BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ONZE TEGENWOORDIGE TIJ - he: sc B r as a ss «1» SCJ" xc A. 1W T. voegde autoriteiten op muzikaal gebied, heeft zich reeds geconstitueerd. Tot haren werkkring zal ook behooren het doen geven van eene kunstenaarsmatinée, alsmede van een concours voor harmonieën. Bovendien zullen de feestelijkheden door militaire concerten van gerenommeerde mu ziekkorpsen worden opgeluisterd. 's CIMLVE1VIIA.GE. Door Z. M. is aan den heer J. J. M. H. Houba, secretaris-generaal van den raad van administratie der Egyptische staats spoorwegen, telegrafen en van de haven van Alexandrië, verlof verleend tot hes aannemen der versierselen van officier der orde van Osmanië, hem door zijne majes teit den sultan van Turkije geschonken. De luit. ter zee 2e kl. J. H. Calmeijer, geplaatst bij den torpedodienst der marine te Willemsoord, wordt met 14 dezer op non activiteit gesteld en met 15 daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee Jste kl. C. Meyboom. De luit. ter zee 2de kl. D. A. Van Drooge, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat Fvertsenwordt met 16 dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. S. Woldringh, thans dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Am sterdam. De luit. ter zee 2de kl. G. M. Kraay wordt met 16 dezer geplaatst aan boord van laatstgenoemden bodem. B E L GI E. Vólgens bericht uit Antwerpen, zonde de souverein van den Congo den eersten minister van den nieuwen Afrikaanschen staat benoemd hebben. Op aanbeveling van baron Lambermont zou namelijk de heer M. E. Van Eetvelde, consul-generaal van België te Bombay, benoemd zijn tot minister van bui- tenlandsche zaken en koophandel in den Con- go-staat. De nieuwe excellentie, die eerst 30 jaren oud is, maar ondanks zijn jeug digen leeftijd zich reeds in de consulaire loopbaan onderscheiden heeft, zal onder de onmiddellijke bevelen des konings de staat kundige en admistratieve inrichting van den Congo-staat ontwerpen en daarna ten uitvoer brengen. ENGELAND. Sir Stafford Northcote kondigt in het lagerhuis aan, dat de oppositie aanstaanden Maandag de tweede lezing van het ontwerp over het krediet van 11 millioen zal be strijden door het aanbieden der volgende motie: „Het huis verklaart zich bereid om gelden voor de veiligheid des rijks toe te staan, maar niet vóórdat aangaande het ge bruik daarvan inlichtingen zullen gegeven zijn." De Daily News ontvangt van zijn correspondent te Soeakim eenige bijzonder heden over een aanval der Engelschen op Takoel, dat bezet was door Mohammed Adam Sardoen, een der trouwste aanhangers van Osman Digna. De vijand, ongeveer 700 man sterk (naar men beweert de eenige goed georganiseerde macht welke thans nog het veld houdt) werd overrompeld en met een verlies van 50 man aan dooden op de vlucht gejaagd. Aan den kant der Engel schen werden één officier en twee man ge wond. De Kaapsehe bladen melden dat sir Charles Warren in een memorie aan het bestuur van Stellaland de beschuldiging weer legd, van de overeenkomst van S Sept. met den heer Bhodes geslotente hebben geschon den. Sir Charles zou met een kleine expe ditie de voornaamste hoofden aan de Noord westelijke grens van de Transvaal gaan be zoeken. In het rapport van het landbouw bureau te Washington over Mei wordt ge zegd dat, hoewel de katoen-aanplant be trekkelijk ten achteren is, hij toch reeds vrij ver gevorderd kan genoemd worden. Viervijfden der oppervlakte zijn reeds be plant. Wat de wintertarwe betreft, is de schade grooter dan men in April dacht. De gemiddelde stand is 70, in plaats van 77, zooals in April. De stand der rogge is evenzeer beneden het rapport van April, gemiddeld 86. De gemiddelde stand van wintergarst in 82. FRANKRIJK. De kamer heeft een wetsontwerp goed gekeurd, waarbij het verboden wordt bil jetten die in formule, vorm en klenr van papier de bankbiljetten of ander geldswaardig papier nabootsen te vervaardigen, te verkoo- pen of te verspreiden. De Zwitsersche bondsregeering heeft besloten, de noodige stappen te Pretoria te doen, tot het sluiten van een traetaat van handel en vriendschap met de Transvaalsche republiek. KOLONIËN. Particuliere Correspondentie, Wij ontleenen 't volgende aan een particulier schrijven uit Curapao. „Colon is niet meer! Ge weet dat Columbia reede sedert eenige maanden of liever, sedert ds aankomst van president Nulles te Bogota, ten eenemale onderste boven is; overal heerscht er opstand! Colon, dat nooit meedeed in die revolutionaire beweging, was altijd rus tig en de opstand bepaalde zich met afwis selend geluk voor regeering of opstandelingen tot de oostelijke plaatsen toen, tegen het einde van Maart jl. een gewezen sjouwer, met name Preston zich aan het hoofd stelde van een zestigtal bandietenwaaronder ka naalwerkers, en aldus trachtten de regeering van uit Colon, Panama en omliggende plaat sen te bestoken. Den olsten Maart was uit New-York een lading ammunitie aangekomen per stoom boot, die op de reede van Colon wachtte om zich van haar gevaarlijke lading te ont doen, doch de Araerikaansche consul te Colon verzette zich tegen het uitladen, waarop hij door Preston werd gevangen ge nomen en, met hem, de agent der boot. Toen zij beloofden hunne toestemming te zullen geven tot de ontlading, stelde men hen op vrije voeten doch de kapitein wierp op hun last de lading in zee en vulde de kisten met zand De lading kwam aan wal, doch Preston bedrogen door den consul en achtervolgd door regeeringstroepen stak de opkomende stad aan vier hoeken in brand en nam de vlucht. Hij werd gevangen genomen door de manschappen der „Galena" een Ameri- kaansch oorlogschip doch de stad Colon is een prooi geworden der vlammenSchat ten zijn verloren gegaan: menschenlevens worden niet betreurd. Onze arme kolonie, die reeds zoo zwaar beproefd wordt, heeft alweer een harden slag gehad, want haast alle kooplieden hadden branches van ge wicht op Colon! Welke de gevolgen van dezen ramp zullen zijn valt niet gemak kelijk te voorspellen. Meer dan ooit, is het thans dringend noodig, dat wij met Venezuela op goeden voet geraken an ders komt de tijd weldra, dat onze voor naamste bezitting in de West een visschers- dorp zal zijn! GEMENGDE BERICHTEN. Eene Engelsche dame die onlangs overleden is, heeft al hare bloedverwanten onterfd, om haar geld aan dieren ten goede te laten komen. Zij vermaakte aan de Lon- densche vereeniging tot bescherming van dieren 75,000; aan het gesticht voor onbeheerde honden f 12,500 en zij be stemde een som van f 25,000 voor het inrichten van drinkplaatsen voor vee. Als toelichting verklaarde zij„dat zij zich nooit over eenig dier te beklagen had gehad, maar dat zij daarentegen niets dan slecht heid en ondankbaarheid had gevonden bij de meeste menschen met wie zij in aanraking kwam." Albert Millaud persifleert in de Figaro op zijn gewone geestige manier Louise Mi- cliels weigering om gratie te ontvangen. Hij laat den minister Allain-Targé haar per deurwaardersexploit haar gratie aankondigen waarin Louise, op straffe van 15 maanden gevangenistraf en 1800 fr. schadevergoeding aan Grevy, wordt gesommeerd onmiddellijk St.-Lazare te verlaten. Als dat niet helpt gelast de ministerdat men de deur van de cel openlate, de wacht verwijdere en de gevangene geen eten of drinken geve. Ook dit helpt niet, want Louise kluift op haar handen en brengt zich naaldenprikken toe om haar bloed te drinken. Daarop worden eenige honderden ratten in haar cel gebracht en men dwingt Louise Mithridate en Wagner Nibelungen te hooren voorlezen. Maar Louise verroert zich niet. Ten slotte, ten einde raadbesluit men de gevangenis af te breken. Toen Louise de muren zag vallen, en alleen met haar bed was te midden van het puin op den fauburg Saint-Denis, besloot zij te blijven waar zij was. Nu verloor de mi nister het geduld en liet eenige gendarmes komen. Tot aller groote verbazing scheen Louise zich te bezinnen. Zij stond opgreep twee gendarmes bij den arm en klampte zich daaraan vast. „Ik laat hen niet meer los", sprak zij. „Ik ben nog steeds ge vangen, alleen is mijn gevangenis ambulant". Zoo staan de zaken thans. Louise sleept de gendarmes overal met zich voort en men zegt zelfs dat zij ze naar Nieuw-Caledonië denkt mee te nemen. Het Zweedsche fregat Vanadis heeft zijne reis om de wereld bijna volbracht; het passeerde den Isten dezer Skagen en liet den volgenden ochtend vroeg het anker vallen op de reede van Malmö, waar het door den gouverneur in het vaderland ver welkomd werd. Een gezelschap „kunstenaars" kwam op zijne reis door Noorwegen in het stadje Laurvik aan en loofde 500 kronen uit aan dengene, die „den beer zou kunnen om gooien." Een der toeschouwers hij had daar het Zondag wastoch niets te doen kreeg lust de kans te wagen, meldde zich aan en was zoo gelukkig, den beer ter aarde te werpen. Het kunstenaarsgezel schap, dat zoo iets niet verwacht had, weigerde inmiddels te betalen. De man, die natuurlijk de 500 kronen niet wilde laten glippen bracht de zaak voor den rechter en deze veroordeelde het gezelschap tot betaling der uitgeloofde 500 kronen alsmede in de kosten, welke ook nog wel een paar honderd kronen zullen beloopeu. Aangaande de staking der betaling van de Duitsche firma Weissmann C°. handelaars in granen te Rotterdam, meldt de Ilamburgische Börsenhalledat gemelde firma voornamelijk handel dreef met Odessa en Londen, zoodat de verliezen dan ook grootendeels zullen vallen in Odessa, Am sterdam, Rotterdam en Londen, terwijl ook in Keulen handelsrelatiën bestonden. Ham burg schijnt er echter niet in betrokken te zijn. Men noemt als crediteuren de Rot- terdamsche Bank voor f 100,000 de firma's Trabotti te Odessa en Benecke Brothers te Londen. Het passief wordt geschat op ƒ450,000 ik 500,000. Een onverwacht fortuin had dezer dagen een koopman te Dusseldorp. Hij kwam op een wisselkantoor om de coupons eener obli gatie van den Keulen-Mindener-spoorweg te gelde te makenen hij vernam daardat zijne obligatie, welke hij geruimen tijd had laten liggen zonder er naar om te zienuit geloot was met een premie van 165.000 Mark. De beroemde Italiaansche tooneelschrij- ver Rossi is te Rome overleden. Een paar jaar geleden werd door de ko ning van Zweden en Noorwegen een commissie benoemd tot het maken van plannen voor een nieuw rijksdags-gebouw. Deze commissie is thans gereed. De kosten voor de grond slagen van het gebouw alleen zullen 1,215,000 kronen bedragen. Prins Karageorgevitch laat 4 millioen na aan zijn zonen. Hij vermaakte 100.000 frs. aan arme studenten van Servië, Bosnië en Herzegowina. De jury te New-York heeft Richard Short, die in het bureau van O'Donovan Rossa den opzichter Phelan met dolksteken verwondde, voor niet-schuldig verklaard. PEK TELEGRAAF. LONDEN, 8 Mei. [Pari. tel. D.v.N.) Kolonel Stewart en verschillende andere militaire leden van sir Peter Lumsdens grens- commissie worden morgen te Herat ver wacht. Zij vertrokken Zondag van Tirpoel voordat nog de dépêche uit Londen was ontvangen, waarbij de heer Stewart werd teruggeroepen. ROME, 9 Mei. De kamer van afge vaardigden heeft het door den heer Tajani voorgestelde votum van vertrouwen in het kabinet aangenomen met 188 tegen 97 stemmen. LONDEN, 9 Mei [Part. lel. H.) De volledige inhoud van het antwoord der Rus sische regeering op Engelands voorstel, strookt niet volkomen met het uittreksel, dat voor eenige dagen per telegraaf werd mede gedeeld. De Standard ziet hierin evenwel geen bezwaar, daar de Engelsche regeering reeds zoo veel heeft toegegeven dat dit geringe verschil wel geen aanleiding tot ernstige moei lijkheden zal geven. KCNSTNIEIJW8. Het nieuwe orgel in de St. Petrus- kerk. Zooals reeds in een vorig nummer dezer courant is medegedeeldzal Maandag avond a. s. ten 7 ure het nieuwe orgel door den uitstekenden Amsterdamschen organist Verheijen worden bespeeld, als introductie voor de feestelijke inwijding, welke Dinsdag morgen daaropvolgende ten 10 ure zal plaats hebben. Hoewel de volledige kennismaking met dit nieuwe kunstwerk eerst over eenige dagen zal plaats hebben, kan toch nu reeds enkele bizonderheden daaromtrent worden medegedeeld Het front van het orgel is in prachtigen monuinentalen stijl, geheel van eikenhout gebouwd en rijk met beeldhouwwerk ver sierd, zoodat het met de lompe, dik met verf besmeerde orgels, zooals die gewoonlijk in de kerken worden aangetroffeneene gunstige uitzondering maakt. De geheele bouw maakt een ernstigen indruk en is vol komen in harmonie met het doel van het g' instrument. De organist, die dit in zal moeten regeerenis niet te bell want door de nieuwste vindingen op] bied der orgelbouwkunst waarin het schijnt nog immer tal van nuttigt beteringen zijn aan te brengen hem al bizonder gemakkelijk gemaakt het geheele orgel door toepassing n pneumatisch stelsel wordt bestuurd door alle verrichtingen van registrar met de grootste gemakkelijkheid kunne schieden. Een der voornaamste verbeteringen, dat de registers (34 in getal) zich niet aan weerszijden der clavieren beving moeten worden uitgetrokken, doch vorm van toetsen zich over de breedte onmiddellijk boven het hoogste vier uitstrekken en als het ware een clavier vormen, zoodat men onder het lendoor slechts even een dezer reg toetsen neer te drukkende meest vei lende combinatiën kan bewerk stelligen wijl op even eenvoudige wijze de reg weer kunnen worden gesloten. De toep: van het pneumatisch stelsel maakt 4 registers niet onderhevig zijn aan liet genaamde „trekken" in het orgel, ti ook de toetsbewegingen zelfs met de ki ling, eene buitengewone lichtheid bei en nimmer stoornis door het „hangen" nen ondervinden. Boven het pedaal zijn tevens een i veeren aangebracht, door welke de org gedurende het spelen de meest verschil! nuanceeringen, van pianissimo tot fortiss kan verkrijgen. Ook is in de hoedanig van sommige pijpwerken verbetering a bracht, door de onderste helft van get per (in plaats van zink) te maken t bovenste helft van zink er los in te s venwaardoor het onderste gedeelte e< de geheele pijp meer stevigheid verkrijg Voor zooverre de gelegenheid ziek bood het geluid te kunnen beoordeelei, zit het orgel een bizonder schoonen i toon en kan zoowel het heerlijkste fijt zang der viola di gamba als het mass krachtigste geluid door het kerkgebou» klinken. Hoe de hoedanigheid der grondstolla waaruit alles is vervaardigd, zal natu: de tijd moeten leeren, doch voor door eene bezichtiging van het inwe: was nategaanis alles met de meest lijke zorg en nauwkeurigheid afgeweil doet de vervaardigers de heeren (1 Franssen te Roermond alle eer aan. Zeer is het te betreuren dat ditl kunstwerk door de verbreedde galerij zeer wordt bedekt, dat het slechts ra een klein gedeelte van het kerkgebou zijn geheel zichtbaar is, het is te si om zóó op den achtergrond te worden gs De bespeling van dit orgel zal ons 1 minnend publiek in meer dan ééu op de gelegenheid geven, een avond van heven kunstgenot te kunnen doorbrei» IHaatsrhappij tot bevordering der ToonVi Afd. Amersfoort. Uitvoering der 1 vereeniging Dinsdag 12 Mei, 's avondi uur, in het Lokaal „Amicitia", Sekui „Neujahrslied"Rheinberger „Toggenk en kleine koorwerken. Solisten: mei Van S. (sopraan) en de heer J. M. C (bas). Directeur de heer W. F. Enderlt INGEZONDEN. Herleefd is de Leidsche Courant en haar herleving zijn nieuwe zorgen ge zoowel op de schouders van de Uitgeven van de Redactie. Terwijl een niet-i breide beursnoteering vroeger voor de ii ners van onze goede Sleutelstad voldo scheen, vinden zij thans een bloot over van de beursnoteeringen op uitgebreide st zelfs niet genoeg en zullen de lezers vai herborene Leidsche Courant, behalve beursnoteering, nu en dan een beurst zicht of liever een stuk gewijd vinden den finantieelen toestand van het oogenl Terwijl schrijver dezer regelen ziek beijveren dit naar zijne meening steeds uitvoerig en juist mogelijk te doen, zal de eerste maal niet de geheele fondsen® met de lezers afloopen of met ben stil»! bij alle aangebodene waar om de 1' leit te beoordeelen, maar alleen den te woordigen tijd in het algemeen (op k tieel terrein) bespreken. Met weemoed lazen vele bewoners Koningsburg, Kopenhagen, Parijs, 1 venhage en andere plaatsen sedert eet weken in de nieuwsbladen berichten, bankiers, commissiounairs in effecten genoemde plaatsen het hazenpad hadden kozen, achterlatende een groot passief

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2