BIJVOEGSEL behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 2 Februari ÓS85F". 27. Gisteren nacht, ongeveer te 1# uren, is een felle brand uitgebro ken in het achtergedeelte der loodsmelterij van den heer A. A. Hambur ger, aan den Leidschen weg, te Utrecht, en wel in dal gedeelie. waar de oven staat en die sedert eergisterenavond te 8 uren door het werkvolk was verlaten. De arbeiders der fabriek, die in de daameven gelegen zinkplet- terij werkzaam waren, hebben getracht het vuur in den aanvang te smoren, door fluks de brandspuit der fabriek aan Ie leggen doch hebben deze niet kunnen gebruiken, daar die bleek onklaar te zjjn. Een drietal handspuilen, nl. die van den Vleulenschen weg, die van hel Vreeburg en die van het Buurkerkhof, waren het eerst op hel terrein en hebben den brand in ongeveer één uur tjjds gebluscht. Circa de helft dier smellerij is eene prooi der vlammen geworden. Door de flinke werking der brandweer is een groot onheil voor komen en zjjn de achter gelegen loods en de aan beide zijden gelegen maga- zjjnen en zinkplelterij behouden gebleven. De oorzaak is onbekend, liet verbrande is verzekerd. Een aantal autoriteiten waren aanwezig. De politie en schutlerjj handhaafden de orde. Van ongelukken is niets vernomen. Van de waterleiding kon geen gebruik worden gemaakt, daar deze niet zoover strekte. Gelukkig was er niet veel wind anders had de zinkpletterjj groot gevaar geloopen. De eigenaar was uitstedig. Hel gerechtshof te Leeuwarden heelt Donderdag in zake M. H. 11. Krone, oud 17 jaren, te Winschoten, die 1. Smit op 2 Nov. jl. met een pijpensteel aan het oog verwondde, zóódanig dat deze aan de gevolgen acht dagen later is overleden, aangenomen: dat door het onderzoek ter terecht zitting niet het wettig eu overtuigend bewjjs is geleverd dat besch. die doodelijke verwonding moedwillig aan J. Smit heeft toegebracht, en hem mitsdien vrijgesproken. In vele plaatsen van Friesland werd Woensdag, op het bericht dat de Friezen overwinnaars waren gebleven in den internationalen wedstrijd op schaatsenuit vele huizen de nationale vlag uilgestoken. De geestdrilt was algemeen. De heer James Drake Digby, secretaris van het Eng. Schaatsenrijders- bond, heeft vóór zjjn vertrek te Leeuwarden eenige paren Friesche schaatsen aangekocht, waarmede hij door de hardrijders in Engeland proeven wil doen nemen. Als bewjjs van vlug schaatsenrijden wordt gemeld, dal Zondag II. vier mannen van llolwerd alle steden van Friesland hebben bezocht. Des mor gens te halfvjjf bonden zjj te Holwerd de schaatsen onder, gingen over Leeuwarden, Franeker, Harlingen, Bolsward, Dokkum, Stavoren, tlindeloo- pen, Sloten, Ulst, Sneek naar Workum en waren des avonds om halftien te Bolsward terug, llandteekeningen der personen, die zjj bezochten, kun nen, voor wie twjjfelen mocht, dienen tot bewijs der vertrouwbaarheid hunner reis. Onder 's lleerenhoek is Woensdag het Ijjk gevonden van den sedert eenigen Ijjd vermisten schoenmaker van Oud-Sabbinge. Door dronkenschap schjjnt hjj in het water geraakt te zjjnen vervolgens onder het jjs. De man laat eene weduwe en een negental kinderen na. '■GHAVENHAGË, 31 Januari. Door Z. M. is benoemd: tot notaris te Oldebroek, J. H. C. Smeltzer, candidaat-nolaris te Driebergen, en tot rechter-plaalsvervanger in dearrond.- rechthank te Amsterdam, mr. C. E. Uarbord, advocaat en procureur aldaar. Naar het Vaderland verneemt, is de staatsraad jhr. m'. llumalda van Eysinga door aankoop eigenaar geworden van hel huis op den Kneuterdijk, hoek llartogstraatje, door den laatst overleden kroonprins bewoond. Z. Exc. den minister van marine heelt, naar wij vernemen, jl. Donder dag onwel zjjn departement moeten verlaten en was gisteren hevig ongesteld, zoodat hjj zich met de zaken van het ministerie niet kon bezighouden. Evenmin woonde Z. Exc. gisteren de gewone vergadering van den ministerraad bij. Tot heden voormiddag was in den toestand van den heer Taalman Kip geen verandering gekomen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIE. De kamer van vertegenwoordigers en de senaat hebben de prorogatie der vreemdelingen-wet goedgekeurd. De toestand van Armand Peltzer schjjnt hopeloos te zijn. Hij eet bijna aiet en de zwakte neemt toe. De minister van justitie heelt last gegeven hem minder streng te behandeen. Armands moeder en dochtertje mogen hem dageljjks bezoeken. Ook Léon mag zijn broeder zien. - Naar men bericht, zou de Belgische regeering van plan zijn, aan de Europeesche mogendheden voor te stellen, eene internationale conferentie te houden ter beraming van de beste middelen om een eind Ie maken aan de suiker-crisis. ENKELAND. De minister van oorlog, lord Hartington, heelt aan lord Wolseley de 10 volgende dépêche gericht: »De koningin betuigt aan hare brave troepen haar tevredenheid en warmen dank. maar ook haar leedwezen wegens de ver liezen en in het bijzonder over de zware verwonding van generaal Stewart. Uit erkenning van de dapperheid en de diensten, door dezen officier bewe zen, heeft het 11. lil. behaagd, hem tot generaal-majoor te bevorderen." Stewart was lot dusver slechts brigadier met den rang van kolonel. De titel van generaal werd hem slechts uit courtoisie gegeven. Naar men verzekert is bjj het bestuur van het Britsch Museum te Londen de waarschuwing ontvangen, dat de dynamiel-mannen een aanslag op dit gebouw beoogen. De politiemacht bjj het museum is versterkt eo andere voorzorgsmaatregelen zijn genomen. De St. James' Gazette bevat de volgende, naar zjj zegt geloofwaar dige, mededeeliiig van een te Boulogne wonenden agent van O'Donovan Rossa, het hoold der lersch-Amerikaansche dynamietmannen«De ontplof fingen te Londen van jl. Zaterdag waren slechts de voorloopers van veel verschrikkelijker aanslagen. Op zich zeiven staande pogingen zullen voor laan niet meer gedaan worden. Tengevolge van de presidentsverkiezing in Noord-Amcrikawelke veel uilgaven noodig maakte, waren de bijdragen in de kas van de dynamiel-vereeniging niet groot; maar thans bezit zjj weder ruime middelen, en bovendien heeft zij een legaat van 200000 dol lars ontvangen, haar vermaakt door een der jjverigste fenians te Philadel phia. De dynaniilards hebben volstrekt geen vrees voor de tegen hen ge- richten wetten in Amerika. Overigens is het hoofdkwartier hunner ver- eeniging ttians in Europa gevestigd, nu eens te Antwerpen, dan weder te Boulogne of Havre, maar in den regel te Parijs. Van het dynamiet, dat Zaterdag te Londen gebruikt werd, is slechts eene geringe hoeveelheid uit Amerika gekomen; liet meeste kwam uit Frankrijk, werd door vrouwen verschaft en was zes maanden gelden in kleine hoeveelheden ingevoerd. De zamenzweerders hebben thans dynamiet genoeg om geheel Londen in de asch te leggen." Dezelfde agent beweert de bedrjjvers van de misdaad te Londen te kennen. Uit Kaapstad wordt a3ii de Standard en de Times gemelddal kolonel Warren in een verleden Zaterdag met den staatspresident Kruger gehouden gesprek zich zeer ongunstig uitliet over de wetgevende macht in Goosenland. De heer Kruger trachtte de Goosenlanders te verdedigen, doch kolonel Warren zeide, dat zij wederrechtelijk het land Goosen waren binnenge drongen en hij hunne aanspraken niet kan erkennen. Al degenen die geen speciale vergunning hadden, moesten vertrekken, zij die geen wapenen voeren, mogen de helft van hun oogst meênemen, maar ieder zal terecht staan die deze bevelen overtreedt. Wjj hebben gisteren reeds gemeld, dat eene volledige verstandhouding Ittsschen kolonel Warren en den heer Kruger is bereikt. Toch zjjn er nog veel jonge Boeren uit den Vrijstaat, de Trans vaal, de Kaap en Natal, die zich bij de vrijbuiters aansluiten. Volgens bericht uit Durban aan de Times heeft Kruger tjjdens de con ferentie te Rooigrnnd geklaagd over den toon, dien generaal Warren aan sloeg, maar zich bereid verklaard hem te ondersteunen. Voorts wordt in datzelfde telegram nog gemeld, dat Wright op weg was, of zou gaan, naar Goosenland, ten einde de vrijbuiters te verjagen, en dat Warren thans heeft verklaard, de ter goeder trouw verkregen rechten op de landerjjen te zullen erkennen en dat de rechtmatige bezitters alzoo hunne werkzaamheden op die terreinen zullen kunnen voortzetten. Mevr. Hopkins, de weduwe van den Californischen spoorweg-koning Mark Hopkins, zal zich te Great Barrington, Massachusetts, een woonhuis doen bouwen, waarvan de kosten, met inbegrip van het terrein. 5 millioen dollars (of 12% millioen gl.) zullen beloopen. Dit paleis, hetwelk wel het kostbaarste huis der Vereenigde Staten van Amerika zal wezenwordt uit zoogenaamden blauwsteen uit de eigen steengroeven van de millionaire opge trokken. Met den bouw zullen duizend werklieden worden bezig gehouden, bjj dag zoowel als (bjj eleclrisch licht) des nachts. In drie jaren tjjds moet het huis voltooid zjjn. FRANKRIJK. De ter aarde bestelling van het stodeljjk overschot van den commandant Rivière, hetwelk uit Tongkin naar Frankrijk is overgebracht, zal geen offi ciéél karakter dragen. Te Hanoi is den gesneuvelden officier de militaire eer reeds bewezen en de reglementen verzetten zich tegen eene herhaling van dergelijke plechtigheid. De minister van marine zal zich niettemin door een adjudant doen vertegenwoordigen, terwijl de president der Ligue des patriotes, de heer Anat le de la Forge, namens haar een krans op de kist zal leggen. Verleden Dinsdagavond is tusschen Par jjs en Soissons tengevolge van een dichten mist een goederentrein op en over een anderen dergeljjken stil- staatiden trein geloopen. Vjjftien waggons werden vernield. Kort daarop kwam een derde goederentrein van den tegenovergeslelden kant en reed nog vjjf wagens van de rails. Eén daarvan was met petroleum gevuld, er ont stond een begin van brand en verscheidene stuks vee kwamen in de vlammen om. Een machinist is doodeljjk gekwetst. Het bedrag der aangerichtte schade is nog niet bekend. In de gemeente Alalia is een jong meisje op brutale wjjze ontvoerd geworden. Zekere C. had le vergeefs aanzoek gedaan om de hand van eene juflr. R. Toen deze laatste op de straat wandelde, werd zij door twee mede- plichl'gen van den afgewezen jonkman, op diens wenk, medegesleurd vrouwen, die dit trachtten te beletten, werden bedreigd met een pistool, dat de hoofddader op haar gericht hield. Werwaarts het meisje gebracht is, weet men niet. DCIT8CHLAH. De commissie, belast met het onderzoek van het wetsontwerp op de stoombootsubvenlie heelt bjj tweede lezing, met 14 tegen 7 stemmen, de voordracht in haar geheel verworpen, nadat de eerste paragraaf in dien geest was aangenomen dat slechts de Oost-Aziatische lijn werd bewilligd, en zoowel de Australische als de Afrikaansche lijnen waren verworpen. Bjj de eindstemming verklaarden de conservatieven, de nationaal-libcralen, een lid van het centrum en de vrijzinnigen zich tegen de voordracht, omdat eene Oost-Aziatische lijn alleen hun niet voldoende is en zij geen besluit tot stand wilden zien komen, waarbij de geheele voordracht tot de Oost-Aziatische Ijju beperkt bleef.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 5