BUITENLANDSCHE BERICHTEN. n m tr xt a. m rMr*> te doen? Men besloot een afdeeling comp tabiliteit op te richten, die aan waterstaat nog ontbrak, en benoemde daarbij tot refen- daris den jeugdigen doch kundigen commies, wiens arendsoog altijd de fouten in stukken ontdekte, en die aan de leden der reken kamer steeds de Achillesplek wist te toonen. De verdienstelijke jonge commies maakte eene ontzaglijke promotie, en de minister van waterstaat lacht stellig in zijn vuisje; want nu is de grootste tegenstander in een warm medestander veranderd. Het Vaderland ontleent o. m. het volgende aan een der jongste nommers der „Haagsche Omtrekken" door Damas: Vooral de jeugdige prins Willem later stad houder-koning, was een hoogst gewenschte gast op de Haagsche kermis. Hij verzuimde niet, zoo hij maar eenigszins kon, de jaar markt bij te wonen. De Hagenaars zagen zelfs ongaarne dat de prins van Oranje in de kermisweek afwezig bleef. Toen hij in zijn leerjaren, in 1661, de lente te Cleef doorbracht, schreef Rivet aan Huygens„On dit que le peuple se formalise de ce que nostre petit maistre n'a point esté au kermes de la Haye." Dan, ook in later jaren, toen de staats zorgen hem rust noch duur lieten, bleek de prins trouw op zijn post te staan, wanneer Meimaand het Haagsche feest bij uitnemend heid aanbracht. Zoo lezen we in een brief van den hertog van York aan den prins, gedagteekendWindsor 24 April 1682. „Ik ontving gisteren uw letteren van den 26sten, waarin ik bemerk dat ge naar Den Haag zijt om de kermis te zien." (Archives de la maison d'Orange.) Mannendie voor geleerd willen doorgaan hebben beweerd dat de kermis verbasterd was in den loop der tijdendat de jaarmarkt was ontaard in een ijdel feest; en het dus hoog tijd bleek de instelling af te schaffen. Die heereu hebben het met hun wel- meenen mis. Handel, echte handel is op de Haagsche kermis wel in geen eeuwen meer gedreven. Deze was een wezenlijk volksvermaakwaaraan niemandhoe hoog geplaatst, zich kon onttrekken, zoodat een man als Jan De Witt zelfs aan de algemeene vreugde gereedelijk deelnam, (R. Fruin.) Zoo zou zij nog mogen, nog moeten zijn. De gelegenheid van aanraking tusschen de hooggeplaatsten en de minderen is reeds niet zoo veelvuldig dat men ze roekeloos zoude kunnen afsnijden. Tot nu toe hadden we tweemalen in het jaar onze vrije dagen: eenmaal in den winter, op het ijs; en een maal in het voorjaar, op de kermis. Dan ontstond als van zeiven verbroedering tus schen de verschillende standen, en wel eene verbroedering onder de gunstigste omstan digheden: door samen feest te vieren. Men geloove mijdergelijke momenten van samen zijn berustten niet op louter lust naar on bezonnen genot: het feest der buurtschap, het kermisfeest, het ijsfeest, ze wekten op tot onderlinge waardeering, bij velerlei on gelijkheid. Waarlijk, de doordenkenden man zal niet gelooven dat een stadhouder als Willem III en een raadpensionaris als De Witt, uit pure pret zich mengden onder de feestvierenden, en een groet eu een hand druk wisselden met zoovelen die ze elders niet ontmoeten konden. De prins had het van niemand vreemd, zoo hij gaarne op goeden voet stond met zijn landgtnooten. Zijn groote voorvader had hem het voor beeld gegeven van zulk een minzaam „ac- cueil", dat wie dezen maar „gesproken had", reeds meer dan blijmoedig huiswaarts keerde Ik, voor mij, zou niets liever willen dan het volgend jaar in mijn kermis-omtrek te kunnen schrijven: het publiek, dat, de vorige maal, de afwezigheid op de kermis van het prinsesje eenigszins euvel scheen opgevat te hebben, toonde zijn groote ingenomenheid met hare tegenwoordigheid gedurende de afgeloopen feesten. Dezer dagen namen wij een berichtje over uit het Vad., waarin gemeld werd, dat de moordenares van den Japanschen ge zant, Jeanne Lorette, zich nogmaals eene verwonding had toegebracht. Thans meldt men ons, dat daarvan in de gevangenis niets bekend is; dat het haar bovendien moeielijk zou vallendaar ieder scherp voor werp buiten haar bereik isen zij steeds in gezelschap van andere „dames" isdie er prijs op stellen haar nauwlettend te bewaken. Jeanne maakt het goed. Zij heeft zeer goeden eetlust. De instructie in deze zaak is af geloopen zoodat spoedig de terechtstelling kan worden tegemoet gezien. Omtrent vrouw Jut, de medeplichtige aan den moord van mevrouw Van der Kouwen te 'sHage, is onlangs gemeld, dat zij in een der buitenwijken dezer stad een zaakje was begonnen. Ook dit schijnt onwaar. Wij vernemen althansdat de straftijd van vrouw Jut eerst medio Juni 1887 expireert; dat zij als zij nog levend uit de gevan genis komt hoogstwaarschijnlijk weinig pleizier van hare vrijheid hebben zal, daar zij hevig aan tering lijdt. (Maasbode.) Gisterenavond is door de machine van trein 38 van de Hollandsche spoorwegmaat schappij op het overpad nabij Sloterdijk een onbekend persoon overreden. De man was terstond een lijk. Het bestuur van de vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam heeft ten gevolge van het vroeger genomen besluit, om gedurende den zomer op vier Zaterdagen geen beurs te houdende eerste dezer vrije dagen vastgesteld op Zaterdag 23 dezer, zoo dat de geëmploieerden van de Amsterdamsche effectenkantorenin verband met de Pinkster dagen, eene driedaagsche vacantie zullen kun nen genieten. Te Amsterdam worden reeds groote toebereidselen gemaakt voor de aanstaande wedrennen. Reeds is recht tegenover den achtergevel van het rijks-museum de tribune opgeslagen en nagenoeg gereed gemaakt, welke voor een 1200tal toeschouwers plaats heeften waarboven van twee hooge torens ter weerszijden, de scheidsrechters en de eigenaar een vrij uitzucht hebben over de 1300 M. eu 15 M. breede ovaalvormige renbaan. Ter weerszijden van de 108 M. lange tribune zijn inrichtingen voor kleed kamers met de noodige gemakken en stalling voor de paardenterwijl achter de tribune eene weegkamer voor de jockeys en verder omheinde perken voor de paarden, die aan de wedloopen deelnemen, zijn ingericht. Op eenigen afstand voor de tribune verheft zich de muziektenten in eenigszins schuine rich ting er achter de restauratie. Reeds zijn een 160tal paarden ingeschreven. De vereeniging „Schlaraffia" te Am sterdam heeft een groot aantal bijdragen, 18 van vorstelijke personen, 38 van staats lieden, krijgslieden enz., 221 van beoefenaars der beeldende kunsten, 44 van toonkunste naars, 54 van tooueelspelers en tooneel- speelsters, 154 van letterkundigen en ge leerden bij al deze rubriekenzoowel van vreemden als van Nederlanders bijeen gebracht en zal deze verzameling verloten ten bate van de Tooneelsehool. Duizend loten zullen er zijn h f 10 het stuk. De commissie behoudt voor zich het recht om den eigenaar van het lot, waarop het album is gevallen, gedurende twee maanden na de trekking, in plaats van het album ƒ5000 ter hand te stellen, onder voorwaarde, dat de commissie gelegenheid vinde het album boven die som te verkoopen. De ouderneming is op touw gezet in over leg met de commissie voor het Wertheim- fonds, geheel in den geest van Jacob Leon Wertheim, die bij zijn leven zooveel deed voor de Tooneelsehool en zelfs zorgde, dat deze na zijn dood te beter aan haar doel zou beantwoorden. Het draagt dan ook den naam van het Wertheim-album. Enkele koffiehuishouders te Amsterdam en elders hebben in den laatsten tijd bezoek gehad van een 30- a 35-jarig persoonvrij lang, langwerpig gezicht, bleeke kleur, licht haar, kleine knevel, blauwe oogen, laag voorhoofd, spitse neus en kin, groote mond, gekleed in wit gekeperde pantalon, blauw duffelsche korte jas, zwart met wit geruite das. Na zijn vertrek blijkt gewoonlijk, dat ook billardballen zijn verdwenen. Men zij dus op zijn hoede. De man te Renswoude, die zich on langs bij den minister van justitie beklaagd beeft over de ontvoering van zijn kind, heeft nu, zonder tusschenkomst van de rechterlijke macht, niet alleen zijn kind, maar ook zijne vrouw weder bij zich. Door de Geldersche harddraverij- en renvereeniging worden op 25 Mei aanst. weder groote wedrennen en harddraverijen te Nijmegen gehouden. Gisterenavond miste de heer W. te Groenloo bij aankomst met den sneltrein 5.40 uit Amsterdam zijn reistasch, waarin hij 300 gulden en een instrument geborgen had. Hoe hij ook zocht, het voorwerp kwam niet terecht. Men vermoedt, dat het hem ontstolen is. Onlangs had te Berlikum (Fr.) het volgend tragischkomisch tooneel plaats. Aan den buitenkant van het dorp lag een scheepje dat verhuurd was aan een echtpaar. Daar aan den eigenaar de huur niet betaald werd, bespiedde deze het vaartuig en wachtte het oogenblik af, dat man en vrouw beiden te eeniger tijd zich zouden verwijderenom dan bezit te nemen van zijn eigendom. Dit gelukte niet spoedig. Maar wat gebeurt? Twee boerenwagens, zwaar beladen, rijden in draf van eene in de nabijheid zijnde hooge brug. Een arbeiderop den achter sten wagen gezeten, valt zoo, dat een der wielen zijn been verbrijzelt. Terwijl die man op den weg ligt te jammeren, snelt al wat beenen heeft er heen, om het akelig schouw spel te aanschouwen. Ook de vrouw uit het scheepje vergeet het uitdrukkelijk bevel van haren manom het vaartuig niet te verlaten. En daar de praam onbeheerd is nadert de eigenaar, werpt fluks bed en eenige andere zaken van boord, steekt van wal en heeft zijn eigendom heroverd. Eenigen oogenblikken later komt de huurder en ziet zijne woning daarheen drijvenzonder dat hij bij machte is haar weer te betreden. De eerste openbare vergadering van het Nederlandsch Landbouw-comité zal wor den gehouden op Dinsdag 2 Juni 1885, in een der zalen van het „Casino" te 's Her togenbosch. Na de gewone werkzaamheden zijn een zestal vraagstukken, ingekomen van andere genootschappen, ter behandeling aan de orde gesteld. Voorts nog voorstellen na de verzending van de oproeping bij den voorzitter ingekomen. Mocht het zijn dat alle punten van de agenda op 2 Juni niet konden afgehandeld worden, stelt het bestuur voor om op 3 Juni eene tweede zitting te houden. GRAVËNHA«E. Door Z. M. is de tijd van duur der detacheering bij het leger in Nederl.-Indië van den lsten luitenant jhr. H. W. Boreel de Mauregnaultvan het wapen der cava lerie hier te lande, vastgesteld op drie jaren, verlengd met twee jaren en alzoo nader be paald op vijf jaar. De luit. ter zee 1ste kl. A. G. I. baron Yan Plettenberg, de luit. ter zee 2de kl. J. C. Cramer, de off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht W. Meyboomen de offi cier van administratie Iste kl. F. F. A. Canneel, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De minister van koloniën zal op 22 dezer geen audiëntie verleenen. Gisterenmiddag werd een Duitscher, wonende in de Helmerstraat, die dreigbrie ven aan den heer Q. in het Voorhout had geschrevendoor twee inspecteurs van po litie, de hh. Dietz en Olivier gearresteerd. Hij verzette zich niet, ging gewillig het huis uit; maar buiten gekomen zette hij het op een loopen naar den kant van de duinen. De inspecteur Dietz waarschuwde hem niet door te loopen, daar hij anders op hem zou schieten. Daar de Duitscher aan de waar schuwing niet voldeed, loste de inspecteur werkelijk een revolverschot op den vluchte ling die een eind doorliep, in een vaart in de duinen sprong, de vaart overzwom en zich toen overgaf voorgevende gewond te zijn, wat echter niet het geval is. Hij werd alstoen per brancard naar het huis van ar rest overgebracht. EXCELiltO. De heer Bartlett vroeg in het lager huis, of de regeering tot de internationale controle op het Suez-kanaal is toegetreden. Lord Edmund Fitz Maurice antwoordde, dat het onmogelijk is verklaringen over de Suez-conferentie te geven, zoolang de on derhandelingen nog niet zijn afgeloopen. Hij hoopt echter dat zijne weigering om de vraag te beantwoorden, niet zal leiden tot eenige gevolgtrekking, betreffende plannen, welke niet in de bedoeling der regeering liggen en waartoe de vorm, waarin de vraag vervat is, allicht aanleiding kan geven. De Pall Mall Gaz. zegt, dat er geen grond is voor het gerucht, dat er stoornis is gekomen in de onderhandelingen met Rusland. Alles gaat naar wensch. Eveneens is het gerucht verzonnen, dat Rusland het recht gevraagd heeft om zich door een agent te Caboel te laten vertegenwoordigen. Het hervatten der uitgave van Le Bosplore égyptien te Cairo is verdaagd. Tot dusver zijn door de consuls-generaal nog geen vertoogen ingediend tegen het decreet van den Khedive, aangaande de coupon reductie. Uit Soeakim wordt gemeld, dat lord Wolseley en zijn ètat-major gisterenmorgen vertrokken. Generaal Greaves nam het be vel der troepen over. De ontruiming van Soedan door de Engelsche troepen zal aanstaanden Donder dag een aanvang nemen. Alle kooplieden en vele anderen verlaten de streek. Een telegram uit Simla meldt, dat de hertog en de hertogin van Connaught binnen kort naar Engeland zullen terug- keeren. Zij zullen den 26n naar het vader land scheep gaan. Over de gevangenneming van den rebellenaanvoerder Louis Riel wordt uit Ottawa dd. 16 dezer het volgende gemeld: Toen Riel, Dumont en drie andere in- surgentenchefs na den slag bij Batoche de vlucht namen, werden drie tirailleurs, die zich van het gros der Canadeesche troepen afgescheiden hadden, Riel gewaar, toen uit een boschje te voorschijn kwam, sommeerden hem, zich over te geven- Riel en de zijnen vuurden op hun ve gers en zetten de vlucht te paard v De tirailleurs renden hen na en hadden geluk Riel te achterhalen en zich van 1 meester te maken. Om hem tegen de w& der troepen te beschermenwerd hij n borgen gehoudentot generaal Middle f van zijn gevangenneming in kennis vast steld. Riel werd daarop naar het kampl bracht. Dumont is nog niet gegrepen, F It V V h It IJ H. De senaat heeft art. 1 van het ontwerp op den „scrutin de liste" (het |j ginsel van het ontwerp) aangenomen. De Fransche gezant te Tangerisdo den Sultan van Marokkoaan wien 1 zijn geloofsbrieven overhandigde, op hart lijke wijze ontvangen. De Sultan betuii hem tevens zijn dank voor de geschenk, welke de gezant hem namens de Frans: regeering aanbood. »DIT§CHLAKD. Voor de ontvangst van den koni; van België te Berlijndie morgen arrivee worden groote toebereidselen gemaakt. Ij dagavond wordt er ter zijner eere een tapt van duizend muzikanten gehouden; voor zullen er parades, gala-diners, enz. plu hebben. De reden van zijn bezoek ligt zijn wensch om den Duitschen keizer i prins Yon Bismarck persoonlijk dank betuigen voor hetgeen zij hebben gedaan li bevordering der vestiging van den Congostai Te Potsdam zal in tegenwoordigheid v: koning Leopold het monument voor Fik drich Wilhelm I worden onthuld. Den avoi van denzelfden dagZaterdagkeert t koning naar Brussel terug. Het bezoek van den koning van Be gië aan Berlijn heeft, volgens delYeneft Presseten doel om de bijeenroeping eez internationale congres-commissie en hetdii ten eener leening van 30 millioen fr. ra een Congo-spoorweg te bevorderen. De A Beige meent echter te wetendat van leeningsplan geen sprake is. Volgens de Kreuszeitungdie rf relatiën in de hofkringen heeftzou de vnè tusschen Rusland en Engeland te dank zijn aan de tusschenkomst van de Cat Maria Dagmar van Holstein, en de prins van Wales, Alexandra van Holstein, beiit dochters van den koning van Denemarkti GEMENGDE BERICHTEN. Bij de telling van 31 Dec. 1880 had Bel': een bevolking van 5,520.000 zielen. Teg! het eind van 1885 wordt die geschat» 5,768,000, zoodat de vermeerdering in jaren 4.) pCt. bedraagt. Te Antwerpen had Zaterdagmidli een droevig ongeval op de Schelde plaat. Zekere Frans, Detrii, bootsman en Jol Hire, aanwerver van matrozen, keerden', een zeilboot naar het Margueriedok tere; toen hun vaartuig omsloeg en beiden: het water vielen. Frans Detrii kon ei boei grijpenbem toegeworpen van de stoom boot van den politiedienst der reede, t mocht alzoo gered worden. Jonh Hirei verdronken. Generaal lord Wolseley, laatstelijk op perbevelhebber der Engelsche troepen i: Egypte, heeft niet onvoordeelig gediend Voor den gelukkigen veldtocht tegen del» dianen in Canada, de zoogenaamde Bed River-expeditie, is hem een geldelijke be looning van 190,000 toegekend; vot het ten onder brengen der Ashanti's 125,0b: en voor zijn overwinning te Tel-el-Kebii in Egypte, behaald en het overwinnen ft Arabi-pacha heeft hij een dotatie van 150,0# verkregente zamen een bedrag uitms- kende van 465,000 of 5,580,000 gulden Alles afgescheiden van zijn generaalstiactfr ment en zijne verheffing tot lid van hd hoogerhuis. De Figaro meldtdat het laatste be richt over den toestand van Victor Hij eene, zij het zeer lichte, verbetering m- duidt. Vele gehuwde mannen in Europ moeten aan dé Parijsche kleedermakersknecte het volgende schrijven gericht hebben: Waarde heeren! „Gij hebt het werk gestaakt. Waartel Na korten of langen tijd zult gij den arbsw' toch moeten hervattendaar dubbeltjesfI brek zich spoedig zal doen gevoelen. ®1 is treurig, maar waar. Intusschen is erril een middel waardoor gij in uwe werkstaki?! kunt volharden, wellicht voor goed. Gil hebt daartoe alleen noodig ons voorstel k| te nemen, dan kunt gij van ons onder#®;, ninsgelden bekomen zooveel gij maar «''S Begint dan met de werkstaking nog *4

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2