LEI DSCHE COURANT. DONDERDAG 9 APRIL. STADS-BERICHTEN. JACHT EN VISSCHEHIJ. 1885. N\ 83. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. i)e prijs der Courant is per vierendeels iaars f 1.50, franco p. p. f 2.- ijvmderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER van LEIDEN herinnert aan hen, die zich voor het aanslaande seizoen 1885/86 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Vischakten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der mscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretariealwaar zijbehoorlijk ingevuld en onderleekend, vóór den W™ April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te j worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschrif ten tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van I ichadelijk gevogelte met pistoolschotenhet schieten van konijnen en ander ichadelijk gedierte en hel visschen als het water met ijs bedekt is, mede j gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 18 Maart 1885. DE KANTER. BINNENLANDSCH E BERICHTEN. li I - 20.21 /H Bull Dili LEIDEN, 8 April. In de maand Maart zjjn binnen de gemeente Leiden geboren: 140 kin ieren, als: 71 zoons en 69 dochters; overleden: 73 personen, van welke 8 elders woonachtig, als: 19 mannen, 12 vrouwen, 21 zoons en 21 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 9. Gehuwd 13 paren. De 61' verjaardag van H. K. II. de groothertogin van Saxen Weimar, b. prinses der Nederlanden, zuster des konings, werd heden herdacht door het houden eener parade op het Schuttersveld. De troepen werden bij iie gelegenheid geinspecteerd door den luit.-kolonel van het 4e reg. inlan- 11 lerie W. C. D. Van Rijen en gekommandeerd door den majoor der artillerie H. J. baron Van Haersoltc van den Doorn. Ondanks het nog al gure weder woonden nog velen dit militaire schouwspel bij. Van de openbare gebouwen en enkele bijzondere woningen wapperde Neerlands vlag. C. T.vroeger verpleegd in het Minnehuis alhier, is gisteren door de politie van hier naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebracht als heb bende zich schuldig gemaakt aan oplichting ten nadeele van den slager Z. terwijl daarna nog is gebleken, dat die persoon zich ook aan misbruik van tertrouwen, ten nadeele zijner meesteres, de wed. S., schuldig gemaakt heeft. Voorts is proces-verbaai opgemaakt tegen zekeren J. v. P.die in de vorige week van den openbaren weg metselsleenen heelt ontvreemd. Nog zijn heden aan het bureel gehaald en gehoord een 10- a 12-lal jongens, die Sisterenavond van een aan den openbaren weg onbeheerd gelaten wagen eenige latten hadden weggenomen. Voor het kantongerecht alhier werden in het jaar 1884 behandeld 938 zaken betreffende overtreding der drankwet; 745 werden veroordeeld en 151 ter vervolging gezonden naar den officier van justitie. Voorts werden 29 niet vervolgd, door 3 de hoogste boete betaald en 10 niet veroordeeld. De minister van financien maakt bekend dat het saldo van 's rijks schat kist op 4 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank f 13,775,686,35, en bij de betaalmeesters 1,895,667.74%. Te zamen ƒ15,671,354.09% De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de maand Juni of Juli e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de praclisehe examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 Staatsblad n°. 222.) Dag en plaats dier exa mens zullen nader worden bekend gemaakt. Zjj, die tot de examens wen schen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 1 Juni e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleer aar d'. E. A. Van der Burg te Leiden, met overlegging van liet getuigschrift waaruit blijkt dat het theoretisch apothekers-examen met goed gevolg door lien is afgelegdof dat zij aan eene Nederlandsche universiteit den graad van doctor in de artsenijbereidkunde hebben verkregen of tot de promotie in dat vak zijn toegelaten, alsmede van eene verklaring van een hier te lande bevoegd apotheker, dat zij gedurende minstens twee jaren de uitoefe ning der arsenijbereidkunst onder de leiding van zulk een bevoegde gevolgd hebben. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën; gezien de ingekomen ambtsberichten, waaruit blijkt dat de invoer van Duitsche scha pen en geiten in Engeland en de uitvoer van schapen naar Engeland, uit Duitsche havens wederom is toegelaten en gelet op art. 3 van het konink lijk besluit van 8 December 1870 Staatsblad n°. 194), brengen ter alge meene kennis dat de commissarissen des konings in de onderscheidene pro vinciën gemachtigd zijn, onder de door hen te stellen voorwaarden, dispen satie te verleenen van het verbod tot doorvoer van schapen en geiten van buitenslands komende. Verzoeken tot het erlangen van zoodanige dispen- salie moeten gericht worden tot den commissaris des konings in de pro vincie waarin de belanghebbende woont. Het sloomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Atjeh den 4 April. De Prins trederik, van Batavia naar Amsterdam ver trok van Padang den 7 April. De Prinses Marie, van Batavia naar Amster dam, arriveerde te Marseille 7 April. Den 25™ April moet van Harderwijk een detachement supplelietroepen vertrekken, sterk 50 man, benevens 4 onderofficieren, met bestemming naar Ned.-Indië, aan boord van het stoomschip Soerabaia. Dit transport staat onder bevel van den kapitein der infanterie A. J. D. Pool, van verlof naar Indië terugkeerende, terwijl als medegeleide zijn aangewezen de 2e luitt'. II. G. J. Smils en J. J. Brulel de la Riviére, respectievelijk van het wapen der artillerie en infanterie. De onderhandelingen tusschen de Duitsche Rijnoeverstalen en Nederland en Zwitserland, over de zalmvisscherij in den Rijn, zijn nu zoover gevorderd, dat men het over den grondslag voor eene wettelijke regeling der quaestie is eens geworden. De hoofdzaak, welke eindelijk door de verschillende partijen werd goedgekeurd, is het vaststellen van een spaartijd in den herfst. Zoodra de regeeringen hare meening over het verkregen resultaat hebben meegedeeld vermoedelijk zullen zij haar zegel wel hechten aan de beslui ten der afgevaardigden zal de conferentie nog eene bijeenkomst houden, ten einde de laatste hand aan de overeenkomst te leggen. [Bbl.) Naar de Haart. Ct. verneemt, is Dinsdag 31 Maart de overeenkomst geteekend tusschen de stoomvaart maatschappij «Zeeland" en de «London Chatham and Dover Railway Company" te Londenwaarbij laatstgenoemde zich verbindt tot het wederopbouwen van den pier te Queensboroughwaar mede dadelijk wordt begonnen. Nu kan ook spoedig de invoering van de dag- en nachtdienst tusschen Vlissingen en Queensborough worden tegemoet- gezien. Daardoor wordt voor goed een einde gemaakt aan al de geruchten, die sedert eenigen tijd liepen over het mislukken der onderhandelingen tus schen beide maatschappijen. Op eene Zaterdag aanst. te Rotterdam te houden vergadering van het departement Zuidholland der Vereeniging van leeraren voor het M. O. zal o. a. door den heer d'. D. De Loos, te Leiden, eene mededeeling worden gedaan over zijn voortgezet onderzoek over hooger en middelbaar onderwijs. Als aanstaanden gouverneur der Kon. Mil. akademie wordt genoemd de overste Berends, van den generalen staf; ook zoude de generaal Scheidt- Ier List, te Amsterdam, worden gepensioneerd. Van 1 Mei tot 1 November a. s. zal bij het 3dt regiment huzaren het turfstrooisel onder de paarden gebruikt worden. Door het overlijden van m'. W. C. Mees en prof. Tellegen heeft het curatorium der «Thorbecke-stichting" in korten tijd twee leden verloren. Die plaatsen zijn thans aangevuld door de benoeming van mr. M. S. Pols, hoogleeraar te Utrecht, en m'. P. W. A. Corl van der Linden, te Groningen. Uit de inkomsten van het fonds der stichting zijn in den laatsten lijd be langrijke bijdragen beschikbaar gesteld tot aanschaffing van kostbare boek werken, op het gebied van rechts- en staatswetenschap, ten behoeve van de universiteitsbibliotheek te Leiden. Deze boeken, eenvormig gebonden en van een eigen stempel voorzien, vormen alzoo eene afzonderlijke verza meling, die mettertp zeer aanzienlijk worden kan. [Speet.) Luit. Metelerkamp's renpaard Pluie d'Or heeft te Bronkhorst het leven geschonken aan een veulen, waarvan Master Willie de vader is. De Sport meent, dat dit, na de opheffing van de stoeterij te Borculoo, het eerste volbloed-paard is, dat in Nederland is geboren. Een tweede kraam bed van even groot gewicht wordt eerstdaags verwacht, nl. van Queen Louise. Uit Leiderdorp meldt men aan het D. v. Z. en 's Gr., dat de burge meester, de heer G. Van Geer, wegens 80-jarigen ouderdom eervol ontslag heeft aangevraagd. Omtrent den toestand van de moordenares van den Japanschen zaak gelastigde Sakurada wordt gemeld, dat hij zeer ongunstig is. De wonde, welke zij zich zelve toebracht, moet veel verergerd zijn. De audiëntie bij Z. M. den koning te Amsterdam van militaire en ci viele auloriteilen was heden zeer druk bezocht. H. M. de koningin bracht hedenmorgen een bezoek aan de Industrieschool voor meisjes, vervolgens begaf H. M. zich naar het gebouw der vereeniging «Arbeid adelt" en bezocht daarna de Israëls-tentoonstelling in de knnstzaal van het Panoramagebouw. Van 12 tot 2% en van 4% tot 5 uur hield H. M. receptie van dames. Ten zes ure hedenavond is er diner in de Mozes- zaal van 25 couverts. Door de politie te Amsterdam zijn jl. Zaierdag twee personen in hech tenis genomen en naar de cel gebracht, ter zake valscbheid in geschriften

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1