BUITENLANDSOHE BERICHTEN. maatstaf, noch op voldoende rechtvaardige wijze kan worden tot stand gebracht; dat de aanhanginge ontwerpen tot grond wetsherziening aan de liberale partij de gele genheid geven een afkeurenswaardigen toestand te verbeteren, en uit den weg te ruimen een onrecht, door het volksbesef diep gevoeld en gewraakt dat de eindbeslissing vooral nopens dit onderwerpvruchtbare bron van hartstochte lijke opwinding, eens van regeeringswege aan de orde gesteldniet langer dan ter behoorlijke voorbereiding hoog noodig is, mag worden vertraagd van oordeeldat door de algemeene be schouwingen der nota de eisch van het oogen- blik op dit punt niet genoegzaam tot zijn recht komt, heeft de eer voor te stellenDe vergade ring besluite de commissie van uitvoering uit te noodigen, het beknopt, schriftelijk en gemotiveerd gevoelen van door haar, in zoodanigen getale als haar goeddunkt, aan te wijzen personen individueel in te winnen, nopens de vragen: a. behoort een maatstaf voor kiesbevoegdheid in de Grondwet te worden opgenomeu? b. zoo ja, welke? ten einde de bedoelde adviezen, vergezeld van haar eigen gevoelen te dien aanzienaan de deelen der „Liberale Unie (kiesvereenigin- gen) uiterlijk op 1 September e. k. ter be handeling te doen toekomenmet kennisge ving harerzijds van de motieven, die tot dit besluit der Vereeniging hebben geleid en aanwijzing van den dag, waarop vóór 1 December e. k dit onderwerp in de alge meene vergadering aan de orde zal worden gesteld. J. A. Levy. Op 30 Mei had de jaarlijksehe verga dering plaats van aandeelhouders der Neder- landsche Algemeene Maatschapppij van Le vensverzekering „Conservatrix" te Amster dam, waarop uitgebracht werden 78 stemmen. Rekening en verantwoording werd gedaan over het boekjaar 1884. De baten waren ff 1,696,0 3 de lasten daarentegen ƒ53126.90. Van het batig overschot werd, na afzonde ring van reserve en afschrijving voor op richting ƒ6000 bestemd tot uitdeeling van 4 pCt. over het daarop aanspraak hebbende gestorte kapitaal. De rekening en verantwoording, door commissarissen en commissie van onderzoek goedgekeurd, werd zonder bemerking aan genomen, en de commissarissen en directie gedechargeerd. Uit een vergelijkend overzicht bleek dat de Maatschappij in 1884 gunstig heeft ge opereerd. Aan nieuwe contracten werd af gesloten voor een kapitaal van ƒ872,595 waaronder alleen voor kapitaal bij overlijden ƒ839,570, zoodat met het op 1 Januari 1884 van kracht zijnde bedrag van 1,398,915 het totaal verzekerd kapitaal bij overlijden ƒ2,238,485 bedroeg. In den loop van 1884 werd hiervan wegens sterfgeval, afkoop en staking ƒ201,304 afgeschreven. Ultimo December 1884 bleef alzoo werkelijk van kracht ƒ2,037,181 met eene jaarlijksehe premie van 69,498.43. Vau deze premie werd in 1884 ƒ51,923,31 ontvangen en moest in 1885 nog ontvangen worden ƒ17,575.114. Aan contracten voor verze keringen van allen aard was ultimo 1884 van kracht ƒ171,055 met een jaarlijksehe premie van ƒ8,633.83 waarvan in 1884 ƒ6,976.33 werd ontvangen en in 1885 ƒ1,657.50 moet ontvangen worden. Het totaal van kracht zijnde verzekerd kapitaal bedraagt ƒ2,208,236 met eene jaar lijksehe premie van ƒ78,132.26. Aan sterfgevallen werd 18,816.27 betaald zijnde ƒ0.92 per ƒ100 verzekerd kapitaal. Totaal werd uitbetaald sedert de oprich ting ƒ105,424. Het belegd reservefonds, dat volgens daarvan overgelegd bewijsin be waring is bij de Nederlandsche bank bedraagt volgens de wiskundige berekening/59,676,43. In een boelgoed te Ooststellingwerf vond men 168 oude dubbeltjes. Te Jubbega-Schurega moet men er slag van hebben om spoedig te bouwen. Dit bleek dezer dagen duidelijk, 's Mor gens te 8 uren was van materialenontgra ving of anderzins niets te zien, en toch was 12 uren later een huis gereed en ook betrokken. Nog eenige jaartjes en onze financiën zijn gered, althans wanneer het rijk gaat concurreeren met stoombootmaatschappijen, 't Is waar, deze ondergaan dan een onwe- derstaanbare concurrentie. Men verhaalt ons dat jl. Maandag, 2e Pinksterdag, 's rijks recherche-vaartuig Argus met 22 pleizier- reizigers, zoowel dames als heeren, onder welke laatsten men den provincialen inspec teur van 's rijks belastingen opmerkte, te Brielle arriveerde. Daar stonden 3 rijtuigen voor bet gezelschap gereed, dat, voorzien van proviand, daarmede een rit door het eiland maakte. Aan misbruik mogen wij, natuurlijk, niet denken. De passagevracht zal aan het hooge gezelschap immers wel in rekening zijn gebracht? (Maasb.) 's CRAVËIVIUCË. Door Z. M. is benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de gepens. opzichter der timmerlieden bij de artillerie- stapel- en constructiemagazijnen H. Yan Staveren. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der genie, en wel bij den staf van het wapen: tot kapitein, de 1ste luitenant P. C. J. Noorduyn; tot 1ste luit., de 2de luit. G. W. C. Westenberg, beiden van dien staf. Het badhuis te Scheveningen zou 5 Juni moeten worden opgeleverd, om tegen 15 Juni bij de opening van het badseizoen in gebruik te worden genomen. Intusschen, ofschoon met reuzenschreden in de laatste dagen gevorderd wordt, is er geen denken aan, dat het op tijd klaar komt. Immers men is nu nog druk zoowel aan zee- als landzijde bezig. NR. Ct.) KNGELAS». Yolgens the Morning Post heeft de Pransche gezant Waddington in zijn jongste onderhoud met lord Granville dezen belang rijke voorstellen van Frankrijks zijde, over de oplossing der quaestie betreffende de neu traliteit van het Suez-kanaal, medegedeeld. De correspondent van de Times te Constantinopel bericht, dat sir Peter Lums- den a. s. Zaterdag te Londen zal aankomen. Hij wordt vergezeld door kapitein Barrow. Het bataljon Engelsche infanterie van Soeakim, dat verleden Vrijdag te Alexan- drië aankwam enin afwachting van nadere bevelen der regeering, aan boord bleef van het transportschip, is gisteren aan land ge zet en in het Razeltin-paleis gehuisvest. De eigenaar van de Bosphore Egyptien te Cairo heeft 35000 fr. schadevergoeding ontvangen van Serrière, den drukker, omdat het blad niet werd gedrukt zoolang de druk kerij was gesloten. Serrière vraagt nu op zijn beurt schadeloosstelling van de Egypti sche regésring. De Politisehe Correspondent meent te weten dat de Khedive, om een bewijs van welwillendheid der Egyptische regeering te geven in zake de schadeloosstelling wegens geleden verliezen bij het bombardement en den brand van Alexandrië, voorstelt aan de belanghebbenden voorloopige cer tificaten uit te reiken, die verhandelbaar zullen zijn, en dat het Britsche kabinet geen bezwaren tegen deze maatregel zou hebben. F R AtV HRIJK. Uit Chantilly wordt het afsterven ge meld van prins Robert van Orleans, den oudsten zoon van den hertog van Chartres. Gedurende geruimen tijd werden de inwoners van het kolendistrict Montceau les Mines opgeschrikt door dynamiet-ontplof- fingen, waarvan de daders telkens aan de justitie wisten te ontsnappen. Eindelijk was het gelukt, een vijftiental individuen in hechtenis te nemen, die verleden week voor het hof van assises te Chalon sur Saöne terechtgestaan hebben. Bij arrest, eergis teren gewezen, zijn vijf der beschuldigden tot straffen veroordeeld, die varieeren tus- schen vijf tot twintig jaren dwangarbeid. De anderen zijn veroordeeld tot gevangenis straffen van twee tot vier jaren. DUITSCHLAIV». De Duitsche keizer is in de laatste dagen sukkelend. Den eenen dag luiden de berichten gunstig, den anderen weder minder gunstig. Volgens de National Zei- lung werd de beterschap vertraagd door eene nieuwe verkoudheid tengevolge waar van de keizer veel hoest, alsook aan heesch- heid lijdt en aanhoudend pijn in het onder lijf heeft. Yolgens de Germania moet thans ook de keizerin, die te Baden-Baden ver toeft, zieker zijn dan men meende. Teneide hare pijn te stillen, zijn haar morphine- injectiën voorgeschreven. Gisteren is Karl Antonvorst van Hohenzollern-Sigmaringen, in den ouderdom van 74 jaren overleden. Sedert jaren was hij aan de voeten verlamd; in den laatsten tijd vertoonde zich echter eene toenemende zwakte, gepaard met tijdelijke bewusteloos heid, die het ergste deden vreezen. Karl Anton van Hohenzollern-Sigmaringen, gesproten uit de jongere katholieke linie der Hokeiizollerns, was geboren 7 Sept. 1811 en een zoon van vorst Karl Friedrich en prinses Antoinette Murat, overleden in 1847. Het vorstendom was in 1815 op genomen in den Duitschen bond. In 1848 evenwel vertoonden zich, op het voorbeeld van de aangrenzende landenook hier de sporen eener naderende revolutie; zelfs de constitutie, in 1833 aan het land geschon ken, was niet in staat den storm te bezweren, daar de belastingen eene al te drukkende hoogte hadden bereikt. Het gevolg was de abdicatie van vorst Karl ten gunste van zijn zoon Karl Anton, den 27 Aug. 1848. Het volgende jaar echter bereikte de oneenig- heid tusschen regeering en volksvertegen woordiging eene onhoudbare hoogte, totdat in Augustus de Pruisische troepen het vor stendom binnenrukfen. Karl Anton deed den 2 Dec. 1849 afstand van zijn land aan den koning van Pruisen, die hem bij wijze van schadeloosstelling in 1861 den titel schonk van „koninklijke hoogheid", hem benoemde tot generaal der infanterie en tot plaatsvervangend voorzitter van de commissie van landsverdediging. De vorst is 21 Oct. 1834 gehuwd met prinses Josóphine, een dochter van den groothertog Karl van Baden en gravin Stó- phanie de Beauharnais, en vierde verleden jaar zijn 50-jarig huwelijksfeest, waarbij zelfs de keizer van Duitschland tegenwoordig was Hun echt is gezegend met een vrij talrijk kroost: vier zoons en twee dochters. De oudste zoon is Leopold, die eenmaal candidaat voor den Spaanschen troon was, en de onschuldige aanleiding werd tot den Fransch-Duitschen oorlog; hij is getrouwd met eene Portugeesche prinses en heeft drie kinderen. De tweede zoon is Karei, koning van Rumenië, die in 1869 in het huwelijk trad met Elisabeth, dochter van wijlen vorst Hermann zu Wied. De derde was Anton die in 1866 sneuvelde in den oorlog met Oostenrijk. De vierde eindelijk is Friedrich, majoor in Pruisischen dienst en gehuwd met Louise, prinses van Thurn-und-Taxis. De beide dochters zijn: Stóphanie, in 1859 overleden als koningin van Portugal, en Maria, in 1867 gehuwd met Philips, graaf van Ylaanderen, den vermoedelijken opvol ger van koning Leopold van België. - Het schijnt nu zeker te zijn, dat de van rijkswege te subsidiëren stoomvaartlijnen aan de „Norddeutsche Lloyd" te Bremen gegund zijn, die verreweg aannemelijker aanbiedingen moet gedaan hebben dan hare Hamburger mededingers. Welke haven van België of Nederland aangedaan zal moeten worden, is nog niet bekend. Prins Yon Bismarck heeft beslist, dat het fonds, 't welk door hem, uit de nog beschikbaar gebleven gelden, bij gelegenheid van zijn 70ste jaarfeest bijeengebracht, kon worden gevormd, zal worden bestemd tot ondersteuning van die gedoctoreerden in de letteren, welke zich wijden aan het onder wijs. 't Fonds zal hun, die reeds een plaatsing verkregendoch wier inkomen niet voldoet om in hun onderhoud te voorzien, een jaarlijksehe toelage verzekerenvoorts aan anderen tegemoetkomen in de uitgaven voor de opvoeding huuner kinderen. Ook het doen van reizenin 't belang hunner vormingdoor aanstaande onderwijzers bij het middelbaar onderwijs, zal door subsidie uit dit fonds worden aangemoedigd. Graaf Herbert Yon Bismarck is, vol gens de Köln. Zeit., voornemens, nadat hij in Den Haag zijne brieven van terugroeping als Duitsch gezant officieel zal hebben over handigd, zich naar Karlsbad te begeven, om afscheid te nemen van den koning der Nederlanden, die sedert eeuigen tijd daar verblijf houdt. VOÜT-IIUIE BATAVIA, 2 Mei. Yan de uitbarsting van den Smeroe zijn nadere berichten gekomen, en daaron der een brief van den verongelukten admini strateur van Kali-bening, drie dagen voor zijn dood geschreven op den eersten helderen dag na een vreeselijken dag, waarop men in wolken, asch en zwavellucht adem noch licht kreeg. Een regenbui had de asch van de planten afgespoeld; maar kort voor dat de brief geschreven werd, had men nog aan den top van den berg, een lawine van asch en puim bliksemsnel zien afdalentot waar zij stuitte op hindernissen. Drie dagen later 's nachts is een nog veel grootere la wine onverwacht neergekomen en voortge- schoven tot aan en tegen het huisdat in elkaar gevallen en evenals alles door het puim en de asch overstroomd is. Men vond later alleen de zware in den grond gemetsel de brandkast nog overeind onder het puin. Den 26n, toen bestuursambtenaren met koelies aan het graven in die massa waren, kwam weder een lading van boven neergeschoven, zoodat men in allerijl vluchten moest. De administrateur had zijn vrouw en acht kinderen weggezonden, en was, toen hij den brief schreef en verklaarde het schip nog niet te willen verlatenhet levensgevaar ten volle bewust. Men mag verwachten, dat de algemeene sympathie de nagelaten betrekkingen in bescherming zal nemen1 Het getal omgekomen inlanders vonden wij op 180 geraamd. Slechts twee lijken zijn nog gevonden. Yan verschillende deelen van Java, ook van uit zee rondom Krakatauwordt bericht ontvangen van onderaardsch gerommel echter meestal slechts door enkelen bespeurd. GEMENGDE BERICHTEN. Volgens de Neue Freie Pr esse worden de koning en de koningin der Nederlanden half Juni te Eichwald verwacht. Stanley's werk over den Congo is aan koning Leopold opgedragen; het is 1000 bladzijden groot met 150 teekeningen en 5 kaarten. Het te Londen openbaar gemaakt telegram over de aardbeving, welke de pro vincie Kasjmir, Britsch-lndië, heeft geteis terd, is overdreven. Wel ziju eenige zware schokken gevoeld, maar de schade is on- beteekenend. Uit New-York wordt aan den Timei gemeld, dat de groote werkstaking in de ijzerfabrieken is begonnen. Ongeveer 100,000 arbeiders zullen er aan deelnemen. De „strike" is verordend door de vereeniging van ijzer- en staalwerkers, en een gevolg van de loonsverlaging van 25 pCt., waar toe de gezamenlijke fabrikanten hebben moeten besluiten. Wanneer de werklieden niet toegeven, is het te voorzien dat alle ijzer fabrieken den geheelen zomer st.il zullen moeten slaan. De eerste Duitsche kersen8 mandjes, 820 kilogr., zijn gisteren langs Lobith naar Engeland verzonden. Jongstleden Zondag vondbij gelegen heid van voorstellingen die met stieren ge geven werden, te Perpignan een onheil plaats, waarvan een aanvoerder der „cuadrilla", zekere Hólias, het slachtoffer werd. Hij had aan den tweeden stiereen woest en zeer vlug dier, met groote behendigheid eene groote kokarde weten vast te hechten en maakte aanstalten om die weder weg te nemen, eene verrichting waarin hij zeer be dreven is. Hij had echter de afstanden niet goed berekend en werd door den stier door een duw met den kop omvergeworpen. Onmiddellijk stond de man op en trachtte over de in de nabijheid zijnde barrière te komen, maar het was te laat. De stier stiet hem de hoorns in het lichaam en zij drongen vijf duimen diep in de lin kerdij door. Hólias werd van den grond opgenomen en was geruimen tijd bezwijmd; toch wilde hij, toen hij weder bijkwam, in het strijdperk terugkeeren. Hij groette, doodsbleek, en terwijl hij tranen van spijt wegvaagdehet publiek dat hem eene ovatie bracht; het bloed drong door het gelegde verband heen. Een half uur later was hij, ten prooi aan hevige pijnen, gedwongen het terrein te verlaten. Te Lobberich, in het district Kempen, heeft onder de wevers in de fluweelfabrieken eene werkstaking plaats gehad, waaraan ongeveer 600 man hebben deelgenomen. Het besluit tot staking was genomen op grond dat het loon met 13 percent werd verminderd. Bij nader inzien hebben de wevers echter begrependat de fabrikanten tot die verlaging genoodzaakt waren, en onmiddellijk daarop hebben zij het werk hervat. Te Duiken en Yiersen, waar het loon met 20 percent werd verlaagd, heeft hetzelfde plaats gehad. Aldaar heeft zich iets voorgedaan, dat algemeen aandacht trok. Zoodra namelijk te Crefeld het be richt van de werkstaking was ontvangen trokken een aantal socialisten van daar naar de beide genoemde plaatsen om de werk lieden op te ruien. Deze verklaarden, zei ven te weten wat hun te doen stond en geen vreemde hulp noodig te hebben, ter wijl aan de socialisten ook overigens bij de gezamenlijke werklieden zulk eene ontvangst ten deel viel, dat zij zich haastig uit de voeten moesten maken. Uit Pest wordt gemeld, dat in het dorp Nemedi een vreeselijke brand heeft gewoed. Het vuur ontstond des middags in een huis dat aan het benedeneinde van het dorp lag en is, naar men vermoedt, door kinderen die met lucifers speelden, ver oorzaakt. In den beginne dacht men de vlammen in de geboorte te kunnen verstik ken, maar weldra tastten zij in kort tijds verloop en door den sterken wind aange wakkerd de beide naburige huizen aan, die zeer spoedig in lichte laaie stonden. Binnen een half uur tijds was het geheele dorp aan eene vuurzee gelijkslechts de kerk met pastorie en eene groep huizen, die in de onmiddellijke nabijheid er van lagenwerden gespaard. Tweehonderd dertig huizen zijn geheel verwoest en de meeste bewoners zijn

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2