E 9 S 19 11 M 11 ;usli Dili BIJVOEGSEL behoorende lot de Leidsohe Courant van Dinsdag 7 *dpril J885Jfu. 8d. Het getal der in de Stedelijke Werkinrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 54 tot 93 volwassen personen en 5 tot 10 kinderen. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tegen de prostitutie heeft zich thans tot de tweede kamer gewend met een adres, waarin drin gend verzocht wordt, dal er eene enquête worde ingesteld naar den feile- Ijjken toestand op het gebied der reglemenleerende prostitutie in Nederland. Het hoofdbestuur vestigt daarbij de aandacht op het belangrijke feit, dat bet Ëngelsclie parlement op 20 April 1883 met overgroote meerderheid het ver plichte onderzoek heeft afgeschaft, waardoor daar te lande aan het geheele systeem de doodsteek is gegeven. De 1' luit. 1. Eek, van het 3' reg. huzaren te 'sHage, wordt over geplaatst bjj het escadron ordonnansen te Amersfoort. De bisschop van Haarlem heeft den wel-eerw. heer J. Fit, secretaris tan het bisdom, benoemd tot pastoor van übdam. De officier van justitie te Alkmaar zoekt den persoon, vermoedelijk genaamd W. P., omstreeks 52 jaren, koopman, reizende met fleschjes waarinvolgens zijne opgave medicijnen, hem door de vereeniging «het Roode Kruis" verstrekt, aanwezig zouden zjjn. H(j reist in gezelschap van eene koopvrouw, zich noemende A. D. L. te Amsterdam wonende. Bedoelde persoon wordt verdacht van diefstal van een juweelen slot en bedriegelijke oplichting, te Oude-Niedorp op 15 en 16 Maart jl. gepleegd. -- Terwijl de gemiddelde temperatuur der maand Maart in ons land drie graden boven of beneden den normalen stand kan zijn, blijkens de jaren 1862 en 1882 of 1865 en 1883, was deze maand even gelijkmatig als Maart 1857, toen de temperatuur een tiende beneden de normale hoogte was. Er kwamen slechts drie dagen in voor, wier gemiddelde temperatuur drie graden le hoog of te laag waren. Haar karakter was wel des morgens in den- telfden zin als dat van de vorige maand, ofschoon minder sprekend, daar zij hare nukken had, al waren het slechts kleine, maar de middag en avond waren te koud, bepaaldelijk van 20-29. De 31< moest beslissen, en deed haar gemidd. stand juist de verwachting beantwoorden. Het was niet bijzonder droog. Wel viel er een weinig minder regen dan gewoonlijk maar de vochtigheid der luchtwelke in Maart en April vaak met de Noorden- en Oostenwinden zoo groot kan zjjn, was ditmaal alleen op den middag gedurende de laatste tien dagen gering. De helderheid was bijzonder in den avond groot. In het overige gedeelte van den dag waren het toch meest wolken en niet nevels, die ze minder hoog deden uitvallen, zoodat wjj toch nogal veel zonneschijn hebben gehad. De barometerstand was twee en een halven mil. hooger dan gewoonlijk in Maart. Zijne schommelingen bleven tusschen 774 den 14d" en 740 den 6dM. Dal waren de uiterste standen. Slechts negen malen bedroegen de afwijkingen meer dan tien mM. Te Utrecht had men alleen den 19" eenigszins sterken wind. Noorden- of Noordoosten-winden had men voornamelijk den 91"—15d", en van den 21" tot het einde. UD Scheveningen en Katwjjk, om geen andere visschersdorpen te noemen, hebben in de laatste jaren steeds geklaagd over de slechte vangst en in weer wil van de hooge prijzen, die voor de visch gemaakt worden, over de ka rige verdiensten. Er werd niet gevangen, althans het mocht geen uaam heb ben, en het schijnt of de zee ontvolkt is; om die reden is men zich dan ook meer gaan toeleggen op de haringvisscherij en deze wordt bij eene algemeene uitbreiding hoe langer zoo vroeger begonnen. Als men echter ontwaart hoe de tchrobnelvisscherij gedreven wordt, valt de verklaring hoe de zee wordt ont volkt niet zoo moeielijk. Nog dezer dagen werd er veel visch van Katwijk aan de markt gebracht, groot en klein; ieder kon zich voorzien; doch wat de rondventers in kruiwagens verkoopen, duizenden visch, scholletjes zoo klein als een kinderhand (de behoeftige man is zeker met zulke in hun prille jeugd verschalkte visch gebaat), zou wel lol bewijs van het aangevoerde kunnen dienen. Groen en rijp komt in het net van den visscherman, die zooals bljjkt alles binnenhaalt. Onder al dat kleine goed hadden rontventers ook schelvisch te koop, schelvisch minstens vijfhonderd stuks, allen iets grooter dan een haring! Zoo iels was nooit gezien. En dan durft men nu van een ontvolkte zee of ongunstige vangst hoog opgeven! c. Z. en 's Gr.) Bjj gelegenheid van het Bismarcks-feest wordt door het O. v. Z. en's Gr. eene aardige bijzonderheid herinnerd. In den confliclstijd werd een nummer van de Kladderadatsch geconHsceerd. De toenmalige boekhandelaar Otto Petri, te Rotterdam, wist een exemplaar van het bewuste nummer meester te worden en liet het nadrukken. Hij zond een en ander aan den heer Von Bismarck met een exemplaar van de Nederlandsche Grondwet. Von Bismarck berichtte de goede ontvangst van courant en constitutie en ver zekerde met genoegen de gelegenheid aan te grijpen eene contra-beleefdheid te bewijzen. Daartoe deed hij Otto Petri een origineel exemplaar van het in beslag genomen nummer van de Kladderadatsch toekomen met de Prui sische Grondwet. Het zal mij verheugen zoo besloot hjj als de lezing van die constitutie er toe zal kunnen bijdragen om uwe belangstelling te voeden in staatsrechterlijke studiën. De correspondent der N.K.Ct. te Antwerpen schrijft, dat toen Woens dagavond Victor Driessens tegen het einde van het derde bedrijf van "Een beroemd proces" op het tooneel door eene beroerte getroffen werd, het publiek dachtdat zijn val in deze rol te pas kwamden gevierden tooneel- speler toejuichte en hem zelfs terugriep, nadat het doek gevallen was. De regisseur moest daarop de droeve werkelijkheid aan het publiek bekend maken. De vertooning werd voortgezet, en de heer Fr. Bouwmeester nam de rol van Driessens over. Dezen ochtend lag de ljjder nog altijd buiten kennis. Hedenmorgen is de gevierde tooneelspeler overleden. Tot hoofd der school met den Bijbel te Woerden is benoemd de heer F. Kalsbeek, le Oude-Wetering, die de benoeming heeft aangenomen. Tusschen de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en directeur en leeraren der hoogere burgerschool te Delft, is een conflict ont staan naar aanleiding van het voorstel van eerstgenoemde tot wjjziging van enkele artikelen van het reglement op de hoogere burgerschool. De voorge stelde wjjziging betreft in hoofdzaak hel al of niet overgaan der leerlingen van de eene klasse naar een volgende en hel geven van gelegenheid tot het afleggen van herexamen bjj het begin van een nieuwen cursus. De com missie wenschle bij de door directeur en leeraren te houden vergadering, waarin omtrent het al of niet overgaan der leerlingen beslist wordt, door een harer leden vertegenwoordigd te worden, die dan slechts eene advisee- rende stem zou hebben en van het voorvallende rapport zou uitbrengen aan de commissie. Naar het schijnt kunnen directeur en leeraren eene dusdanige inmenging van de commissie in hunne zaken niet dulden. DCt.) Jeanne Lorelte is uit de gevangenis te Rotterdam overgebracht naar het ziekenhuis, ter genezing harer wonde aan den pols. De vier kinderen van Schippers, die bij den brand te Amsterdam zijn om het leven gekomen, werden gisteren door den vader en het eenige overgebleven kreupele knaapje, benevens eene groote menigte belang stellenden en nieuwsgierigen, op de Ooster begraafplaats aldaar ter aarde besteld. liet algrjjseljjk ongeval in de Wittenburgerstraat te Amsterdam, waar bij een brand zes menschen in een ommezien om hel leven kwamen, heeft algemeen diepen indruk gemaakt. Laat die indruk niet weer uitslijten, eer er gewaakt zij legen herhaling van zoo pijnlijke ramp. Sinds de petroleum is ingevoerd uamen de branden op verontrustende wijze toe. Misschien 80 pCt. van de branden in Amsterdam zijn altoos petroleum-branden. Ware er nu geen middel om deze branden te voorkomen, wij zouden zwijgen. Maar zulk een middel is er wel. Er zrjn zeer eenvoudige petroleum-lampen, die zóó zijn ingericht, dat zij bjj zwaaien of omkantelen terstond uitgaan, eer de vlam de petroleum bereiken kan. Zou er dan geen oorzaak zijn om het gebruik van alle lampen, ingericht voor petroleum, maar die deze veiligheids inrichting missen, te verbieden? Het geldt hier bescherming van menschen- levens, en wel op een punt, waarop de bovenbewoner tegenover de onvoor zichtigheden van zijn onderbuurman volstrekt machteloos is. Voerde men zulk een verbod inzoo zouden alleen le Amsterdam de branden stellig op de helft verminderen, en eene groote besparing van kosten mogelijk zijn. Standaard Het fort te IJmuiden meldt men aan het Bbl. begint als het ware den omtrek te beheerschen; hooge duinen onttrokken vroeger de ver dedigingswerken aan het oog, doch langzaam en zeker voerden de zand- trcinen, waarvan men van den vroegen morgen tot des avonds de locomotief- fluit hoort, die voorste zandreuzen weg om naar heinde en verre verspreid te worden. Wel is nog slechts het terrein rondom het fort ten deele ge raseerd. doch ook de fortheuvel komt thans geheel vrij in liet gezicht en over de ontstane vlakte, reeds groot genoeg om er een stadje op te bouwen, snuift ook het stoomros dat de meterdikke pantserplaten van Gruson aan voert. Ook worden thans een paar 24centimeter kanonnen aangevoerd. Het fort is een kunstig bouwgewrocht en zeer bezienswaard. Thans is men bezig met den bouw van de strandbatterjj. Ook de telegraaf en de toren naderen hunne voltooiing. Uit Beverwijk schrijft men, dat de boeren, die vroeger kaas maakten, door den lagen prijs van dat artikel zich nu gedwongen zien, hun melk tegen 5 cents de liter te verkoopen. Uil Oudkarspel wordt aan de K. R. Ct. van 3 April gemeld: Hedenoch tend vond men hier in het water de lijken van een nog jeugdigen man en vrouw. Naar alle waarschijnlijkheid zjjn zij bij ongeluk te water geraakt. Want in de woning komende vond men het boek nog open, waarin de man had ge lezen en zijne pjjp gestopt er naast. Het meest waarschijnlijk is dat de vrouw te water is geraakt en de man, haar hebbende willen redden, mee verdronken is. Men heeft nog hooren roepen: «Help vader1" doch bjj de gisterenavond heerschende duisternis en het vele water hier bjj bjjna elke woning, kon geen hulp verleend worden. Aan zelfmoord valt volstrekt niet te denken. Algemeen is de verslagenheid omdat de overledenen bjj ieder bemind en geacht waren. Te Utrecht is een boekhouder en vertegenwoordiger van eene Amster- damsche firma, S. genaamd, gevangen genomen, onder verdenking van eene groote som te hebben verduisterd. De boschbrand te Dorenweerd is niet ontstaan door kwaadwilligheid, zooals men eerst vermoedde, maar door vonken uit de locomotief van de Ooster stoomtram. Ook op het landgoed Oranje Nassau's-oord te Renkum, ontstond eergisteren door de locomotief van denzelfden trein in een der prach tigste bosschen een begin van branddie nog tjjdig door gepaste maatregelen kon worden gebluscht. De Zutlensche rechtbank heeft een metselaar uit Apeldoorn, genaamd H. W., oud 38 jaar, wegens het doen van een valschen eed in eene civiele zaak voor het kantongerecht te Apeldoorn, veroordeeld tot 6 maanden cel straf, met ontzetting van het recht om alle openbare bedieningen en ambten waar te nemen en van het afleggen van getuigenis onder eede voor den tijd van vjjf jaren. Donderdagavond is te Kampen brand ontstaan bij den banketbakker J. M. Van E. De brand is begonnen in de banketbakkerjjdie weldra in lichte laai stond. Door het tjjdig aanrukken en vlug water geven der spui ten was men den brand spoedig meester. Het achterhuis is grootendeels uitgebrand. De kantoorklerk der sloom-meelfabriek T. en C'. te Roermond, die onlangs te Antwerpen, op verzoek onzer regeering, werd aangehouden, is jl. Woensdag door de Belgische politie aan de onze uitgeleverd en bevindt zich nu in arrest te Roermond. Te Herkenbosch zijn eergisteren door eene nog onbekende oorzaak 60 hectaren dennen, eikenslaghout beide door brand vernield. De schade wordt op 2000 geschat. Eergisterennamiddag werd te Gulpen door den brigadier Slujjers een persoon uit Nijswiller (Wittem) gearresteerd, die een nagemaakt bankbil jet van veertig gulden bij den brievengaarder te Gulpen aanbood. Volgens zijne verklaring, had hjj het uit de kist zjjner aanstaande genomen, waarin nog meer dusdanige briefjes zich bevonden, Het biljet was goed nagemaakt doch droeg tot opschrift: «Nederlandsche wensch veertigvoudig heil en zegen. De maréchaussees hebben zich naar Nijswiller begeven ten einde een onder zoek bjj voormeld meisje in te stellen.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 5