jEIIKSClli: OIIIIA 1 T. 35. 7i, WOENSDAG 11 FEBRUARI. 7 _De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- •ymderljjke nummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiên is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. ui B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. Et. LEIDEN, 10 Februari. S de maand Jannari zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 162 kin- li, als: 80 zoons en 82 dochters, waaronder zjjn begrepen 4 tweeling- irlen; overleden: 127 personen, van welke 5 elders woonachtig, als: linnen, 37 vrouwen, 38 zoons en 27 dochters; daarenboven als leven- I aangegeven 13. Gehuwd 21 paren. Het jaar 1885 kenmerkt zich reeds door de gevolgen van een streng I cht op het gedrag der stadswerklieden. In de vorige maand zfln zes er gestraft met 14 dagen werkeloosheid en daaruit voortvloeiend gemis arbeidsloon, wegens oneerlijke handelingen. In de vorige week is r een wegens gepleegde onzedelijkheid dadeljjk uit den dienst der ge il te ontslagen. Gisterenavond was mede eene ontzaglijke menschenmassa op de been, elegenheid van de serenade door hh. studenten aan hunne hoogleeraren, migd in het Hotel Verhaaif, gebracht. Op de straten waar de stoet erde deden onderscheidene ingezetenen van hunne belangstelling bljjken het ontsteken van Bengaalsche verlichtingen, die over dien drom van chen een goed effect maakten; ook in den stoet zelve werd er op onbe- peu wijze gebruikt van gemaakt. In weerwil de serenade, die duizenden toeschouwers had uitgelokt, I tn toch de leden der Smeden-en Koperslagers-Vereeniging «Nut door Vriend- met hunne vrouwen en meisjes zich naar het lokaal «Ephraim" be ter viering van het 13Je jaarfeest. Nadat de beschermheer dier ver ing en donateureu de net met groen versierde feestzaal waren binnen- heette de voorzitter allen welkom en werd een kort verslag uitge- l(hl omtrent den toestand van de vereeniging, die allezins gunstig bleek jn. Vervolgens werden door eenige leden een tweetal tooneelstukjes 1' oerd: «Weg met de emancipatie of zonder vrouwen is geen leven", el door A. A. Van der Stempel Jr., en «Leve de smederij", oorspron- blijspel in één bedrijf. De uitbundige toejuichingen, die den leden- ifanten ten deel vielen, strekten voorzeker ten bewijze, dat men zich bad geamuseerd. De dames hadden dan ook reden tevreden te zijn. ooit, dan werd het hun hier zoo duidelijk voorgesteld hoe onmisbaar iju, dat de vrees of het soms tot hoovaardij aanleiding zou kunnen niet kon onderdrukt worden. 20.' oa|s gewoonlijk was ook ditmaal een bal het slot van het feest, lustig men deel aan den dans en vooral was die deelname algemeen toen het tam een rozengalop vermeldde. Dank zij de goede zorgen van het be- werd deze strijd geregeld gevoerd en zag men menig opgewekt gelaat et outvangen der prijsjes, waarvan velen de hilariteit in hooge male Da^'en. Zaterdag II. heeft een der brugwachters, bij het openen eener ophaal- het ongeluk gehad dat bjj het vastslaan van den ketting zijn duim losschen is geraakt, tengevolge waarvan dat lichaamsdeel bijna ge- afgekneld. Maandag 23 Februari zal mr. L. W. C. Keuchenius eene spreekbeurt Uilen in de zaal Noordeinde, daartoe uilgenoodigd door hel bestuur van limonium". De opbrengst van het personenvervoer der Noord-Zuidholiandsche stoom- vegmaatschappij Haarlem—Leiden bedroeg in de maand Januari 1885 12,48%, bel goederenvervoer bedroeg 378.54, zijnde over het totaal per dag-kilometer. - Gedurende de afgeloopen maand Januari zijn door de Nederlandsche 'jiijtspoorweg-maatschappjj vervoerd 167,699 reizigers, met eene opbrengst 01/152.746.23%; bagage 317 tonnen, opbrengst 446388; bestel-, ijl- en 35 ebigoederen 74665 tonnen, opbrengst 152.273.34; opbrengst van het 7.7roer van levende dieren en rijtuigen 5118.40; diverse ontvangsten 6/ 123.50totale ontvangst 317,625.35% totale ontvangst van al 1 Mei 4/ 3,776.430.91%. Over de lijn Leiden—Woerden werden vervoerd reizigers, met eene opbrengst van 6245.74; bagage 22 tonnen, JJengst 142.23; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 2437 tonnen, opbrengst 66.46; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rjjluigen/104.57; irse ontvangsten ƒ154.— totale ontvangst 9413.—totale ontvangst af 1 Mei 84287.58. Hoe in de vorige eeuw eene zaak, welke, wat atrociteit betreft, met van vrouw Van der Linden uit Leiden eenige overeenkomst heeft, in vaderland werd berecht, bljjkt uit het volgende arrest van het hof van Os DEül Gelderland dd. 15 Maart 1729. Dit college veroordeelde bjj dat arrest zekere Maria Jansen van Bcnnekom, oud 52 jaar, wegens zes Jaren te voren ge pleegde vergiltiging van haren vrijer, man, voorkind en schoonouders: «om op een houten kruis gebonden, vooraf viermaal met gloeiende tangen, in ieder arm en been eens, geknepen, vervolgens van onder-op levend beenen en armen aan stukken geslagen en daarna kruiswijze over het lichaam nog geslagen zijnde, haar hoofd met eene bijl afgehouwen te worden; dat, dit geschied zijnde, haar lichaam eenigen lijd op het schavot ten toon gelegen hebbende, dit zal worden gesleept naar den Galgenberg, aldaar op een rad, staande op een paal, gelegd, met ketenen daaraan gehecht en haar hoofd daarboven op eene pin zal worden gezet, anderen ten afschuwelijken exempel." Dit vonnis werd weinige dagen later te Arnhem ten uitvoer gelegd. (/V. R. Ct.) Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, kan, behoudens tegenspoed, hedennacht te lJmuiden zijn. De Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Aden 9 Februari, met schade aan de machine. De Soerabaya, van Java naar Botterdam, vertrok heden van Padang. Naar aanleiding van eene door den minister-resident van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te 's Ilage gemaakte opmerking, wordt de aan dacht van belanghebbenden gevestigd op de onder dagteekening van den 3!0 Augustus 1882 afgekondigde wet van den senaat en het huis van afgevaar digden vau de Vereenigde Staten. Krachtens deze wet (van welke eene ver taling in de Staatscourant van 10 dezer is geplaatst) zullen 0. a. alle land verhuizers «die niet in staat zijn voor zichzelf te zorgen, zonder ten laste van bet algemeen te komen", niet aan wal mogen gaan, doch naar het land van herkomst worden teruggezonden. Volgens den llaagschen berichtgever der Pr. Gr. Ct. wordt een levens groot portret van het prinsesje geschilderd door den heer Josselin de Jong. Slechts één uur daags poseert de jeugdige troonopvolgster voor den kunste naar, doch volle vrijheid is hem gelaten om, zoolang het hem goeddunkt, den arbeid ten paleize voort te zetten. Naar aan de N. R. Ct. wordt medegedeeld, is er binnenkort eene groote promotie bij het wapen der infanterie te wachten. Hel wordt thans bevestigd, dat voorloopig de in den laatsten tijd onder nomen jaarlijksche tochten naar de Noordelijke IJszee zijn gestaakt. De Ned. Sport beval eenige inlichtingen, waaruil men eindelijk zich eene voorstelling kan maken van Axel Paulsen's capaciteiten op het ijs. Het daarbij gebruikte woord «record" beduidt: de lijd welke voor het afleggen van eene bepaalde baan uoodig was. De inlichtingen luiden als volgt: «Axel Paulsen's snelste record, ontleend aan de Noorsche Sport, is, dat hij het beste record van 3 min. 17 sec. voor de Eng. mijl (1609 meters) versloeg, dus mogelijk dien afstand aflegde in 3 min. 16% sec. Zulks gebeurde ech ter op eene baan zonder draaipunt, met goed hard ijs, zonder water er op en bijkans geen wind. George Smart's beste bekende record is wel is waar 3 min., maar in eene rechte lijn met de vliegende start. De omstandigheden op de Groote Wielen in aanmerking genomen, komt ons de vooronderstel ling niet te gewaagd voor, dat het record van R. Van der Zee, 3 min. 26 sec. met een keerpunt, de snelste is. In Hamburg heeft Axel Paulsen nu onlangs bij den intern, wedloop den afstand van 3750 meter, zonder keer punten, met bijkans geen wind, hard jjs en zonder water er op, in 8 min. 2 sec. afgelegd en Carl Werner in 8 min. 8 sec. Op dezen afstand is het record van Van der Zee 8 min.; wel is de afstand langer, maar de omstan digheden verschillen enorm." Het bij Noordwijk gestrande schip Kafferchief, van Goole naar Byenos- Ayres, is vlot gekomen en te lJmuiden binnengesleept. Te Rotterdam is aangehouden, ter zake van diefstal eener portemonnaie, Adriana Elisabeth Berman, 20 jaren, tamelijk lang en slank, gekleed met langen bruinen maulel en groolen zwarten ronden hoed met paarsch fluweel en dito veèren opgemaakt. In haar bezit is gevonden een briefje afgegeven in de bank van leening te Leiden, betreffende een zilveren horloge. Zij heeft bij hare aanhouding gepoogd dat briefje in te slikken. Het vermoeden be staat, dat zij hel horloge te Rotterdam of elders heeft ontvreemd. Daar de gestolen portemonnaie nog niet is gevonden, verzoekt de comm. van politie 3dt afd. opsporing van dat voorwerp en bericht indien dat horloge werkelijk is ontvreemd. De portemonnaie is van bruin leer, in den vorm van een taschje, met zilveren beugel en knipsluiting. Aan het etablissement van de Nederlandsche stoombootmaatschappij te Fejjenoord zjjn sedert 1 Januari ruim 200 werklieden geplaatst en voortdu rend worden er nog aangenomen.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1