BIJVOEGSEL BUITENLANDSCHE BERICHTEN. «3 «3» lt-J nr. behorende bij de Leidsche Courant van 4 Mei 1885. Men schrijft onsIn Gelderland en Over- iisel, waar jaarlijks duizenden kalveren wor den 'vetgemest, voor de verzending naar de Hollandsche plaatsen, zijn de prijzen in de laatste dagen zoo sterk gedaald, dat nu ieeds eerste qualiteit wordt verkocht (ruw gewogen) voor den lagen prijs van 38 tot 42 ets per kilog. De ontslagen gemeente-ontvanger en secretaris der gemeente Oude-Pekela S. F. De Jonge had een tekort in kas van f gOOO. Een deel van het tekort kan gedekt worden met de borgstelling van den ontvanger ad tl550terwijl de burgemeester verder 2500 voor zijne particuliere rekening neemt en de Raad eene geldleening besloot aan te gaan van f 4000 naar 4j- pCt. rente met de spaarbank te Oude-Pekela. De echtgenoote van den vroegeren secretaris verzocht den Raad om haar het laatste kwartaalstrakte ment van haren echtgenoot als secretaris te doen uitkeeren, daar zij geen cent in huis had. Dit verzoek werd afgewezen. (Prov. Br. en Ass. Ct Naar de N. B. uit vertrouwbare bron verneemt, heeft Z. D. H. mgr. Godschalk, eigenhandig van den H. Vader een prach tige camé ontvangen voor mevrouw L. M. C. Bogaers-Suys te Tilburg, algemeene the saurierster van het genootschap der H. Kindsheid. De rechtbank te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in het bekende gedin van Dr. Masoin, Hoogleeraar te Leuven, tegen Dr. Bruinsma c. s., als redacteurs en uit gevers van het Maandblad tegen de Kwak zalverij betreffende een eisch van ƒ5000 tot ƒ10.000 schadevergoeding voor een in dat Maandblad opgenomen artikel, waarin de wetenschap en de lijders aan suikerte- ring gewaarschuwd worden tegen Dr. Masoin, die als een kwakzalver beweerde een middel tegen die ziekte te bezittenhetwelk hij ge heim houdt. De rechtbank was van oordeeldat som mige zinsnede in het bedoelde artikel op zichzelven wel beleedigend zijn, maar dat de gedaagden allen ten doel hadden het pu bliek te waarschuwen- en te strijden tegen een maatschappelijke kwaal, doch niet om den eischer te beleedigen, dien zij persoon lijk niet kennen. De rechtbank heeft om die reden aan Dr. Masoin zijn eisch ont zegd en hem veroordeeld in de kosten van het geding. De toeht die mevrouw Kleine door Nederland maakt is een ware triomftocht. Te Middelburg, waar zij Donderdagavond afscheid nam, werd zij aan den trein ver welkomd door mr. G. N. De Stoppelaar en jhr. mr. W. H. Suouck Hurgronje. Het dochtertje van den heer J. De Kanter bood haar een fraaien bouquet aan en een rijtuig voerde mevr. Kleine naar de woning van mr. De Stoppelaar, bij wien zij logeerde, 's Avonds was geen plaats bij de voorstel ling van „Jufvrouw Serklaas" onbezet. Toen de groote actrice ten tooneele tradwerd zij met fanfares en daverende toejuichingen begroet en werd haar namens de afdeeling Middelburg van het „Ned. Tooneelverbond" een schoone bloemtuil aangeboden. Na elk tooneel, waarin zij meewerkte, werd zij te ruggeroepen en na het 7 e bood de „"Veree- niging tot bevordering van goede voor stellingen op kunstgebied" haar een prach tige corbeille aan. Toen de voorstelling was afgeloopen trad een commissie op het tooneel en bood mev. K. met een hartelijke toespraak een album met gezichten op Middel burg en een geschenk aan. Br ging een storm van toejuichingen op Diep bewogen sprak de scheidene het publiek een woord van dank toe. Men schrijft aan het D. v. N. uit Maastricht: Gisteren zijn de beide Wilhel mi's beschuldigd van onwettige aanhouding, van hier naar de gevangenis te 's Bosch overgebracht. De beide beklaagden, fabri kanten te Berlijn, zien er welvarend uit. Het aanbod om hen met een gewoon rijtuig naar het station te vervoeren, werd door hen van de hand gewezen. Zij verkozen met de gevangenwagen daarheen te worden gebracht. De broeder en dochter van Wil- helmi, vader, die gedurende de gevangen schap der beide beklaagden hier hebben vertoefd, zijn mede naar's Bosch vertrokken. 'sGravenhage, 30 April. Z. M. heeft benoemd lot minister van financiën de heer J. C. Bloem, oud hoofdin- jpecteur der belastingen. Door Z. M. is op hun verzoekeervol ontslag verleend: aan J. Bakker Schut, als notaris te Alkmaar; aan den heer P. Van Nes, uit zijne betrekking van hulponder wijzer bij de pupillenschool te Nieuwersluis. Voorts zijn benoemdK. W. van Gorkom tot schoolopziener in het arrondissement Amersfoort; W. Bunge Fzn. en D. H. A. Kolff te Botterdam, voorden tijd van 3 jaren tot directeuren uit den handel bij het vrij- entrepot te Rotterdamen tot commies der posterijen 4e kl. A. J. Vergroesen, A. T. Bunge, A. J. F. Wouters, G. F. H. Fre- derikse, D. Zwaanhals, W. Huisman jr., A. J. Stoop, G. J. Van Gortel, thans surnu merairs der posterijen. Door Z. M. zijn bij het wapen der infanterie benoemd: tot commandant van het regiment grenadiers en jagers, de kolonel B. J. baron Mulert tot de Leemculethans commandant van het 5de reg. infanterie; tot kolonel en commandant van het 5e reg. infanterie, de luit.-kolonel L.-J. J. A. Joost, thans commandant van het instructie-bataljon; tot commandant van het instructie-bataljon de majoor W. G. Rompelman, van het 2de reg. infanterie. De luitenant ter zee 1ste kl. N. A. De Vries, 1ste officier aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluiswordt met 15 dezer op non-activiteit gesteld en met 16 daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 1ste kl. C. L. De Jong. De tijdelijke officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht dr. E. Mory wordt met 6 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, om tevens dienst te doen in de maritieme ziekeninrichting aldaar. - De ridders der Militaire Willemsorde die gisteren feest vierden, ontvingen nog telegrammen van gelukwensching van II. M. de koningin, der beide orden en van de onderofficiers-vereeniging „Van Speijk" te Amsterdam. Dinsdag a. s. den 5en Meihoopt dr. E. Stein den dag te herdenken waarop hij vijftig jaren geleden de geneeskundige practijk hier ter stede aanvaardde. BELGIE. De vertegenwoordigers van een hon derdtal dagbladen uit Beige en den vreemde werden gisterenavond in de bureelen van het comité der tentoonstelling te Antwerpen door den voorzitter van het uitvoerend comité, feestelijk verwelkomd, als mede arbeiders tot het werk van vrede en voor uitgang, dat te Antwerpen weldra aange vangen wordt. De heer Aug. Snieders bevestigde uit naam van het plaatselijk pers-comité deze woorden, en voegde in het bijzonder aan het adres der broeders van den Dietschen stam, als kinderen van een huis en van hetzelfde vaderland, daar aan een hartelijk woord van welkom toe. Men begaf zich daarna gezamenlijk naar het raadhuis, waar het gezelschap door de prachtige zalen geleid werd naar de bur gemeesters-kamer, waar het door den heer Goemare, van de Indépendancevoorzitter van het pers-comité, aan burgemeester en schepenen voorgesteld werd. Hij sprak daarbij het vertrouwen uit, dat in deze cosmopolitische stad, waar alle arbeiders van goeden wil steeds welkom zijn, ook de arbeiders met de pen eene hartelijke ont vangst zullen genieten. De heer Leopold De Wael, burgemeester, verzekerde dat zulks het geval zal wezen Op de Ant- werpsche journalisten deed hij een beroep om het hunnen vakgenooten aangenaam te maken. Uit naam van Antwerpen verzocht hij de heeren van de pers om onpartijdig te willen oordeelen. De stad heeft gedaan wat zij kon, om de groote onderneming te ondersteunen. Wat zij nu verlangt, het zijn geen onverdiende lofuitingenmaar dat, indien men iets meent te moeten af keuren, dit oordeel op redenen en grondig onderzoek ruste. De stad hoopt dat men over haar tevreden zal zijn. Persoonlijk verklaarde hij zich bereid alles te doen wat zijne krachten en zijne ambtsplichten hem veroorloven om den journalisten in hunne taak behulpzaam te zijn. De burgemees ter eindigde met een drievoudigen heil dronk, op den voorspoed der tentoonstel ling, op den koning der Belgen en op de vertegenwoordigers der pers. Uit naam der journalisten in het algemeen bedankte de heer Ch. Bigot, uit naam der Nederlanders de heer Nan Duijl, voorzitter van den Jour nalistenkringdie er op drukt dat Amster dam met sympathie en niet met leede oogen den bloei van Antwerpen aanschouwt overtuigd dat de voorspoed van Belgie ook Nederland ten goede komt, en dewijl men in Nederland de waarheid niet vergeet dat eendracht maakt macht.. Deze woorden werden toegejuicht. Nadat uit naam der Duitsche en Britsche pers nog twee der gasten het woord hadden gevoerd, begaf het gezelschap in de daartoe beschikbaar gestelde rijtuigen zich naar het feestlokaal der tentoonstelling, ter bijwoning der laatste repetitie van Benoits feestcantate. N. R. Ct. EIS «SELA NO. Bij derde lezing is gisteren in het hoogerhuis het wetsvoorstel aangenomen waarbij een bondsraad voor Australië wordt ingesteld. Naar The Standard verneemt, zijn lord Spencer en de Iersche regeering van de overtuiging doordrongen, dat de dwang- wetten voor Ierland wel vernieuwd behoo- ren te worden, in deze opvatting zouden zij gesteund worden door de groote meer derheid van het kabinet. Maar sommige leden der regeering, daaronder lord Cham berlain, willen de opheffing van de scherp ste bepalingen der uitzonderingswet. (Men herinnert zich, dat dezer dagen iu een tele gram sprake was van eene voorgenomen zoogen. amnestie voor Ierland.) Inmiddels wordt verder bericht, dat tengevolge der gunstige politie-rapporten, sinds geruimen tijd uit de graafschappen Limerick, Clare en Tipperary over de toestanden in die dis tricten ontvangen, de Iersche regeering be sloten heeft, de buitengewone politieposten in die graafschappen op te heffen. Gisteren is door het hof van assises te Ipswich uitspraak gedaan in de zaak van acht personen, die zich aan zeerooverij op twee Duitsche schepen, in de Noordzee, hebben schuldig gemaakt. Drie der beschul digden werden tot twaalf maanden, de vijf anderen tot negen maanden dwangarbeid veroordeeld. De rechter dreigde bij her haling van dergelijk vergrijp met tucht huisstraf. De Fransche diplomatieke agent te Cairo bevindt zich nog steeds te Alexandrië. Het tijdstip van zijne terugkomst aldaar is nog onzeker; eerst moet de formaliteit van het bezoek van Nubar-pacha aan den diplo- matieken agent in alle bijzonderheden vast gesteld zijn. De Fransche consul te Alex andrië heeft zich met de regeling daarvan belast. «UtiTEVRIJK. De bijeenkomst der drie keizers zal dit jaar, wanneer de omstandigheden het niet verhinderenweder plaats hebbenen wel te Isch. Keizer Wilhelm eu de Czaar zullen alzoo de gasten zijn van den keizer van Oostenrijk. GEMENGDE BERICHTEN. De zuivere winst van het op 11 April in het raadhuis te Parijs gegeven weldadigheidsfeest is thans bekend geworden. Zij bedraagt 190,000 fr. De helft hiervan wordt verstrekt aan de behoeftigen te Parijs, die hunne huishuur niet hebben kunnen be talen, en de andere helft aan de gekwetste soldaten in Tongkin. De kosten van het feest bedroegen 72,000 fr. en worden gedragen door de stad. De pokken-epidemie neemt in Londen toe. In de laatste veertien dagen kwamen 874 nieuwe gevallen voor, waaronder 123 met doodelijken afloop. Het getal verpleeg den in de hospitalen bedraagt 1039. Adelina Patti zal wegens gezondheids- reneden haar verblijf in Amerika bekorten eenige maauden rust nemen op haar ver blijf in Wales en dan te Londen, Parijs en St. Petersburg zingen. Zij zong bij haar laatste reis in Amerika 42 keer en ontving daarvoor 168.000 dollars. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 1 Mei. [Part. tel. E.) De uitzichten op het behoud des vredes nemen hier bij het uur toeen voor het oogenblik is een tijdstip van geruststelling ingetreden. Alle ernstige berichten, welke gisteren ver spreid werden, worden tegengesproken, en men beschuldigt hier de Engelsche ministers, dat zij tot de gisteren ontstane paniek aan leiding gaven, door bloote geruchten als feiten aan te nemen. In den namiddag was de beurs zeer vast. Het verlangen der Engelschen naar eene scheidsrechterlijke uitspraak wordt hier voor onpractiseh en moeilijk gehouden. Enge land en Rusland, meent men, moeten hun geschil onder elkander uitmaken. LONDEN1 Mei Part tel H.) De Pall Mall Gazette zegt reden te hebben om te gelooven, dat het bericht van den Standard over het voorstel van Engeland betreffende eene scheidsrechterlijke beslissing in hoofdzaak juist is, al moge het wat den vorm betreft, niet volkomen met de waar heid overeenstemmen. De London Gazette meldt, dat de emir van Afghanistan tot grootcommandeur van de orde der Ster ven Indië is benoemd. LONDEN, 1 Mei [Par. tell. B. van W.) Uit Tirpoel is bericht ontvangengedag- teekend van 23 April, waarin gemeld wordt, dat de Afghanen groot wantrouwen tegen Sir Peter Lumsden hebben opgevat, omclat hij hen niet heeft bijgestaan bij het gevecht van Penj-jeh, nadat hij hen tot verzet tegen de Russen had aangespoord. Uit Teheran seint men op 30 April, dat op bevel van den Shah aanzienlijke versterkingen naar de grens van Perzië en Afghanistan worden gezonden. Te Sebastopol zijn gisteren twee regimenten en twaalf ton ammunitie ingescheept met bestemming naar Batoem. LON'ÜEN, 2 Mei. Baily News verneemt uit een „zeer goede bron", dat de Czaar, bezield van den wensch den oorlog met Enge land zoo mogelijk te vermijden, geneigd is Engelands voorstel aan te nemen, volgens hetwelk het gebeurde bij Pend-jeh aan een scheidsrechterlijke beslissing onderwor pen zal worden. Het Britsche kabinet werdt met de verzoeningsgezindheid van de Russi sche regeering en den Czaar nog niet offi cieel bekend gemaakt. Het officieele ant woord dat in de volgende week te Londen ontvangen kan wordenzal vermoede lijk de vormelijke aanueming van bedoeld voorstel inhoudenen dan zal door het het Britsche kabinet overwogen worden welke vorm aan de te maken schikking moet wor den gegevenom bij de spanning en de opgewondenheid, welke aan beide zijde be staan, een botsing te voorkomen. Het Russische kabinet houdt zich met deze zaak bezig de handelwijzen van generaal Komaroff or van dr. Peter Lumsden zal niet aan het scheidsrechtelij k oordeel onderworpen de vraag zal alleen zijn of de instructiën welke ingevolge de overeenkomst van 17 Maart gezonden werd aan de eene of de andere zijde verkeerd uitgelegd zijn geworden Aan de arbiters wordt opgedragen het onderzoek naar zekere punten eener oplossing op een grondslag, die voor Engeland, Rus land en Afghanistan bevredigend zou kun nen zijn. Wordt het voorstel, het incident van Pendjeh door scheidrechters te doen beslis sen, aangenomen, dan moet de grensrege ling voortgezet worden zonder die beslissing af te wachten, en terwijl de gemengde grenscommissie aan den arbeid is, zal het betwiste grondgebied als onzijdig beschouwd en door de Russen noch door de Afghanen bezet worden. LONDEN, 2 Mei. {Part. tel. H.) De Standard meldt dat de Engelsche voor stellen gisteren te Petersburg ontvangen werden. Heden wordt daar kabinetsraad gehouden, waarin de keizer en de groot vorsten zullen tegenwoordig zijn. De uitslag der discussie is twijfelachtig. De correspondent van hetzelfde blad die sir Peter Lumsden vergezeld, heeft verno men dat Kilamur, aan de Kush; door de Russen bezet is. De muntconferentie is uitgesteld tot Juli a. s. PETERSBURG, 2 Mei. De (Deutsche) St. Petersburger Teitung verneemt van goed ingelichte zijdedat de vrede als verzekert is te beschouwen. De diplomatieke handeling welke Engeland tnans nog verricht betreft alleen het vinden van een geschikten vorm tot het vaststellen van de tot stand te komen schikking. Het blad twijfelt echter nog of de toestand zóó is, om nu reeds deze gun stige oplossing te doen verwachten. CAIRO, 2 Mei. De formaliteiten voor de terugkomst van den Franschen diploma- tieken agent uit Alexandrie naar deze stad zijn thans vastgesteld. De agent zal aan het station ontvangen worden door den ceremoniemeester in uniform. LONDEN, 2 Mei. De ministers schijnen te meenen, dat er heden meer dan gedu rende de geheele week reden is om aan eene vredelievende oplossing van het En- gelseh-Russische geschil te gelooven. Het antwoord van Rusland op het voorstel tot het benoemen van scheidrechters is nog niet ontvangen. Men gelooft, dat zelfs als het voorstel niet zonder voorbehoud wordt aangeuomen, Rusland het toch zal aanne men in termen, die een minnelijke schik king zullen mogelijk maken. BRUSSEL, 2 Mei. Het Russische orgaan

Leydse Courant | 1885 | | pagina 5