must m: COURANT. 1885. u 71. WOENSDAG 25 MAART. STADS-BERICTITEIV, Inli Boek f'eriet I)e Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- sfzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor S cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gezien art. 5 der wet van den 28™ Juni 1881 Staatsblad N. 97). Brengen ter algetneenekennis dat door WILLEM SCHIPPER te 's Gravenhage ten adres is ingediend, houdende verzoek om vergunning tot uiloelening van den kleinhandel in sierken drank in het perceel Oude Rijn n°. 60 alhier. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Lsidbk, 24 Maart 1885. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 139 13! 121 11 11 20.31 f 11. kuit >a*t LEIDEN, 24 Maart. D'. A. J. Eykman, te Groningen, heeft voor het beroep naar de Ned. her», gemeente alhier bedankt. Een dames comité van vijf heeft eene circulaire aan de leden van het j Genootschap: Mathesis Scieniiarttm Genilrix aangeboden, waarbij het comité den wensch te kennen geeft op het 100-jarig feest van dat genootschap eene banier te overhandigen aan het bestuur, «want de oude banier is noch his torisch, noch aesthetisch en past niet bij het genootschap". Om nu tot zulk eene banier Ie geraken meent het Comité zou deze een geschenk moe ien zijn van de leden des genootschaps, waarbij het comité dan ook rp tene ruime bijdrage rekent om zijne poging te doen schragen. Ongetwijfeld tullen leden van het genootschap door dit kiesch bedachte middel zich aan gespoord gevoelen ruim bij te dragen en geen enkel inleekenbiljet blanco in de handen van het comité doen terugkomen. Dat er altoos nog zijn, die zich onder het voor jaren gemaakte «lapje doeks" even genoegeljjk zouden scharen als oude krijgers ouder het bij campagnes lot een //lapje doeks" geschonden vaandel, is mogelijk, doch zulke gaan met hun tijd dan ook niet mee. Men schrijft ons: Half Maart van 1883 zaten de hennen reeds te broeden op de versch gelegde, kleurige eieren, en hetzelfde kan thans overal, te weten bij de suikerbakkers, worden waargenomen. Het feest van Paschen was toen zeer nabij en kwam op den 25,l">, maar van broedende, hettsche bennen is thans evenmin als toen iets te bespeuren, want het was bitter koud. Na Paschen vernam men dat een boer uit Vucht op Goeden Vrjjdag met een paar bevroren ooren 's Hertogenbosch was binnengestapt, terwijl de rondventers van verfrisschende sinaasappelen niet toonbaar waren van de dichte sneeuwbuien, waarmede dit ons gezegend vaderland bezocht werd. Thans is Paschen ook zeer nabij want het loopt legen het laatst van Maart, en zwart zijn de met hagel en sneeuw bevrachte wolken, die uil het noord oosten drijven, terwijl in den ochtendstond een duim dik ijs in slooten en binnenvaarten gevonden wordt, omdat het winter is De stadsman had in Februari reeds zijn //Landrust" of «Vaart en Veldzicht" betrokkenbelust op zonneschijn en zacht weer, en om getuige te zijn van het uit bot ten der knoppen van zijne heesters. Dat ging toen dan ook nog al. Het oude nest van den ooievaar, dal zoo door wind geleden had, was op last van mijnbeer of mevrouw, die zoo ooievaarsgezind zijn, zorg-uldig van nieuwe takken voorzien: om het beest te lokken, doch wie er kwam, de vogel laat zich nog wachten en daarmede de lente. Een enkele ooievaar heeft in Februari, het is waar, reeds een kijkje komen nemen, maar nu Maart zich weder zóó ttutirsch voordoet, wil de ooievaar vooreerst van geen blijven welen. En de ljjster schijnt er ook voor bedankt te hebben nog langer een blij deunlje te zingen in het bnsch. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zijn 54 bomschuiten met harden wind en hooge zee aangekomendie besomden ƒ25 a ƒ146 in 4 tot 8 dagen. Besteed werd: voor tarbot 3 a ƒ10, voor long /O 15 k ƒ0 50, voor rog 0 25 a ƒ0 75, voor bunschol ƒ0.40 a ƒ0 70, alles per stuk; voor buitenlekschol /6 a /850, voor binneulekschol 4 a ƒ6 en voor droogscharren 72.50 a ƒ4, alles per mand. 20 schuiten zijn weder op de visscherij uitgegaan. Voor den bouw eener nieuwe kerk der Hervormde gemeente te Katwijk aan Zee werden zeventien inschrijvingsbiljetten ingezonden, de hoogste in schrijver was de heer II J. Grijp, te 'sGravenhage. voor ƒ115.000, de laagste de heer J. Trinthamer, te Schiedam, voor ƒ78,788. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schat kist op 21 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank 10,645,973.4914 en bjj de betaalmeesters ƒ2 028.528 3514. Te zamen ƒ12.674.501.85. In de Staatscourant van 24 dezer is opgenomen het verslag, uitge bracht aan Z. M. den koning door de commissie van toezicht op de rjjks- akademie van beeldende kunsten, over 1884. Bjj het gisteren te 's Hage gehouden examen voor nuttige handwerken werden geëxamineerd 6 candtdaten. Algewezen 4. Toegelaten de dames C. Forlanier van Leiden (reeds vermeld), en M. M. De Jeeger, van Abcoude. Blijkens het den 17de" dezer bij het departement van koloniën ontvan gen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie, is den 14™ dezer op Atjeh gesneuveld de kapitein Jan Burg, van het Ned.-Indisch leger, ge boren te Leeuwarden 12 Juni 1844, uil burger ouders. Na op 16-jarigen leeftijd als volontair bij het instructie-bataillon te zijn in dienst getreden, vertrok hij vijf jaar later naar Indië, waar hij het door nauwgezette plichts betrachting en bekwaamheid na weinige jaren tot den rang van 2™ luit. bracht. Tot herstel van gezondheid in Nederland teruggekeerd, vertrok hjj later weer naar Indië, terwijl hij inmiddels lot 1™ luitenant was bevorderd. Na den 4™ October 1884 tot kapitein te zijn benoemd, vertrok hij weldra opnieuw naar Atjeh, waar hij, geljjk reeds zoovelen zjjner wapenbroeders, op het veld van eer sneuvelde. De nieuwe muntbiljetten zullen ƒ50 en 10 groot zijn, maar van kleiner formaat dan tegenwoordig. Zij zijn op wit |>apier gedrukt, met keurig ge graveerde zwarte randen. Aan de bovenzijde leest men in den rand: Ko ningrijk der Nederlanden: in de hoeken staat het bedrag gedrukt. Aan de 'iokerrjde is het beeld van de Nederlandsche maagd geplaatst met den leeuw aan hare voeten. In den rechterrand prijkt een keurig borstbeeld des konings ter grootte van onze postzezeis. De watermerken zullen in de witte hoeken binnen den gedruklen rand duidelijk zichtbaar worden aangebracht en be staan in een paar letters, die de serie der biljetten aanduiden. De nieuwe biljetten zijn op zeer artistieke wijze uitgevoerd, door den hoog leeraar in de graveerkunst aan 'srijks akademie van beeldende kunsten, prof. Slang. (/V. ft. Ct.) Op het Postcongres te Lissabon is o. a. besloten tot de uitwisseling van voorwerpen der pakketpost met aangegeven waarde, tol een bedrag van 500 Ir., waarvoor hetzelfde recht verschuldigd is als voor brieven met aangegeven geldswaarde, en tevens tot invoering van verreken-pakketlen, lot hetzelfde bedrag, waarvoor, behalve genoemd recht, een premie, 2 pCt. van de in te vorderen som niet te boven gaande, zal mogen geheven wor den. De schadevergoeding voor gewone pakkettendie beschadigd of ver loren raken, is van 15 fr. tot 25 fr. als maximum verhoogd. België, Duitschland, Ezypte, Frankrijk, Luxemburg, Oostenrijk-Hongarije, Portu gal. Rumenië en Zwitserland zijn lot de inrichting van een dienst ter invor dering van gelden op qtiilantiën overeengekomen. Bulgarije, Italië en Neder land hebben zich de toetreding tot laatstgenoemde conventie voorbehouden. Volgens de Amst. werd de adelborst 1" kl.dienende aan boord van het stoomschip Atjeh, gewond in een gevecht tegen de negers van Talalla (Angola.) Hieruit blijkt, dat de zending van de Atjeh niet vredelievend afliep. Zij ging naar den Congo, om daar de Nederlandsche vlag Ie ver- toonen. Van TenerifTe werden nog berichten gezonden. Den 13™ Februari had het gevecht plaats. Op de leening voor de maatschappij Insulinde moet nauwelijks voor een ton zijn ingeschreven. Liquidatie wordt verwacht. (N. R. Ct.) Naar men verneemt zijn aan uit Boskoop ingezonden rhododendron- planten op de tentoonstelling te New-Orleans, drie eerste prijzen toegekend. Het departement Delft der Nederlandsche Maatschappij Ier bevordering van nijverheid heeft het voornemen, in de maand Juni aanslaande eene internationale tentoonstelling te organiseeren van decoratief aardewerk en gebrand glas. Op de reis van Oud-Beierland naar Rotterdam is gisteren de machine van de stoomboot Oude-Maas UI gebroken. De stoomboot Maassluis I die achterop kwam, nam de passagiers over en de gebroken boot op sleep touw tol Schiedam. -- Wijlen de heer mr. J. P. Amersfoordt te Haarlemmermeer heeft zijn bibliotheek, benevens eene verzameling mineralen, vermaakt aan de rijks- landbouwschool te Wageningen. Zondag, omstreeks half twaalf, is een felle brand uitgebroken in het perceel n». 15 aan de Leidschestraat te Haarlem, bewoond door N. Krijgs man, ontstaan tengevolge van onvoorzichtig omgaan met een pelroieumtoe- stel. Het perceel, bestaande uit eene verdieping en zolder, was in den ijjd :S

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1