolonel P. J. J. Stoop, prov. adjudant in Groningen en Drenthe, op pensioen gesteld, en zijn be noemd: bij den prov. staf, tot prov. adju dant in Groniugen en Drenthe, de majoor P. L. H. M. B. D. Kraal, van het 1ste reg. inf.die in verband daarmede bij dien staf wordt overgeplaatst; bij het wapen der infanterie, bij het 1ste reg., tot majoor, de kapitein J. C. Sauthagens, van den staf van het wapen, adjudant van den comman dant van de stelling Amsterdam. De koning heeft den 28sten Mei 1885 ontvangen de terugroepingsbrieven van graaf Herbert Von Bismarck-Schönhausen als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, bij HDs. hof. De kapitein W. Duycker, van het reg. grenadiers en jagers, is door den mi nister van oorlog benoemd tot lid der com missie, belast met het afnemen het examen tot toelating op de 2e afdeeling der krijgsschool. - Maandag 22 Juni a. s. zal het exa men tot toelating op de 2e afdeeling der krijgsschool alhier een aanvang nemen. ESGELAltn. Lord Granville hoopte in het hoogerhuis dat de verhandelingen der commissie voor het Suez-kanaal nog vóór het einde der aanstaande week zullen afgeloopen zijn. Over haren arbeid kan hij nog niet in bij zonderheden tredendit alleen zij vermeld dat de commissie zijn (Granville's) circulaire van 1883 over het geheel tot basis heeft genomen. Slechts enkele paragrafen, in het ontwerp-verdrag vervat, gaven aanlei ding tot de bedenking, of de grenzen dier circulaire ook wellicht overschreden waren. De Britsche commissarissen maakten dien aangaande het noodige voorbehoud. De Staatscourant bevat de afkondiging van het Britsch protectoraat over de Niger- districten, omvattende de kuststreek tusschen Lagos en den westelijken oever van den mond der Rio del Rey, de gebieden aan beide zijden van den Niger van zijne samen vloeiing met de rivier de Benue tot aan de zeeen de gebieden aan de beide zijden van de Benue van zijne samenvloeiing stroom opwaarts tot en met Tbi. Deze Staatscourant bevat ook de benoe ming van David Boyle Blair tot Hr. Ms. vice-consul voor de streken welke onder Duitsch protectoraat staan en de Kameroen districten welke aan den Rio del Rey grenzen. In het lagerhuis deelde de heer Glad stone mede, dat de Engelsche en de Rus sische regeering tot een overeenkomst geraakt waren omtrent de punten van het Pendjeh- vraagstuk, welke aan eene scheidsrechterlijke uitspraak moesten onderworpen worden, als mede omtrent de keuze van een scheidsrech ter. Deze overeenkomst is echter nog niet in definitieven vorm aangenomen en vanwege de beide regeeringen is nog geene uitnoodi- ging tot den scheidsrechter gericht. De heer Childers deelde mede, dat inge val de tegenwoordige toestanden eene sta king der toebereidselen toelaten, van de elf millioen van het toegestane crediet voor- loopig slechts negen millioen zullen uitge geven worden. Hij stelt voor, de jongste verhooging der belasting op gedistilleerd met dén shilling te verminderen en de verhoogde belasting op het bier slechts tot 31 Juni 1886 van kracht te doen blijven. Hij zal geene verandering in de invoerrechten op wijn voorstellen. De Berlijnsche correspondent van den Standard houdt vol, dat de koning van De nemarken de taak van scheidsrechter in het Pendjeh-incident op zich genomen heeft, na weigering van den keizer van Duitschland. Deze zou niet rechtstreeks het voorstel af geslagen hebben, maar Von Bismarck, ge polst, had gezegd: „steldat men mij vroeg, als scheidsrechter te fungeeren, hetgeen ik echter niet voor waarschijnlijk houd, - dan zou ik al de documenten in ontvangst nemenvan beide zijdenhoe talrijk ook en ze allen, zonder uitzondering zorgvuldig in mijne veiligste brandkast sluiten. Na een jaar zou men mij vragenHoe staat het met uwe scheidsrechterlijke uitspraak en ik zou antwoorden„j'étudie." Een jaar later zou men mij hetzelfde weer vragen, met eenigeu aandrang; ik zou dan zeggen: „j étudie encore." Na deze polsing heeft men van den keizer als scheidsrechter afgezien, en de Standard meent, dat de koning van Dene marken, zonder vooruit gewaarschuwd te hebben, wel eveneens handelen kan. In een met gesloten deuren gehouden zitting van den Londenschen gemeenteraad werd door Sir John Bennett voorgesteld, een adres van rouwbeklag, wegens het over lijden van Victor Hugo, aan de Frausche natie te zenden. Met groote meerderheid werd dit voorstel verworpen. Naar aanlei ding hiervan maakt de XlXe Siècle deze opmerking: „Indien de leden van den ge meenteraad het aan wijlen den grooten dich ter nog niet konden vergeven dat hij te Jersey eens weigerde op de gezondheid der koningin te drinken, dan is hun wrok al zeer diep ingeworteld. En hebben zij Frank rijk willen straffen voor zijne diplomatieke houding in de Suez-kanaalcommissie en op de sanitaire conferentie te Rome, dan is de manifestatie al zeer armzalig. In Suez heeft bij een samenscholing op straat een Belg een Griek vermoord; hij vluchtte daarna in zijn huis. De veront waardigde menigte drong in zijn woning en sloeg hem dood. De consuls kwamen tus- schenbeide, daar de politie onvoldoende bleek. Alweder een bewijs in welke eigen aardige positie het Egyptische gouvernement zich tegenover de vreemdelingen bevindt. Ware het haat mogelijk geweest den Belg in zijn woning gevangen te nemen, zoo had de samenscholing geen zoo treurige ge volgen gehad.- Uit Dongola wordt gemeld dat de stam der Shagiyeh Korti heeft bezet, en dat de bevolking geheel tot den Mahdi is overgeloopen. De opstandelingen zijn van plan naar Dongola op terukken, zoodra de Engelschen die plaats hebben ontruimd. In een te Weenen ontvangen brief uit Kairo wordt verzekerd dat de Egyptische minis terraad zich druk bezig houdt met de vraag op welke wijze de provincie Dongola zou kunnen behouden worden. Het heet dat Sir Evelyn Baring het denkbeeld voorstaat om eene jaarlijksche toelage van 5000 te geven aan iederen Sheikh op de zuidelijke grens, tot aan Merawi toeonder voorwaarde dat zij dan al hunne krachten inspannen om den valschen profeet het voort<jringen te beletten. FRANKRIJK. De senaat heeft zich vereenigd met het wetsontwerp tot bekrachtiging van het te Hué den 6en Juni 1884 gesloten trac- taat met Annam. Bij dit tractaat wordt het protectoraat over Annam en Tongkin geregeld behoudens de latere herziening van het verdrag. Het was dus slechts een voor- loopige regeling, om gevolg te geven aan de overeenkomst van Tien-Tsin. Bij de kamer van afgevaardigden is een voorstel ingediend onderteekend door een 130tal leden van verschillende groepen tot opheffing der belasting op het papier Deze belasting werd in 1871 ingevoerd Men heeft echter de ervaring opgedaan, dat daardoor de geheele industrie getroffen werd. Frankrijk, dat 536 papierfabrieken telt, waarin 32,653 werklieden bezig zijn, die jaarlijks 170 millioen kilogram papier ver vaardigen, heeft onder den invloed van het belasting-regime moeten lecren, dat de uit voer tegenover den invoer ieder jaar geregeld p. m. 3 millioen achteruitgaat. Daaitegen- over staat, dat b. v. in Duitschland in één jaar (1882) de uitvoer met 10 millioen is toegenomen. Jules Ferry keert heden uit Rome te Parijs terug. ITALIË. Eergisteren kwamen te Valencia acht choleragevallen voor, waarvan twee met doodelijken afloop. In de overige provin ciën en ook te Madrid is de gezondheids toestand goed. DUITSCH LAND. De berichten over den gezondheidstoe stand van keizer Wilhelm luiden bij voort during bevredigend. Het artikel der Nordd. Allgem. Zeit., waarin wordt betoogd dat Duitschland vol komen recht heeft om zich in Zanzibar te doen gelden en daarbij zelfs op den steun der Engelschen rekent, heeft niet alleen in Engeland en Duitschlandmaar ook elders zeer de aandacht getrokken. Natuurlijk wordt de quaestie op de meest verschil lende wijze beoordeeld en besproken, maar de algeineene indruk is dat John Buil de üuitschers ook in Zanzibar stil hun gang moet laten gaan. Het is hard voor de Engelschen zegt o. a. de Neue Freie Presse dat hun oude bondgenootde Sultan van Zanzibarin de armen der Duitschers wordt gedreven, maar of ze willen of niet, ze zullen er wel niets aan kunnen doen." Het Aardrijkskundig genootschap te Berlijn besloot ter eere van dr. Nachtigal op Kaap Palma een grootsch gedenkteeken op te richten. O O STEN RIJ K. Zeer spoedig zullen de ministeriëele verordeningen worden afgekondigd betrek kelijk de uitvoering der wet, onlangs voor Oostenrijk tot stand gekomen, waarbij de Zondagsrust en de normale arbeidsdag wor den geregeld. GEMENGDE BERICHTEN. De stad Parijs zal 12000 fr. bijdra gen voor het monument van Victor Hugo. De familieraad van George en Jeanne Hugo, bestaande o. a. uit Léopold Ilugo (zoon van Victor Hugo's broeder Abel), Jules Simon, mame. Lockroyheeft tot voogdes gekozen mame. Lockroy, wier echtgenoot mede voogd zal zijn, en Léopold Hugo tot toe- zienden voogd. Victor Hugo's talent als teekenaar wordt op dit oogenhlik, nu ieder zijn sou venir aan den dichter verzamelt, hoog ge prezen. Op enveloppen en stukjes papier maakte hij allerlei illustraliën; koffie- of inktvlekken werkte hij uit tot phantastische landschappen en middeleeuwsche kasteelen. Janin had een Nötre Dame met illustratiën van den dichter. Onlangs was het Figaro-nommer op zijn verjaardag geïllustreerd met eene teekening voor eene schilderijlijst, in gesneden hout, door Hugo geleverd. Ook is hij eens als decoratieschilder op getreden, maar uit noodzaak. Lucrèce Bor gia zou opgevoerd worden. Het tweede be drijf stelt een rijk renaissancevertrek in het paleis voor. lïugo kwam nog even voor de voorstelling zien, of alles in orde was. Hij merkte op, dat de geheime deur door welke Lucrezia Gennaro zal doen vluchten rijk versierd en in 't oog vallend was, alsof het de hoofdingang was. Hugo liet den schilder roepen; deze was nergens te vinden. „Geef maar een penseel en een pot met verf!" riep hijen dezelfde hand die het drama schreef, schilderde h lages coups de brosse de deur over. Het geschiedde zoo behendig, dat niemand in de zaal de geïmproviseerde verandering opmerkte. De Gaulois wijdt vier kolommende Figaro niet veel minder, aan het luisterrijk gecostumeerd bal, door de prinses De Sagan in haar hotel te Parijs gegeven. Als ver kleeding waren voorgeschreven dierencostu- menen men zag de meest gracieuse en de meest belachelijke vermommingen. Uit een reusachtigen bijenkorf kwam een zwerm bijen en hommels te voorschijn, die een klein ballet uitvoerdende costumen dezer bijen waren allerbekoorlijkst, keursjes van donkerbruin satijn met geel gestreept, rokjes van tulle met goud doorweven tabliers van donkerbruin met goud gespik keld; vleugels van goud gaas, gouden helm met voelsprieten; de hommels waren een voudiger. De prinses De Sagan zelve had een pauwen- constuum gekozen, satijnen sleep, cachou- kleurig, geheel geborduurd met de oogen van eeu pauwenstaart, blauw en goud. Corsage van pauweuveeren, gevat in edelge steenten, saffieren, smaragden en diamanten. Zeer bewonderd werd de markiezin d'IIervey de Saint-Denis; blond en zeer schoon. Zij was als ibis; rok van zilveren tulle met hieroglyphen bezaaidpauneaux van ibisvederen; fijugeplooide sleep van bleekrose satijn met zilver, corsage van ibisvederenop het hoofd een rooskleurige ibis met eene tiara van diamanten. Mevr. Lambert Rothschild, als Indische tijgerin; de Russische ambassadrice, als zwaluw; mevr. Gourewitzals zwarte zwaan, worden zeer geroemd, vooral echter eene dame, als „duif van Venus' wagen"; rok van wit satijn met duivenvleugels, corsage van wit satijn met twee gekruiste duiven vleugels, tot kapsel eene duif rijk met dia manten bezet; om den hals donker fluweel met diamanten; op de schouders en den sleep van het kleed het gareel van Venus' wagenuit rozen gêvormd. De heeren hadden zich als papegaaienals hanen, als sijsen, uilen, bonden, kevers, leeuwen, otters, vossen, eenden, reigers, eksters, kalkoenen, enz. gecostumeerd. Het hotel der prinses De Sagan is ge legen in den Faubourg Saint-Germain en werd indertijd bewoond door den bankier Hope, die er 8 millioen aan liet verbouwen. Een jaar geleden stierf te Parijs de Russische prins Stourdza. Hij was voor den tweeden keer getrouwd geweest met de prinses Vocorides, die een paar maanden geleden te Parijs stierf. Prins Stourdza had een ver mogen dat op 300 millioen frs. werd ge schat, maar zijn erfgenamen vonden na den dood der prinses slechts 200 millioen frs. Men doet onderzoek naar het ontbrekende. De officier van justitie te Dusseldorf heeft het volgende schrijven aan de politie gericht: „Door de slechte gewoonte, die enkele personen hebben, om hunne wandel stokken of parapluies horizontaal met den punt naar voren of naar achteren te dragen, is reeds menige wandelaar gekwetst, vooral aan de hoeken der straten of bij onver wacht stilstaan. Ik verzoek daarom beleefd aan de politie, haren dienaren te bevelen een nauwkeurig relaas van die ongevallen op te maken en mij mede te deelenzoodat ik onderzoeken kan, of die personen niet vervolgbaar zijn wegens het door hun schuld veroorzaken van lichamelijk letsel." PER TELEGRAAF. PETERSBURG, 6 Juni. Volgens een particulier telegram uit den Kaukasus, in de Novostiis Abdur Rahman, emir van Afghanistan, door de lieden van zijn gevolg vermoord gevonden. LONDEN, 6 Juni. [Part. tel. 11) De Press Accociation heeft reden te gelooven dat de heeren Dilke en Chamberlain hun voorwaardelijk ontslag bij den heer Gladstone hebben ingediend met de verklaring dat zij uit het kabinet zullen treden indien de re geering moge besluiten de dwangwetten over Ierland nog gedurende onbepaalden tijd van kracht te laten, zonder te beloven eerlang wetten in te dienen die in 's lands toestand verbetering moeten brengen. MADRID, 6 Juni. Een dynamiet aan slag tegen het huis van den heer Perrera te Villa-Miva beraamd, heeft aanzienlijke verwoes'ingen veroorzaakt. Twee peisonen zijn gekwetst, terwijl de dader zelf in hechtenis werd genomen. In het dorp Museros in de nabijheid van Valencia, hebben zich dertien gevallen van cholera voorgedaan. ATHENE, 6 Juni. Te Creta zijn weder onlusten uitgebroken. Bijzonderheden ont breken tot dusver. LONDEN, 6 Juni. Noch de minister van buitenlandsche zakennoch de minister voor Indië te Londen heeft eenig bericht ontvangen, dat het vermoorden van emir Abdur Rhaman bevestigt. LAATSTE BERICHTEN. Hedenavond vertrekt de heer Ruijse- naers, nieuwbenoemd Nederlandsch gezant- schapsraad te Parijs, sedert het laatst van April hier ter stede aanwezig, naar zijnen post. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft heden arrest gewezen in de jl. Don derdag behandelde crimineele zaken. J. J. B.machinist, laatst wonende te Purmerende, werd, wegens te Leiden gepleegden diefstal bij nacht in een bewoond huis, veroordeeld tot 9 maanden celstraf. Den in deze zaak afwezig gebleven getuigenM. en huisvrouw uit Leiden, werden ieder eene boete van/3 opgelegd. Het hof behandelde daarna het door het Openb. Min. ingesteld appel van het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij de uitdrager J. D. W. uit Leiden werd vrijgesproken van de aanklacht van het zonder vergunning houden van een pand-of beleenhuis Die uitspraak was hoofdzake lijk daarop gegrond dat de bekl. de bij hem in beslag genomen goederen slechts had gekocht en bij hem de bedoeling niet bestond geld te schieten op pand.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2