ElftSCIlE COURANT. 63. ZATERDAG 14 MAART. binnenlandsche berichten. hOttDl J( Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p, f 2. ijKmier lij ke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. 'EU teste bij dei *8' uier, ii van aadelu itit. Nota» n tega ia" b" LEIDEN, 13 Maart, n hel! gisterenavond ten ongeveer 7 uur is op de Hoogewoerd een manspersoon - iasind W. J. H., oud 42 jaar, groentenkoopman, door een met een paard ijunen tilbury overreden, tengevolge waarvan diens linkerbeen is ver- Na door den geneeskundige N. te zijn behandeld, is hij ter ver- itrpleging per raderbaar naar het academisch ziekenhuis vervoerd, igt de overrijder, genaamd H. B.oud 37 jaar, landbouwer, wonende Jsrerswoude, die, in beschonken toestand rijdende, het ongeval veroor- zich ter zake in arrest bevindt, is proces-verbaal opgemaakt, dat het overriden plaats vond is gemelde landbouwer in de Hoornbrug nog gewaarschuwd het woeste rijden wat te matigen jtde is proces-verbaal opgemaakt tegen de 19-jarige dienstbode M. S„ die ten nadeele haars meesters heelt schuldig gemaakt aan diefstal van lericheidene winkelgoederen. Men deelt ons mede: Er is niets aan te doen of men jammert of knort; „„me, overname en inname vonden ingang en niemand verkiest zich bjj "8 timing van het gezochte overname te ontlasten. Opvoeren voor spelen, lioieu, op het oog hebben, voor bedoelen, voorliefde voor voorkeur, goienheid, zijn in onze spreek- en schrijftaal vastgesteld. Onderbreken mdichten luiden te Iraai Germaansch om af te schaffen. Gewetens- ook beleekenisvolle kunstenaars vindt men bij menigte (wel moge het Kkomenl), van nevenzaken, nevenbedingen, nevenbetrekkingen mei [{tmaakt. Een gebreveleerd tandmeester noemt zich: breveté tandarts, ie kwasterigheid van dentisten nog niet eene voldoende hoogte had zïjdeI ju y00r he( zooveel eenvoudiger: iemand kennis geven, kwam het eel deftiger: iemand in kennis stellen, nimmer en immer, voor nooit in de plaats. Dat men in levensgevaar verkeert is zeer wel aan te ids 'et |tI], omdat er ook andere gevaren bestaan, zooals hei gevaar van zijn mogen te verliezen als men zich door speculatie in Noord-amerikaansche voor» inregen steekt, maar als men gewond is zonder hoop op herstel, dus altvni „(ijjg kan hei bericht dal men in levensgevaarlijken toestand verkeert, de taliooze fraai klinkende pleonasmen worden gerangschikt. Als toom vatbaarheid heeft om te groeien en een zaak vatbaarheid om te :d, doet men er het leven bij, en men schrijft met groote ingenomen- dat deze of gene zaak «levensvatbaarheid" heeft, denkelijk omdat vat- rbeid alleen zoo mager slaat. Dit soort menschen, dit soort honden of taalbedervers, heeft voor dit soort van menschen, honden, enz. gretige schrijvers gevonden, als men spreekt van bakvischvoor ge il visch, (van het onwelluidende Duitsch: Backfisch), alsof bakvisch soort was van stoofvisch of kookvisch. Denkelijk om proeven af te ;n van eene loffelijke beknoptheid, schrijft pen voor «meer uitgebreid i onderwijs"m. u. 1. o.en iemand, die «per" advertentie kamers ;l met of zonder alcove, laat hierbij duidelijkheidshalve weten dat hij k h. h. heeft. Voor zulk een geheimzinnig wezen, mag men wel op hoede zijn. redeneert de hospes, die «Cubicula locanda" heeft uitge- pCl a, Eens verhaalde een nieuwsblad: a. r. v. i. b. Hoe dat raadsel It lossen! Tot een bode van de algemeene rekenkamer er iets op wist tarmede getuigenis van zijne scherpzinnigheid aflegde. Deze «geheimnis ('letteren beteekenden: algemeene regel van inwendig bestuur, it wat de spreek- en schrijftaal betreft, maar wanneer zal over den stijl luiste woord gevoerd worden? Liefst geen Van Lennep meer, want Itte langdradig, hoewel soms onderhoudend (Vondel als dichter, ter- iiangemerkt, is «bepaald ongenietbaar"), en voor Van der Palm is men vrij den neus op te halen om redenen van «pruikerigheid". Niet wat t inneemt, bekoort, het gemoed streelt en medesleept dan: Phanlasien van blinkende wolken komt en knetterende bliksemflitsenzilveren door maanlicht getint, trotsche palmen, door stormen bestookt, (ts van tintelend blauw en stortbeken, die langs de geulen in de hel- tü schieten, benevens regenboogkleurig stuilsel en rennende stroomen bet zijn met een dozijn gletschers. Doet men daar dan in korte zinnen wat «van afs" en «daarstellmgen" bij, dan is de voorstelling voltooid. (Cl slangs heeft onze goede Nicolaas Beets voor de zooveelste maal geijverd onze Nederlandsclte letterkunde en daarbij den stijl van Van der Palm isttttd als de gezondste en natuurlijkste. Hoe Beets tot zulk een besluit die een zoo mooi boek als de Camera obscura geschreven heeft, is tfrjjpeljjk. Ongetwjjfeld deed hij deze uitspraak in een ongewaakt tod. pCL Aani pCI I id. v.Aail oogenblik, stellig, daar is geen «quaeslie" van. Toch zou bij eenig door denken dat vraagstuk niet moeielijk zijn op te lossen. Dat komt waar schijnlijk omdat in dat «mooie boek" ongelukkig de stijl van Van der Palm niet valt te miskennen, en nu staat Beets ook dezen voor. Maar later zal dat mooie, dat gezonde en natuurlijke boek, ook maar zoo-zoo-geoordeeld worden en eindelijk gedaan hebben, terwijl men over eene halve eeuw elk ander zal afvragen wat dat toch wel voor een ding was: De trekschuit, waar van in dat boek eene beschrijving gegeven wordt. Stoommijneheeren, alte- maal stoom en «de onderaardsche schietblaasbalk" hebben de trekschuit in verval gebracht. Zou onze schrijf- en spreektaal, onze sijjl er beter op geworden zijnwij gaan toch vooruit De minister van marine brengt ter kennis van artsen, beneden den leeftjjd van 36 jaren, dat er gelegenheid bestaat om als officier van gezond heid 2e kl. bij de zeemacht in dienst te treden, voor den tjjd van 8 jaren, onder genot eener premie van /8000, of wel voor 4 jaren, legen de premie van ƒ4000, uit te betalen bij de indiensttreding. In de Staatscourant van 13 dezer is opgenomen het verslag uitgebracht aan den minister van binnenlandsche zaken door de commissie, in 1884 be last met het afnemen der examens in de Hoogdnitsche taal, middelbaar on derwijs, naar aanleiding van het kon. besl. van 9 Aug. 1879 [Stbl. n». 194). De uitslag was aldus: Mannelijke candidaten: aangemeld 30, niet opgeko men 3, toegelaten 7, teruggetrokken 1, afgewezen 19. Vrouwelijke candi daten; aangemeld 15, niet opgekomen 2, toegelaten 5, teruggetrokken 2, afgewezen 6. Bij het gisteren te 's Hage gehouden examen voor nuttige handwerken werden geëxamineerd 6 candidaten. Afgewezen 3. Toegelaten de dames C. J. M. Van Veen, H. J. Van den Bos en N. A. Van Setten, allen te Rotterdam. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 13 Maart. Ter kennisse van het bestuur der Maatschappij «Het Diamantwerkers- weezenfonds" te Amsterdam is gebrachtdat de jaarlijksche toelage ad 50 vroeger door wijlen Z. K. H. prins Alexander der maatschappij toegekend, voortaan vanwege H. K. H. prinses Wilhelmina zal verstrekt worden. Generaal Coffinieres de Nordec en baron Quesnoy, administrateuren van het panorama des Champs Elysées te Parijs, welke onlangs te Amster dam vertoefden, hebben het panorama van Constantinopel voor eene reeks van jaren gehuurd, ten einde het in hun gebouw (dat zooals men weet door Napoleon III opgericht werd) ten toon te stellen. Bij eene tapster te Amsterdam werd onlangs een accept ad f 1000 ter betaling aangeboden. Niet wetende wat dit beleekende, daar ze geen accept had afgegeven, weigerde zij de betaling. Vandaar protest en later arrest op de goederen. Bij haren zwager ging zij raad inwinnen wat te doen, en deze bekende het accept valschelijk met den naam zijner schoonzuster te hebben geteekend. De tapster verried hem niet. maar was genoodzaakt zich failliet te laten verklaren. De zwager, het betreurende dat de zaak zoo was afgeloopen, meldde zich echter vrijwillig aan bij de justitie. (Hbl.) De rechtbank te Utrecht heeft eergisteren vonnis gewezen in de op 11 Februari jl. bepleite zaak tusschen den heer J. D. v. S. te Maassluis, tegen de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen om schadever goeding wegens het ongeluk, dat hem getroffen heeft bjj het uitgaan van het station Eist. De rechtbank overweegtdat de wettelijke verplichting der maatschappij tot verlichting wel bestaat ten aanzien van localiteiten en toegangswegenmaar dat de stoep noch is een lokaalnoch een toegangs weg, zoodat die niet begrepen is in die wettelijke verplichting; dat het niet gebruik maken door de Staatsspoor van de lantaarn op het voorplein ook niet is het nalaten van eenige verplichting. De maatschappij heeft derhalve geen nalatigheid begaan en zeker niet bij de uitoefening van den dienst. Het door den eischer aangeboden getuigenbewijs is dus niet ter zake die nende. Dientengevolge wordt hem zijn eisch ontzegd en hij veroordeeld in de kosten. Gisteren is door eene onbekende oorzaak de sigarenfabriek en woning van de Gebr. Van Voorthuisen, te Reenen, in de asch gelegd; ook eene belangrijke partij tabak werd eene prooi der vlammen. Van den inboedel is veel gered. Ten vorigen jare werd de heer H. D. Janssen te Tilburg door den ont vanger der registratie en domeinen aldaar beboet wegens afgifte, eens van 27 en later van 40 ongezegelde quitantign. Men dacht niet anders, of de heer Janssen de op die afgiften gestelde boelen, ten bedrage van 1700, zou moeten betalen. De arrond.-rechtbank te Breda, die gisteren in deze

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1