uil te wijden. Wjj houden ons dan ook overtuigd dat velen onzer stadge- nooten niet zonder ingenomenheid hun optreden hier Ie gemoet zien en door een talrijke opkomst zullen bewijzen boezeer het voorrecht haar in ons midden le mogen zien, gewaardeerd wordt. Onze voorouders, dte legen een strengen winter niet opzagen wislen spoedig genoeg een middel le vinden op glad ijs voort te komen daarom vervaardigden zij zich schaalsen uit ossentteenderen. Het middel ging zoover het voelen heelt, tot dat de lijd aanbrak dat men uil smeedijzer zich een dragelijke schaats verschatte. En voor honderd jaar werd reeds eene sier- Ijjke schaats gereden. In onze dagen heeft men allerlei vormen wat de llollandsche en allerlei soort wat de Eriesche schaalsen beirett, als daar zijn Friesche ijlsiers, Linscholers en Hindeloopers; onder de llollandsche was de Berg-Ambachlsche aliijd de vermaardste. Geen goede schinkel (schaatsijzer) echier zooder staal, beweert een kenner, en hij heeft gelijk, die in de eerste plaats zijn oog laat gaan langs den schinkel om te zien of hij vlak is, dan hoeveel ijs hij houdt, eiudelijk de deugdelijkheid daarvan tracht uit le vorschen. Die vooruit wil verlangt een weinig ijshoudrnde, zooals de Friesche, en die een mooie schaats wil slaankiest de Hollandsche, om te «fltureu" en allerlei figuren in hel ijs te kunnen snijden, waarbij men den kuapsten graveur naar den kroon steekt, moet men zich van Hollandsche schaatsen voorzien. Staal is echter de eerste voorwaarde in hel schaatsijzer, de vorm mag met krullen of niet, zoo behagelijk zijn als men wenscht, anders schiet men te kort in zijne beweging en men glijdt tennaastenbij op ossenheenderen. Of men bij den laatsten marktdag daarvan de proef heeft willen nemen of bij den onbedwingbaren lust om schaalsen te rijden, met zijn beurs rekening heeft gehouden, bekend is het dat op de markt schaatsen werden verkocht voor drie stuivers het paar. Voor drie stuivers een paar gegoten schinkels met een schaatsenhout er aaneen baas, die het daarop volhoudt, of niet spoedig tot de overtuiging komt dat hij een rare schaats slaat. De thermometer teekende heden ochtend te 8 uren 12° F., d. i. 20° vorst; wind Z. O. Ver over de zee hing een dichte nevel en de baro meter, die 765 Mm. teekende, neigde lot dalen. Zal de strenge koude ge temperd worden, of 't wassende maantje het weer ophalen? naar hel zeg gen van de hoeren. Als deze hel nu maar eens mis hadden. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebben den, dat met 1 April 1885 de betrekking van lecraar in plantkunde aan de rijkslandbouwschool le vervullen is. jaarwedde /2200. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen le komen, gelieven zich uiterlijk op 8 Februari a s. aan le melden bij den hoogleeraar inspecteur van hel middelbaar onderwjjs dr. M. Salverda, te 's Gravenhage. Het stoomschip Drenthe, van Java naar Rotterdam, vertrok 25 Janu ari van Marseille. De Noordholtand, van Rotterdam naar Java, arriveerde 24 Januari te Port-Said. -- De heer C. Bruinieroud-kapitein der Luxemburgsche jagers, thans te Amsterdam gevestigd, is door den president der Fransche republiek benoemd lot ridder in het Legioen van Eer. De familie Van den Akker, voor wie de Haagsche polilie het publiek onlangs waarschuwde, heeft de villa «Bouwlust" aan den Ouden Scheveniug- sclten weg verlaten, om waarschijnlijk elders haar geluk te beproeven. De gezonken stoomboot Oude Maas II heeft van hel ijs veel te lijden; mast, schoorsteen, kajuilskappen, stoompijp en loopbrug zijn er reeds afge slagen en weggedreven of gezonken. Men vreest, dat er bij strengen dooi van het schip weinig terecht zal komen. Een avondleest. Zaterdag gegeven door de ijsclub van Kralingen op hare banen, werd begunstigd door het prachtigste weder. De banen waren met guirlandes schitterend verlicht terwijl nu en dan eenige potten bengaalsch vuur werden afgestoken. Honderden schaatsenrijders bewogen zich op de banen. Door het bestuur waren alle noodige voorzorgsmaatregelen genomen ter voorkoming van ongelukken. Mariniers en politie zorgden voor de hand having van de orde. De muziek van de jagers verhoogde het genot van dit ijsfeest, dat besloten werd met het afsteken van eett vuurwerk. De bisschop van Haarlem heeft bepaald, dal de kerk van het Allerh. Hart, in de Voudelslraatna afkondiging op Zondag 25 Januari, lot parochie kerk der stad Amsterdam zal verheven worden en de omliggende buurten, afgescheiden van de parochie van den H. Nicolaas (buiten) en van den Rui tenveldert, verheven lot afzonderlijke parochie. Voorts heeft Z. D. 11. lot toekomstig pastoor dier parochiekerk benoemd den z.-eerw. heer J. J. Ver- nieuwe, laatstelijk pastoor le Zttid-Zijpe en in diens plaats aangesteld den w.-cerw. heer W. Van Stee, laatstelijk kapelaan in de parochiekerk van de H. Katbarina, te Amsterdam. Eene ongekende drukte heerscht nu op de bevroren Gouwzee; de ijs- bootjes glijden er met vreeselijke snelheid, door slechts maligen wind voort gedreven, over de gladde oppervlakte Wie zulk een schouwspel nog niet gezien heelt, kan niet gelooven, dat de afstand tusscben Volendam en Mon nikendam (ongeveer 1& uur) bij sterken wind in 5 minuten kan afgelegd worden. Donderdag a. s. hoopt men er een wedstrijd te houden. Onder de Volendammer visschers zijn oproerige bewegingen ontstaan. Vele Volendammer visschers waren voortdurend weigerachtig gebleven, hun vonnis wegens overtreding der visscherijwel te ondergaan. Zaterdag verscheen de officier van justitie met een detachement infanterie en eene brigade rjjks- veldwacht ter plaatse, om de arrestatie te bewerkstelligen. Deze heeft daar op zonder verzet plaats gehad. Ongeveer zeventig personen werden in hech tenis genomen. Nabij het logement van den heer L. Rartels te Gasselte is op den straatweg gevonden het lijk van den ouden R. Lokhorst, van Gieten. Men zegt, dat misbruik van sterken drank hem zijn bewustzijn deed verliezen, en dat hij daarop, uit genoemd logement gaande, door de gladheid isgevallen, tengevolge waarvan hij op de plaats doodbleef. Uit Leeuwarden schrijft men aan de IV. R. Ct. van 23 Januari; In jarenlang hadden wij hier geen zoo drukke dag als heden, den wekenlijk- sclteti marktdag. Duizenden en duizenden schaatsenrijders uit alle streken van Friesland hadden zich over de in gladde ijsvlakten herschapen talrijke ka nalen en vaarten herwaarts gespoedom weer een kijkje in Frieslands hoofdstad te nemeu. Wegens den marktdag waren daaronder ook velen, om zaken te doen, maar verreweg de meesten, mannen en vrouwen, oud jong, waren louter voor hun pleizier overgekomen. Het waren gansclj menscheustroomen. die langzameih.ind de stad in haregeheeleuilgestreklhcj| vulden eu zich wel moesten verdoelen, daar anders hel ^verkeer hier en da; geheel gestremd zou zijn geworden. Niettemin kostte hel ook nu nog in voormiddaguren soms moeite, zich een doortocht te banen. Het spreekt v zelf, dat de neringdoenden het druk hadden, maar vooral de koffiehuizen logementen en niet het minst de brood- en koekbakkers. Meer dan broodwinkel was weldra geheel ledig, en slechts door herhaaldelijk bakk kon men velen door het schaatsenrijden hongerig geworden magen wet tevreden stellen. De stad had niet alleen een hoogst druk en levendig, ma ook een feestelijk aanzien, daar vele logementhouders en winkeliers de na onale vlag hadden uitgestoken. 'sGRAVENHAGE, 26 Januari. Door Z. M. is de zilveren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 5 Jt 1877, n«. 32, toegekend aan den heer F. Rohlfs, scheepsgezagvoerder wonende te Hamburg, als blijk van waardeering zijner belangstelling g 'srijks wetenschappelijke verzamelingen, door schenkingen beloond, eoi aan mr. C. J. Sickesz, wonende op de Gloese bij Lochem, vergunning nr leend tol het aannemen en dragen der onderscheidingsleekenen van cot maudeur 2' kl. der orde vail Si. Olal, alsmede van officier der orde van ht Legioen van Eer, hem respectievelijk door Z. M. den koning van Zwede eu Noorwegen en den president der Fransche republiek geschonken. Door Z. M. is benoemd: lol griffier bij het kantongerecht te Riddet kerk, mr. M E. J. J. Van Lidth de Jeude, thans kantonrechlrr-plaatsve vanger, advocaat en procureur te Tiel; lot hoogleeraar in de faculteit dt rechtsgeleerdheid te Utrecht, om onderwijs le geven in hel handelsrechte de burgerlijke rechtsvordering, mr. W. L. P. A. Molengraaf!, advocaatt rechter-plaatsvervanger bij de arrond.-rechlbank te Amsterdam, en is mr. J. Hamaker, hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan voormelt rijks-universiteit, met wijziging van Zr. Ms besluit van 3 April 1878, np ontheven van hel onderwijs in de burgerlijke rechtsvordering en belast het onderwijs van hel burgerlijk recht. H. K. 11. prinses Hendrik vertrok heden ochtend naar Dnilschland. d BU1TENLANDSCHE BERICHTEN. BELG I E. De firma Charles Michiels. te Antwerpen, die in het begin der vorige wt hare betalingen moest slaken, zal, door tusschenkomst der familie van heer Michiels daartoe in slaat gesteld, aan de crediteureu bjj onderhand! accoord £0 a 65 pCt. hunner vorderingen aanbieden. De vaart voor zeilschepen op de Schelde is wegens het jjs volkoa afgebroken. Het stoomschip Noordlanddat Zaterdagmorgen naar Ne Vork vertrok, was genoodzaakt terug te keeren, doch zal nog eene pogi doen om te vertrekken. E W O E L. A Jï D. Zaterdanamiddag te 2id uren hadden, met een lusschenpoos van een minuten, twee dynamiet-ontploffingen plaats in het parlementsgebouw Londen, de eene in een gewelf van Westminster Hall, de andere gangen welke naar de publieke tribune van hel lagerhuis leiden. In W minster Hall is groolc schade aangericht, al de vensterruiten in den voot vel zijn verbrijzeld en hel westelijke deel van het parlementsgebouw een puinhoop verkeerd. De zetel van den speaker is vernield. De midil zaal, waarop de gangen der beide parlemenlshuizen uitloopen, is zeer schadigd. Twee polilie-agenlen zijn ernstig gekwetst, en men wanho zelfs aan bet behoud van een hunner. Een bezoeker is evenzeer ern; gekwetst. Ook was er eene ontploffing op het voorplein van den Tow en wel in den Willen toren, in dat gedeelte waar de geweren worden waard. Op het «ogenblik der explosie bevonden zich daar vele bezoek Al de vensterruiten zijn gebroken, en een brand ontstond, welken echier spoedig meester werd. Het gebouw zelf heeft van builen geen sell geleden. Vijl personen werden daar gewond, waarvan twee ernsli; arrestatien heeft men nog niets vernomen. Twee personen, die in ar waren genomen, zijn we-ler op vrije voeten gesteld. Naar het schijnt ijl Jes al de personen, die de vergaderzaal van het lagerhuis bezochtennaar W minster Hall, om naar de oorzaak van de eerste ontploffing in het gei te vernemen, en ontsnapten zij dus aan de gevolgen der tweede ontplof] in de zaal van het lagerhuis. Hot gerucht loopt, dat generaal Slewart zich, den derden dag na slag van Abu-Klea. van El Meiemnek heeft meester gemaakt zonder te; stand te ontmoeten. Dit is echier een tot dusver niet bevestigd germ De koningin heeft inmiddels generaal Stewart per telegraaf gelukgewens Men verzekert, dat viscount Saint-Vincent, die te Abu-Klea ernstig gekw werd, aan zijne wonden zou zijn bezweken, In een telegram van generaal Wolseley uit Korli van Zalerdagnat dag wordt gemeld, dat de colonne van generaal Earl met eenige stuk geschut, cavalerie en het kameelencorps. Zaterdagochtend van Handab i Berber was vertrokken. De colonne neemt den weg over Abnahmed. generaal Stewart waren geene latere berichten ontvangen. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat zekere Van Roox, dien men als m denaar van Bet heil beschouwt, in hechtenis is genomen. Men ziel erus wanordelijkheden in Bastitoland te gemoet. De heer Edmunds heeft bij den senaat te Washington een wetsontu 'e 1 ingediend, ten doel hebnende bet verhinderen en straffen van misda plannen met ontplofbare stoflen, bestemd Ier uitvoering in de Vereenigde Sn 1Ter' of in bet buitenland. Het ontwerp is aan eene commissie verzonden. V» heeft de senaat de discussie over bet tractaat met Nicaragua hervat. Del,nile Edmunds verklaarde, dat bet Bulwer-Glaylon-tractaat geen hinderpaal istltaa' de bekrachtiging van het eerstgenoemde tractaat. Er is eene bus met dynamiet en buskrnitbenevens eene helsche macb gevonden onder de voorwerpen, loebehoorende aan zekeren Otlo Funk Chicago, die volgens de politieberichten een socialist en brandstichter Hij heeft verklaard, de helsche machine te hebben vervaardigd om zich i11001 kant te maken. itro lie eet zie Zui gek der gez B zeil is v I tuni sten Ren B senr onts C geef H in i maa loev toon telvt zulk den lil haar ttelli k band welk

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2