waterwaarop zich zoo tal van vaartuigen bevondenals 't ware een vloot gelijkdie met hunne versieringen een schilderachtig effect maakten, te meer nog daar niet alleen het weer allergunstigst wasdoch de frissche bries ook de boeiers en zeilschuiten tot volle recht deden komen. De bemanning der booten was voor de universiteitswedstrijd Njord (Leiden)Ploeg Adi J. B. A. Vreede, boeg; H. J. Matthes; F. E. Pels Bijeken; P. H. Darnsté, slag; P. Buys, stuurman. Laga (Delft) giek Juste-. A. L. Couvée, boeg; A. J. J. Van Dreveldt; B. Pot; F. B. Lijphardtslag; F. Th. Engel, stuurman. Triton (Utrecht) giek Willem Barende J. G. Ten Noever de Brauw, boeg; H. Snellen; C. M. Snellen; W. H. Cox, slag; J. Noorenstuurman. De prijs was een eere-diploma, met een „oprichters prijs"een kunstvoorwerp dat door een eerelid van „Njord" was uitge loofd en voor eiken roeier en den stuurman de medaille van het „Ned. Studenten Boeibond." Leiden won den prijs in 15 m. 24 s. Utrecht volgde in 15 min. 42 s. en Delft in 15 min. 54 s. Nog drie „bijnummers" volgden. Ziehier den uitslag: Vierriemsgieken (Juniores). Prijs: 5 ver guldzilveren medailles, uitgeloofd door „Tri ton." Ploeg: Debut, Studenten-roeivereeni- ging „Njord", te Leiden, 1 in 14 m. 44.) sec. giekWillem Barends, Studenten-roei- vereeniging „Triton", te Utrecht, 2inl4m. 56 sec. giek: Juste, Studenten-roeivereeni- ging „Laga", te Delft 3 in 15 m. Tweeriemsgieken (Seniores). Prijs: 3 ver guldzilveren medailles, uitgeloofd door „Njord''. Ploeg: p.p. c., Studenten-roeiver- eeniging „Njord", te Leiden, 1 in 16 m. 26 sec. giek: Djim, Studenten-roeivereeni- ging „Laga", te Delft, 2 in 17 m. 37 sec. Tweeriemsgieken (Juniores). Prijs: 3 ver guld zilveren medailles, uitgeloofd door „Laga". Ploeg: Sport, Studenten-roeivereeniging „Njord", te Leiden, 1 in 16 m. 53 sec. giekDjim, Studenten-roeivereeniging „Laga", te Delft, 3 in 18 m. 5' sec. giek: „L", Studenten-roeivereeniging „Triton" te U- trecht, 2 in 17 m. 10 sec. Deze laatste nummers werden geroeid op een baan van ongeveer gelijke lengte, aan vangende bij de Zwemschoolmet eene boei van omvaart bij „Het Tonnetje", on geveer halfweg Spaamdam. Ook in deze bleef dus „Njord" overwinnaar. Nadat te ruim 5 uur de wedstrijd was afgeloopen begaven de strijders zich onder geleide van de muziek der Jagers door de voornaamste straten der stad naar het Heeren logement van den heer Scholten in den Haarlemmerhout om het middagmaal te gebruiken. Daar speelde de Leidsche Schut terij en werden later met menig goed woord dé prijzen uitgereikt. De overwinnaars der studenten-roeiver eeniging „Njord" werden hedenmiddag door het studentencorps en de verschillende stu- dentenvereenigingen met muziek en banieren feestelijk ingehaald. UNIVERSITEIT. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, de heer J. Comelissen, geb. te Steenwijk, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: „Muntmis- drijven". Door den minister van binnenl. zaken zijn de gecommitteerden aangewezente wier overstaan de eind-examens der gym nasia zullen worden afgenomen. Te Leiden zal dit examen plaats hebben op 16, 17, 18, 19 en 20 Juni, ten overstaan van de hh. dr. A. Kuenen, dr. J. Van Leeuwen Jzn. en dr. P. Van Geer, hoogleeraren der rijks universiteit te Leiden. Genoemde heeren zullen ook als zoodanig zitting nemen bij die examens te Haarlem en te Delft. Voorts worden o. m. als zoodanig genoemd voor Dordrecht, 's Hertogenbosch en te Maas tricht; dr. J. J. Comelissen, dr. C. P. Tiele en dr. H. A. Lorentz, hoogleeraren aan de Bijks Universiteit te Leidenvoor 's Gra- venhage, Schiedam en Gorinchem dr. P. L. Muller, hoogleeraar aan de Bijks Universi teit te Leiden, voor Assen en Winschoten dr. J. P. N. Land, hoogleeraar aan de Bijks Universiteit te Leiden. De Standaard bevat in zijn hoofd artikel van Maandag o. a. het navolgende: Aan heel de Leidsche academie is niet een eenig man, die professie doet van zijn geloof in den Heere Jezus Christus als zijn Goël en Heiland. Aan heel de Groninger academie is dit buiten de theologische faculteit precies evenzoo. Aan heel de Ltrechtscke academieis hetouder gelijk voorbehoud, nu ook de Geer feitelijk weg ging, niet anders. En aan heel de Amsterdamsche stadsuniversiteit vindt ge geheel denzelfden onzaligen toestand terug, met de ééne exceptie van den scheikundige, Dr. Gunning. Dr. J. W. Gunning dat is op de zeventien faculteiten, die we nagingen, de geheel éénige man; en dat nog bij een leervak, waarbij op zichzelf het geesieiijk beginsel het verst afligt eu ongelukkiger wijs. tengevolge van Gunnings fou tieve encyclopaedic, uog verder dan noodig is wordt gehouden. En gaat men nu de drie eenige faculteiten na, waarin, zoo meu op de professie let, dan nog enkele manneu van Christelijke belijdenis gezeteu zijn, ook dan blijkt de strekking een alleszins droeve. Dan toch blijkt, dat ook in deze faculteit niet één enkel man meer is van onvervalscht belijden, maar dat ze allen iu meerdere of mindere mate ter wille van de wetenschap een of meer leden- maten van het heilig organisme hebben wegge nomen of laten wegnemen; en dat aller aangezicht nog wel vriendelijk gekeerd staat naar de looche naars van den Christus onder hun atnbtgenooten maar boos en bitter trekt tegen het geslacht van Calvyn en de geestelijke erfgenamen van Groen. BLNNENLANDSCHE BERICHTEN. Gedurende de maand Mei is bij de rijks postspaarbank ingelegd 321,91/1,04.) en terugbetaald 336380,68, alzoo meer terug betaald dan ingelegd 14,466,63). Aan het einde der maand Maart was ten na:ne der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 5,114,896,28, zoodat de som der inlagen op 30 April 1885 bedroeg 5,100,429,64). In den loop der maand April 1885 werden 2113 nieuwe spaar bankboekjes uitgegeven; 811 werden geheel afbetaaldzoodat er aan het einde der maand 98,951 in omloop waren. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor 20 studenten in de medicijnen aan eene der Nederlaudsche universiteiten de gelegenheid bestaat om, tusschen 1° Augustus 1885 en uit. Juli 1886, in opleiding te worden ge nomen voor de betrekking van officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Ned.- Indië, onder genot van een subsidie van /"8000, overeenkomstig het voorschrift, vastgesteld bij kon. besluit van 18 April 1878 n°. 21 en gewijzigd bij kon. besluit van 7 Maart 1881 n°. 8. Door de Alg. Synodale Commissie van de Ned. Herv. kerk is bepaald, dat de Commissie van voordracht, voor de vaca ture ontstaan door de benoeming van dr. W. C. Van Manen, kerk. professor te Gro ningen, tot hoogleeraar aan de Rijks-Uni- versiteit te Leiden, tegen den len Juli zal worden zamengeroepen, opdat de Synode nog tijdens haar gewone vergadering dezes jaars uit het haar aan te bieden drietal de benoeming kunne doen. Vóór de sluiting der voorjaarsvergadering van de Alg. Syn. Commissie zijn tot leden van de Spoedcommissie benoemd ds. J. Alingh Prins en prof. J. J. Prinstot ge- comminteerden voor het toezicht op het be heer van den Quaestor-generaal gedurende de maanden MeiNovember prof. J. J. Prins en ds. A. G. Jans. Naar de Zm. Ct. verneemt, heeft de familie van den heer J. C. Van Heycop ten Ham, officier van gezondheid 2e kl. in Ned.-Indië, bericht ontvangen, dat deze officier door dweepzieke hadji's te Djambi is vermoord. Bij de persoon te Amsterdam, die verdacht wordt een der aanplakkers te zijn van het bekende oproerige biljet, zijn bij de huiszoeking in beslag genomen het archief der Vereeniging voor algemeen stemrecht, de ledenlijst, het notulenboek en eenige brieven. De man is nog op vrije voeten. Zaterdag werden ongeveer een 80-tal werklieden van 's rijks werf te Amsterdam ontslagen. De heer Van 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting te Neerbosch, ontving voor het onderhoud der weezen, over het eerste kwartaal van dit jaar (1 Jan.31 Maart) de som van ƒ29,721.26). De druk kerij der inrichting, heeft aan druk- en bindwerk opgebracht 26,725.03)-. De drie personen, die Woensdag te Leeuwarden door onvoorzichtigheid van een hunner werden vergiftigd (gebruik van erw tensoep, waarin arsenicum was gemengd) zijn allen aan de beterhand. Een er van wordt in het stads-ziekenhuis verpleegd. Naar men verneemt, heeft het bestuur der registratie zich in cassatie voorzien van het -vonnis der rechtbank te Breda, waarbij gegrond wordt verklaard het verzet door den heer H. D. J. te Tilburg tegen het dwangschrift, door den ontvanger van regi stratie te Tilburg uitgevaardigd tot betaling van rechten en boelen, wegens het ongeze geld afgeven van alléén met eene paraaf geteekende quitantiën. Eergisterennamiddag is de B. K. kerk en pastorie in de gemeente Kromvoort door brand in de asch gelegd. 'i GRAVENHAGE. Z. M. heeft beDoemd tot surnumerair «r: en HU nv .H ths bij de registratie en domeinen de heer N. Koomans, te Leiden. Gisteren werden door het gemeente bestuur op het raadhuis feestelijk ontvangen de deelnemers aan den schietwedstrijd van wege het bond der rustende schutterijen in Zuidholland. Met een hartelijke toespraak heette de burgemeester allen welkom en hoopte dat de verwachtingen op dit feest gebouwd niet beschaamd zouden worden en het bond belooning zou vinden voor de moeite tot organisatie van dezen strijd getoond. Bij de heden gehouden kampstrijd tusschen rustende en dd. schutterijen werd de 1ste prijs (gouden medaille) behaald door de dd. schutterij te 'silage, de 2de pr. (zilv. med.) door de dd. schutterij te Hoorn, 3de pr. (zilv. med.) door de dd. schutterij uit Gouda 4de pr. (br. med.) door de dd. schutterij uit Vlaardingen. Bij den korpswedstrijd tusschen zee- en landmacht werd de 1ste pr. (gouden med.) door het vaste personeel van de normaal- schietschool, de 2de pr. (zilv. msd.) door het reg. grenadiers en jagers, 3de pr. (br. med.) door het 1ste reg. infanterie behaald. In het geheel waren 76 korpsen bij den wedstrijd vertegenwoordigd. Het scherpschuttersgilde Petit St. Hu bert, vierde gisteren haar 50-jarig bestaan met een groot diner in het hotel Paulez. Deze vereeniging mocht sedert haar oprich ting herhaaldelijk vorstelijke personen tot hare leden rekenen. Onze voormalige prinses Hendrik is nog hare beschermvrouwe. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. EN GEE A NIS. Mejuffrouw Ilelen Taylor, de stief dochter van John Stuart Mill, heeft de haar door de radicalen in het Londensche kiesdistrict North-Camberwell aangeboden candidatuur voor het Engelsche Parlement aanvaard. Eene andere candidatuur, die veel opzien baart, is die van den Indischen rechtsge leerde Lalmohun Ghose, die door de liberale partij te Greenwich candidaat is gesteld. In de afgeloopen week is hij herhaaldelijk voor zijn aanstaande kiezers opgetreden, en heeft daarbij zeer behartigingswaardige wen ken gegeven over de verdediging van Indië. „Ik gevoel niet de minste sympathie" zij hij „voor de lieden, die voortdurend een nieuwe „pooit" of een nieuwen „sleutel" van Indië in Centraal-Azië ontdekken. Den toegang in het bolwerk van Britsch-Indië moeten wij zoeken in den bergketen, die d,or de natuur als een onoverkomelijke hinderpaal tegen vreemde aanvallen is op gericht." Bij de tegenwoordige stemming der re geering is zulk een uitspraak koren op den molen der vrienden van den heer Gladstone. Ten gevolge der overeenkomst tusschen Engeland en Busland, Zaterdagmorgen offi cieus bekend gemaakt, zal, volgens Daily Newsde heer Lessar binnenkort afreizen om den Engelschen commissaris, kolonel Bidgeway te ontmoetenten einde de détails van de afbakening der Afghaansche grens te regelen. FRANKRIJK. De senaat verwierp Zaterdag eene motie van orde, voorgesteld door den heer Bavig- nanwaarin geprotesteerd werd tegen de onttrekking van het Panthéon aan den Katholieken eeredienst. Zij nam daarop de eenvoudige orde van den dag, zooals die door de regeering gevraagd werd, aan met 192 tegen 72 stemmen. De kamer van afgevaardigden heeft op voorstel van den heer de Freycinet minister van buitenlandsche zaken, met 306 tegen 143 stemmen, het uitstel verworpen van de bekrachtiging der conventie-Pnom- penh en daarop het verdrag goedgekeurd. In een gehouden vergadering der be wonderaars van Victor Hugo, letterkundigen, politici, publicisten, kunstenaars en geleer den, werd besloten tot het oprichten van een monument voor den ontslapene. Eerst daags wordt de inschrijving opengesteld. Een inzender in het Berliner Tageblatl wijst op een zonderling verzuim in het voor stel van Pruisen, om den hertog van Cum berland van de troonsopvolging in Brunswijk uit te sluiten. Er is namelijk in dit stuk wel sprake van den hertog zelf, maar niet van de Hanoversche Welfen-lijn, zoodat het voorstel zijne praktische beteekenis zou verliezen en zijn doel volkomen zou missen, als de hertog van zijne aanspraken afstand deed ten voordeele van zijn minderjarigen zoon, véérdat de wettelijke termijn van het tegenwoordig regentschap verstreken is, d. i. voor 18 October van dit jaar. Prins Karei van Hohenzollernschoon vader van den graaf van Vlaanderen en vader van prins Anton, die in 1870 den' troon van Spanje zou beklimmen, heeft sedert Vrijdagnacht het bewustzijn verloren. Tegen middernacht zijn de ademhaling en liet kloppen van liet hart onregelmatig geworden. Zaterdagochtend is de prins ingeslapen. De West-Afrikaansche stoombootlijn van de firma C. Woermann te Hamburg is overgegaan in handen van eene nieuw opgerichte maatschappij met aandeelen. De vijf aanwezige stoomschepen werden voor de som van 2,300,000 mark overgenomen terwijl drie nieuwe zullen worden aangeschaft, over welker aanbouw met Duitsche werven wordt onderhandeld. Het aandeelen-kapitaal, groot 3,000,000 mark is definitief overge nomen de aandeelen komen niet aan de beurs. Bovendien is men van plan, eene prioriteits-leening van 1 millioen mark aan te gaan. Deelnemers zijn, behalve de firma C. Woermann, de volgende firma's: August Bolten, John Berenberg, Gossler, F. Laeirz en Theodor Wille. GEMENGDE BERICHTEN. De Mouvement Géographique spreekt ten stelligste alle berichten omtrent aanvallen van Arabieren op de vestigingen der Asso ciation Africainetegen. De belooningen op de tentoonstelling te Antwerpen zullen bestaan in: 50 eere diploma's; 400 gouden medailles; 1000 zil veren dito; 1500 bronzen dito en 1500 eervolle vermeldingen. Men zegt, dat een dochter van Mac Mahon zal gaan trouwen met den hertog van Cambacérès. Volgens bericht uit Philadelphia is het stoomschip City of Eome, gisteren te New-York aangekomen, Maandag bij dikke mist in aanvaring geweest met den Franschen visscherman George John, bij de bank ten anker liggende, die daardoor zonk, slechts 2 man werden gered en 22 zijn daarbij verdronken. Te Weenen is het vonnis uitgesproken over vier anarchisten, die deel hadden ge nomen aan de samenzwering van Wiener Neustadt. De aanvoerder werd veroordeeld tot tien jaren dwangarbeid, en de anderen tot zeven, vijf en drie jaren. Volgens de nieuwe wet is de jury bij dit proces niet geraadpleegd. De Czaar heeft generaal Komarow, den overwinnaar der Afghanenbehalve den eeredegen 100,000 roebels geschonken. PER TELEGRAAF. BBEST, 31 Mei. Volgens bericht van Lloyd's is de Engelsche stoomboot Teucer, van Singapore bestemd naar Amsterdam, gisterennacht bij Ushaut vergaan. Passagiers en equipage zijn gered. Het schip is ge heel verloren. BOME, 31 Mei. Het gerucht, volgens hetwelk Italië het voorstel van Engeland zou hebben aangenomenom den Egypti- sehen oever van de Boode Zee te bezetten, wordt tegengesproken. BELGBADO, 29 Mei. {Ie Temps.) Een groote opgewondenheid is onder de Arnauten' ontstaan. Hun hoofden zijn te Hanovoï, dat bij Pristina ligt, bijeenge komen en hebben besloten tot het zenden van een deputatie aan den Sultan om dezen vorst te verzoeken zoo te handelen, dat Bosnië en de Herzegowina zoo spoedig mogelijk door de Oostenrijkers ontruimd worden. Zij bezweren tevens den Sultan, zich met de wapenen te verzetten tegen eventueele uitbreiding van Oostenrijk naar den kant van Salonika. LONDEN, 1 Juni. Daily News bevat een brief van den particulieren secretaris van lord Granville, waarin verklaard wordt, dat dit blad aangaande den stand der on derhandelingen over de Afghaansche grens niet goed ingelicht is geweesten die on derhandelingen nog voortduren. BEBLIJN, 1 Juni. De keizer heeft een zeer goeden nacht gehad, zijn toestand is voortreffelijk. PARIJS, 1 Juni, {Part. tel. R.) Be grafenis van Victor Hugo, één uur 's na middags. Sinds half een trekt de optocht door de Champs-Elysées. Het schouwspel is grootsch en indruk wekkend. Het draagt niet het karakter eener begrafenis, maar van een feest ter eere der onsterfelijkheid. Duizenden en nog eens duizenden trekken voorbijdertien wa gens met kransen reden vooruit. De lijkwagen maakt door zijn groote! eenvoud diepen indruk. Ongeveer 1500 kransen worden dooi 1186 verschillende corporatiën gedragen. Tien duizend soldaten nemen aan den optocht deel; daaronder het geheele regi-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2