NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 5 Cent. ADVERTENTIE i: Bureel: SchcepiHiikersslceg; 0. Maandag 11 Mei 1885, N°. 110. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. I Leids Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.ttO. Van 4—6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabat, per regel 0.10. 199c Jaargang. STADSNIEUWS. Het is de plicht van elke stedelij ke regee- ling alles aan te wenden, wat strekken kan den algemeenen gezondheidstoestand der in gezetenen te bevorderen, en niets na te laten, wat dien voor het minst in gevaar kan brengen. Wij vestigden in het nummer van eer gisteren de aandacht der plaatselijke ge zondheidscommissie op het hygiënisch zeer bedenkelijk feit, dat groote massa's vleesch, afkomstig van ziek of gestorven vee, bin nen deze gemeente dagelijks ingevoerdver kocht en genuttigd worden. Ons wordt medegedeeld, dat die commis sie reeds herhaaldelijk, maar steeds vruch teloos bij de bevoegde macht op de benoe ming van een keurmeester voor het vleesch heeft aangedrongen. Wij kunnen moeilijk aannemen, dat de stedelijke regeering zich zou schuldig ma ken, hetzij aan miskenning, hetzij aan ver zaking van haar bovenomschreven plicht; wij zijn eer geneigd te gelooven, dat zij zich den hoogen ernst van den feitelijken toestand niet volkomen bewust is. Het zij ons daarom geoorloofd haar op dien ernst te wijzen. Zij wete, dat door het streng en waak zaam toezicht, hetwelk de groote naburige gemeenten op den invoer en verkoop van geslacht vee uitoefenen, Leiden, dat vol strekt geen controle op den import heeft, de voorname vrijplaats is geworden, waar in groote hoeveelheid het vleesch wordt binnengevoerd, hetwelk slecht en bedorven, elders zonder twijfel zou afgekeurd en be graven worden. De „knorsen", lieden, die wegens de uit oefening van hun bedrijf aldus genoemd worden, koopen van de boeren dat vleesch op, laden het op hun hondenwagens, en voeren het op die wijze in. Op hun beurt koopen onderscheidene vleesehhouwers het weer van hen en voorzien daarmede hun klanten. In het belang der volksgezondheid, tot wering van ziekte en epidemie is het noo- dig, dat de poorten der sleutelstad voor deze verderfelijke waar gesloten worden, m. a. w. dat Leidens gemeenteraad er toe overga zoo spoedig mogelijk een keurmees ter voor het vleesch te benoemen. Heden werd aan de rijks-universiteit alhier tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd de heer G. H. G. Ras, geb. te Amsterdamna verdediging van zijn akade- misch proefschriftgetiteld: Eenige opmer kingen omtrent den rechtstoestand van vrouw en kinderen, volgens de wet van 28 Juli 1850 (Stbl. 44)". De vergadering ter bespreking en aan beveling van een candidaat voor het vacante lidmaatschap van den gemeenteraad is door de kiesvereeniging „Het Algemeen Belang" op den 19den en door de kiesvereeniging „Recht voor Allen" op den 20steu dezer vastgesteld. Gisterenavond werd in de Stadsge hoorzaal door het genootschap „Mathesis Scientiarum Genetrix" de 100ste algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, pro fessor Lorentz, schetste, na burgemeester en wethouders, vertegenwoordigers van com- missien en vereenigingenleeraren en leer lingen en verdere belangstellenden hartelijk welkom te hebben geheetenin een keurige en boeiende rede den algemeenen toestand. Na deze belangrijke rede, die warm toege juicht werd, las de voorzitter de namen voor èn van hen, aan wie het einddiploma was toegekend èn van hen, aan wie een bekrooning was ten deel gevallen, en noo- digde vervolgens de aanwezigen uit de ten toonstelling van teekeningeu en werkstuk ken zoowel der leerlingen van dit genoot schap als van die der Practische Ambachts school te bezichtigen. Onder fanfares der kapel van de dd. schutterij werd aan die uitnoodiging gevolg gegeven. Met belangstelling en ingenomenheid wer den de tentoongestelde teekeningen en werk stukken in oogenschouw genomen. In de daarop gehoudene ledenvergadering werd door de commissiebelast met het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester, medegedeeld, dat zij die rekening in orde had bevonden. De aftredende leden van het bestuur dr. Van Dissel, prof. Lorentz en de heer Ouwerkerk, werden door de vergadering herkozen. De heer Ouwerkerk neemt de herbenoeming in beraad- In het nummer van a. s. Maandag zul len de namen van hen, die bekroond zijn en van hen, die diploma's ontvangen heb ben, worden medegedeeld. Nu het benoodigd renteloos voorschot voor de vernieuwing van het ameublement in de Hooglandsehe kerk verkregen is zal eerstdaags tot de uitvoering van het plan worden overgegaan. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 39 tot 63 volwas sen personen en 4 tot 11 kinderen. Aan het rijk zijn, ter plaatsing in het Ethnographisch Museum te Leiden, door de heeren P. M. Cochiusfabrikant te Arn hem, en P. M. Schelling, te Goudaonder scheidene voorwerpen ten geschenke gege ven, waarvoor door den minister van bin- nenlandsclie zaken aan de schenkers de dank der regeering is betuigd. - In een bijvoegsel der Staatscourant van heden worden medegedeeld: „Opmer kingen gemaakt door de Commissie uit het College voor de zeevisseherijenbelast ge weest met het houden van proefvisscherijen in de Zuiderzee, naar aanleiding van een adres van H. Tuyp teVolendam, tot tegen werping van het verslag dezer Commissie, opgenomen in de Staatscourant van 20 Maart 1885". In een afzonderlijk bijvoegsel der Staatscourant van heden wordt medegedeeld een tabel, bevattende de statistiek der ge boorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over Januari 1885. Onder de vele uitspanningsoorden die het zomerseizoen aanbiedt, neemt voorzeker het Hotel Restaurant „De Wijkerbrug" een voorname plaats in. Hoevelen zijn er, dien het nog levendig voor den geest ligt het genoegen daar gesmaakt. Daartoe droeg voor namelijk bij de schoone ligging en de wijze waarop de ondernemer, de heer J. C. Van Lommei, zijn begunstigers ontvangt; niets is verzuimd om het hun zoo aangenaam mo gelijk te maken. Alle mogelijke amusementen zijn aangebrachtzoowel voor het grootere als voor het kleine geslacht. Wij vertrouwen dan ook, dat de ondernemer zijn pogingen om den bezoekers zooveel mogelijk te bevre digen ook den aanstaanden zomer met een druk bezoek zal beloond zien. Mocht een tocht derwaarts soms eenige moeielijkheden hebben opgeleverd, de IJselstoomtram (LeidenVoorschotenVoorburg) heeft alle bezwaren het hoofd geboden door aan „De Wijkerbrug" een halte te maken. Gedurende het jaar 1884 zijn aan 's rijks munt vervaardigd en afgeleverda. voor re kening van den Staat: i°. Nederland 1 mil- lioen lOcentsstukken, 3,600,000 2^eentsstuk- ken, 10 millioen centen en 17,200,000 halve centen. 2°. Overzeeuwsche bezit tingen 3,550,000 liencentsstukkenNed. Indië; b. voor rekening van particulierenniets; uitmakende eene nomiale waarde van 731,000. De keizer van Duitschlandkoning van Pruisen, heeft benoemd: den voorma- ligen hofmaarschalk van H. K. H. de prinses- weduwe Hendrik der Nederlanden, thans hertogin Albert van Saksen-Altenburg, baron Taets van Amerongen, tot ridder 1ste klasse der Pruisische Kroonorde; de voormalige kamerheeren van H. K. II., baron Van Wassenaer van Rosande en mr. C. H. graaf Van Bylandt, tot ridder 2de klasse, en den heer Inckel, secretaris van II. K. H tot ridder 3de klasse van laatstgenoemde orde. De prinses heeft aan de heeren en dames van HDr. gevolg en aan het geheele per soneel van hare hofhouding kostbare sou venirs geschonken. {O. v. Z. en 's Gr.) Wij achten ons gelukkig, met zeker heid te kunnen mededeelen, dat Z. H. Paus Leo XIII den aartsbisschop van Utrechten de te Rome aanwezige Katholieke Neder landers in audiëntie zal ontvangen op den derden Pinksterdag, Dinsdag den 26n dezer maand. Zij, die zich wenschen aan te sluiten, worden beleefd uitgenoodigd tot een zameu- komst, op den eersten Pinksterdag, tegen twaalf uren, in het „Hotel de la Minerve", te Rome, alwaar de aartsbisschop de land- genooten wachten en hun alle nadere inlich tingen geven zal. Tijd Bij de Herv. kerk in ons land zijn thans 43 plaatsen reeds meer dan vijf jaar vacant, en wel één gemeente, (St. Anna Parochie) 21 jaar. Het bestuur van de Nederlandsche Vrouwenbond tot verhooging van het zede lijk bewustzijn, gevestigd te 'sHage, be staande uit mevr. douair. Klerck, geb. Van Hogendorpmevr. de wed. J. A. Schuurman, geb. Elink Schuurman, mevr. Gevers, geb. Vrolikbarones P. P. Mackay, geb. Van Lynden, mevr. Beelaerts van Blokland, geb. Kneppelhout van Sterkenburg, engrav. Van Hogendorp, geb. Gevers Deijnoot, waar schuwt bij vernieuwing alle onders hunne kinderen en vooral hunne dochters niet naar andere plaatsen te zenden op schoonschij nende advertentiën, zonder vooraf de noodige informatiën te hebben ingewonnen, te meer daar achter zulke alvertentiën veel maal bedrog schuilt. Het bestuur is ten alle tijden bereid voor zoover het in haar macht isin overleg met de bestaande vertakkingen, de ouders of be langhebbenden daarin behulpzaam te zijn. Gisterenmorgen is te Gouda in de branderij van den heer Kranenburg een hevige brand uitgebroken. De branderij en een gedeelte van het woonhuis zijn uitge brand. Alles was verzekerd. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door het niet af sluiten der helm. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Te Papenburg wordt thans aan de bekende zeevaartkundige school aan de aan staande schippers onderricht gegeven in de chirurgie, voor zoover deze betreft het be handelen van arm- en beenbreukenontwrich tingen, verbloedingen en dergelijke zaken, die aan boord van zeeschepen, welke geen docter aan boord hebben, zeer noodig gekend dienen te worden, om ongelnkkigen afloop van verwondingen enz. te voorkomen. Dr. Uhlenburg geeft het onderricht. Dingsdag avond werd in de Tuindwars straat te Amsterdam een 15 jarig meisje aangevallen door een opgeschoten knaap, en van hare gouden oorbelletjes beroofd. Na deze brutale daad koos de knaap on middellijk het hazenpad en verloor daarbij het geroofde, dat later door de politie ge vonden werdeveneens als de dader. Te Neerbosch is deze week een begin gemaakt met den bouw van het zesde wees huis. Hiervoor zijn reeds aanzienlijke giften ontvangen, o. a. heeft iemand die onbekend wenscht te blijven 200,000 steenen geschon ken. Evenwel heeft men nog zeer veel noodig om dit gebouw waaraan zoo een dringende be hoefte bestaat, zonder schuldenlast te kunnen voltooien. Een sergeant van het regement gre nadiers en jagers die te Meppel aan een door hem geleid wordend detachement lotelingen de soldij betaalde, deed proees-verbaal op maken tegen een burger, die hem beschul digde van die soldij een gedeelte achter te houden. Ter rectificatie van de onjuiste berich ten, omtrent de spaarbank te Noordbroek, diene zoo schrijft men aan de Prov. Gron. Ct. van daar de volgende op gave: Het tekort der bank bestaat thans uit hoogstens ƒ30,000, tot dekking waar van de beide commissarissen vrijwillig heb ben aangenomen, mits de spaarbank kunne blijven bestaan, ieder 10,000 bij te dra gen, terwijl het kerkbestuur der Hervormde gemeente eene bijdrage van 6000 heeft toegezegd. Het tekort is hierdoor dus terug gebracht tot eene som van hoogstens 4000. Om ook dit tekort te dekken, wordt aan de vermogende ingezetenen een inteekenings- lijst aangeboden. Er bestaat dus alle kans, dat deze treurige geschiedenis een goed einde zal hebben. De Bredasche Harddraverij-Vereeniging zal in Sept. wederom groote wedloopen doen plaats hebben. Bij een hevig onwederdat zich Don derdag te Harrekovengem. Obbicht ont lastte, werden door het inslaan van den bliksem de schuur van den landbouwer Jas pers en de daarnaast gelegen stalling van den landbouwer Donners geheel in asch ge legd. Wat zich in beide gebouwen bevond, o. a. eene hoeveelheid granenwerd mede door het vuur vernield, en alleen aan de krachtige hulp der bewoners van Grevenbicht, Buchten en Obbicht, die met hunne brand spuiten waren toegesneldis het te danken dat de brand geene verdere uitbreiding ver kreeg' Naar de P. N. C. verneemt, beijvert zich de commisie van voorbereiding en rege ling der feesten tot viering van t 700-jarige bestaan der stads Hertogenbosch om te dier gelegenheid eene groote muziekuitvoering voor gemengd koor te organiseeren. De beide vereenigingen „Oefening en Uitspanning" en „De Zangvereeniging" heb ben hare medewerking reeds toegezegd, en alles zal worden aangewend om de dames koren door nieuwe krachten te versterken. Eene speciale commisie, bestaande uit be-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1