NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. [Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. AB01 WEfflEMT: Prijs per Nummer 5 Cent. AOVERTEWTIEN: Bureel: Scheepmakersstceg 6. Maandag 8 Juni 1885. N°. 132. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. ourant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Van 1—6 regels0.90. Elke regel meeri> 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199e Jaargang. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeente bestuur van Leiden; Krengt ter algemeene kennis dal op lieden aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is Ier hand gesteld ecnopdenöen Juni 1885 invorderbaar verklaard suppletoir kohier van het patentrecht, dienst J8S485en herinnert voorts de belangheb benden aan hunne verplichting 0111 hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. De liuigemeesler voornoemd Leiden, 6 Juni 1885. DE KANTEIt. STADSNIEUWS. In de maand Mei zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 103 kinderen, als: 52 zoons en 51 dochters (waaronder is begrepen 1 tweelinggeboorte)over leden: 85 personen, van welke 8 elders woonachtig, als: 18 mannen, 9 vrouwen, 31 zoons en 27 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 2. Gehuwd 45 paren. De contra-partij, door Leidens bur gerij aan hh. studenten aan te bieden, zal plaats hebben op Dinsdag 30 Juni aanst. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 47 tot 65 volwas sen personen en 3 tot 11 kinderen. Deze week werden op „Rhijnzigt" genomen 806 zwembaden door heeren en 72 door dames. Temperatuur van het water 20° Celsius. De kamer van koophandel en fabrie ken heeft een zeer belangrijk uitvoerig be redeneerd verslag openbaar gemaakt betref fende handel, nijverheid en scheepvaart in 1834, te 's Gravenhage. Wat Leiden aan gaat, vindt men bijzonderheden te dien aanzien opgenomen in het jaarlijksch ver slag van den toestand der gemeente. Bij den in deze week te 's Hage ge houden wedstrijd van wege het bond der rustende schutterijen in Zuidholland, zijn nog prijzen aan de volgende stadgenooten ten deel gevallen: In categorie K, vrije banen op 150 meter, de heer W. Wierdsma; in categorie L, vrije banen van 150 meter, uitsluitend met het Snider-geweerde hh. W. Wierdsma en H. G "Van Holthe tot Echten; in categorie O, vrije banen van 225 meter, de heer W. Wierdsma; in categorie P, dagelijksche wedstrijd op 150 meter, 2 Juni, de heer II. G. Van Holthe tot Echten4 Juni, de hh. W. Wierdsma en T. Evekink. Gisterenavond werden de prijsvvinners begeleid door muziek en fakkellicht, de stad binnengeleid. De heer J. Broers, controleur van Kadjang in de afd. Oosterdistricten, gouv. van Celebes, heeft aan het Bijks Etbno- graphisch museum te Leiden ten geschenke gezonden een aantal door hem met bijzon dere nauwkeurigheid beschreven voorwer pen, verzameld op zijn vorige standplaats Bima (Soembawa). Door den minister van binnen], zaken is aan den schenker de dank betuiging der regeering aangeboden. Blijkens bij het depart, van marine ontvangen telegrammen zijn Zr. Ms. schroef- stooinschepen Tromp en Alkmaar in den voormiddag van 5 dezer, respectievelijk ter reede Tessel en te lJinuiden aangekomen, terwijl Zr. Ms. instructievaartuig Marnix op zijn kruistocht in de Noordzee, den 4den dezer te Bremerhaven gearriveerd is. Aan boord dier schepen was alles wel. Het Handelsblad meldt, dat gisteren ochtend ter gelegenheid van het aangevangen onderzoek der wetsontwerpen tot herziening der grondwet in de afdeelingen der tweede kamer, twee nota's zijn ingekomen, ééne van de anti-revolutionnaire en ééne van de katholieke leden, welke beide aandringen op wijziging van art. 194 (het bekende on- derwijs-artikel) en deze wijziging maken tot conditio sine qua non der herziening. Het JJ. v. Z. en 's Gr. hetwelk eveneens hiervan melding maakt, deelt verder mede dat in de 11de en lilde groep beide de heer Roëll de vijfde rapporteur is, wiens naam gisterennamiddag nog niet bekend was, zoodat de heer Roëll, die lid der vroegere staats commissie is geweestin alle drie commissiën van rapporteurs zitting heeft. In een brochure, tot opschrift voe rend „zal men den put dempen als het kalf verdronken is", opgedragen aan alle vaderlandslievende Nederlanders wordt door den heer F. Koch Jr., kapit. der dd. schut terij te Botterdamde herziening der schut terij wet in den navolgenden geest voorge steld, toegelicht en verdedigd. 1. overbrenging der schutterij van het departement van binnenlandsche zaken naar dat van oorlog; 2. opheffing van de verdeeling in bans en verandering van den diensttijd; 3. opheffing der rustende schutterijen; 4. vermeerdering der oefeningen en ge lijkvormige inrichting door het geheele land, onder verantwoordelijk militair toe zicht; 5. geheele verandering van het stelsel van aanvoering; 6. strenge bepalingen omtrent overtre dingen zoowel van officieren als minderen. Tot ambtenaar ter plaatselijke secre tarie van Wassenaar is benoemd de heer L. G. A. graaf Van Limburg Slirum aldaar. Gisterennacht werd op de goederen onder Wassenaar, van den graaf Van By- landt, door diens jager, een buitengewoon groote otter geschoten. Als een bijzonder heid wordt gemeld, dat door genoemden jager daar nu reeds tweeentwintig dezer (lieren zijn geschoten. Voor den eerstvolgenden huishoudelij- ken wedstrijd van het bond der rustende schutterij van Zuidholland, het volgend jaar te houden, is Botterdam aangewezen. De opening van het rijks-museuin te Amsterdam zal zonder optocht plaats heb ben. De ter dekking der onkosten voor zulk een stoet benoodigde som van/22000 heeft men op verre na niet bijeen kunnen krijgen. Slechts ƒ5000 kan men samen brengen. De openingsplechtigheid zal nu geheel binnensmuurs plaats hebben. Van eene can tate, door den dichter Ten Kate samenge steld en door den heer Dan. de Lange op muziek te zettenzal het eerste gedeelte op de binnenplaats van het museum, het tweede op de eerezaal uitgevoerd worden door een daartoe uitgenooiligd koor van ongeveer vierhonderd zangers en zangeressen. Uit naam der regeering zal de minister Heems kerk, uit naam van Amsterdam de burge meester het woord voeren. Men is te Amsterdam ijverig bezig om de kunstschatten van het Trippenhuis naar het Rijks-Museum over te brengen; dit geschiedt onder toezicht van de directie. Gisteren heeft op feestelijke wijze de opening plaats gehad van den spoorweg Hoorn-Enkhuizen. Tegenwoordig waren de minister-president en de hooggeplaatste ambte naren van de Holl. IJz.spoorwegmaatschappij. Aan het station werden zij door den waar- nemenden burgemeester van Hoornden burgemeester van Eukhuizen en verdere autoriteiten ontvangen. De feesttrein ver trok om 1 uur naar Enkhuizen; aan de ver schillende stations werd de eerewijn aange boden en werden toespraken gehouden. De beide steden waren feestelijk getooid. Bij een der huwelijken, onlangs te Amersfoort gesloten, konden noch bruid en bruidegom, noch de wederzijdscbe ouders, noch de vier getuigen, derhalve tien com paranten, lezen noch schrijven. De vrouw, die voor eenige dagen in een weide onder Bessen, welke zij met een hondje passeerde, door ossen zoodanig werd gestooten, dat zij te Nijmegen in het zie kenhuis moest worden opgenomen, is aan de gevolgen overleden. Volgens He Post is de anti-revolu tionnaire kiesvereeniging te Arnhem niet van plan een eandidaat tegenover majoor W. Rooseboom te stellen. Blijkens uitgebracht verslag der te Kampen gevestigde theologische school over 1884telde deze inrichting in het afgeloopen studiejaar 72 studenten, van wie 48 stu deerde in de theologie en 24 in de littera- rische wetenschappen. Met hunne opleiding tot de Heiligen Bediening waren belast 7 professoren en 1 leeraar in de Nederl. taal en aanverwante vakken. Bij laatstgehouden examen in de letteren, werden 10 studenten toegelaten tot de theo logie 14die reeds twee jaar in sommige vakken der godgeleerdheid hadden gestu deerd, gingen tot hoogere studiën over, terwijl er 17 gepromoveerd werden als ean didaat tot de Heilige Bediening. Niettegenstaande de uitgaven der school FEUILLETON. 80.) De Lasserre was reeds overtuigd, dat zijn vrouw een plaats van den coupé had inge nomen, die door den burggraaf was afge huurd geworden. Hij verkreeg insgelijks de zekerheiddat zijn vrouw en haar min naar van Parijs samen vertrokken waren. Want de gravin had niets of bijna niets medegenomen. De koffer, die ingeschreven was, behoorde aan De Sanzac. „Voor het overige," hernam de beambte, „indien het mij onmogelijk is, u te zeggen of een jonge vrouw met een kind plaats genomen heeft in den bewusten coupé, zal toch misschien de wachter van de wacht kamer eerste klasse u beter kunnen inlichten." „Waar vindt ik dien man?" „De trein vertrekt zoo aanstonds, hij is dan vrij. Als u het verlangt, zal ik hem laten roepen." „Gaarne, ik dank u bij voorbaat voor uw vriendelijkheid." Een oogenblik later verscheen de man. „Waart gij, mijn vriend, verleden Woens dag bij het vertrek van den nachttrein aan den ingang der wachtkamer eerste klasse?" „Ja, mijnheer." „Herinnert ge u ook, of gij in de wacht kamer een jonge vrouw met een kindje op den arm hebt zien binnentreden?" „Heel goed, mijnheer! Die dame was rijk gekleedik heb ook opgemerkt dat zij jong was, ofschoon ik haar gelaatstrekken niet heb kunnen onderscheiden onder den voile, die ze bedekte. Wat het kind betreft, dat was warmpjes gewikkeld in een pelsmantel." „üankje, mijn vriend!" antwoordde de graaf met beklemde stem. „Dat is voldoende. Zijt gij getrouwd?" „Ja, mijnheer!" //Heb je kinderen?" „Twee." De graaf drukte hem een goudstuk in de hand. De inan wilde weigeren. „Neen, neen!" voegde de graaf hem toe. „Neem het aan, 't is om wat voor je kin dertjes te koopen. O, heb ze lief, heb ze altoos lief!" Met die woorden verwijderde hij zich snel. XIII. DB HEEK GABIRON. De Lasserre vroeg zich af of hij niet wel zou doen met den uitslag der bemoeiingen van Gabiron niet af te wachten, maar lie ver onverwijld over te gaan tot het narei zen van de gravin. Zeker, de verzoeking was groot. Maar na er rijpelijk over te hebben nagedacht, meende hij zijn onge duld te moeten bedwingen. Ongetwijfeld zou hij tot Vierzon hebben kunnen gaan, daar hij wist, dat de vluch telingen in die stad hadden vertoefd. Maar dan, waarneen dan? Was hij er welzeker van, dat hij niet hun spoor voorbij Vierzon, en misschien te Vierzon zelf, bijster zou worden? Mocht hij zich, door op goed geluk zijn reis te aanvaarden, aan liet ge vaar blootstellen een verkeerden weg in te slaan, dat wil zeggen een kostelijken tijd te verliezen? Zij waren met den trein van Parijs naar Toulouse vertrokkenwaarschijn lijk met het plan om zich aan den voet der Pyreneën te verschuilen, of zelfs in Spanje op een eenzaam en verlaten en woest plekje. Maar waartoe dit oponthoud te Vierzon? Doch gesteld nog, dat hij tot Toulouse hun spoor volgde, en zelfs nog verder, hoe hen terug te vinden in eender duizend verloren hoekjes van de Pyrenee- sche bergkeeten? De graaf liet een zucht ontsnappen en herhaalde het woord van den vorigen avond „Laat ons wachten Op hetzelfde oogenblik, dat De Lasserre zijn onderzoek aan de stations begon, meldde zich een man, wiens gelaat met dikke zware bakkebaarden omlijst was, gekleed in een appel-groene liverei met geborduurden kraag en liet hoofd gedekt met een hoed met een kokarde, Rue de Londres aan bij den por tier van het huis, gemerkt N". 14. Hij hield een brief in de hand. „Juffrouw!" dus sprak hij tot de vrouw van den portier„hier is een brief van den heer De Piragne, in wiens dienst ik ben, voor zijn vriend, den burggraaf De Sanzac. Ik geloof, dat het een uitnoodiging is om morgen bij hem te komen dineeren." „Dan is het overbodig, vriendje!" ant woordde de vrouw „om den brief hier te laten. Je kunt hem terugbrengen aan je heer." „Waarom dit?" vroeg de knecht met verwonderd gel aal. (.Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1