NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLÖ VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt «lag el ij Is, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 5 Cent. Zaterdag 23 Mei 1885. N°. 120. ADVERTENTIEN: Bureel: Sclieepmakerssteeg Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meers 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199e aftrgaiig. STADSNIEUWS. Door de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" wordt mede candidaat gesteld voor de keuze van een lid voor den ge meenteraad, op 26 Mei aanst., de beer F. J. Los. Heden werd aan de rijks-universiteit alhier lot doctor in de wis- en natuurkunde bevorderd de heer R. J. Escher, geb. te Ried, na verdediging van zijn akademisch proefschrift, getiteld: /Onderzoekingen aan gaande de elliptische integralen van de derde soort en de hyperelliptische integralen van de eerste soort." Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan aan de St. Petrus-kerk alhier, de wel-eerw. beer W. J. M. Herscheit, thans te Beverwijk. Het programma der Leidsche lustrum feesten is aldus vastgesteld. Maandag 22 Juni afhalen van de reüni sten en afgevaardigden van bevrienden studentencorpsen. Openingsrede door den prseses in de stadsgehoorzaal. Begroeting der reünisten op de sociëteit /Minerva" receptie der eereleden door het collegium aangeboden aan de senaten der bevriende studentencorpsen's avonds bijeenkomst der reünisten op Zomerzorg. Soiree musieale op de sociëteit /Minerva." Dinsdag 23 Juni. Opening van het feest terrein. Gekostumeerde optocht, voorstel lende de geschiedenis van Leiden van de vroegste tijden tot 1575. Muziek op het feestterrein, 's Avonds 7 nur diner der ge- kostumeerden in het feestgebouw, daarna voorzetting van den optocht. Woensdag 24 Juni. Cour Pleniére, 's middags diner van de reünisten in het feestgebouw's avonds elf uur café chantant op de soc. /Minerva." Donderdag 25 Juni, 10 uur. Tocht naar Katwijk door de studentenroeivereeniging z/Njord", aangeboden aan reünisten en invi tés; 's avonds: concert, vauxhall en bal op het feestterrein, te geven door de Sociëteit .Minerva" Vrijdag 26 Juni. Matinee musicale, aangeboden door het Gymnastiek- Scherm- gezelschap .Arena Studiosorum"'s avonds kermesse d'été en bal champêtre op Zomer zorg, vanwege het gezelschap ,/Doctrina." Zaterdag 27 Juni. Matinée musicale ook voor dames op de sociëteit //Minerva' 's avonds: vauxhall en bal op het feestte rein, aangeboden door de Vereeniging tc vrijwillige oefening in den wapenhande .Pro Patria". Bij den boekhandelaar B. Blankenberg alhier is een wandelkaart van Vogelenzang to Scheveningen in liet licht verschenen, dit uitmuntend door nauwkeurigheid, duidelijk-, lieid en sierlijkheid, voor hen, die dezen' zomer een voetreis in de omstreken van Leiden wenschen te ondernemen een groot gemak zal opleveren. Aan die kaart is toe gevoegd een platte grond van Leiden en 's Gravenhage. In de Stads-Gehoorzaal werd gisteren avond door het gezelschap van het Eden- Theater de aangekondigde voorstelling ge geven. Het publiek bestond grootendeels uit studenten, die dan ook van de gunstige gelegenheid, dat Leidens vroede burgers en kuisehe burgeressen bijkans niet waren op gekomen, ruimschoots gebruik maakten. Of de burgerij door haar afwezigheid veel ge mist heeft, meenen wij te moeten betwijfelen, wijl keus en uitvoering der verschillende nummers van het aan verscheidenheid rijke programma vool to svenscneii uvemeten. vv .</t men in een Eden-Theater verwachten mag, was er niet, en wat er was, verwachtte men niet. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Na de strenge nachtvorsten van de vorige week is het weer wel wat beter ge worden ook is de wind naar het zuiden geloopen en het heeft geregend, doch de temperatuur blijft nog te afwisselend. Gis terennamiddag viel er eene onweersbui met hagel en daarop daalde de thermometer niet gering. Toch begint zich het weiland te herstellen, dat rood was geworden van de koude en groeien de aardappelen weer uit, die geheel of gedeeltelijk waren afge vroren. Met de schade, die de vorst aan de bloeiende vruchtboomen heeft gedaan, zal het nog wel schikken; er kunnen wel wat peren en appelen gemist worden bij een zoo veelbelovenden oogst. Boonen zijn op nieuw gelegd, augurken en andere gewassen, die door de vorst waren verloren, opnieuw uitgepoot, en men waagt het nn den tuin van bloemen te voorzien. De St.-Ct. bevat het kon. besluit van den lOden Mei 1885, ter bekendmaking van den tekst der wet van 28 Juni 188 L {Stbl. no. 97,) houdende wettelijke bepalin gen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van open bare dronkenschapzooals die is gewijzigd 'bij de wetten van 23 April 1884 {Stbl. no. 54) en 16 April 1885 {Stbl. no. 78). Met het stoomschip Sam.ara.ng zal 23 Mei te 8| uur, een brievenmaal worden verzonden van Botterdam naar Padang en Batavia. Het rijkstelegraafkantoor te Hillegom is voortaan op Zon- en feestdagen open van 9 tot 12 uren voormiddags. De dienst uren op werkdagen blijven onveranderd. Door den heer E. J. Hallingse is aan het rijkten behoeve van 's rijks Musea ten geschenke aangeboden eene oude kamer betimmering nit de XVIIde eeuw, staande in zijne woning te Brouwershaven. A»™gaaude het verblijf van HH. MM. den koning cn Jo koningin te ivarlsoati wordt gemeld: Z. M. is met de geregelde kuur begonnen en doet 's morgens na het ontbijt een wandeling met prinses Wilhel- mina. Des namiddags doen HH. MM., in weerwil van het ongunstige weder, een rijtoer in de omstrekenterwijl prinses Wilhelmina met hare gouvernante uitrijdt, waartoe zij bij voorkeur gebruik maakt van een kleine equipage met ezels bespannen. Dr. Londonouder wiens adviezen Z. M. de koning de kuur houdt, is eergisteren ook door H. M. de koningin geconsulteerd, die insgelijks de waterkuur gebruikt. Het is nog niet bepaald, wanneer H. M. naar Teplitz vertrektmaar wel dat baron Taets van Ame- rongen en baron Sirtema van Grovestins H. M. derwaarts zullen vergezellen. Men schrijft aan de Amst. Ct. uit 'sHage van zeer vertrouwbare zijde, dat de opengevallen plaats van lid van den hoogen raad niet zal worden vervuld, en de tweede kamer de reeds ingezonden voordraent zal ter zijde leggen. Men deelt aan het Vad. mede, dat de suikerprijzen op Java stijgende zijn en dat de suiker heden te Batavia voor ƒ11 werd verhandeld. Naar luidt van een brief in de Hoogeo. Cour. uit de Transvaal, zou de invloed van den heer Du Toit in de Transvaal, die vroeger zeer hoog stond, thans geheel ge broken zijn. Bij de op den 20sten Mei door de afd. Woubrugge en omstreken gehouden stierenkeuring, waaraan de inzenders leden der afd. moesten zijn, waren tien éénjarige en één tweejarige stieren aanwezig. De prijs voor de éénjarige werd toegekend aan den stier van den heer D. P. Rampzijnde een zwarte witkop, de pTemie aan een dito stier van denzelfden eigenaar. De tweejarige stier van A. Kroon Az. werd den prijs waardig gekeurdalhoewel er maar één tweejarige stier gekeurd moest worden, werd de inge- zondene deze onderscheiding waardig geacht. De bestuursprijs is toegekend aan den vaal- bonten stier van den heer W. Den Hertog. In den nacht van 16 op 17 Mei jl. zijn te Gouda aangetroffen twee personen van welke een bij het zien der politie, een zak dien hij droeg liet vallen en ontvluchtte. Zijn metgezel werd aangehouden. In den zak zijn bevonden dameslaarsjes en schoenen door openschuiving van een raam uit een winkel ontvreemd. De voortvluchtige ver dachte is Pieter De Mey, 32 jaren, geboren te Dordrecht. De commissaris van politie te Gouda ver zoekt opsporing, aanhouding en opzending van den verdachte. -Een niet onbelangrijke rechtsquaestie werd gisteren aan het oordeel van den kanton rechter te Delft onderworpen. Het Hoogheem raadschap Delfland had in het laatst van 1884 een geldleening van 70 m. uitgeschre ven, onder voorwaarde van halfjarige cou pons, verschijnende 1 Mei en 1 November, en met bepaling dat de storting 1 Jan. 1885 zou plaats hebben. Bij de storting en afgifte der obligatiën gaf het bestuur van Delfland een bewijs af van 4 maanden rente, verschijnende 1 Mei 1885 en overigens voorzien van halfjarige coupons hier tegen kwam in verzet de heer M. Kan, lid der firma Lissa en Kan te 's Hage, die be- FEU1LLETON. 18.) //Je hebt een ieder veel genoegen gedaan hernam de markiezin. ,/Je vriendelijkheid en bevalligheid hebben mijne vrienden in verrukking gebracht. Je hebt verscheiden malen gedanst met graaf Paul De Lasserre. Hoe vindt ge hem?" //Wel, alleraardigst, mevrouw! Die mijn heer was uitermate vriendelijk voor mij. Hij heeft mij menig vleiend complimentje gemaakt!'' //En deed je dat genoegen?" //Waarom niet?" antwoordde Hélène kleu rende. „Uit den mond van iemand als mijnheer De Lasserre, een geleerde, een man, die alles weet, zijn de complimentjes met alledaagsch en afgezaagd." //Heb je hem niet een beetje koud, een beetje te ernstig gevonden?" //Wel neen, hij is geestig, en hij leek mij vroolijk. Maar met hem voelt men 2ic een beetje bedremmeld, want zijn ge laat boezemt ontzag in." //Soortgelijke ervaring heeft men in het bijzijn van alle mannen, die waarlijk hoven het gewone peil verheven zijn. Maar, mijn beste meid! hoe groot en indrukwekkend hij u ook lijktde graaf De Lasserre is een mensch als ieder ander. Hij poogt zich niet boven de menschelijke zaken te ver heffen. En zoo hebt gij hem gisteren ook bekoord, wat zeg ik, het hoofd op hol ge bracht." „O, mevrouw!" „Maar ik zeg u dat in vollen ernst. Ik heb u beloofd, u te vertellen waarom ik van daag u kom opzoeken. Welnu, ik kom uit naam van den heer De Lasserre." Juffrouw De Noirmont sloeg de oogen neer. „Heeft u het gehoord, kolonel?" hernam de markiezin. ,/Ja, mevrouw!" „Derhalve, De Lasserre wil trouwen, en de vrouw, die hij gekozen heeft, het jonge meisje, dat hij wenseht te huwen, is uw nichtje. Hij hegeerde slechts te weten of freule De Noirmont zijn aanzoek zal aan nemen en of u uw toestemming zal geven." „Ik, mevrouw! ik heb niets er in te zeggen. In deze omstandigheid heeft Hélène alleen recht van spreken." „Welnu! mijn kind?" Het jonge meisje kreeg een kleur als een pioenroos. „Ik weet wel," ging mevr. De Mont- perrey voort, „dat ik u wel wat onverhoeds op het lijf kom vallen met zulk een gewich tige zaak. Maar mijnheer De Lasserre is mij ook geheel onverwacht daarmee aange komen en heeft mij voortgedreven, zonder mij den tijd te gunnen mij te bezinnen. „Weet de graaf dat ik geen fortuin heb en dat mijn nichtje geen bruidschat mede brengt?" vroeg de kolonel. „Ik heb hem dit uitdrukkelijk gezegd," antwoordde de markiezin, „en hij gaf mij tot bescheid dat hij dit heerlijk vond." „Ah, zoo!" sprak de kolonel. Hélène hief het hoofd op en zag haar oom aan. „Welnu, wat zeg je daarvan?" vroeg de oud-soldaat. //Ik weet het niet," antwoordde zij met ontroerde stem. „Verschoon mij, mevrouw! Maar ik ben zeer verrast.... Ik was zoo weinig verdacht.... Ik ben geheel ontroerd.... „Ik begrijp dit, mijn kind! Ik wil u ook al den tijd laten om u te bedenken. Ik had niet in last uwe toestemming u af te persen, stormenderhand, zooals de kolonel zou zeggen. Ook rekent de graaf er niet op, dat ik hem op staanden voet een be slissend antwoord medebreng. Hoe gehaast hij ook zijn moge, hij zal weten te wach ten." „Toch mag ik het wel als reeds uitge maakt beschouwen, dat de heer De Lasserre u niet mishaagt. Gij zelf hebt opgemerkt, dat hij prettig praat en hij leek u vroolijk. Zonder nu op eenigerlei wijze op uw keus invloed te willen oefenen, moet gij mij ver oorloven eenige woorden over hem in het midden te brengen, 't Is misschien niet overbodig. Het kan zijn nut hebben bij uw overwegingen. De graaf was kweekeling op de Polytechnische school, toen ik hem leerde kennen. Hij heeft geen bloedver wanten meer. Ik was de vriendin zijner moeder, en mijn vriendschap is op hem overgegaan. Hij is een man, die veel ge studeerd, veel gewerkt heeft. Hij heeft nooit tijd gehad, al was het maar om te denken aan vermaken. Hij is niet over verzadigd van wereldsche geneugten, daar sta ik u borg voor. Ik beschouw hem als een groot kind. In weerwil van zijn kunde, weet hij niets of bijkans niets van het leven. Het eenige wat hij in de onderhavige om standigheden tegen zich heeft, is zijn leef tijd. Hij is drie en veertig. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1