BUITENLANDSCHE BERICHTEN. weerde aanspraak te hebben op de volle 6 maanden rente van 1 Mei. Hun eisch werd gestaafd door overlegging van ver schillende prospectussen van verschillende binnen- en buitenl. leeningen, waarbij ondanks latere stortingstermijnen de volle rente iverd vergoed en zulks in de geld- wereld werd beschouwd als een faciliteit en aanmoediging voor de geldgevers. Voor eischer trad op mr. W. Van Rossum, voor gedaagde mr. G. M. Van der Linden, bei den advocaat te 'sHage; de uitspraak deelan wij later mede. De arrond.-rechtbank te Rotterdam eischte gisteren 2 jaar celstraf voor den be kenden koopman W. J. Heystek en zijn vriend Klumpgens, wegens bedriegelijke oplichting, door zich met een valsch onderteekend briefje meester te maken van tien tafelkleeden ten nadeele van de firma Van Veen te Rotterdam. Tegen een adres aan den raad te Haarlem ten gunste van een gemeente-sub sidie aan de schouwburg-onderneming, is nu een tegen-adres op touw gezet, dat vooral wijst op de noodzakelijkheid van een zuinig beheer der gemeente-financiën. De in Maart jl. uit de gevangenis te Haarlem ontvluchtte gefailleerde makelaar G. Visser, uit Beverwijk, is niet (zooals een kort na de ontvluchting openbaar gemaakte brief uit Londen moest doen vermoeden) de zee overgestoken, maar heeft zich, zooals achteraf gebleken is, tot in het begin dezer maand schuil weten te houden onder de ge meente Heemskerk. Van daar is hij weder op even geheimzinnige wijze verdwenen. De vriend, die hem zoolang huisvesting ver leende, is te dier zake naar de gevangenis te Haarlem overgebracht. Het Handelsblad verneemt dat de opening van het Rijksmuseum niet zal plaats hebben met de plechtigheid, welke men zich aanvankelijk voorstelde. De bijdragen toch vloeien niet in genoegzame mate toe, en de tijd, welke aan het tijdstip van 13 Juli voorafgaat, is inmiddels te kort ge worden voor deugdelijke voorbereiding. De commissie overweegt thans de mid delen, welke op kleinere schaal het feeste lijk karakter der opening zouden kunnen verhoogenindien althans bezwaar blijkt te bestaan om de zaak tot September a. s. uit te stellen. De commissie voor de tijdelijke werk verschaffing te Amsterdam werd gisteren ontbonden verklaard na liet lioudeu ccucr eindzitting, waarin haar verslag werd vast gesteld. Het saldo in kas groot ƒ4009.37, voornamelijk voorspruitende uit de onver wacht hooge opbrengst der verkochte over gebleven hout- en ijzerwaren en gereedschap pen wordt gesteld ter beschikking der Maat schappij voor den werkenden stand, met het doel daarmede de oprichting eener werkmans- beurs mogelijk te maken. De algemeene vergadering der Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid, te Alkmaar te houden, zal niet aanvangen op Dinsdag 7 Juli, maar op Dinsdag 14 Juli a. s. Te Deil, een dorp nabij Geldermal- senzijn van een huisgezin de vader en de moeder, twee zoons, een dochter en een neef te gelijk ernstig ziek geworden. Bij allen vertoonde zich de ziekte in denzelfden vorm, nl. braking, pijn in de keel, tijde lijke blindheid enz. De geneesheer, die ver giftiging vermoedt, heeft van het geval aan gifte gedaan bij den burgemeester. De jus titie onderzoekt. Het vermoeden van ver giftiging wordt versterkt, doordat onlangs van hetzelfde gezin al de kippen dood ge vonden zijn. Omtrent het door den heer W. uit Groenloo in een trein van de Oosterspoor vermiste taschje, wordt nader gemeld, dat die vermissing aan dien heer zeiven te wij ten is. De heer W. was te Apeldoorn over gestapt in een andere coupé, terwijl hij zijn taschje, alsook een instrument, in de door hem aanvankelijk bezette coupé achterliet; te Zutfen nam hij weder in eene andere afdeeling plaats, zonder aan het zijne te denken. Eerst te Lichtenvoorde meende hij, dat hem zijn bagage ontstolen was, doch te Zutfen had reeds een conducteur deze als onbeheerd aan den stationchef overgegeven. Omtrent het gebeurde met de Nuts- spaarbank te Noordbroek verneemt de Zw. Ct. het volgende: Door verkeerde bepalingen in het vroegere reglement had de boekhouder-commissaris te veel macht. Ontvangsten en uitgaven ge schiedden te zijnen huize, zonder dat de commissarissen hiervan iets vernamen, dan uit de aanteekeningendie door den boek houder hiervan werden gedaan; ook werden de kas en de waarden van de bank aan den boekhouder toevertrouwd. De overige com missarissen en 't bestuur van hetNutsdepar- tement hebben op den boekhouder-commis saris te groot vertrouwen gesteld; daardoosn andere werelddeelen bijeen te trekken; is het mogelijk geweest, dat in de kas zullide crediet aanvrage voor bijzondere toebe- een aanzienlijk te kort is ontstaan. reidselen was daarvan het gevolg. Die toe- Tot dekking van dit tekort heeft de boek-bereidselen werden niet gestaakt. De regee- houder aan koopmansgoederen enz. afgestaairing acht het wenschelijk, dat de brigade voor eene waarde van pl. m.f 15,000, doo.der garde voorloopig in de Middellandsehe twee commissarissen is elk ƒ10,000 bijge-Zee blijve, maar zij is er tegen, om nauw- dragen; de kerk der Ned. Herv. gemeentekeurig op te geven voor hoe lang en op heeft ƒ6000 subsidie toegezegd, en eenigewelken grond." vermogende ingezetenen hebben zamen voor De heer Gladstone zeide, dat, zoolang de ƒ1500 ingeteekeud. onderhandelingen met Rusland over Afgha- De vereischte gelden waren daardoor na-nistan duren, hij onmogelijk kan verklaren genoeg weder aanwezig, waarna het depar-wat geschieden zal met betrekking tot de tement een nieuw reglement voor de spaar-in het budget aangekondigde verhooging der bank heeft vastgesteld. Daarin is o. a. bepaald: belasting op alcohol en bieren, dat de gelden en waarden zullen worden ge- Verder deelde hij mede, dat wel met de sloten in eene brandvrije kast met drie ver-Porte, maar met geeue andere mogendheid, schillende slotenwaarvan de sleutels aan van gedachten is gewisseld over de bezet drie commissarissen worden toevertrouwdting van Soeakim bij den terugtocht der dat geene ontvangsten en uitgaven worden Engelsche troepen. gedaan dan op zitdagen der commissarissenSir Charles Dilke verklaardedat het ge- waarbij minstens 3 van de 5 commissarissen rucht als zou in Engeland de cholera zijn tegenwoordig moeten zijn; dat door den se- uitgebroken, allen grond mist. cretarisevengoed als door den boekhouder, Het huis heeft bij tweede lezing het alle ontvangsten en uitgaven worden aange- wetsontwerp aangenomen, waarbij machti- teekend; dat de rekening jaarlijks door een^ ging wordt verleend tot het aangaan eener commissie van drie leden van het departement leening voor Oost.-Indië, ten bedrage van en drie personen, die gelden in de bank 10 millioen Zij strekt ten behoeve van vorens zijn land te verlaten, heeft hij het bewind overgedragen aan den voorzitter des ministerraadsden heer Garachanine. Dit doet vermoeden dat hij geruimen tijd afwezig zal blijven. GEMENGDE BERICHTEN. hebben belegd, moet worden nagezien; dal de commissarissen minstens viermaal's jaar: de boeken en kas nauwkeurig controleren enz. Ook voor eene solide belegging de) gelden zijn de noodige bepalingen gemaakt Te Harlingen heeft de politie eei jongmeusch aangehouden, die, in dienst b: de hh. Broekman Honders, commissionaii in effecten te Amsterdam, verleden Zaterda met ƒ920 aan den haal was gegaan, va het geld had hij zich een nieuw pak kle ren en andere reisbenoodigdheden aangeschai. Nog 760 werd in zijn bezit gevonda. Hij werd gisteren weder naar Amsterdan teruggezonden. 's CRIVENHACR Door Z. M. zijn de hh. J. C. Jansei, referendaris bij het depart, van koloniëi, J. C. Muyt, adjunct-commies bij het depat, van koloniën, op hun verzoek, eervol ut 's lands dienst ontslagen, met behoud vin aanspraak op pensioen, en zijn de hoofl- commiezen bij het depart, van koloniëi, A. Mondt Hzn. eu P. J. Bouwmeester, be vorderd tot referendaris; tevens zijn de ge- pens. Oost-Ind. ambtenaren mr. A. Th. Heyligers, gewezen leeraar in de staatswe- ionookappou aan het, gymnasium Wille» IIT te Batavia, en mr. A. A. De Vries, ge wezen lid in den raad van justitie te Batavia, belast met de waarneming der betrekking van referendaris bij het depart, van koloniën. Door Z. M. is aan mr. D. A. graaf Van Limburg Stirum, op zijn daartoe ge daan verzoekeervol ontslag verleend als rechter in de arrond -rechtbank te Utrecht, en is P. I. Groen benoemd tot burgemeester der gemeente Cuyk en St. Agatha. Door Z. M. zijn benoemd: tot direc teur van het rijkstelegraafkantoor te Kaats heuvel, J. K. W. Zwang, thans telegrafist 2de kl.tot directeur van het rijkstelegraaf kantoor te Zandvoort, H. Fluytthans direc teur van het post- en telegraafkantoor te Drutentot directeur van het rijkstelegraaf kantoor te Joure, J. Spaanstra, thans in gelijke betrekking te Delfshaven, en tot surnumerair bij het vak der posterijen, bui ten bezwaar, van 's rijks schatkist: S. De Witte Szn., E. Eders, J. Brouwer, J. Kools, mejuffrouw L. J. C. Bor, J. J. Darcis, P. Van Zuiden, H. Vogel, J. P. Donker, G. H. Mulder, J. Birckenhauer, A. C. H. Hattinga Raven, H. W. L. Wellan, C. W. G. Van der Voort Maarschalk, C. Willinck, P. H. De Groot, H. Suermondt, E. H. L. Gielen en T. Kroesen. Door Z. M. zijn bij het wapen der inf. benoemd: bij het 1ste reg., tot kapt. de 1ste luit. J. Van der Meer, van den staf van het wapen, thans werkzaam bij de Pupillenschool; bij het 5de reg., tot kapt., de 1ste luit.-adj. A. J. A. A. Rothpletz, van het 6de reg. Door Z. M. zijn, de luitt. ter zee zee Isle kl. N. A. De Vries en J. P. Wes- selink, op pensioen gesteld, en bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl.de luit. ter zee 2de kl. I. Van den Bosch en W. Allirol. KJiCELAIVD. Lord Hartington antwoordde gisteren in het lagerhuis op eene vraag van sir Staf ford Northcote: „Het komt der regeering niet wenschelijk voor, om in bijzonderheden te treden voor de redenen welke haar noop ten de brigade der garde voor korten tijd te Alexandrië te doen blijven. Het huis kent de aanleiding tot het véér eenigen tijd medegedeelde plan, om de in Soedan aanwezige Engelsche troepen voor den dienst spoorweg-aanleg en verbetering van verdedi gingswerken. De helft daarvan is bestemd voor eene betere verbinding met Quettah. De heeren De Staal en Lessar hadden gisterenmorgen een langdurig onderhoud en bezochten daarna lord Granville. Men ge looft dat de nieuwe onderhandelingen tame- lijk lang zullen duren. Sir Peter Lumsden wordt den 16den Juni te Londen verwacht en zal waarschijn lijk nog vroeg genoeg komen om aan de onderhandelingen te kunnen deelnemen. De Tall Mall Gaz. zegt, dat de Standard zich vergist waar dit blad verze kert, dat de overeenkomst betreffende de grensregeling door Rusland is verworpen. De Fall Mall wijst er op, dat er tijd noodig is om eene grenslijn van vele hou derden kilometers lengte vast te stellen. FRANKRIJK. Gisteren is in de senaat, ondanks het verzet van den heer Brisson, met 129 tegen 121 stemmen een amendement aangenomen, strekkende om vreemdelingen niet op te nemen in het cijfer der bevolking, dat tot grondslag zal dienen voor de bepaling van bet aantal afgevaardigden. I>tiui du «vuuuuiiug xrflTi dit amcndomonf kan het ontwerp op den „scrutin de liste" gevaar loopen, wanneer het bij de kamer van afgevaardigden terugkomt. De kamer van afgevaardigden heeft al de artikelen van het wetsontwerp tot reorganisatie van het koloniale leger, zonder belangrijke wijziging, goedgekeurd. Volgens le Moniteur Universel denkt de heer Grévy er ernstig aan, zich candi- daat voor het presidentschap te stellenzoo dra de termijn, daarvoor vastgesteld, afge- loopen zal zijn. „Om in deze onderneming te slagen," zegt het blad, moet de heer Grévy zich van al zijn mededingers ontslaan. De dood verloste hem van Gambettahet votum van 30 Maart bracht een beslissenden stoot toe aan den invloed van Jules Ferry. Er blijft nu alleen over, Brisson te compromitteeren en dit is geschied als de president van den ministerraad verplicht wordt, met en voor de opportunisten te regeeren of armzalig te vallen." Dit zou de beteekenis der jongste vota zijn; de oude opportunistische meerderheid heeft door een openbare daad het kabinel- Brisson bewezen, dat het aan haar genade is overgeleverd en dat zijn bestaan van haar afhangt, van haar alleen. Voortaan is het ministerie van 6 April veroordeeld, een ministerie-Ferry zonder Ferry te zijn. De toestand van Victor Hugo is zeer verergerd. DFITSCHLAND. De bondsraad nam het voorstel betref fende de beursbelasting en de toltariefnovelle aan. De Köln. Zeit. meldt uit Berlijn het volgende: „De rijkskanselier zal bij den bondsraad een voorstel van Pruisen indienen, luidende: De bondsregeering wordt uitge- noodigd te verklaren dat, naar hare over tuiging, de regeering van den hertog van Cumberland in Brunswijk onbestaanbaar is met den inwendigen vrede en de veilig heid van dat rijk." §ERTIE. De koning van Servië is Maandag 11. te Weenen gekomen. Hij lijdt aan een wonde aan de kniezoodat zijne geneesheeren hem voorgeschreven hebben een badkuur te Baden, nabij Weenen, te ondernemen. Al Men zal zich nog wel herinnerendal eenige maanden geleden een groote diefstal bij een juwelier in de rue de la Paix te Parijs gepleegd werd, waar voor meer dan 200,000 frs. aan waarde gestolen werd. Een der vermoedelijke dieven, een Engelschmaii, William Scott genaamd, is te Neurenberg gevat en naar Parijs overgebracht. Hij weigert zijn medeplichtigen ts noemen. De veiligheids-politie had het spoor van den Engelschman laten volgen door een harei inspecteurs, die zich voor een rijk hande laar uitgaf en op grooten voet leefde bij de dieven geen vermoeden te wekken -Aangaande de brand in het kasteel bijou, zegt de Nordd. Allgem. Zeitungwerd de brandweer door het bericht gealarmeerd dat het kasteel Monbijou in vlam stond. Onmiddellijk verscheen zij, onder persoon lijke leiding van den majoor Witte, op het terrein; onder meerdere bluschmiddelei werden ook twee stoomspuiten in werking gebracht en omstreeks half drie was i het vuur meester. Het tweede garde-regiment had een af deeling manschappen naar de plaats van het onheil gezonden om bij het blusschings- en reddingswerk de behulpzame hand t bieden. Het dak van het gebouw is geheel ver woest, maar het Hohenzollern-museum, dat zich in de benedenverdiepingen bevond, heeft niets van de vlammen te lijden had; geen enkel stuk dezer kostbare ver zameling werd een prooi van het vuar maar, vele voorwerpen bekwamen water schade. Een deel der collectie werd, wijl de brand woedde, in den tuin vank kasteel in veiligheid gebracht. Naar men verneemt, ontstond de brans in de woning van den slotbeambte, die zich in de bovenste verdieping bevindt; de vrouw van den tuinier Janke, die een verdieping lager woont, maakte het eerrl alarm. Toen de brandweer verscheen, zegt et andere verslaggever, stond de linkerds- gel van het kasteel reeds in lichtelaaie; 4 tuselrer Uroebfce ontdekte het eerst, dats brand was ontstaan en liet onmiddellijk 1 brandschel werken. Een stoomspuit en onderscheidene ha» spuiten kwamen ten spoedigste in werki» maar het mocht, hoewel men met grooi krachts-inspanning werkte, eerst na verlor) van drie uren van zwaren arbeid gelukte om het vuur te beperken. Tot des morgei acht uur hield men zich met het bergen voorwerpen mede. De derde „Kaiser-Zimmer", waarvan k plafond is doorgebrand, is geheel lel gedragenook uit anderen zalen is zoore mogelijk weggehaald, maar hier en ziet. men nog vele voorwerpen staan, tweede zaal, waarvan het plafond begon lekken, is ten deele ontruimd eu ook eerste zaal heeft eenige waterschade. Schilderijen enz. werden naar de zals overgebracht die geen schade hadden komen, de overige voorwerpen werdenvoo loopig in den tuin nedergelegd. De Allg. Zeit. meldt, dat de ka Gustav Koch te Munchen eerlang een proeftocht zal ondernemen met een d« hem vervaardigden stuurbaren luchtballon. Ongeveer een jaar geleden vergini naar men zich herinnertop de kust n Nieuw-Schotland de stoomboot Daniel Shit mann. Onder de 124 omgekomenen zekere Michelsen, een Deen, die in ec bank te Kopenhagen ongeveer 75,000 gulfc had gedeponeerd. De bank gaf aan de et genamen, die dit wisten, maar het bewijs ontvangst niet hadden, steeds tenantwood. niets van den zaak te weten. Tham s evenwel, tot beschaming der bank, een gelukkig toeval in een aangespoeld vds het bewijs van ontvangst gevonden en bank zal het ontvangene moeten uitkeere In de Dobrudscha heeft men w» grooten last van zwermen sprinkhanen, insecten zijn er zoo talrijk, dat de hulp soldaten is ingeroepen om hen te verdel? Een Duitscher, de heer Döring, vergunning had bekomen om te Konsk nopel voorstellingen te geven met een 0 tie-toestel a la Maju, had de onvoorzichtig^ op zekeren dag in zijn programma a" kondigen, dat ook „de moord op Alexander II" onder de tableau's WH genomen. Zijne vergunning werd ii ken, de aanplakbiljetten werden do» politie afgescheurd en hij ontving het

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2