van Saksen-Altenburg voornemens is het landgoed //Albrechtsburg", bij Dres den, van graaf Von Hohenau te koopen. H. M. de keizerin van Oostenrijk heeft Zaterdag aan dr. Joh. G. Mez- ger te Amsterdam in zeer vleiende bewoordingen de onderscheidingsteekenen overhandigd van groot-officier met de ster in de Orde van Frans Joseph, hem door Z. H. den keizer van Oostenrijk verleend. H. 51. vertrok op den gewonen tijd per spoor naar Umuiden. Daar wachtte haar de Santa Cecilia waarmede de hooge vrouw een vijfdaagsch tochtje wenscht te maken, door de Noordzee en langs de Engelsche kust, naar Ramsgate, "Dover, Harwich enz. Dinsdag of Woensdag gaat de stoomer naar Vlissingen, van waar H. M. per keizerlijken trein dadelijk naar Heidelberg vertrektwaar hare dochter, de aartshertogin Valerie, haar wacht. Behalve hel gevolg en per soneel der keizerin gaan een kok, een kellner, o. a. van Brack's Doelen- Hótel, op de Santa-Cecilia mede. Hel is de politie te Amsterdam mogen gelukken de drie verdachten, wegens den te Meppel gepleegden diefstal met braak, in hechtenis te nemen Zij zijn vandaar naar Assen vervoerd, onder hen bevindt zich zekeren K. die in 51aart 1846 door het voormalig provinciaal gerechtshof van Drente wegens brandstichting tot de straffe des doods werd gecondamneerd. Die straf is toen verwisseld met 15 jaren tuchthuis. Ook de twee anderen zijn ontslagen tuchtelingen. In eene Zaterdag door 14 roei- en zeil-vereenigingen uit Nederland te Amsterdam gehouden vergadering, zijn verschillende sporlbelangen besproken en is o. a. besloten voortaan bij roeiwedstrijden stuurlieden toe te laten van 16 jaar met een minimum gewicht van 60 kilo. De toestand der ingestorte pakhuizen in 's rijks-enlrépöt te Amsterdam was Zaterdagmorgen weinig veranderd. Slech's waren de naar het midden sterk hellende zolderingen, met suikerhalen en puin bevracht, meer door gezakt. Om eene poging ter ontruiming in het werk te stellen, is men bezig de goederen uit de aangrenzende pakhuizen, Amersfoort en Arnhem, weg te nemen. Het cijfer der schade aan de goederen toegebracht is nog te bepa len, daar het veel van hel weder zal afhangen of er van de suiker iets terecht komt, gesteld dat de ontruiming slaagt. Van de aanzienlijken wjjn- voorraad in flesschen, ongeveer 45000 stuks, geborgen in de kelders en toe behoorende aan de firma Koopman Bruinier te Amsterdam, is zeer zeker een gedeelte verloren, hetgeen de geur alleen reeds bewijst. Het is echter onmogelijk daaromtrent meer zekerheid te verkrijgen wegens de verbazende massa die er op drukt. Gezegde wijnen zijn fijne soorten, en zeer oude tevens, zoodat het renteverlies beleekend zal zijn. Beneden een halve ton zal, naar het oordeel van bevoegden, de geheele schade aan deze wijnen wel niet blijven. (A. C.) Voor het gerechtshof te Arnhem stond Donderdag terecht G. F. J., oud 48 jaar, arbeider te Apeldoorn, beschuldigd, dat hij in den avond van den eersten Januari van dit jaar W. Gerritsen te Apeldoorn met een schop zoo danig op het hoofd had geslagen, dat deze laatste nog dienzcllden nacht aan de gevolgen was overleden. Hoewel beschuldigde pertinent ontkende het hem ten laste gelegde feit te hebben gepleegd, zoo was toch, volgens den procu reur-generaal, het wettig en overtuigend bewijs van schuld voldoende gele verd en werd tegen beschuldigde, die reeds negenmaal achtereen veroordeeld was geweest, eene tuchthuisstraf voor den lijd van vijftien jaar geeischt. Aan 26 in het tuchthuis te Leeuwarden gedetineerde veroordeelden is door Z. M. wegens goed gedrag enz., ontslag of afslag van straf verleend, als aan 7 ontslag, 1 zes maanden afslag, 13 drie maanden afslag, 4 zes weken afslag en 1 een maand afslag. Men schrijft nil Scharwoude aan de Arnst.: In vele kleinere couran ten en advertentieblaadjes kwam in den laatsten tijd eene advertentie voor nagenoeg aldus luidende: Geld op hypotheek aangeboden tegen 4 a 5 pCl. Bij de heerschende malaise, ook onder den boerenstand, werd daaraan nog al attentie verleend en menigeen schreef op dit bericht. Men werd dan ver zocht op een bepaald uur in den witten Engel te komen. Een persoon, wonende in den B. stond den boer dan te woord en zeide dat dit geld uit de Haarlemmermeer moest komen en dat de panden vooraf getaxeerd moes ten worden, doch dal, om kosten te vermijden, die taxatie zoude geschie den, indien er eenige der taxateurs in de buurt waren. De kosten dier taxatie moesten dadelijk voldaan worden. Twee personen alhier werden het slachtoffer dezer poging om geld te verkrijgen. Hunne huizen werden getaxeerd en zij ontvingen de verzekering dat het wel in orde zou komen omdat het geheel aan de opgave voldeed. Het taxatieloon werd voldaan en zij verwachtten de hypotheek te zullen erlangen. Maar zieteen veertien tal dagen later ontving de een de lijding dat hij deze niet krijgen kon, omdat de grond hem slechts in erfpacht behoorde, en de ander omdat geene hypotheken op huizen gesloten werden. De onkosten beliepen 12 a 14 gul den. Een ieder zij dus voor soortgelijke aanbiedingen gewaarschuwd. Men schrijft aan de IV. H. Ct. uit Maastricht: Een zich te Vaals sedert korten tijd gevestigd hebbende persoon, Duilscher van nationaliteit, boek binder van beroep, had van eene firma te Berlijn eene pers ontvangen en was de betaling schuldig gebleven. De leverancier en een zijner beambten huurden jl. Vrijdag een rijtuig te Allen (Aken ligt op drie kwart uur van Vaals en Vaals vlak aan de grens), en namen levens drie sjouwers mede, om aan het bezoek bij den onwilligen schuldenaar meer kracht bij te zetten. Toen hunne welsprekendheid hunnen verharden landgenoot niet tot betaling kon breugen, werd dezen door de handlangers een duchtig pak slagen toe gediend; daarna werd hij aan handen en voeten gebonden en toen in het rijtuig getild. Op dit hachelijk oogenklik kwam er hulp, waarop de drie handlangers het hazenpad kozen en al spoedig over de grenzen waren, ter wijl de leverancier en diens beambte door de Hollandsche maréchaussees werden aangehouden en gisteren alhier in hel huis van arrest werden op gesloten. 'sGKAVËNHAGE, 30 Maart. De hooge raad heeft heden uitspraak gedaan op het cassatieberoep van Th. H., schaapherder te De Hoeven, gemeente Ewijk, door het gerechtshof te 's Hertogenbosch veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf ter zake van op zettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij te voorzien was, dateenig menschenleven daardoor kon worden in gevaar gebracht. De raad heeft ook nu het bestreden arrest vernietigd op grond, dat door het hof als eeneaan- I wijzing was aangenomen de ontkentenis van sommige feiten, dienaar' oordeel door getuigen waren bewezen. De zaak is thans, om wederJ nieuw te worden behandeld, verwezen naar het gerechtshof te's GraveJ 11. K. H. prinses Hendrik vereerde Zaterdagavond het concert vi] beroemden pianist Rubinstein met hare tegenwoordigheid. H. M. de koningin woonde gisteren de godsdienstoefening biji Kloosterkerk en prinses Hendrik in de Duitsch-Evangelische kerk. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ENttELAND. ISLB0U1 vreemt itn te 1 .ONSTA linetsraa itvan d Egyptisi inville z jONGOL Vrijdi Uit Devenport wordt gemeld: Er is definitief bevel gegeven onvejkken. voor den dienst in orde te brengen drie gepantserde schepen, twee klCAlRO, ten en alle beschikbare torpedo- en kanonneerbootenen te PortsmoiPsPre'^ bevel ontvangen oogenblikkelijk uit te rusten drie gepantserde schepenjW'^ korvetten, een adviesjacht en zeventien kanonneer- en torpedobooten, reers's Uil New-York bericht men: San Salvador, Costarica en NicaE"^ brengen 20000 man te velde. Costarica draagt 100.000 dollars en lOOoLa aat bij, doch wenscht het grootste deel zijner troepen op eigen gebied teltputten den. De algemeene ontevredenheid in Mexico op Guatemala neemt totf1? ,e J De Standard vernamdat Rusland op Engelands voorstellen woordde met voorstellen zijnerzijds. Naar het schijnt, wil Ruslat onderhandelingen rekken. FRAN K R IJ K. in en K Toet uwe V' in eeni uur itindt. Thani schiedt tgen iervloec then zij niets PARU Het wetsontwerp betreffende het verhoogde invoerrecht op gram Zaterdag door den senaat in zijn geheel aangenomen. Daarna wet wetsontwerp betreffende de surtaxe op rundvee goedgekeurd. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Jules Ferry den de interpellatie-Granet over de aangelegenheden in Tongkin onmidi aan de orde te stellen. Hoewel de quaeslie thans niet opporlun was, klaarde hij zich bereid de interpellatie te beantwoorden en zeide, daiL Fransche leger in Tongkin geenszins is afgesneden en generaal De niet bedreigd wordt zooals door sommigen beweerd is. Ook Lang-SottlLt n keert in veiligheid. Admiraal Peyron gaf verder geruststellende verklariiij de k over den toestand der marine. Naar aanleiding der motien van orde.f1" 'le stonden heilige incidenten. Ten slotte werd de eenvoudige orde vail LONI dag, waarmede de regeering verklaard had zich te vereenigen, melp''""1"' legen 227 stemmen aangenomen horden Generaal De Négrier meldt het volgende uit Lang-Son, dd. 26 dtLfJ"^ Het gros der brigade is bij Lang-Son gelegerd. Ik wachtte gistereXhe gt ganschen dag met de voorposten voor de Chincesclte poort op den vijtUagen die zich echter niet vertoonde. De strijd van den 24" kostte den Chim zware verliezen. Ik bleef tol den 26" in de nabijheid van Lang-Son der dal er iets noemenswaardig voorviel. Hel juiste cijler onzer zen is 7 officieren en 72 soldaten gedood of vermist en 6 officieren en soldaten gewond. In een bericht van generaal Brière de l'lsle wordt gezegddat geni De Négrier hem meldde geene nieuwe versterkingen noodig te hebben. Z| artillerie was in een bevredigenden staat. Toch moet De Négrier na 24" versterking hebben ontvangen uit de vaste reserve van Chu. DFITSCULAND. Tengevolge van werkstaking in de te Bielefeld gevestigde naaim; nenfabriek, ontstonden Donderdag en Vrijdag rustverstoringen, zoodat hulp der militaire macht moest ingeroepen worden. Verscheidene pen zijn gewond. De rust is hersteld. Bij de verkooping der nalatenschap van Hans Makart bracht het laai groote stuk van den schilder //Lente" 16000 florijnen op. De eerste scl van //De intocht van Karei V. in Antwerpen" werd voor 3000 tl. het eigent van een bankier, terwijl van acht illustraties bij Wagner's «Ring der Ni hingen de minste 700 fl. opbracht. In het geheel werden op den eerst dag 59 schilderijen verkocht voor ongeveer 47000 fl. RC8LAN». De Petersburger Zeitung zegt: //In weerwil van alle oorlogspellei berichten, die ons van Engelsche zijde toekomen, blijven wij de vaste bi behouden op eene gunstige oplossing der onderhandelingenwelke nog wol voortgezet. Een oorlog ter wille van een stuk gronds in Midden-Aziê, niet meer dan een zandwoestijn is, zou al weinig in het belang van beil natiën zijn en geheel Europa zou daarvan de nadeelige gevolgen ondervin* Hoe oorlogszuchtig de kooplieden van de City zich ook mogen aanstelleil de Engelschen kunnen niet vergeten, dat de Russen geen Soedaneezen zijl maar soldaten in den strijd geoefend; een oorlog zonder eenige geldige redt tegen hen te beginnen, zou waarlijk roekeloos zijn." Het Journal de St.-Pétersburg meent, dat het wel wat te veel zou gezi zijn, indien men beweerde, dat het antwoord van lord Granville nieuw lil op den toestand geworpen heeft. Hel eenige wat als zeker mag wordi aangenomen, is, dat de Russische regeering niet zal verzuimen een teges antwoord te zenden en dat nog niets reden geeft om een ongunstigen afioo der onderhandelingen te verwachten. Wellicht heeft lord Hartington daan het verzoek tot het Engelsche lagerhuis gericht om het debat over debool schap van koningin Victoria uit te stellen, omdat hij eerst het antwoord ft: de Russische regeering wil afwachten. Uit Bucharest wordt van 28 dezer gemeld, dat een deel van het pak der afgevaardigden aldaar door brand is vernield, welke aan onvoorzichtigbei moet worden toegeschreven. De archieven zijn gered en de zittingzaal geen schade geleden. DENEHARKEN, De rijksdag heeft een comité van 15 leden uit elk huis gekozen, toe het doel om alsnog tot eene schikking te komen over de begrooting. D< constitutie schrijft dezen maatregel voor gevallen als dit voor, als delaatstt formeele stap, die gedaan kan worden om eene verzoening te bewerken. De uitslag der stemming (er werden 16 leden der oppositie en 14 niinis- terieelen gekozen) schijnt niet veel uitzicht op eene schikking te laten, te minder daar beide partjjen ongenegen schjjnen om de noodzakelijkste con- cessien te doen. ON' 1. 2 li- :n id. 27

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2