BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCIIE BERICHTEN. koud met nachtvorst bij liet begin, nat en somber bij het einde. Om dezen tijd laten de polders door gaans water in om het weiland te dren ken, want de zon staat hoog en het droogt sterk; juist omgekeerd zijn ver scheidene poldermolens nu weder in de zeilen gezet om het overtollige water uit te malen. De boer leeft bij den dagheden is hij in de wolken en morgen heft hij klaagtoonen aan; het verwijt dat hij het levende water wegwerpt om zich straks weder met het doode water te vergenoegen, laat hij zich gaarne aanleunen. Het weiland is nu te nat, de grond te koud, de koeien vertrappen het gras, dus redeneert hij, daarom moet de molen dienst doen. Keert het weer, komt zonneschijn, warmte en droogte terug, welnu, dan zal hij wel weer zien en de duikers kunnen gemakkelijk open gezet worden om buitenwater in te laten. Voorspoedig gaat bet echter tuin- en land bouw tot dusver niet, en voor de boonen teelt is het weer zelfs zeer nadeelig. Men schrijft ons; Deze week kan weinig of geen zeevisch verwacht worden. De vloot is wel uitgevarenmaar om den Noord gezeild, dat is ver weg en zij komt derhalve niet spoedig thuis. Het is nu om zoogenaamde Amelandsche schol te doen, waarbij men hoopt op warm weer, welke vischsoort dan vet wordt, bijna niet meer aan de markt komt, zeer gezocht is, tegen hooge prijzen versch of voor de drogerijen verzonden wordt en waarbij ook Engeland een groot aandeel heeft. Thans is de eerste nieuwe Schotsche haring in het land. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 23 dezer bedroegbij de Nederlandsclie Bank f 22,971,227.68 en bij de betaalmeesters 2,247,497.466. Te zamen 25,218,725,14'. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip Atjeh, onder bevel van den kapt. ter zee J. A. Greve, laatst komende van Eer- rol, in den namiddag van 24 dezer te Port smouth aangekomen. Aan boord was alles wel. De heeren H. Pitlo, D. Bijlo, J. D. Mulder, J. C. van der Maal, J. L. Crap Hellingman, G. E. De Groot, F. H. d'Angre- mond, P. H. G. Budke, J. Thie, F. W. P. Tillaart, G. C. A. Gijzen en J. W. L. Van Hengelaar, allen rijks-telegraafambtena ren, hebben met goed gevolg examen in den postdienst afgelegd. De heer mr. A. G. C. Alsche, oud officier van justitie bij de rechtbank te 's Hage is naar het D. v. Z. en's Gr. verneemt zeer ernstig ongesteld. Tusschen de Belgische spoorwegen en de Nederlandsclie Staats-, Rijn- Centraal en Hollandsche spoorwegen is, naar de N. R. C. meldt, eeue gelijksoortige regeling getroffen omtrent de uitgifte van gecom bineerde rondreisbiljetten, als reeds bestaat tusschen de spoorwegen, die lid zijn van den Verein Deutscher Eisenbahn-Verwal- tungen. De voornaamste afwijkingen zijn, dan de minimum afstand, waarvoor een rond- reisbiljet in het Belgisch verkeer verkrijg baar zal zijn, 400 KM. en de geldigheids duur 20 dagen bedraagt. - Burg. en weth. te 's Gravenhage hebben benoemd tot directeur van den kon. Eranschen schouwburg, den heer L. Desuiten, direc teur van den schouwburg te Verviers. De lieer S. De Leeuw, goud en zilver smid te Woerden, is in den nacht van 25 op 26 dezer het slachtoffer geworden van een brutalen diefstal. Door het wegnemen van een houten luik en een rnit is voor een tamelijk aanzienlijk bedrag aan juweelen, horloges, enz. ontvreemd. Aangaande den moord te Gendringen werd gisteren aan de Arnh. Ct. van daar geschreven: Ons dorp werd gisterenochtend in rep en roer gebracht door een ontzettende gebeurtenis. De deurwaarder Ten Boekhorst was gevonden doodgeschoten in zijn bed zijn bij hem inwonende neef (oomzegger) was dit in groote onsteltenis aan de buren komen zeggen onder bijvoeging, dat zijn oom zich zeiven doodgeschoten had. Al spoedig echter werd dit, op grond van me- dedeeüngen van de huishoudster, betwijfeld en aan moord door den neef gedacht. Deze bleef echter halsstarrig zijn onschuld vol houden. Reeds in den namiddag kwam de justitie uit Arnhem die telegraphiscb was gewaarschuwd, op de plaats en tegenover baar moet de neef tot bekentenis van zijn gruwelijke daad zijn gekomen. Jaloezie voor wat betreft de huishoudster, met wie de deurwaarder van plan was weldra in den echt te treden, moet het motief geweest zijn. De dader is op bevel der justitie naar Arnhem vervoerd. 's GltAVKXS!ACE. Door Z. M. is de lieer W. De "Villeneuve te Ve'pmet al zijne wettige zoo manne lijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel ingelijfd. Door Z. M. is aan den kapt. ter zee P. Ten Bosch, den luit. ter zee le kl. D. J. Boomden luitt. ter zee 2e kl. A. H. Hoekwater, H. W. Tydeman, G. S. II. Bur gerhout en H. E. Bunnik, den adelborst le kl. jlir. J. O. De Jong van Beek en Donk, den officier van gez. le kl. bij de zeemacht dr. W. Schutte, den officier van adm. le kl. F. Bamberg, den gepens. offi cier van gez. 1 e kl. van de zeemacht P. A. Risch en den len schrijver in het vaste corps dek- en onderofficieren bij de marine C. A. Van de Wiel, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen voor eerstgenoemde van ridder 3e kl., voor de volgenden van ridder 4e kl. en voor laatstgenoemde van ridder 5e kl. der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hun door den president der Ver- eenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is benoemd: tot hoog leeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in het staatsrecht, het volkenrecht en het administratief recht, mr. J. Oppeuheim; tot notaris te Harliu- gen, mr. A. TI. Van Kleffens, cand.-notaris, advocaat en kantonrechter-plaatsvervanger te Veenwouden, zijnde hem eervol ontslag ver leend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Dokkum; tot kantonrechter te Leeuwarden, mr. J. G. Peeting, thans kan tonrechter te Harlingentot griffier bij het kantongerecht te Sittard, mr. Th. J. A. Duynstee, advocaat te Tilburg, tevens werk zaam ter griffie van het kantongerecht aldaar; tot burgemeester der gemeente Bellingwolde, J. Sijpkens; tot schoolopziener in het arrond. 's Gravenhage, mr. W. J. Snouck Hurgronje, thans schoolopziener in het arrond. Leiden, uit welke betrekking hij eervol wordt ont slagen tot schoolopziener in het arrond. Leiden, mr. O. J. H. graaf Van Limburg Stirum, te 's Gravenhageen is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: aan J. Van der Veen Az., te Hoogeveen, als school opziener in het arrond. Hoogeveen; aan jhr. mr. A. Van der Goes, 's konings adju dant in bnitengew. dienst, uit de betrek king van lid van het hoofdcomité der Nederl. Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, en zulks onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Door Z. M. is benoemdbij den gener. staf, tot majoor, de kapt. W. Rooseboom, van dien staf, thans op non-activiteit als lid der tweede kamer van de staten-generaal; bij het wapen der art.bij den staf van het wapen, tot 2e luit.-magazijnm. bij de art.- stapel- en constr.-magazijnen te Delft, de adjudanten-onderofficier R. Van Solinge en J. P. Hom, respectievelijk van het 2e en van het le regiment vesting-artillerie, en is in rang en betrekking verplaatst naar Geertruidenbergde le luit.-magazijnm. der art. J. C. Van Hoften, thans te Delft, en is de kapt. J. Jans, magazijnm. der art. te Geertruidenberg, op pensioen gesteld. Door den minister van koloniën zijn de heeren: dr. H. Kern, mr. P. A. Van der Lith en dr. G. A. Wilken, hoogleeraren aan de rijks-universiteit te Leiden; J. J. Meinsma, J. R. P. F. Gonggrijp, dr. A. W. T. Juynboll en G. K. Niemann, hoogleeraren aan de instelling van onderwijs in de taal-, land en volkenkunde van Ned.-Indië te Delft; J. A. Van den Broek en J. S. A. Van Dis sel, lectoren aan laatstgemelde instelling; II. C. Ilumme en dr. W. G. C. Bijvanck, lectoren aan de gemeente-inrichting voor de opleiding van O.-I. ambtenaren te Leiden; N. D. Lammers van Toorenburg, oud-resi dent op Java, te 's Gravenhagejhr. J. G. O. S. Von Schmidt auf Altenstadt, laatstelijk adsist.-resident van Ambarawamet verlof in Nederland te 's Gravenhage; dr. B. F. Mat- thes, laatstelijk directeur der kweekschool voor inl. onderwijzers te Macasserte's Gra venhage; H. J. Oosting, ambtenaar voor de beoefening der Soendaneescbe taal op Java, met verlof in Nederland, te Assen, en R. Van Eek, leeraar aan de kon., mil. academie te Breda, benoemd tot leden van de commissie belast met het afnemen van het groot-ambtenaarsexamen in Nederland in 1885. EXCKLA9ID. De Times verneemt uit Calcutta, dat de regeering aldaar aan de goedkeuring van lord Kimberley een plan heeft voorgelegd om inlandsche regimenten te vormenwelke door inboorlingen, hoofden van den inland- scheu adel, zullen aangevoerd worden. Mocht de poging gelukken, dan zouden meer dergelijke corpsen worden opgericht. FK AA ItRIJH. In de kamerzitting van gisteren ver klaarde de minister Allain-Targédat hij de verantwoordelijkheid van het optreden der politie op Père Lachaise op zich nam. De uitdagende houding van sommige agi tators maakte het noodzakelijk, het ont plooien der vaan van den burgeroorlog te verhinderen. Voor Zondag en Maandag had hij dezelfde bevelen gegeven. Hij zeide dat hij gehandeld had in bet belang der republiek. De heer Goblet, den heer Lelièvre be antwoordend, deelde mede, dat hij in de speciale commissie verklaard had, noch de roode, noch de witte vlag ooit te zullen dulden. De kamer nam met 388 tegen 10 stemmen eene motie van vertrouwen aan, waarin gezegd werd, dat de Vertegen woordiging rekende op de regeering, om de nationale vlag te doen eerbiedigen. De Gaulois ontvangt uit Berlijn het volgende bericht: De loop der onderhande lingen tusschen Rusland en Engeland wordt hier met groote belangstelling gevolgd, en men houdt zich meer en meer overtuigd, dat Rusland steeds nieuwe eischen zal stel len, totdat de heer Gladstone en lord Gran ville zich genoodzaakt zien, om die met eene formeele weigering te beantwoorden. Al de vredelievende berichten, door de offi- cieuse bladen in Rusland en elders verspreid worden beschouwd als een middel, dat de Russische regeering in praktijk brengt om tijd te winnen, ten einde hare troepen in des te grooter aantal in de nabijheid der Afghaansche grens te kunnen samentrekken. Volgens den correspondent te Madrid van den Temps wordt in die stad verzekerd dat Engeland volstrekt weigert de onder handelingen over "het sluiten van een han- delstractaat met Spanje te hervatten, dewijl het Madridsche kabinetna het tractaat voor de tweede maal onderteekend te hebben, getracht heeft zich aan eenige zijner aange gane vei'bindtenissen te onttrekken, onder voorwendsel dat het door de protectionnisten in de Cortes in verlegenheid gebracht wordt. UIJITSCHLAX». Volgens Berlijnsche bladen beeft do hertog van Cumberland eene circulaire ge zonden aan de verschillende Europeesche hoven, en daarin geprotesteerd tegen het voorsteldoor Pruisen aan den Duitschen bondsraad gedaan, dat hij een schending van het volkenrecht noemt. Uit drie oorlogschepenPrins Adalbert, Stosc/i en Elisabeth, zal een es kader worden gevormd, dat bij Zanzibar aan de Oostkust van Afrika zal gestationeerd worden. GEMENGDE BERICHTEN. De Meuse meldde dezer dagen dat onze koning een bezoek aan Antwerpen zal bren gen, Thans verzekert de Brusselsche Gazette, dat de nieuwe kaden te Antwerpen den 12den Juli zullen worden ingewijd, in tegenwoor digheid van Z. M. den koning, H. M. de koninginen den prins en de prinses van Wales. Gisteren heeft de begrafenis van Amouroux, een lid der commune, plaats gehad. Een groote menigte, waaronder de meerderheid van den gemeenteraad, was op het kerkhof tegenwoordig. De vanen der revolutionnaire comité's werden ont plooid en kreten van „leve de commune" werden gehoord. Verder viel er niets merk waardigs bij voor. 't Schijnt thans zeker te zijn, dat het stoffelijk overschot van Victor Hugo eerst aanstaanden Zaterdag of Zondag zal worden ter aarde besteld. Zooals men weet, zal het lijk vooraf worden tentoongesteld onder den Are de Triomphe, die voor die gelegenheid prachtig versierd zal zijn. Onder het gewelf van het monument zal een groote katafalk worden opgericht, waarop het lijk zal worden neergelegd. Aan eiken hoek der katafalk zullen banieren van zwart met zilver doorweven laken geplaatst wor den, en de open zijden van het monument zullen worden afgesloten door een ontzag lijk velum. Voorts zullen brule-parfums met groene vlammen rondom de katafalk branden. In den schitterenden stoet, die voor de begrafenis wordt gevormdnie; minder dan 124 vereenigingen hebben zich reeds doen inschrijven, zullen omfloerste kussens worden gedragen, elk den naam bevattende van een der vele werken van den dichter. Aan het sterfhuis zijn duizenden kransen en bouquetten ontvangen. Zaterdag is het lijk gebalsemd en de beeldbouwer Dalon heeft van bet gelaat een afgietsel genomen terwijl Nadar het lijk heeft gephotographeen) en de teekenaars Bonnat en Leon Glaie et een schets van hebben gemaakt. De machtige negervorst van Keltou, ko ning Hoemta, op de westkust van Afrika bevindt zich thans in het gasthuis der marine te Brest. Hij wilde eenigen tijd geleden een oproer tegen de Franschen in Senegambiè doen ontstaan, doch werd gekwetst, krijgs gevangen genomen en naar Frankrijk gestuurd, opdat aldaar over zijn lot beslist worde. Hoemba werd aan boord van de Artège gebracht en geketend. Twee bewakers hielden hem voortdurend in het oog. Voor uitspan ning liet men Z. M. soms toehet dek van het schip te helpen afwasschen. In het gast huis wees men den vorst een bed aan, doch hij wist niet welk gebruik hij er van zou maken en kroop er onder, 's Anderendaags wilde ieder den koning der negers zien; men bracht hem sigarentabakpijpenchocolade, brandewijn, enz. doch Hoembo wees alles af. De koninklijke gevangene is in het gast huis het voorwerp der teederste zorgen. Hij noemt de zuster, die hem oppast, „maman", en wijst voortdurend naar de zee en de sche pen, uitroepende: Porto Novo Midy Cr< (genade iedereen). In het begin was hij bangdat men hem het hoofd zou afhouwendoch nu is hij vol komen gerust. Hij wil zaal n°. 1 van het gasthuis niet verlaten; dagelijks vraagt hij „grassi" aan den geneesheer, d. i. genade, en toont een papier, waarop elf stokken en een sclrp zijn geteekend. Hij doet de stokken tellin en wijst het schip, om alzoo te kennen te geven, dat hij elf dagen noodig heeft om huiswaarts te keeren. Sedert maanden snakt bij naar zijn vrijheid. Ilij slaapt zonder zich te ontkleeden. Een ministerieel besluit, onlangs genomen, schenkt den zwarten koning genade en be veelt dat hij doorde Ariège naar Senegambië zal overgebracht worden. Vandaar zal men hem naar zijn land opzenden. Vermoedelijk heeft hij voor goed van het oproer maken genoeg. Uit Londen wordt aan de Frankf. Zeil. geschreven dat het getal vrouwelijke doc toren, (Sweet Girl gradates gelijk Tennyson zegt) ieder jaar toeneemt. Onder de gegradueerden die dezer dagen aan den vice-kanselier der universiteit tc Londen verlangden te worden voorgesteld, bevonden zich onderscheidene dames, in academisch costuum en het applaus, waar mede zij begroet werden, toonde op over tuigende wijze aan, dat haar succès op .wetenschappelijk gebied in Londen niet lan- Iger met scheele oogen wordt aangezien. De lijst over het afgeloopen jaar is dit maal bijzonder belangrijk; men treft er eent vrouwelijke doctor in de wijsbegeerte (moral science)eene magistra artiumonderschei dene medicinae-doctoressen en tal van bache lors (spinters?) of art and science op aan. Het dragen van toga is, bij plechtige ge legenheden, thans ook voor dames gebrui kelijk en de prinses van Wales heeft in deze het voorbeeld gegeven. Bij gelegenheid van het bezoek dat de kroonprins met zijne gemalin aan Ierland bracht, werd aan deze, door de Royal University of Irland, den titel van doctor in de muziekhonoris causa verleend, en de prinses verscheen bij de plechtigheid harer benoeming in een toga. Het was de eerste maal dat in Engeland een dergelijke eere-titel aan eene dame ver leend werd; de universiteiten Oxford en Cambridge laten dames tot de examens toe, maar verleenen haar nog geen graden, ter wijl de universiteit te Londen den titel honoris causa niet toekent. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 27 Mei. {Part. tel. E) Het Duitsche eskader, waarover ik gisteren seinde, zal te Zanzibar niet alleen namens Duitschland, maar ook namens de Congo- Maatschappij optreden. Duitschland zal dus als lastgever van dei Congo-staat, derhalve ook namens Engeland, de vijandelijkheden van den Sultan beletten en voor de handhaving der orde in Afrika waken. Dit is een nieuwe overwinning der Duik sche staatkunde. LONDEN, 27 Mei {Part. tel. D. v. A I Uit Constantinopel wordt geseind, dat df I grootvizier het voorstel van Engeland, o»| Soeakim te bezetten, heeft afgewezen. Get; I raai Lumsden bereikte gisteren Batoes I en vertrok via Constantinopel naar Loadf I

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2