BUITENLANDSCHE BERICHTEN. «LD -mjj K. m. iw TT. exemplaren, aan de universiteits-bibliotheek te Amsterdam geschonken, tot aanvulling der „Bibliotheca Bosenthalia". Het Amsterdamsch studentencorps heeft besloten deel te nemen aan de feestelijke opening van het BijJjs-museum. Een veer tigtal leden zullen zich bij den historischen optocht aansluiten. Naar men verneemt, zal het perso neel der ernstvuurwerkers bij "s rijks werf te Willemsoord, eerstdaags eene aanmerke lijke uitbreiding ondergaan. Aan den rijksveldwachter P. was door de buren medegedeeld, dat het kind van zekeren S., te Assendelft, op wreedaardige wijze door de stiefmoeder werd mishandeld. Voor dit kind werden door de ouders in twee begrafenisfondsen de premiën betaald. Een nader onderzoek schijnt de waarheid der loopende geruchten te hebben bevestigd. Van bet door de buren en anderen ver klaarde is proces-verbaal opgemaakt. Eene arme vrouw te Nijmegen, die zich, vergezeld van een bond, door een weiland begaf om den weg wat te bekor- teuwerd door eenige daarin loopende ossen, die door het zien van den hond woest waren geworden en daarop afkwa men, omsingeld en met de horens zwaar gewond in aangezicht, borst en rug, zoo dat zij in deerniswaardigen toestand naar het ziekenhuis te Nijmegen moest worden gebracht. De beer Van 't Lindenhout, directeur der bekende Wees-inrichting te Neerbosch, heeft over 1884), voor het onderhoud der weezen en hare verzorgers, ruim ƒ10000 minder ontvangen dan in 1883. Thans is elke week reeds ƒ2000 noodig, behalve de vele en aanzienlijke uitgaven voor den bouw van nieuwe woningen. Uit Dockum wordt aan de N. R. Ct. van 27 Mei gemeld: G. De V., de ver dachte valsche munter, is heden ochtend ge vankelijk opgezonden naar Leeuwarden. De gipsvormen, waarin blijkbaar de rijksdaalders waren gegoten, zijn in zijne woning gevon den, en ofschoon hij bleef ontkennen, en een ander persoon als den dader aanwees, schijnt het zeker, dat men den rechten man in banden heeft. Zijne vrouw heeft, zooals gebleken is, herhaaldelijk getracht de val sche munt in omloop te brengen, en met twee stuks was haar dit reeds gelukt. Naar de N. R. C. verneemt, is door de Harlinger zeil- en roeivereeniging bij de regeering aanvrage gedaan, dat een of meer oorlogsbodems op 8 Juli a. s. te Harlingen tegenwoordig mogen zijn ter opluistering van den zeil- en roeiwedstrijd, te geven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dier inrichting. Te Leeuwarden heeft eergisteren een geval van vergiftiging plaats gehad in een gezin, bestaande uit drie bejaarde lieden. De vrouwin de meening dat het meel was, had een pakje rattenkruid, dat zij op zol der had gevonden en dat vroeger had ge diend om schapen te wasschen, in een pot met erwtensoep geworpenmet het onge lukkig gevolg, dat zijzelve zwaar ziek is en haar man en diens broeder in hoogst gevaar lijken toestand verkeeren. Men schrijft uit Groningen aan het Hbl., naar aanleiding van de tijding dat de leerstoel aan de Universiteit, door het overlijden van den hoogleeraar ïellegen opengevallen, is vervuld door de benoeming van mr. Jacques Oppenheim tot hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid, om onderwijs te geven in staatsrecht, volkenrecht en admi- nistratiefrecht. „Zou de voorspelling al te gewaagd zijn, dat het resultaat met instemming zal wor den ontvangen? Zeker is, dat, zooveel uit de kringen die in dezen het eerst geroepen en het meest bevoegd zijnde academische en de rechtsgeleerde, is verluid, daar deze benoeming zeer werd gewenscht, wijl men den persoon kende als een der voortreffe lijkste leerlingen van den hoogleeraar wiens plaats vervulling vroeg, van hem wist dat de praktijk hem in ruime mate de gele genheid had aangeboden om de theorie te toetsen aan en toe te passen op de eischen van het administratief en maatschappelijk leven." Te Zes Gehuchten had dezer dagen een droevig voorval plaats. Een behoeftiig echtpaar moest het vorige jaar den ouds te der vijf kinderendie in de loting was g e- vallen, als soldaat zien vertrekken en thans moest de tweede zoon dien weg volge n. Deze scheiding trok zich de moeder zoo aan, dat zij van het verstand beroofd werd. In hevigen graad van krankzinnigheid werd zij gisteren gebonden naar het krankzii >- nigengesticht te Bosmalen vervoerd. vonnis der arrond.-rechtbank tie Maastrichtin raadkamer gewezenis tegt m Cesar Timmermans rechtsingang verleend ter zake van moord en manslag op den advo caat Van Oppen c. s. Te Maastricht had Woensdagnamiddag eene 12-jarige knaap, die zijn zusje van 5 jaren in een wagentje voorttrok, het on geluk, hoven op een muur van het fort Willem gekomen, het wagentje te laten glippen, met het noodlottig gevolg, dat kind en wagentje in de diepte stortten. Het kind werd gevaarlijk gekneusd opgenomen en zal waarschijnlijk bezwijken. GRAVENHAGE. Door Z. M. is verlof verleend tot het aannemen: aan den heer K. Van Lennep, oud-consul der Nederlanden te Alexandrië, der versierselen van commandeur der Otto- manische keizerlijke orde van Osmanië, en aan den heer E. W. Schütz, consul der Nederlanden te Alexandrië, der versierselen van commandeur der Ottomanische keizer lijke orde van Medjidié; aan G. A. baron Tindal, te Amsterdam, van het onderschei- dingsteeken 3de kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder van Venezuela. Door Z. M. is, aan mr. H. J. Smidt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den raad van state. Door Z. M. zijn benoemd: tot burge meester: van de Bildt, jhr. mr. D. De Biocq van Haersma de With; van Wijk bij Duur stede, J. V. M. Van Toulon van der Koog; van Oss, mr. H. J. Eenseling; van Stand- daarbuiten J. J. B. De Klijn; van Berken- woude, M. Bron, secretaris dier gemeente; van Stolwijk, J. C. Kroon, secretaris dier gemeente; van Goes, mr. J. G. De Witt Hamer; met machtiging om nevens deze betrekking ook die van procureur te be- kleeden; van Graauw, P. Verhaegen. Door Z. M. zijn benoemd tot commies der posterijen 4de kl.J. E. Bommel en J. W. Nortier, thans surnumerairs der pos terijen, en J. J. Bube, te Amsterdam, tot opzichter der 2de kl. voor het stoomwezen. Voorts is dr. S. J. Van Boijen, te Helle- voetsluis, voor den tijd van driejaren, be last met het gezondheidsonderzoek van sche pen aldaar, ingevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1877 Staatsblad n°. 35). Door Z. M. is de kapt. H. H. T. Walter, plaatselijk adjudant te Wierieker- schans, op zijne aanvrage, op pensioen ge steld, en zijn bij den plaatselijken staf be noemd: tot kapitein plaatselijken adjudant te Wierickerschans, de 1ste luit. II. M. Van der Schroeff, plaatselijk adjudant te Deventer; tot plaatselijken adjudant te De venter, de 1ste luit. J. Jurling, van het 8ste reg. inf., die in verband daarmede in zijnen rang bij dien staf wordt overgeplaatst. Door Z. M. is de heer F. A. Cremer tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaar, benoemd tot off. v. gez. 2de kl. bij het leger in Nederlandsch-Indië. Graaf Herbert Von Bismarck bracht gisteren een afscheidsbezoek aan den minis ter van buitenl. zaken. BELGIE. Aanstaanden Maandag zullen koning Massala en zijn gezellen van Congo in de feestzaal der Antwerpsche tentoonstelling door het Geographisch Genootschap van Ant werpen plechtig worden ontvangen. Waarin die „plechtigheid", bestaan zal, wordt niet gezegdvermoedelijk, wat de zwarten betreft, in eten, drinken en rookeu. Gisteren-middag bezochten de Afrikanen Antwerpens stadhuis, allen gekleed in k'eu- rige kostuums, die, zooals te begrijpen is, hun eenigszius zonderling aan het lijf zaten, als gegooid. De burgemeester, in officieel gewaad, wachtte hen met eenige leden van den gemeenteraad in zijn kabinet af. Hij heette de negersnadat dezen door kolonel Wouwermans waren voorgesteldin het En- gelsch welkom, en zeide hun, dat hij zich beschikbaar stelde, om hun het stadhuis te laten bezichtigen. De tolk ïattee vertaalde een en ander in het Congooschen men zag alle negersmannenvrouwen en kinderen door een hoofdknik hun goedkeuring te kennen geven. Daarna nam het bezoek een aanvang. Koning Massala gaf herhaaldelijk blijken, dat hij begreep wat hij zag en hem verteld werd. Of hij het werkelijk begreep of meende aan zijn waardigheid verschuldigd te zijn, althans den schijn aan te nemen, is een andere vraag. In de trouwzaal bevonden zich verscheiden damesdievoor deze ge legenheid niet vies, koning Massala en zijn gezellen de hand kwamen drukken, wat zoo goed door de zwarten werd opgenomendat zij meer en meer hun bedeesdheid overwonnen. Allen gedroegen zich overigens betamelijk. Slechts bij een der kleinsten een 10-jarigen knaap, ging de natuur boven de leer; ten minste op een gegeven oogenblik schortte hij zijn vest op, en verrichte ter hoogte der maagstreek een natuurlijke operatie tegen jeukte. De schilderijen trokken Massala's bijzondere aandacht in die matedat hij de opmerking maakte: „Wanneer de bewoners van dit land naar Congo zullen komenzullen wij hen ook uitschilderen." Na de wan deling werd den negers de „eerewijn" ge schonken die zeer in den smaak viel van Massala en zijn trommelslager, doch niet in dien der vrouwen. Als door het druivennat bezield stond Massala eensklaps op en hield in het Congoosch een toespraak van dezen inhoud: „Wij zijn slechts met hartzeer uit Vivi en verder uit Congoland naar hier ver trokken; want het is de gewoonte der Con- golanders niet, zich van hun haarsteden te verwijderen. Doch het goed onthaal, dat wij bier van de bewonersen vooral van de vrouwen hij dacht zeker aan de hand drukken van zooeven ondervondenheeft ons tevreden gemaakt. Ik ben verheugd, dat wij naar hier zijn gekomen, en 'tzal voor mij een voldoening zijn in mijn land te verhalen, op welke hartelijke wijze de koning van het Congoland hier ontvangen is." De aanwezigen beantwoordden die toespraak met gejuich; de negers juichten mede, en legden reeds dadelijk de proeve af van hun vorderingen in het Franschdoor „vive le roi"te roepen. ENGELAND. Lord Derby, minister van koloniën, ont ving gisteren eene depêche van de Trans- vaalsche regeering, waarin de baai van St. Lucia wordt geeischt, omdat koning Panda haar in 1840 aan de Boeren heeft afge staan. De correspondentie tusschen de En- gelsche en Duitsche regeering, betreffende de aanspraken van Dnitschland op St. Lucia, wordt voortgezet. - De heer Baring, diplomatiek agent en consul-generaal van Engeland in Egypte, verzekerde den Khedive, dat het gerucht, als zoude Engeland het herstel van Ismaïl- pacha verlangen, ten eenenmale ongegrond is. Engeland en Duitschland hebben de grenzen van hun gebied op Nieuw-Guinea vastgesteld. Over de regeling van de vaart op het Suez-Kanaal schijnt men het eens te zullen worden. De Daily News deelt thans nadere bijzonderheden meê over de overeenkomst, welke aan het oordeel der commissie wordt onderworpen; zij komen op het volgende neer: 1°. Zoowel in oorlogs- als vredestijd zal het kanaal voor de schepen van alle volkeren, ook voor stoomschepen, geopend zijn; 2°. de veiligheid van het zoetwater kanaal wordt door de mogendheden gewaar borgd, enz. De Bloemfontein, Express bevat den tekst eener 30 April gedagt. proclamatie van den president der nieuwe republiek, waarin geprotesteerd wordt tegen de handel wijs van luit. Moore, van de kanonneerboot Goshawkdie in Dec. 11.krachtens het in 1843 met koning Panda gesloten verdrag, van St. Lucia-baai bezit nam, en verder de geldigheid van dat verdrag wordt bestreden. De St. Lucia-baai wordt integendeel, op grond van verklaringen der Zoeloehoofden als het eigendom der nieuwe republiek be schouwd die over het geheele koningrijk van Dinizoeloe gezag uitoefent. De procla matie eindigt met de mededeeling, dat St. Lucia voortaan een vrijhaven zal zijn voor alle natiën zonder uitzondering. - Volgens bericht uit Lima hebben de regeeringstroepen eene groote overwinning behaald op de troepen van Caceres te Huan- cayo. Caceres werd gewond. Te Montreal is door de National club een anti-Engelsch feestmaal gehouden, waarop de stelling verdedigd werd, dat wel eene federatie met Amerika, maar niet met En geland mogelijk is. Verschillende toasten op Canada's onafhankelijkheid werden uit gebracht. FRANKRIJK. De kamer van afgevaardigden verwierp gisteren eene motie van orde, voorgesteld door den heer De Mun, waarbij de ont trekking van het Pantheon aan den eere- dienst werd afgekeurd. Eene motie van den heer Madier de Montjau, strekkende tot goedkeuring van dezen maatregel, werd daarop met 332 legen 90 stemmen aan genomen. Volgens een schrijven aan de „Indé- pendance Beige" laat Victor Hugo een ver mogen na van 6 millioen, dat, belegd in Engelsche consols, Fransche rente en aan- deelen in de nationale bank van België, bewaard is bij Bothschild. Toen de dichter in 1851 in ballingschap naar Jersey ver trok, was zijn vermogen niet grooter dan 150,000 fr. Zijn kapitaal is dus in dertig jaren gemiddeld met 200,000 fr. jaarlijks ven derd. Het tooneel, dat zijn drama') een tiental jaren weer heeft vertoond, hem alleen een millioen opgebracht, familie van Victor Hugo bestaat heli uit zijne dochter Adèle, een weduwe een Engelsch officier, die in een kranks nigen gesticht wordt verpleegd, uit k, Hugo, zoon van den oudsten broeder: den dichter, Abel Hugo; Georges en fat Hugo, kinderen van Karei Hugo, zijn kiel kinderen; Mevr. Lockroy, hunne mot|> en weduwe van Karei Hugo, Adèle Fouck Een kapiteindie een batterij artilla kommandeerde, liet onlangs op marset i zijner soldatendie niet scheen te kuni of te willen loopen, aan een muilezel u binden, waardoor hij wel gedwongen wast marcheeren. Tegen dit vastbinden werd do een Maire van een stadje, dat men trok, proces-verbaal opgemaakt en dato den minister van oorlog opgezonden. Ik heeft nu den wreeden kapitein op non-a viteit gesteld met verlies van zijn rang, zeer gestrenge straf, welke gewoonlijk t gevolg heeft dat de gestrafte een jaar lt van alle functiën en van de helft van tractement beroofd is. DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt i. d. 28 dezer de Köln, Zeit. gemeldNaar men thai verneemt, gaf de toestand van keizer lïi helm eergisteren tot groote bezorgheid leiding. De verkoudheid, waaraan hij had het graveel weder doen verergeren daaruit ontstond groote zwakte. Gistere hield de keizer tot 2 uren het bed, dn verliet het toen op den wensch zijner p neesheeren, en heden na een goeden nat: is de toestand zoozeer verbeterd, dat onmiddellijke bezorgdheid meer bestaat. ïj heeft het gebeurde der laatste dagen bei zen, dat de keizer zich zorgvuldig van al inspanning, vooral van het deelnemen militaire feesten, moet onthouden. Het Tageblatt beweert, dat keis Wilhelm zich omtrent de quaestie der trot: opvolging in Brunswijk aldus zou heli uitgelaten: „Ik bid dagelijks God, dal: mij liebt geven, hoe ik den plicht tegenor den erfgenaam van den Brunswijkschenta in overeenstemming kan brengen met zorg voor het welzijn des vaderlands". Bismarck zou daarop geantwoord hebba „Uwe Majesteit veroorlove mij te zeggen, i de plicht alleen het vaderland kent". Kei Wilhelm zag toen den rijkskanselier zwijgt aan, en onderteekende bet bekende voos aan den bondsraad. De Foss. Ztg. meldt uit Kiel, het bericht omtrent de vorming vans nieuw eskader voor Afrika in richte kringen voor juist gehouden Het zou bestemd zijn om aan de Oostb te opereeren, uit drie gepantserde fregalt bestaan en onder de bevelen staan van coi mandant Paschen. Van het door de Köln. Ztg. onlaH medegedeelde, doch tegengesproken berie omtrent de oproeping van den consul-get raai Bohlfs uit Zanzibar, was toch nik aan. Men meende, dat Bohlfs tegenover4 Sultan te ver gegaan en de mogelijk voorschijn geroepen van een oorlog, waar men hier geen lust had. De jongste beurtenissen in Zanzibar en meer bijzoni het vijandelijk optreden van gewapea Arabieren tegen den Congostaat, hebbe Bohlfs glansrijk gerehabiliteerd. Het afzei den van eene Duitsche vloot naar Zanzik is een gevolg daarvan. In Engelsche kiii gen vreest mendat de sultan van Zanzib met het oog op de demonstratie der Dai'. sche marine, de bescherming en het tectoraat van Engeland zal inroepen, dat daardoor tusschen Berlijn en Lonir nieuwe verwikkelingen zouden kunnen oil staan, alvorens nog de oude opgelost zijl Aan de Köln, Zeit. wordt uit betrouwbare bron uit Londen gemeld, 4 de sluiting der onderhandelingen over 4 Afghaansche grensquaestie, eerstdaags elk geval vóór de aankomst van sir Pel: Lumsden te Londen, kan worden tegem» gezien. Het gerucht, volgens hetwelk Turksche legatieraadOliar Bagdalian-eïeii zich naar Kopenhagen had begeven wrf politieke doeleinden, wordt zeer be] onjuist genoemd. De genoemde diploi begaf zich naar Deneraarken's hoofd zonder eenig staatkundig of handelspolil oogmerk. Bij deze gelegenheid wordt stellig verzekerd, dat de betrekkingen i-j schen Denemarken en Turkije uitstel zijn, hoewel Denemarken te Constant» geen diplomatieken vertegenwoordiger Toen prins Waldemar in den vorigeu ter op zijn zeetochten Constantinopel zocht, bracht hij aan den Sultan een I

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2