noch per telegraaf eene uitdaging van den üollandaclien schaatsenrijder Bruinsma heelt ontvangen, zooals genoemd blad volgens Nederlaudsche cou ranten onlangs berichtte. De rechtbank te Rotterdam heeft legen Marie Jeanne Loretle, die den heer T. Sakurada, den Japanscheu zaakgelastigde by ons hol, met een re volverschot aan het lioold verwondde, waardoor hy spoedig daarop over leed, rechtsingang met bevel lot gevangenhouding verleend. (Jit Alblasserdam wordt aan de IV. H. Ct. gemeld: Nadat onlangs by een onzer landbouwers des morgeus in de vruegie eenig geld uit het kabinet ontvreemd is, zonder dat de dader ol de daders ontdekt zynis eergisteren (Maandag) avond tegen hall negen door twee zwart gemaakte kerels een brutale dielstal gepleegd bij A. Bonilaas, die eerst tegen ball tien van zyn werk kwam. Men heeft de vrouw op den grond geworpen en haar met een mes gedreigd, om haar hel schreeuwen te belenen. Een hield haar vast, terwjjl Be andere de kasten doorsnuflelde en ongeveer 100 buit maakte. Zij zijn daarop verlrokkeu, en in weerwil der ijverigste naspo ringen zijn de daders nog niet gevoudeu. Voor veler rust is hel te wen- schen, dat de daders, die vrij zeker met de huiselijke omstandigheden be kend waren, mogen ontdekt worden. De rechtbank te Haarlem heeft in het strafgeding tegen Spanjer, com missionair en zaakwaarnemer, die by een aautal lieden het geloof had op gewekt, dat zjj gerechtigd waren tot de ualatenschap van 'den graaf van Brederode, hun bad voorgespiegeld dat hij nuii duizendenja millioenen guldeus daarvan kon bezorgen, en zich langs dien weg verschillende geldsommen doen ter hand stellenden beklaagde wegens bedriegelijke oplichting veroordeeld tot eene celstraf van 183 dagen. Hoewel Z. M. de koning gedurende zyn aanslaand verblijf te Amsterdam vermoedelijk het iuwendige van het rijksmuseum lu oogeuschouw zal nemen zal de plechtige opening dan niet plaats hebben. Zij zal geschieden in Juni of Juli e. k. en het plan om te dezer gelegenheid een optocht te houden is ni t opgegeven. Integendeel, het programma eu de wyze van uilvoering worden met zorg voorbereid. Hoewel nog uiet onherroepelijk vastgesteld, zat de optocht zeer waarschijnlijk bestaan uil historische groepenbetrekking hebbende op de geschiedenis en de ontwikkeling van Amsterdam. (llbl.) Naar men verneemtheelt de heer P. H. Bromberg, wonende te Voor burg, als gemachtigde van een buiteulandsch sport-comité, aan burg. en welli. van Amsterdam aanvraag gedaan, om op de voormalige tentoonstellingster reinen dezen zomer harddraverijen en wedrennen te houden. De //kwartjesvinders" hebbeu te Amsterdam weder eens iets van zich doen liooren. Een boer, die tegen de volgende maand geld moesl gebruiken, had daartoe eergisteren een paar koeien verkocht, eu werd op de bekende wjjze door een paar bedriegers in eeii calé aan de Veemarkt gelokt, waar al spoedig zijn geld in hunne zakken overging. (,4. C.) Eergisteren vervoegde zich in de Vijzelstraat te Amsterdam in een klee- dermagazijti een heer en kocht een jas. Des avonds moest die jas op de Keizersgracht worden bezorgd. De loopknecht onlmoetle den kooper even vóór het opgegeven adres op straat, en deze nam den jas aan, den knecht met een bankbiljet van 40 betalende. Het restant geld moest de looper maar aan den huisknecht afgeven. Toen de looper het bankbiljet bij zyn patroon bracht, bleek het een bon voor veertig sigaren te zyn. Uit Varseveld wordt berichtGisteren deed onze nieuwe burgemeester, de heer mr. VV. D. Bosch, zijne intrede en werd in eene zitting van den gemeenteraad plechtig geïnstalleerd. Uit de meeste woningen wapperde de driekleur, terwjjl fraaie eerebogen aan den ingang van het dorp en voor het gemeentehuis waren opgericht. LI. Zaterdag moest aan de suikerfabriek der hh Van Breda, Dolk Van Voss, te Leur, een der vcrdampketels worden nagezien. Deze werd daartoe door den heer v. V. en een werkman geopend, welke laatste daarna eene kaars ontstak. Onmiddellijk volgde er eene hevige gasontploffing, welke ge noemde personen tegen den grond wierp, hunne kleederen grooteudeelsver brandde, zoomede het hoofdhaar. De heer v. V. bekwam slechts lichte brandwonden, doch de werkman was minder gelukkig en zal eenigen tijd het bed moeten houden. Van den ketel werd het bovendeksel afgeslagen. Van welken aard dit gas kan geweest zijn, is nog onbekend; de fabriek was niet in werking. 's GBAVENHAGË18 Maart. Door Z. M. is aan den kapiteiu der infanterie by het leger in Ned -Indië S. De la Parra vergunning verleend tot aanneming van het ordeteeken 4« kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Ver- eenigde Stalen van Venezuela geschonken. Door Z. M. zijn benoemd lot burgemeester: der gemeente Eindhoven, J. Th. M. Smits van Oijen, en der gemeente Leerdam, jh'. W. Laman Trip. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indié W. H. Smils, ter zake van lichaams gebreken, eervol uit Zr. M'. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De luitt. ter zee 2' kl. E. De Haan en G. M. Kraay en de officier van administratie 2' kl. E. H. A. Van der Brugh, uit Oost-Indiê in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De minister van koloniën zal op 20 en die van binnenlandsche zaken op 21 dezer geen audiëntie verleenen. Bij het algemeen debat over hoofdstuk Financien, in de gisterenavond gel ouden zitting van de tweede kamer, werd het aangekondigde ontwerp eener tabaksbelasting door de heeren GildemeeslerVan Pallandt, Mees, Van der Borch en Gralama sterk bestreden, als hoogst nadeelig voor handel, nijverheid en landbouw. H t beleid van den minister werd afgekeurd door de heeren Mees en Corver Hooft. De heer Van der Borch beval eene graan- belasting aan. De heeren Clercx, Gratama en Corver Hooft spraken in ver schillenden zin over de pensioenregeling. De heer Verniers Van der LoefT vroeg inlichtingen over de werking der nieuwe wet op den suikeraccjjns. De lieer Keuchenius vroeg aan de regeering naar hare plannen omtrent bt inch linghervorming in verband met de voornemens tol Grondwetsherzieoi Had By de kamer zyn ingekomen 12 ontwerpen tot grondwetsherziening. By het heden voortgezette debat over het hooldstuk Marine zyn on nomen de amendementen tol uitstel van den bouw van een steeukolenpat eu het maken van een inschietbassin voor torpedo's. De voorstellen instelling van een kustwacht werdeu aangenomen met 46 legen 28 stemi lie Het geheele hoofdstuk werd vervolgeus aangenomen met 47 legen 25 slem linj Nog werd besloten de rapporten van den heer Reed omtrent de Vaut en de Sommelsdijk niet te doen drukken. De minister van financien dedigde zijn beleid en zou het geopperde bezwaar tegen de tabaksbelas IOU i lil i bad. Gord testi bide onderzoeken, zonder de schadelijkheid dier belasliug echler Ie erkenjvertt Morgen voortzetting. De heer Rooseboom heeft ter kennis van de leden der tweede kl gebracht een door hem op de oorlogsbegrooting voorgedragen amendej per: strekkende om gelegenheid te geven tot benoeming, reeds in vredestijd, commandanten van de nieuwe Hohandsche waterlinie en van de stel van Amsterdam, en, met het oog op den financieélen toestand, de belt king van bevelhebber in de militaire afdeclingeu te doen vervallen Met de buiienlandsche treinen komen alhier successievelijk aao khoti van hel personeel der Japansche legalien in de groole Europeesche rjjl den ten einde tegenwoordig ie zijn bij de begraving van den te Rotterdam i heei leden zaakgelastigde T. Sakurada. De heer Kawakamile secretaris te Lot bevindt zich sedert gisterenavond te dezer stede, alwaar heden vers werd een der le Berlijn werkzame diplomaten van het Japansche rijk Ook de buitengewone gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den kt 'r- van Japan, de heer Aoki, is met gevolg in deze residentie aangekomti heeft zijn iutrek genomen in het Hotel den Ouden Doelen. lieden is per Rijnspoor alhier uit Nijmegen aangebracht het stol 8" overschot van jh'. Van Tets van Goudriaan, oud-minister, Maandagll.il overleden. De remonte van het 3' reg. huzaren alhier is dezer dagen weet gevuld met 70 in Ierland aangekochte paarden. moe een men BU1TENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIË. In een brief uit Wasmes, den 15d'° dezer aan l'lndépendance gezonden, wordt een zeer droevig tafereel opgehangen van de werkstii in de kolenmijnen van het land van Bergen. Sedert den aanvang der staking hebben de arbeiders reeds achtienhonderd duizend francs aan 1« ingeboet. Duizenden loopen, met knuppels gewapend, het land af, den) gezinden tol schrik. Te Warmes, waar in eene mijn het werk herval werd verdere voortgang Vrijdag jl. door benden kwaadwilligen onmoi gemaakt. Alleen te Hornu, waar soldaten geposteerd zijn, durven de stakers niets beginnen. Een groot deel van hen die le Hornu werken,» in hel op een paar kilometers afstand gelegen dorpje Wasmuelwaatl in den nacht van Donderdag op Vrijdag eene bende van meer dan drie dui man getrokken is, om dengenen die den volgenden morgen naar Hornn a gaan. daarin le verhinderen. De overheid doet sedert dien tyd de tn die tusschen de plaatsjes loopen door soldalen bewaken. De stad Berg geheel door politie afgezet; werkstakers, nog hun vrouwen of kinderen m er worden toegelaten. ENGELAND. Lord Granville zeide in het hoogerhuis, dat de Britsche regeerim haar eigen verantwoordelijkheid en als maatregel die door overwegi: van militairen aard werd gebodenlast gaf om Zebehr-pacha en zyne zonen te arresteeren en hunne papieren in beslag te nemen. De heer Gladstone deelde in het lagerhuis mede, dat de //verkilt betrekkelijk tol de Egyptische financiêele schikking, gisteren aan het Fm Office door de gezamenlijke ambassadeurs is geteekend. De conventie zal heden onderteekend worden. De heer Gladstone zeide verder: «De Von Giers. de Russische minister van buiienlandsche zaken, verkilt dat de Russische troepen aan de Afghaansche grenzen hunne tegenwom stellingen niet auilen verlaten, mits de Afghaansche strijdmacht niet rukt of aanvalten ongerekend eene of andere reden van buitengent aard, zooals onlusten in Pendjeh. Wij nemen deze mededeeling aan.i. goeder trouw geschied en verbindbaar voor beide partyen." De diso over de artikelen van het wels-ontwerp op de nieuwe kiesdistricten, deze zitting van het buis afgeloopen. De belangrijkste amendementen den met groote meerderheid verworpen. Het debat heeft een aanvanj nomen over de addilioneele bepalingen, die van louter plaatselijk tui zyn. De Engelsche regeering heeft aan het Italiaansche gouvernement Engelsch hotel te Suez aangeboden, waar de Ilaliaansche soldaten Massowah ziek worden, verpleegd zullen worden. De Italiaansche n ring heeft dit aanbod dankbaar aanvaard. Het comité voor het nationaal gedenkleeken van generaal Gordt Zaterdag in Mansion House bijeen geweest. Onder de aanwezigen bevoi zich de prins van Wales, de hertogen van Edinburg en Cambridge Granville en sir William Harcourt. De lord-mayor presideerde. Er met eenparige stemmen besloten te Port-Saïd een gasthuis op te richtei ingezamelde gelden bedragen reeds 6000 t. Het gasthuis zal den naam gen van «Gordon Memorial hospital", Het heet te Dublin dat bij de rechterlijke macht een punt van weging uitmaakt, of het bekende manifest van Parnell, belreflende hel zoek van den prins van Wales aan Ierland, den opsteller niet onder greep der wet zou kunnen brengen wegens hoogverraad. De Daily News is van oordeel, dal, ofschoon voor het oogenblii betrekking tusschen Rusland en Engeland minder gespannen is, de toeiit

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2