BUITENLANDSCHE BERICHTEN. m.-WLJ n A. rMT1- De Duitscher was, toen men een verder onderzoek insteldegevlogenmaar men heeft zijn signalement, want kort na dit voorval kreeg de politie de opdracht te zoeken naar een man, wiens beschrijving zeer duidelijk overeenkomt met dat van den bestolen Duit scher. Deze is thans het wild waarop de de politie jaagt. Amsl Te Nieuw-Borgvliet is een moordaan slag gepleegd op een bejaard man. De toe stand van den ongelukkige is zorgelijk; de vermoedelijke dader is in hechtenis genomen. Uit het jaarverslag van de vereeniging „Barnabas", gevestigd te Amsterdam, loopen- de van 1 Mei 1883 tot 30 April 1884, blijkt, dat tot beschaving van alle stati stieke berekeningen, op een getal van ruim 300 personen die als lid tot deze vereeni ging zijn toegetreden, niemand door sterf geval haar is ontvallen. Het getal leden is in het afgeloopen jaar weder met 20 ver meerderd, zoodat bij het sluiten van het boekjaar 330 onderwijzers tot de vereeniging waren toegetreden. Een der kinderen be reikte den leeftijd van 18 jaar, zoodat de zorgen der vereeniging zich thans uitstrek ken over 20 weduwen en 39 kinderen, die een jaarlijksche ondersteuning ontvangen. In den loop van het jaar moesten door bedan ken en overlijden 65 namen van donateurs en donatrices worden afgeschreven, maar ook 64 opnieuw worden geboektzoodat het getal slechts met 1 is verminderd en thans 1293 bedraagt. Ontvangen werdvoor bet uitkeeringsfouds ƒ336, hulpfonds 4813.34, verdeelingskas ƒ9325.505, administratiekas ƒ596.966. Aan vast kapitaal was aanwezig ƒ54208.79. Totaal ƒ69280.966. Uitgaven: uitkeering aan weduwen en weezen 4813.34, administratiekosten enz. 596.966voor- deelig saldo met inbegrip van het vaste kapi taal ƒ63870.296. '9 GRIVEA1I AGE Door Z. M. is de heer Theodore J. Va- caresco, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Rumenië bij het Nederlandsche hof, be noemd tot ridder-grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is aan dr. C. Winkler, be noemd lector in de psychiatrie aan de rijks universiteit te Utrecht, eervol ontslag verleend als adsistent in bet ziekenhnis aan genoemde rijks-universiteit. De minister van koloniën zal op 15 dezer geen audiëntie verleenen. BELGIE. Het is nagenoeg zeker, wordt aan de Indép Beige uit Berlijn gemeld, dat men er van heeft afgezien, om de scheidsrechterlijke beslissing in de quaestie van Peudjeh aan den koning van Denemarken op te dragen. Mocht tegen alle verwachting van de arbi trage nog iets komen, dan zou waarschijnlijk de keizer van Duitschland uitgenoodigd worden zich te belasten met deze moeielijke taak, welke niets uitlokkends heeft, maar waaraan geen mogendheid zich voegzaam zou kunnen onttrekkenwanneer het verzoek door beide partijen tot haar gericht werd. E1VGELAWD. De heer Gladstone zeide in het lagerhuis „Ik ontvang van den heer Von Staal be richt, dat de ontwerp-overeenkomst, waar van is melding gemaakt, tot grondslag zal strekken van de Afghaansche grensregeling en dat hij (Von Staal) de bedoelde over eenkomst ter goedkeuring naar Petersburg heeft opgezondenmet de verklaring dat hij haar ondersteunde." De heer Childers zeidedat van het aan gevraagd krediet reeds 725,000 is uit gegeven. Waarschijnlijk zal voor Soeakim nog 750,000 gevorderd worden. In den verderen loop der zitting werd met 280 tegen 258 stemmen het voorstel verworpen vau sir Massey Lopes, om de kosten voor het opmaken der nieuwe kie zerslijsten door den staat en niet door de gemeenten te doeu dragen. Vooraf had de heer Gladstone verklaard, dat hij de bijdrage van het rijk voor Ierland tot 15,000, voor Engeland tot 40,000 verhoogde. Het door de regeering bestreden ontwerp betreffende den kanaaltunnel, is bij tweede lezing met 281 tegen 99 stemmen ver worpen. Uit Ottowa wordt gemeldGeneraal Middleton heeft Zaterdag met een duizend tal manschappen het kamp verlaten en is tot een afstand van zeven mijlen op gerukt, terwijl een kanonneerboot de rivier afzakte. In de nabijheid van Batouches werd de kanonneerboot door den vijand aan beide oevers der rivier met geweerschoten ontvangen en een gevecht ontstond, waarbij de opstandelingen zich van de Engelsche artillerie trachtten meester te maken; zij werden echter door het vuur der Gatling kanonnen weggemaaid. Slechts weinigen wis ten zich door de vlucht te redden. De verlie zen van generaal Middleton zijn weinig van beteekenis. F K A iV KRIJ K. De kamer van afgevaardigden heeft gis teren bij de behandeling van het wetsontwerp op de recidivisten, artikel I met 403 tegen 60 stemmen aangenomenen vervolgens al de andere artikelen, zoomede het ontwerp in zijn geheelmet 386 tegen 57 stemmen goedgekeurd. In de couloirs der kamer van afgevaar digden werd verzekerddat het rapport op de financieele conventie met Egypte zal in gediend worden. De heer De Preycinet verklaarde, dat de werkzaamheden der internationale Suez-com- missie geen wezenlijke bezwaren ondervinden. ITALIË. De koning en de koninginvergezeld van den kroonprinsden helXt/g van Anatii en de ministers Depretis, Mancini en Ge- nala, zijn den 9 dezer te Napels gekomen om de reservoirs van de nieuwe waterleiding die het water van Serino naar Napels brengt in te wijden. De geestdrift der bevolking bij de komst van het koninklijk echtpaar was boven alle beschrijving. Uren lang vóór de komst was de omtrek van het spoor weg-station als bezaaid met menschen. Het koninklijk rijtuig, enkel voorafgegaan door twee karabimers te paardwerd zóó dicht om ringd door het volk, dat de paarden niet dan heel langzaam konden voortgaan en 1^ uur noodig hadden om het paleis te bereiken. Het zou den Napolitanen niet mogelijk geweest zijn meer uitdrukking te geven aan hunne erkentelijkheid jegens den koning voor den moed, dien hij het vorige jaar te Napels bij het heerschen der cholera heeft getoond. Den volgenden dag vertrok de koning, vergezeld van den hertog van Aosta, de drie ministers en de plaatselijke overheid naar Capo di Monte ter inwijding der reservoirs. Nadat de koning na de in wijding het water geproefd had en zijne be wondering over dit grootsche werk had te kennen gegeven, vertrok hij met zijn ge volg weder naar Napels. 8 E R V I E. Door den dood van prins Alexander Karageorgewitchde vorige week overleden hoopte de Servische regeering voorgoed van alle mededinging naar den troon ontslagen te zijn. In een familieraad, te Temesvar gehoudenheeft de oudste zoon van den overledene zijn voornemen kenbaar ge maakt om aan het Servische volk een manifest te richten; waarin hij verklaart geen afstand te willen doen van zijn rechten op den Ser- vischen troonintegendeel alles in 't werk te zullen stellen om ze te laten gelden. En kele familieleden stelden als voorwaarde voor hun toestemming tot dit manifestdat Rus land hieraan zijn zegel hechte. De preten dent zal zich naar St. Petersburg begeven om den steun van het Russische gouver nement te verzoeken; van daar gaat hij naar zijn zwager, den vorst van Montenegrovan uit Cettinje wil hij het manifest de wereld inzenden. GEMENGDE BERICHTEN. Zondag heeft er weder eene vergade ring plaats gehad van een 2000 mannen en vrouwen, die voor Panjsclie kleerenwinkels werken. Het besluit is genomen om de algemeene werkstaking voort te zetten, en den eisch van gelijkheid van loon, 90 cen times per uur, te handhaven. Daar de kleer makers in de provinciën niet voor de Parij- sche huizen werken willen, zoo laten de patroons in Belgie, vooral te Luik en te Yerviers en aan den Rijn, de kleederen vervaardigen. Volgens de Figaro zal de werkstaking der Parijsche kleermakersknechts nog wel 8 dagen duren, daar de grèvisten geld uit Londen verwachten. Eene bedelaarster te Ménólmontant (Parijs) heeft 40000 fr. nagelaten. Von Bismarck zette in den rijksdag ver leden week de bezwaren tegen de verscherpte Zondagswetgeving in het licht en beriep zich daarbij op het onaangename van de Engel sche Zondagsviering. Hij haalde een voor beeld uit zijn eigen leven aanom die over drijving op dit gebied duidelijk te maken. Ik was eens op eene boot te Huil en liep fezellig op het dek te fluiten, toen een eer mij naderde en mij verzocht dat flui ten te staken. Waarom? vroeg ik. Ik heb een goede bui. Ja maar, zei de vreemde ling, u zoudt er onaangenaamheden door kunnen krijgen. Waarom? hernam ik. Wel 't is Zondag. Dat vond Von Bismarck al te kras. De hoogleeraar in de theologie te Greifswald dr. Bredenkamp, die sedert een half jaar lijdende was aan een onherstelbare ziekte, heeft in een aanval van zwaarmoe digheid zich de halsader doorgesneden, waarop door hevige bloeding de dood wel dra volgde. De luchtballon-afdeeling van het Duit- sche leger heeft onlangs te Schöneberg voor het eerst op meer groote schaal proeven ge nomen met de toepassing van electrisch licht op de luchtscheepvaart. De oefeningen over dag hadden ook ditmaal ten doel om offi cieren en manschappen aan het opstijgen en het waarnemen van uit den ballon te ge wennen. Om 7 uur 's avonds begon de proef met electrisch licht. Men wilde na gaan, in hoeverre het practisch uitvoerbaar was, om een gedeelte van het terrein uit den ballon electrisch te verlichten, troepenbewegingen bij nacht te kunnen wnj nemen. De ballon captif is het middel o- zich zoo hoog boven de aardoppervlakte t, verheffen, dat men een vrij uitzicht ook over geaccidenteerd terrein. Bij proefneming werd gebruik gemaakt vt booglicht. De electrische machine was doe de firma Siemens en Halske ter beschikkin gesteld. De lamp zelve was voorzien een reflector, die het mogelijk maakte aan den sterken lichtstraal eene bepa richting te geven Het verkeer met 4I officieren, die op de oplatingsplaats achti gebleven warenwerd uit den gondel ondi. houden door middel van eene telephooi waarvan de geleidingsdraad besloten was i- den kabel, aan welken de ballon bevesti; was. De ballon verhief zich 60 M. hoi De werking van het electrisch licht was t waarheid verrassend; zelfs op grooten si. stand kon men uit den gondel bet terreii zeer nauwkeurig waarnemen. Toen de Engelsch-Russische oorlog doj onvermijdelijk scheen, liet de Emir van Afgha. nistan, Abdur-Rahman15 gouden inktko kers voor 21000 ropijen, maken om dit volgens een oud gebruikaan elk zijns generaals mede naar het oorlogsveld te gt- ven, ten einde daaruit de rapporten ovti de veldslagen te schrijven. Deze inktkokers worden aan rijk met goud bewerkte gordels gedragendie levens amuletten bevatten, welke de dragers tegen schot en zwaard heeten te beveiligen. Het grootste weeshuis van de geheels wereld is dat van den heer George Muller te Bristol. In zijn inrichting worden dooi elkander genomen 2250 kinderen verpleegd Het onderhoud der weezen kost ƒ5 7 5,008 per jaar, de jaarlijksche melkrekening bedraagt ƒ25,000 daarenboven. Eenmaal heeft lij tot 68,000 per dag uitgegeven; van de op richting tot heden werd eene som van mee dan 11,000.000 ontvangen. Eenmaal wei: aan het weeshuis eene gift van ƒ112,501 geschonkenen velemalengiften van ƒ12,001, PER TELEGRAAF. LONDEN, 12 Mei. (Part. tel. D.vJ] De Russische gezant, de heer De Staf ontving hedenavond eene belangrijke dépê che uit St. Petersburghij begaf zich daarop onmiddellijk naar het ministerie vanbuito landsche zaken, alwaar hij een onderhoii had met lord Granville. Men houdt er voor, dat de dépêche eene aanneming behelst vau de voorloopige overeenkomst, LONDEN, 13 Mei. De heer VonStii gezant van Ruslandheeft gisterenavonl een telegraphische dépêche ontvangen In- vattende naar men verneemt, de goedket ring door de Russische regeering van i voorloopige schikking, welke de B ritsel: regeering met den heer Von Staal heel aangegaan. REGLA1IEI. Goedkoop en Goed. In een tijd aki tegenwoordige, waarin de strekking: gocdkooi en slecht steeds meer algemeen wordt, koe het slechts zeldzaam voor dat men een artikel rid: dat de twee eigenschappen: goedkoop en gc zich vereenigd. Een zoodanige gunstige uitzond: ring op den regel maken de bekende Zwitser sche Pillen van Apotheker R. Itrandl door de beste geneeskundige autoriteiten aanbero- lcn worden. Een doos met 50 Pillen kost slechü 70 Cents, zoodat men voor deze kuur slecbti weinige centen daags behoeft uit te geven. Va- gelijkt men die geringe uitgaaf met de gunstige Op dat oogenblik spraken zij geen woord. Maar het stilzwijgen is bij verliefden wel sprekend. Trouwens, welke woorden zouden zij hebben kunnen uitendie beter uitdruk ten wat hun blikken en lachjes zeiden? In een blik of glimlach ligt dikwijls een geheel dichtstuk. Dat dacht ook de graaf De Lasserre. Hij sprak bij zichzelf: „Die hebben geen woorden noodig om elkander te verstaan en te begrijpen." En hun van het reinste geluk stralende gelaat aanschouwende, scheen het hem toe dat die twee verliefden eeuwig jong en schoon moesten blijven. Hij verwijderde zich langzaam met gebo gen hoofd, in gepeins verzonken. Een groote onrast maakte zich van hem meester. Een menigte denkbeelden door kruisten zijn geest en verdrongen elkander omstuimig. De vogels, die in het bosch hun lied kweelden, en het geheimzinnig ge suis in de lucht, deden hem trillen. „Ja", mompelde hij„dat is het beeld van het geluk, dat ik daar voor mijn oogen heb.". J D Hij gevoelde, dat zijn bloed sneller eu warmer in zijn aderen vloeide. Hij ver baasde zich dat zijn hart zoo klopte. Hij was ontroerd, en ervoer een onbestemde onrust. Waarom? De graaf De Lasserre gaf zich nog niet ten volle rekenschap van zijn indrukken. Maar spoedig genoeg zou hij beseffen, dat bij hem een behoefte ontwaakte, welke bij alle levende wezens bestaat, die van lief te hebben en te worden bemind. Hij was nog niet op zijn villa aangeko men, of reeds was er een geheele omme keer in hem tot stand gebracht. Zoodra hij den drempel van zijn deur had overschreden, merkte hij opdat zijn woning zoo eenzaam was. In de kamers ontbrak het aan lucht. Het was er onfrisch. Voor de eerste maal merkte hij op, dat de stilte, die om hem heerschte, te groot was. Om zich wat afleiding te verschaffen, sloot bij zich op in zijn studeervertrekte midden zijner boeken. Hij nam er een ter handhet eerste dat onder zijn bereik kwam en sloeg het open. Maar na geheel werk tuigelijk eenige regels te hebben gelezen, deed hij het weêr dicht in een vlaag van ongeduld. Hij nam een tweede op. Dit maal had hij het gekozen. Maar evenmin kon het hem boeien. Hij bleef in gedachten verdiept en sprak toen „Wat heb ik te zoeken in mijn boeken? Zij zullen mij ten opzichte der liefde nooit zeggen wat die twee verliefden in het bosch mij in éen oogwenk hebben geleerd." Hij leunde met de ellebogen op zijn schijf- tafel, liet het hoofd in zijn handen rusten 1 en bleef in diep gepeins verzonken zitten. Des avonds, toen hij naar bed ging, sprak hij bij zich zelf: „Ik lijk wel krank zinnig. Morgen, als ik eens goed gesla pen heb, zullen die zonderlinge gedachten, die mijn brein doorwoelen, wel verdreven zijn!" Hij bedroog zich echter. Ten eerste was het hem onmogelijk den slaap te vatten, en toen hij opstond, op hetzelfde oogenblik dat de zon zicli aan de kimme vertoonde was bij nog meer verstrooid en gejaagd dan den vorigen avond. In de hoop dat de frisscbe ochtendlucht hem goed zou doen en wat tot rust brengen, ging hij uit. Zijne schreden richtte hij regelrecht naar den eik der verliefden. Het aardige paar tje was er niet meer. Maar het bekoorlijke tafereel van den vorigen avond had zich in zijn geheugen gegrift, en hij meende het nog altoos Voor zich te zien. „Wat waren zij schoon!" riep hij uit, „Hoe keken zij elkander aan!.... Hun ge heele toekomst lag in een glimlach.... lichtstraal bescheen hun voorhoofd.... Dt liefde! Dat is liefde!.... Hij sloeg een der lanen von het bosch ia „Ja, ja," riep hij met kracht, „liefheb ben en bemind worden, dat is eerst leven. En het is eerst heden dat ik dit inzie... Toch dacht ik, dat ik mij zeiven kende. O, het menschenhart bevat wezenlijk ondoor dringbare geheimenissen. Met al mijn weten schap weet ik er dus veel minder van dar, het jonge meisje met de bloemen. „Laat eens zien, wat ben ik? Niets. Ik heb de afzondering gezocht; ik heb mij opgesloten en begraven als een beer in zijn hol. Ik heb onverschilligheid jegens gekweekt en zij, die mij zouden hebta kunnen beminnen, hebben mij vergeten. 0, verlaten en vergeten te zijn.... Wat lijk mij dat droog!.... Welnu, heb ik het rei mij te beklagen? Neen. Had ik bemind dan zou men mij bemind hebben. Waaror heb ik mijn hart met zoo driedubbel har nas omgord? Waarom heb ik de liefdenii willen kennen? Ik weet niet eens wat p luk is. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2