<ES BIJVOEGSEL behoorende tot de Leidsohe Courant lormid uan Maandag 39 JUaart Ó88575. «AS. irs> tl iksiuI. De regeering wjjzigde haar voorstel in dier voege, dat de veroor- aan dt |00|de verkoop van sterken drank in bestaande winkelneringen niet „louden is aan eene hoeveelheid van 3(4 deciliter (maatje). Na die «jjtjing trok de heer Van der Kaay zijn voorstel in, strekkende offl den drankverkoop in dien loealiteiten alleen te onderwerpen aan jo roorwaarden dat het drinken niet wordt toegelatennoch gelegen- |l(jf daartoe worden gegeven. Het artikel dat de verlenging van het „jonningsrecht in die gecombineerde neringen toelaat, onder voorwaarde de verkoop geschiede in gesloten flesschen enz. en in de voor het pu- jijtk toegankelijke loealiteiten geen aangebroken vaten ot flesschen aan- iLT zDn' wefd aangenomen. Vooraf werden verworpen een voorstel van '1 ju heer Goekoop om den gebruiker, in tegenstelling van den eigenaar, pu gelegenheid te geven tot verandering der beslemming van eene I jrjnknering en een nader voorstel-Clercx om voor gecombineerde bedrijven i. loi 30 April 1887. in plaats van tot 1 Mei a. s. alles bij het oude te laten, line poging van den heer Van Houten om het bedrijf der beslaande banket- okkers en confituriers niet als eene andere winkelnering Ie beschouwen, li op den ouden voet te laten voortbestaan, leed met 34 legen 26 stemmen ibipbreuk. De kamer is tot nadere bijeenroeping, volgens den voorzitter erooedetijk tot 5 Mei a. s.uiteengegaan. Ingekomen was een wetsontwerp tot aanvulling van de wet op de liddelen. Door den minister van marine zijn aan de tweede kamer eenige inlich- liigen gegeven op een adres van de kamer van koophandel en fabrieken te llissingen betrekkelijk de Koninklijke Maatschappij ede Schelde" aldaar. Js slotsom kan worden medegedeeld, dat ook in den vervolge de Maat- 'ftliappjj «de Schelde", behalve wanneer hel betreft belangrijk oorlogsmale- lofj. M, bij voorkomende werkzaamheden niet buitengesloten zal worden. De ipmerking wordt echter gemaakt, dat die Maatschappij belangrijk meer had iaarb,nneii leveren dan zij deed, wanneer hare prijsopgaven slechts billijker „mi-oil iretueeio Zoo. werd haar in de laatste jaren (1882. 1883 en 1884) geopend voor den bouw van twee werk vaartuigen, voor ttiuipucu.voor het dok te Hellevoetslnis, voor eene stoompomp ten 0 liensle van de fan Speyk. voor eene s'oomspil en voor eene stoomslnur- I irichting, voor welke werken zij respectievelijk inschreel voor ƒ34000, 30666, 7500ƒ16500 en /2100Ö. terwijl lagere aanbiedingen inkwamen respectievelijk 28570, ƒ24000. ƒ3881, ƒ8948 en ƒ12500 Voor den bouw van een rinkelaar. twee Inodskotlers en twee loodsschoeners, in de lenoemde jaren publiek aanbesteed, schreef zij niet in; evenmin voor het mistigs publiek aanbestede ijzeren droogdok ten behoeve van den Indischen dienst. Dat de minister het niet in 'slands belang zou achten, om de be slaande inrichtingen der Maatschappij »de Schelde" voor het rijk zelf en on d,oor tekening van den staat te exploiteeren en dus weder eene vierde rijks- «erf Ie creéeren, zal. zegt hij. wel nauwelijks behoeven te worden gezegd. :er "ij de nota van inlichtingen is gevoegd een overzicht van de opdrachten en F. CUI leveringgen over de jaren 1876 1884, door de Koninklijke Maatschappij «de Schelde" volvoerd. Daaruit blijkt, dat gedurende die jaren door haar is ge- liverd voor een bedrag van ƒ1 978 496. - Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het bedanken van den beer Wintgens als lid van de tweede kamer, is door de kies-vereeniging -de Grondwet" candidaal gesteld de heer J. W. Sluiter. Door de kies-ver- nniging «Nederland en Oranje" wordt, evenals door de kies-vereeniging Vaderland en Koning" aanbevolen de heer A. baron Scliimmelpenninck van der Oye van Nyenbeek. - De Bazar, gehouden ten voordeele van een zesde kerk heeft 5000 opgebracht. >e, ct lewle ortel ten Mell en vg BUITENLAN DSC HE BERICHTEN. tigd I 2. 87 59* 58) 63 120 90S 54 S 85 90 84» 52j 98 j 84 S 89 i 52* 56t 381 BELG IE. Een bloedig tafereel deed zich Woensdagavond te Brussel in de rue du Chien-Marin voor. Eene jonge vrouw met een kind op den arm werd boor een nog jeugdigen man aangevallen met een pennemes, waarmede hij baar zestien wonden toebracht voordat de omstanders zich van den woes teling konden meester maken, die, naar men zegt. reeds twintig vonnissen achter den rug heeft. De vrouw kan nog herstellen, daar geen der wonden doodelijk is. Ijverzucht en andere vreemde verhoudingen waren hierbij in bet spel. ENCIELA1V». lord Granville zeide in het hoogerhuis: De heer Staal bevestigde mij tergisteren, namens de Russische regeering, dat deze laatste mijne mede- deeling van 16 Maart over de Afghaansche grensregeling ontvangen had. Die Dtdedeeling maakt thans een punt van overweging bij de Russische regeering uit en het antwoord zal weldra volgen. De emir van Afghanistan is in kennis gesteld met de schikking, onlangs met Rusland getroffen en dien overeenkomstig zjjn aan de Afghaansche troepen de bevelen gegeven, welke zjj te volgen zullen hebben. Lord Edmund Fitz Maurice deelde in het lagerhuis mede, dat Zebehr- pacha te Gibraltar zal blijven, zoolang dit noodig wordt geoordeeld. Het voornemen beslaat niet, om hem een proces aan Ie doen. De markies Van Uartington zeide. dat aanstaanden Maandag nog niet over de koninklijke boodschap, betreffende de oproeping der legerreserve, zal beraadslaagd worden. Daardoor zullen echter de maatregelen, welke noodig mochten zijn, niet vertraagd worden. Met 294 tegen 246 stemmen is het regeeringsvoorstel betreffende de fmanctéele schikking met Egypte aangenomen. Admiraal Herbert heeft na het houden ecner inspectie Ie Portsmouth, aan de regeering medegedeeld, dat dertig kanonneerbooten binnen eene week gereed kunnen zijn om zee te kiezen. Eene fabriek te Sheffield, die belangrijke contracten met de regeering beeft gesloten tot levering van spoorwegmaleriSel voor Indié, ontving een dringende order der Indische regeering om zoo spoedig mogelijk dat mate rieel af te leveren, dal noodig is ter voltooiing van de spoorweglijnen die voor militaire doeleinden op de Indische grenzen worden gelegd. Naar The IHoniing Tost verneemt, heeft het bezoek van den prins van Wallis te Berlijn bijgedragen om liet volledig succes van de verzoenings politiek tusschen Engeland en Duitschland te bevestigen. Cunningham en Burton, beschuldigd van medeplichtigheid aan de ontploffingen in den Tower en Westminster Hall, zijn gisteren naar de assises verwezen. Het gevaar van telegraaf- en telephoongeleidingen boven den grond is bjj den jongsten sneeuwstorm opnieuw gebleken. Uit verschillende plaatsen bericht men van door de sneeuw of den storm afgebroken draden, die soms op zeer gevaarlijke wijze het verkeer in de straten belemmerden. Volgens den correspondent van de Times te Caïro, beslaat aldaar de grootste verbazing over het leit, dat in de Egyptische finaociéele overeenkomst niet eene uitdrukkelijke bepaling voorkomt, waardoor alle bemoeiing van de andere mogendheden met de binnenlandsche raken van Egypte afgesne den wordt. In dit opzicht is, naar iedereen erkent, door de mogendheden eene volkomen zegepraal over Engeland behaald. Omtrent de financiéele regeling zelve loopen de gevoelens er natuurlijk meer uiteen. Over het al gemeen beselt men evenwel, dat de overeenkomst slechts een zeer lijdeljjk palliatief is. De onderkoning van Engelsch-Indié is te Rawulpind aangekomen voor zijn bezoek aan den emir van Afghanistan. De ontvangst was schitterend. Aan het slation bevonden zich de hoofden van Punjaub en andere voorname personen. Er heerschte veel geestdrift langs dm weg welke aan weerskanten door soldaten was bezet. De Daily Telegraph verneemt uit Allahabad, dat de krijgstoerustingen met kracht voortzetten en reeds 60,000 man gereed zijn, om onmiddellijk in actieven dienst te treden. Aan de Times wordt uit Philadelphia gemeld, dat de oorlogsgeruchten uit Londen groote levendigheid brengen op alle markten van Amerika. De mannen van zaken gelooven nl. dat een Europeesche oorlog den kwijnenden Amerikaansclien handel zal doen herleven. Aan het Panama-kanaal waren in December jl. 20,239 menschen werk zaam, opzichters en ander personeel hieronder begrepen. Behalve de werken, die de maatschappij in eigen beheer laat uitvoeren, werden er met 21 ver schillende aannemers contracten voor gedeelten van de werken gesloten. Een hunner is Nederlander, J. C Van Hattum c. s.voor 90 millioen fr. voorts zijn er 2 Noord-Amerikanen10 Franschen, 1 Zwitser, 1 Engelsch- man3 Italianen, 2 Columbianen en 1 Zweed. Het totaal hunner aanne mingssommen is 236(4 millioen francs. Naar men uit Canada bericht, is onder de halfblanken aan de Saskat- chewan-rivier een oproer uitgebroken. Eene talrijke bende heeft een aanval gedaan op de telegraaf, de beambten gevangen genomen, een opzienbarend bericht naar Otlowa geseind en daarna de telegraafdraden afgesneden. De regeering heeft politie gezonden, om de rust te herstellen. Men meldt aan het N. v. d. D. hieromtrent nader: De opstand is van ernstiger aard dan eerst beticht werd. Louis Riel, de aanvoerder van den in 1870 door lord (toen kolonel) Wolseley onderdrukten opstand, heeft, aan het hoofd van een leger «half-bloeds", eene kolonne bereden politie ge heel verslagen. Drie Indiaansche opperhoofden en hunne volgelingen hebben zich bij Item aangesloten. De Canadeesche regeering heeft onmiddellijk last gegeven tot het zenden van versterkingen, doch door den grooten afstand zal het eenigen tijd duren eer die Ier plaatse zijn en men maakt zich on gerust over hetgeen middelerwijl kan plaats vinden. De toestanden in het Noordwesten van Canada zjjn inlusscben sedert 1870 zoodanig veranderd, dat er geen twijfel bestaat of de opstand zal zeer spoedig onderdrukt zjjn. FRANKRIJK. Aan den Temps wordt uit Berlijn het volgende gemeld; Ik weet van gezaghebbende zijde, dat er dezer dagen tijdingen uit Tientsin ontvangen zijn. volgens welke de gedachtenwisseling, die er plaats heeft om eene min nelijke schikking te vinden tusschen Frankrijk en Chinavan dien aard is, dat er veel kans beslaat op het spoedig tol stand komen der schikking. La Justice zegt, uit goede bron te vernemen, dat de fabriek Kynock en O., te Birmingham, sedert zes maanden 20 millioen patronen voor de Chineesche regeering vervaardigd heeft. Deze ammuuilie werd in ontvaugst genomen door een Duitsch officier in actieven dienst. De Parijsche politie heeft nog 23 medeplichtingen van de onlangs ge vatte dieven in handen gekregen. In het geheel zijn nu 63 leden der die venbende gevat, en men is nog anderen op het spoor. Zij moeten in het geheel ongeveer 200 nachtelijke inbraken en diefstallen gepleegd hebben. Te Auxerre is het proces begonnen van mevrouw Franceydie, het voorbeeld van mevrouw Clovis Hugucs volgende, den architect Brisebard doodschoot, omdat hij haar met zjjn aanzoeken lastig viel. In de akte van beschuldiging werd de dame schuldig verklaard aan moord met voorbe dachten rade. Te Malaga, Grenada en Antequera zijn weer schokken van aardbeving waargenomen; persoonlijke ongelukken hebben er echter niet door plaats gehad. Op de Oostkust van Madagascar heeft een hevige orkaan gewoed. Het Fransche transportschip Oise, de Fransche stoomboot Argo en de Ameri- kaansche bark Sarah llobart leden volslagen schipbreuk, waarbjj 17 men schen het leven verloren. ITALIË, Over Massoeah zijn te Rome berichten ontvangen van kapitein Ferrari, door de llaliaansche regeering met eene zending belast. Toen hij te Allet op de Abyssinische grens gekomen was, vond hij daar den gouverneur der provincie, die, van koning Johannes bevel had gekregen, hem te gemoet te gaan, met uitdrukkelijke aanbeveling hem een geleide te verschaffen, dat hem niet verlaten zou alvorens hij het doel zijner reis bereikt had. In de instructien van koning Johannes wordt geen gewag gemaakt van d'. Nerraz- zini, die met kapitein Ferrari vertrokken is om hem in zijne zending bjj te staan. Deze heeft dus alleen zijne reis moeten voortzetten ter voor koming van tijdverlies, dat het gevolg zou zijn geweest van het doen van aanvrage bij den koning om vergunning dat d'. Nerrazzini zich bjj hem mocht voegen. Volgens bericht nit Kassala van 5 dezer, hield het garnizoen toen nog stand. Naar men verzekert, worden de onderhandelingen met de llali aansche overheden voortgezet, om uit Massoeah eene poging tot ontzet te doen. DIIITSCHLAIO. De Nordd. Allg. Zeitung van 27 dezer verklaart in een artikel, dat er tusschen de keizers van Duitschland en Rusland geen briefwisseling heeft plaats gehad betreffende neutralileits-aangelegenlieden. -- Naar men verneemt, heeft de rechtsgeleerde faculteit der universiteit te Halle prins Von Bismarck, naar aanleiding van zijn aanstaand feest, «honoris causatot doctor in de rechten benoemd. Ter gelegenheid van het laatste jubileum dier universiteit had de kanselier reeds een dergeljjk eerbewijs van de faculteit der wijsbegeerte ontvangen. De nieuwe expeditie van het Duitsch-Oost Afrikaansch Genootschap is uit Berlijn vertrokken. De expeditie bestaat uit 12 personenwaaronder eenige geologen, architecten, ingenieurs, officiers en één tuinman. Tot debagage, welke werd meegenomen, behoorden o. a. ook 50 afgedankte uniform jassen der garde-huzarenwaarmede men de genegenheid der negers hoopt te winnen. Een vertrouwd beambte van den hertog van Saksen-Coburg, die 45 jaren in zijn dienst was en dezer dagen overleed, heeft, naar thans geble ken is, diefstallen gepleegd ten bedrage van ongeveer ƒ500.000. De gesto len gelden waren grootgndeels niet hel eigendom van den hertog, maar aan dezen door andere vorsten «voor de zekerheid" in bewariog gegeven. De ontrouwe dienaar heeft alles bij het beursspel verloren. Uit Weenen wordt gemeld, dat baron Potier, kapitein van den gene-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 5