NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 5 ('ent. Vrijdag 8 Mei 1885. N°. 108. ADVERTENTIE M: Bureel: Sclieepiiiakerssteco' 0. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leitlss Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel/0.10. 199o Jaargang. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, brengen bij deze ter algemeene kennis dal de passage over de Scheluwbrug, liggende over den Ouden Rijn bij de lleerengracht wegens herstelling gedurende 14 dagen aanvangende op 8 Mei a. s. zal zijn gesloten. Leiden, den 7 Mei 1885. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden Gelet op art. 201 der Algemeene Politie verordening van den Gen November 1879, waarbij wordt bepaald dal ten minste tweemaal in hel jaar, en wel eens in liet voor- en eens inliet najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethoudersschoorsleenen en slooltplaalsen gereinigd moeten worden. Noodigen de ingezetenen uit aan de be doelde reiniging van schoorsleenen en stook plaatsen gevolg te geven. En wordt deze door plaatsing in de Leulsche Courant afgekondigd. Leiden, 7 Mei 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van Leiden; Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de landmeter van het kadaster, belast met den velddienst in het arrondissement Leid n, in den loop dezer week een aanvang zal maken met de opnemingen ten behoeve van het Ka daster in deze gemeente. En geschiedt hiervan alkondigingdoorplaatsing in de Leidsche Courant. De Durgemeester voornoemd Leiden, 7 Mei 1885. DE KANTER. STADSNIEUWS. Voornamelijk met handwagens, maar ook met andere vervoermiddelen wordt da gelijks veel vleesch, afkomstig van ziek of gestorven vee, binnen deze gemeente inge voerd. Yele slagers alhier koopen dat vleesch tegen een spotprijs op om het den ingeze tenen tegen den marktprijs van gezond vleesch te leveren. De aandacht der gezondheidscommissie wordt op dezen voor de bevolking zoo hoogst schadelijken toestand gevestigd. Bij een zelfs oppervlakkig onderzoek zal zij reeds de overtuiging erlangen, dat het ter voor koming van ziekte op haar weg ligt den gemeenteraad voor te stellen om in na volging van andere gemeenten een keur meester te benoemen, die op den invoer en den verkoop van geslacht vee te dezer stede streng toezicht uitoefent. In de maand April zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 135 kinderen, als: G7 zoons en 68 dochters (waaronder zijn begrepen 3 tweelinggeboorten)over leden: 79 personen, van welke 9 elders woonachtig, als: 21 mannen, 12 vrouwen, 27 zoons en 19 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 9. Gehuwd 26 paren. De geneeskundige staatscommissie heeft gisteren tot arts bevorderd den heer P. A. M. H. Quaedvlies, doctorandus, en toege laten voor het eerste gedeelte de hh. P. J. Bückinan, doctorandus, en W. Leenderts, cand.-arts. Het nieuw orgel in de St. Petrus- kerk alhier, waarover in ons nommer van Woensdag 11. reeds gesproken werd, is, naar wij met zekerheid vernemen, voltooid en zal aanst. Maandag te 7 ure 's avonds fees telijk bespeeld worden door den beroemden organist Jos. Verheijen uit Amsterdam. In dien de geruchten aangaande dat orgel niet overdreven zijn, zal de bespeling van een zoo uitstekend instrument door een zoo be kwaam kunstenaar, een zeldzaam gehoord orgel-concert mogen heeten. Den volgenden dag, Dinsdag, zal te 10 ure de plechtige inwijdingsmis gezongen worden. Indien onze berichten juist zijn, zal het kerkbestuur der genoemde kerk ook voor degenen, die geene plaatsen in die kerk hebben, de gelegenheid openstellen om de orgelbespeling op Maandagavond en de feest mis op Dinsdag bij te wonen. Het Rotterdamsch tooneelgezelschap onder directie van de hh. Legras en Has pels en mevr. Beersmansis voornemens bij gelegenheid der kermis alhier, eene reeks voorstellingen te geven in den schouwburg. Met het stoomschip Utrecht zal 9 Mei aanstaande, 's morgens te 9 uren, eene brievenmaal worden verzonden van Rotter dam naar Padang en Batavia. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. sohroefstoomschip Atjek, onder bevel van den kapiiein ter zee J. A. Greve, in den namiddag van den 5den dezer te l'errol (Spanje) aangekomen. Aan boord was alles wel. Bij de firma Nijgh Yan Ditrnar te Rotterdam ziet het licht de derde, her ziene en vermeerderde druk van het Alge meen Adresboek van Nederlandten dien ste van handel en nijverheid." Bewijst reeds de betrekkelijk korte tijd, waarin van dit werk een derde druk noodig is gebleken, op hoe hoogen prijs het door den handel wordt gesteldwij twijfelen niet, of die waardeering zal nog in omvang toe nemen, nu de nieuwe uitgave, afgezien van de verbetering wat uiterlijken vorm betreft, met enkele hoogst belangrijke en tevens voor het practische leven gemakkelijke aanvullingen is verrijkt. Wij bedoelden niet alleen, dat de namen der gemeenten nu provineie-gewijze zijn opgenomen, maar vooral het opnemen van de consuls en con sulaire agentende kamers van koophan del, brievenposterijtelegraphie, voornaam ste bepalingen omtrent het recht van zegel, het zegeltarief, enz. Bovendien mogen dein het Eransch, Engelsch en Duitsch gestelde woordenlijsten der in het Adres boek opgenomen beroepen worden beschouwd als een duidelijk bewijs van een juist in zicht der bewerkers in de behoeften van het dagelijksche handelsleven. Overtuigd vau den grooten dienst, welke met dit Adresboek, de vrucht van eenen omvangrijken arbeid en van veel moeiten en zorgen, aan handel en nijverheid wordt be wezen, meenden wij niet te mogen nalaten, het met een enkel woord allen belangheb benden aan te bevelen. De Nederlandsche Pensioenvereeniging voor werklieden zal Zaterdag 30 Mei in liet Nutsgebouw te Rotterdam eene algemeene vergadering houden. Punten van behande ling zijn: 1. Yerslag, rekening en verant woording van het hoofdbestuur, ingevolge artt. 9 en 15 der statuten. 2. Behandeling van de voorstellen tot wijziging van het reglement voor het werkliedenfonds. 3. Yoorstel van de commissie voor het werk liedenfonds, om bekrachtiging van hun be sluit, waarbij art. 9 al. 6 in den aanvang buiten werking is gesteld. 4. Verkiezing van een lid voor de commissie van het werkliedenfonds, in plaats van professor mr. B. II. Greven, volgens art. 15 van het reglement dit jaar voor aftreding aangewe zen. De vergadering is toegankelijk voor alle leden der vereeniging en voor de leden der vereenigingen, die volgens art. 2 lid zijn. Eene bijzondere correspondentie uit Rotterdam aan een Belgisch blad gezonden, zegt, dat Jeanne Lorette gansch van hare wonden hersteld is, en het grootste berouw toont over haar misdrijf; zij wilde den heer Sakurada niet dooden, maar heeft gehan deld in een oogenblik van opgewondenheid. Verscheidene advokaten zouden, altijd vol gens de correspondentie, gevraagd hebben om de betichte te mogen verdedigen. Het Fad. deelt mede, dat Nicolaas Beets tot buitenlandsch lid van de Belgi sche academieafd. letterkundeis benoemd. - De jaarvergadering der Vereeniging voor Gereformeerd schoolonderwijs zal op 5 Augustus e. k. te Dordrecht gehouden worden. Een borstbeeld van mevrouw Kleine- Gartman zal geplaatst worden in den foyer van den stadsschouwburg of in het gebouw der tooneelsehool te Amsterdam. De toestand van den heer Tourniaire is op 't oogenblik nog zoo, dat zij geen uitzicht geeft op volledig herstel. De Duitscher, die eenigen tijd gele den een goudsmid te Amsterdam eenige gouden kettingen en horloges heeft weten afhandig te maken, is uitgeleverd en be vindt zich reeds in de cellulaire gevangenis aldaar. De meeste gouden voorwerpen zijn te Brussel beleend. Drie en twintig vereenigingen uit de vier noordelijke provincies hebben hare deel neming toegezegd bij het aanstaande gym- nastenfeest op 28 Juni te Oranjewoud. Ze FEUILLETON. 7.) De Lasserre schudde het hoofd en streek verscheiden malen met de hand over het voorhoofd, waarop koude zweetdroppels parelden. Zich daarna wendende tot de min, voegde hij haar toe met gesmoorde slem //En nu ben je eindelijk in staat mij te antwoorden De min wischte snel haar gezicht af en stond op. De andere dienstboden verkeerden in het denkbeeld, dat zij zich moest verwijderen. Allen liepen naar de deur. //Wacht", voegde de graaf op bevelenden toon hun toe. En zich tot den hofmeester wendende, vroeg hij z/Theodoor, waar is de koetsier? //Ik denk, bezig met de paarden te be zorgen." //Weet hij dat mevrouw den nacht niet in huis heeft doorgebracht?" z/Neen, hij weet dat niet, mijnheer." z/Heel goed. En de portier?" z/Hij weet het evenmin.'' //Welnu, Theodoor. Ziehier de bevelen, die ik geef, terwijl ik u opdraag toe te zien dat ze stiptelijk worden uitgevoerd. Vandaag zullen alle deuren van het huis gesloten blijven. De portier zal niemand, verstaat ge, niemand laten binnengaan, en zijn kamer niet verlaten. Dat is nog niet alles. Ik verbied u allen den drempel te overschrijden. Onder geen voorwendsel moogt ge het huis verlaten. Ge zijt alle brave eu trouwe die naren, ik ben er zeker vandat het bij geen uwer zal opkomen om mijn verbod te trot- seeren De dienstboden bogen eerbiedig. z/Theodoor, hebt ge mij begrepen?" her nam De Lasserre. z/Ja, mijnheer! en u kunt vast rekenen op ons aller gehoorzaamheid." „Voor het oogenblik heb ik niets anders te zeggen. Gij kunt gaan." De dienstboden verwijderden zich. „En nu," sprak De Lasserre tot de min, „nu kun je spreken. Ik luister. Wat weet je? Wat is er gebeurd?" O, mijnheer, als ik geweten had Mijnheer! Vergiffenis „Die heb je niet noodig. Ik houd je niet voor schuldig. Mijn dochter is uit haar wieg genomen. Hoe? Ziedaar wat ik weten wil. Spreek dus op l" En geheel overweldigd door zijn smart, wierp De Lasserre zich in een leunstoel. „Gisterenavond," dus sprak de min „ben ik een beetje over tienen naar bed gegaan. Het kind sliep rustigmet half geopend mondje en een lachje op de lippen. Ik sloot ook spoedig de oogen. Ik was in een diepen slaap verzonken, toen eensklaps een gedruisch, dat er in mijn kamer werd ge maakt, mij deed ontwaken. Ik ging half overeind in mijn bed zitten en bij het schijnsel van het nachtlichtje zag ik de gravin gebukt over de wieg. Ik kan u niet zeggen hoe laat het was, mijnheer! Maar ik weet vast, dat ik nog niet lang geslapen had. „O, is u het mevrouw!" sprak ik. „Ja, ik ben het," antwoordde zij. „Voor dat ik naar bed ging, heb ik mijn dochtertje een kus willen geven. Zij is wakker ge worden. Kijk, zij strekt haar armpjesnaar mij uit. Ik neem haar mede en zal haar in mijn bed te slapen leggen." Ik merkte op dat de kleine erg bewe gelijk was en niet heel rustig sliep, en dat zij haar dus zeer zou vermoeien. „Neen, neen!" antwoordde zij. „Zij zal mij niet vermoeien. Doch ik wil haar niet bij mij houden den heelen nachtik zal haar wel weer in haar wiegje leggen. Het spijt mij, dat ik je in je slaap heb gestoord, meisje!" voegde zij er bij. „Maak je maar niet be zorgd, ga maar weer slapen." En zij vatte het kind in haar armen en nam het mede. Wat zou ik hebben kunnen zeggen, mijnheer? Wat kon ik doen? Niets. En ik was daarenboven er verre van, te kunnen veronderstellen Mijn hoofd viel weer op mijn kussen, en onmiddellijk sliep ik weer in. Ik werd van morgen om vijf uren wakker. Dadelijk stond ik op en kleedde

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1