O N T BotermarA, April. met jt admi- fors in "van water' BUITENLANDSCHE BERICHTEN. iw T- een voorstel worden gedaanom de voor stellen tot grondwetsherziening niet in de afdeelingen te onderzoeken. Er moet althans zeer ernstig sprake zijn van liet ter tafel brengen van zulk een motie. Het B. v. Z en Gr. meldt dat de Nederlandsche regeering voor een barer ge delegeerden ter conferentie voor het Suez- kanaal toelating heeft verkregen in de sub commissie dier conferentie. Bij de Ned. Herv. kerk waren op 1 April 285 plaatsen vacant, of 2 minder dan op 1 Jan. 11. Thans zijn nog slechts G candidaten beroepen, en wel de heercn J. C. Buys, te Amsterdam, J. P. W. Gobius du Sart, te Utrecht; J. M. G. Hoog, te Voorschoten, C. Loeft', te Leeuwarden, W. Van der Beke Callenfels, te Vlissingen en A. Wellesleij. Be bekende Noordpoolreiziger, de luitenant ter zee der 2e klasse J. H. Cal- meier te Amsterdam, zal naar het B.v.N. verneemt, als chef eener wetenschappelijke expeditie naar het eiland Nieuw-Guinea vertrekken. Be algemeene jaarvergadering van het Nederlandsche Jongelingsverbond zal op Bonderdag 14 Mei e. k. te Bordrecht ge houden worden. Tot aauvulling van het bericht om trent de vorming van een „Delftsch Stu- dentenbond" diene bet volgende: Zooals wij onlangs mededeelden, hebben een aantal studenten, niet-leden van het Belftsche studentencorpstot dat corps een schrijven gericht. Het corpsbestuur heeft daarop geantwoord, dat het zich verwon derde, dat maatregelen, zoo ingrijpend in hun inrichting, hun konden worden voor gesteld door personen geheel buiten hen staande, en heeft het adres zonder meer voor kennisgeving aangenomen. Na dit afwijzend antwoord, hebben hierop een groot aantal der niet-leden zich vereenigd, en nu een Belftsch studentenbond" opgericht, voorloopig bestuurd door eene commissie, met het maken van de statuten belast. Be hoofddenkbeelden, die der wet tot grondslag zullen liggenzijngelijk heid voor studenten van de Indische instel- liing met die van de polytechnische school afschaffing van het ontgroenen en van de hoofdelijke opislagen, dezelfde beginselen, welke de grieven waren tegen het corps. (N. v. d. B) Naar men verneemt, heeft de recht bank te Haarlem rechtsingang verleend tegen den directeur van het vereenigd ar rest- en provoosthuis te Haarlem, (die in middels is geschorst in zijne functie), ter zake van de door gebrek van de noodige oplettendheid mogelijk gemaakte ontsnap ping van den preventief gearresteerden ge vangene G. Visser, op 7 Maart jl. Be betrokken bewaker is ontslagen. Te Alkmaar brak Woensdagavond een hevige brand uit in het pakhuis van den heer Roozendaal, suikerbakker. Beeds zeer spoedig deelden de vlammen zich aan twee belendende pakhuizen, bergplaatsen van huiden, mee. Ook deze werden ge deeltelijk eene prooi van het vuur. Be jachtopziener van Z. M. den koning G. Mekking, gestationeerd op het landgoed Oranje Nassau's-Oord te Benkum, mocht het gisteren gelukken 3 vossen te vangen en onschadelijk te maken. Mevrouw de wed. Westrik, heeft ter nagedachtenis van haren overleden echt genoot de heer J. Westrik, voorheen pre dikant te Cothen, aan de diaconie en kerk voogdij der Ned. Herv. gemeente te Driebergen, elk eene som van ƒ500 ge schonken. Koningin Victoria komt eerst morgen te Vlissingen aan en zal vandaar te 9 uur op de Victoria and Albert naar Engeland stoomen. De •ei S lil mr. j. O. Be /II VeSilI ng van een eer- .aris van het depar- eeüeif tot referendaris aan an waterstaat, handel en or. De Bloeme, met toeken- eervol ontslag als commies aan jtne rekenkamer; tot secretaris van van toezicht op de spoorwegdiensten, ij jjjg' van een |k eeft be. eid zelf' ie jarc- ivolge laren 1:< mede e ui, veria 'lit- en 11 ddel. jjfu van VUV.WWJV up uc apoui wej "♦u-en <-.j W. Vissering, met toekennin; .rvol ontslag als commies aan het departe ment van waterstaat, handel en nijverheid, en is bevorderd tot hoofdcommies aan het departement van waterstaat, handel en nij verheid, P. A. Vernède, 1ste commies. Door Z. M. is aau den officier van gezondheid 1ste kl. bij de landmacht in West-Indië G. A. L. Ferguson, chef van den geneeskundigen dienst op Curapao, ver gunning verleend tot het dragen der ver sierselen van ridder der orde van Isabella la Catholica, waartoe hij door Z. M. den koning van Spanje is benoemd. In een der lokalen van den Zoölo gisch Botanischen tuin vereenigden zich gisterenmiddag een aantal ridders der Mili taire Willemsordedie dit eermetaal in lage- ren militairen stand dan van officier hadden verworven, ter herinnering aan den 70sten verjaardag dier orde. De heer E. B. Kielstra, gep. majoor der genie van het Oost-Indisch leger, lid van de tweede kamer der staten- generanl, sprak den ridders in hartelijke be woordingen toe, waarbij spreker deed uit komen, dat hij het zich een voorrecht rekende te spreken onder mannen die door hunne daden getoond hadden het vaderland boven alles lief te hebben; hij aarzelde dan ook niet getuigenis af te leggen van de innige hoogachting en sympathie, die bij der orde en haar leden steeds had toege dragen. Vervolgens wijdde spreker een enkel woord aan de geschiedenis der orde, her dacht enkele wapenfeiten waar deze roemrijk werd verworven en vergat daarbij niet eene warme hulde te brengen aan enkele dragers van dit kruis, die zich die eer op buiten gewone wijze waardig hadden gemaakt, waarbij niet werden vergeten de vorsten uit bet Huis van Oranje. Spreker eindigde deze schoone toespraak met er op te wijzen, dat, wanneer die vorsten steeds toonden bun leven veil te hebben voor het heil van ons land, het steeds den plicht was van eiken Nederlander hun trouw te blijven. Gij ridders, riep hij uit, versierd met het Koninklijk eerekruis, gij zijt nog in 't bij zonder aan het Huis van Oranje verbonden. Uw koning is ook in de orde uw chef. Hij is uw Grootmeester. Wie zich ooit van hem mocht afwendensteeds zult gij u scharen om zijnen troon, steeds zult gij, uwen riddereed indachtig, uw leven veil hebben voor uwen Vorst. Brengt daarom allen, nu gij hier als ridders vereenigd zijt, uwe eerbiedige hulde aan uwen Doorluchti- gen Grootmeester; spreekt, uit den grond uws harte, de beste wenschen uit voor zijn huis en vereenigt u met mij, om nogmaals de kreet aan te heffen die u vroeger tot de overwinning leidde. Leve de Koning! Deze toespraak werd met geestdrift toe gejuicht en een telegram van eerbiedige hulde aan Z. M. den Koning, Grootmeester der orde, werd staande de reünie afgezonden. Ongeveer 40 ridders namen aan het feest deel, waaronder de oude Hobein en Kuijfrok, dapperen uit den strijd van 183031, en de Afrikaansche korporaal Tal De Leeuw. Tijdens de matinée in den tuin, na het uitspreken van bovengenoemde rede, waarbij de burgemeester, vele officieren van de dd. schutterij en het garnizoen tegenwoordig waren, verscheen de Koninklijke Vereeniging „het Eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven" met hare banier in den tuin en bood der feestvierenden ridders een fraaie krans van levende bloemen aan, met toepas selijk opschrift. Met daverende toejuiching werd deze ovatie begroet. Vervolgens was de tijd genaderd, bestemd tot het houden van een gemeenschappelijk diner in het hotel „Maassen." De ridders, die zich in optocht, voorafgegaan door de muziek der dd. schutterij, daarheen begaven, brachten, op het Buitenhof gekomen zijnde, eene eigenaardige hulde aan het beeld van den dapperen krijgsman die met enkele van de nu nog aanwezige ridders zoovele gevaren had gedeeld, door het houden van een défilé. Allerwege vielen den ridders de warmste toejuichingen ten deel. Toen men aan den vriendschappelijken JX'i was Sezeten werd ee» telegram ont vangen van V. a,dua dende: „Zijne Majestei._f tuning draagt mij op aan de gezamenlijke ridders te 's Hage vereenigd hoogstdeszelfs hartelijken dank voor de aangeboden hulde over te brengen. De koning, grootmeester, wenscht den ver eenigden dapperen geluk met hun vaders- lievend streven om de instelling der orde voor moed, beleid en trouw te herdenken." Adjudant van dienst, Boëll. Dit telegram werd spoedig gevolg door een feestgroet van feestvierende ridders (offi cieren) in Amsterdam, vergezeld van eene bezending champagne, om daarmede een glas schuimende wijn te drinken op de ge zondheid van den grootmeester Z. M. den koning. Gisteren werd door den gen.-majoor Netscher de betrekking van inspecteur van het militair onderwijswelke door hem zeveu jaar werd bekleed, aan den generaal majoor Den Beer Poortugael overgegeven. Nadat de aftredende inspecteur eenige hartelijke woorden tot afscheid aan den direc teur der lie afdeeling van de krijgsschool en van den intendance-cursus en aan de daaraan verbonden burger- en militaire leeraren had gericht, werd bedoeld perso neel vervolgens aan zijn opvolger voorgesteld. In den afgeloopen nacht is hier ter stede overleden de kamerheer des konings, belast met de functiën van hofmaarschalk, S. baron Van Lynden. De overledene was, alvorens aan Zr. Ms. hofhouding te worden verbonden, officier der infanterie en verliet den militairen dienst als majoor. De feestelijke opening der Passage is bepaald op Maandag 4 Meides middags te 1 uur. ENCELANB. Lord Granville antwoordde in het Hoo- gerhuis op eene vraag van den heer Dela ware, het volgende: „De heer Von Staal verklaarde eergisteren dat de Bussische re geering geen kennis droeg van een voort rukken der Bussen opMarucbak. „Ook in een telegram van sir PeterLumsden ontvangen, wordt het geruchtder bezetting van die plaats volkomen ongegrond genoemd." Be lieer Childers heeft gisteren in het lagerhuis het budget ingediend. Het tekort op het vorige dienstjaar was 1,050,000 p. st. De uitgaven over het loo- pende dienstjaar bedragen 88,872,000 p. st. daaronder het krediet van 11 miilioen niet begrepen. De ontvangsten zijn 85,180,000 dus is er een tekort vau 3,732,000 p. s. Daarbij gevoegd het krediet van 11 miilioen en de supplementaire kredieten ten bedrage van 200,000 p. st., verkrijgt men in het geheel een tekort van 14,932,000 p. st. De minister stelt voor: 1°. verhooging van de inkomstenbelasting tot 8 pence per pond sterling; 2°. wijzing der belasting op legaten en erfmakingen, in zoover betreft het heffen van een recht op de grondeigen dommen van corporatiën, en van een recht op de erfmaking van eigendommen die zich in het buitenland bevinden, maar toebe- hooren aan personen die in Engeland wonen 3°. een zegelrecht van 10 sh. per honderd op alle waarde aan toonder; 4°. verhooging van het recht op Engelsche voorloop van 10 op 12 sh en op vreemde van 10 sh. 4 p. op 12 sh. 4 p. per gallon; het recht op bier van 6 sh. 3 p. tot op 7 sh. 3 p. per 36 gallons; b°. wijziging der invoer rechten op wijnen, overeenkomstig den modus vivendi met Spanje; 6°. het heffen eener belasting van buitenlandsche geneesmiddelen waaromtrent voortaan administratief en spe cifiek als ten opzichte van de Engelsche geneesmiddelen zal gehandeld worden; 7°. schorsing der amortisatie van de in 1883 vastgestelde annuïteiten. Ten gevolge van al deze wijzigingen zal het tekort tot op 2,812,000 p. st. worden verminderd. De minister stelt voor, deze som te vinden door eene gelijke operatie voor het aanstaande dienstjaar. Het huis heeft het budget, na een debat van acht uren, bij eerste lezing aange nomen. De Fall Mall Gazette zegt: „Naar wij meenen te weten, is bij de Engelsche regeering bericht ontvangendat bet gerucht over het oprukken der Bussen naar Maruchak ongegrond is. Generaal Komaroff en kapitein Alikhanoff bevonden zich op 28 April te Sarakhs. Een detachement blijft te Pul-i- Khisti." Hetzelfde blad zegt, dat de kansen op het behoud van den vrede als veel beter worden beschouwd dan in het begin der week. Men gelooft, dat het incident van Pul-i- Khisti op bevredigende wijze zal worden opgênelderd, 'door uitvoeriger dépêches, welke thans aankomen. Indien de Bussi sche regeering voldoende verklaringen kan geven over de behandeling van generaal Komaroff, zal dit incident geschikt worden. De grens-quaestie is reeds geregeld, aan gezien de lijn is getrokken ten noorden van Zulfikar en Maruchak. De Pall Mall Gazette logenstraft verder de geruchten over het zenden van een ul timatum naar St. Petersburg en de mobilisatie van al de Bussische strijdkrachten. Het gerucht, dat de Bussen Maru chak hebbon bezet, wordt te Simla in offi- ciëele kringen als twijfelachtig beschouwd. De hertog en de hertogin van Connaught bevinden zich te Merud (stad in bet presi dentschap Bombay) en zullen voorloopig in Indië blijven. Een gezantschap van Engelsche officieren zal waarschijnlijk naar Teheran worden ge zonden. Be avondbladen bevatten eene dépêche uit New-York van gisteren, meldende, dat Aizpura, het hoofd der opstandelingen, Pa nama heeft overgegeven en zijn troepen terugtrekt. De troepen van Colombia heb ben de stad bezet. RUSEAIV». Het officiëele regeeringsblad deelt een telegram mede, door Generaal Komaroff den 24sten April uit Askabad verzonden. De dépêche, waarin hem de bezetting van Pendjeh werd verboden, had de generaal den 23sten Maart ontvangen, maar niet algemeen bekend gemaakt, daar hij slechts bevel voerde over de voorposten. Met mijne toestemming seinde gene raal Komaroff verder sprak en corres pondeerde de eerste luitenant Zacreffki met de Engelsche officieren geheel officieus. Het recht om officiëele onderhandelingen te voe ren, kende ik hem niet toe, ik richtte mijne eischen onmiddellijk tot den bevelhebber der afdeeling Afghaansche troepen. Kolonel Alickanoff reed met een afdeeling Turkomannen in de richting van Morkala. Onzerzijds waren wij niet voornemens om tot Pendjeh door te dringen. Er viel op klaarlichten dag niet aan te denken om met een troep Turkomannen, die alleen met sabels gewapend waren, een detachement Afghanen, dat 4000 man sterk was, om te trekken. De compagnie trok voort langs den rechteroever van de Murghab en ont moette niet verder dan onze wachtposten, de Afghanen, die op den linkeroever voort trokken. Toen werd terstond het bevel tot den terugtocht gegeven en keerde de com pagnie naar de legerplaa'.s terug. -De Moskouer courant zegt, dat, indien Engeland den oorlog niet wil, het Hamilton moet ontruimendaar Busland anders zal zijn genoodzaakt te antwoorden met het bezetten van Herat. Het blad gelooft dat de vraag: oorlog of vrede? een dezer dagen zal moeten worden beantwoord. Naar aanleiding der dépêche van sir Peter Lumsden dd. 17 April, geeft het officieele Begeeringsblad een exposé van de sinds Januari gevoerde onderhandelingen. Volgens deze scheen de mogelijkheid van een voortrukken der Afghanen langs den linkeroever der Kushks buitengesloten. Toen generaal Komaroff dus den 25sten Maart een Afghaansche voorpost aan den linkeroever buiten de grenslijnen vond, verlangde hij voor zijn eigen veiligheid dat den linkeroever zou worden ontruimd. De weigering der Afghanen was de oorzaak van het gevecht op den 30sten, waardoor generaal Komaroff zijn instructiën niet te buiten is gegaan. GEMENGDE BERICHTEN. Men heeft te Londen aan het Lyceum- theatre storm geloopen, om acht dagen vooruit plaatsen in het parterre te bespreken voor de eerste voorstelling van den tooneel- speler Irving na zijn terugkomst uit Amerika. Te vijf uren 's morgens stonden reeds liefhebbers voor de deur van het plaatskantoor, en toen dit te acht uren geopend werd, stroomde een dichte menschen- menigtedie tot dusverre op het strand stond saamgedrongen, naar binnen. De beambten hadden handen vol werks om kaartjes af te leveren. De menschen werden door het gebouw, over het tooneel heen, in Bur- leighstreet uitgelaten, en menigeen droeg aan zijn kleederen sporen van den strijd, dien zijn plaats hem gekost had. Om de opkoopers niet in de hand te werken, ver kocht men, na het bespreken van de vijf eerste rijen, niet meer dan twee plaatsen gelijk. Le Moniteur Industriel maakt meld- T van een nieuwe naaimachine, door elec.'j en J( tèuVii oêtWgfing gebracht. Het geld geen gewone naaimaoïhipedoor een met een electrischen motuT in ve'i,oidon 7 3] gebrachtzooals zij bij duizenden ac-«t Katw! worden gedreven, maar een werkelijk elec- trische, waarvan alle deelen door electriciteit in werking worden gebracht. De naaldstang beweegt zich in twee klossen, die, door stoomkeering, haar een zeer snelle op- en nederwaartsche beweging mededeelen. Even eens wordt aan het spoeltje van den onder draad door een electromagneet de noodige beweging gegeven. De nauwkeurigheid der bewegingen moet onovertroffen zijn.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2