LEI DSC III: COURANT. 1885. SEN, 385, 19. mi i, VRIJDAG 23 JANUARI. idèn, ot De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2. &eu'; afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifin is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. STADS-BERICÏITEN. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge irt. 18 (Ier Wet vandenl9deo Augustus 18G1 Staatsblad n°. 72) allen, die volgens ispeleprt. 15 dier Wet voor de nationale militie bohooren te worden ingeschreven (zij die art e kDP ^anuar' ',un jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1866), vfrpliclil zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschcn den lste" en den ijlste» «Januari; dat bij ongesteldheid, afwezigheid of "ontstentenis van den rniliticplichtige, zijn vaderof. is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot bet doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van bet aangehaald art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde b! V wet. wordt gestraft met boete van f 25 tot f ÏOO. 3 J. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemcenlehestunr bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter ïeente-secrelarie, van des voormiddags 10 tol des namiddags 3 uren op iederen werk- tot en met den 31slen Januari aanstaande, op welken dag het register van hrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Letdsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. LlïDIN, 17 Januari 1885. E. KIST, Secretaris. iddaq\ 3.- T 3.15 inancib BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN. 22 Januari. 70 9 85! 58 Li 61 t. '124 i 95 57 90 94' 9 90 91 57 102 91 97 57 61 79 1.22 Door Z. M. zijn de voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsver vangers in de onderscheidene militieraden voor de lichting der nationale militie van 1885 benoemd: in het 3d» militiedistrict van Zuidholland, tot oorzitter, m'. A. A. Van Bergen IJzeudoorn, lid der provinciale stalen; lol zijn plaatsvervanger, H. C. Ilartevelt, lid der provinciale slalen; lot lid, S. Le Poole, lid van den gemeenteraad van Leiden; lot zijn plaatsvcr- 'anger, mr. J. Bredius, lid van den gemeenteraad van Leiden. In de Nulszaal werd gisterenavond eene vergadering gehouden van Oud-leerlingen van het genootschap .Mathesis Scienliarutn Gcniirix", in ver band met de viering van het 100-jarig bestaan van dat genootschap in den loop van dit jaar. Door de commissie, daarmede belast, werd een plan lot luisterrijke viering van dit feest ter tafel gebracht, dat de goedkeuring an de vergadering mocht wegdragen. De uitvoering is echter nog afhan- elijk van den materieCleu steun die de commissie zal geworden, zoodat w(j ons kiesheidshalve onthouden van verdere mededeeling. De onderlinge wedstrjjd, morgen door de leden der Sludenten-IJsclub te houden, belooft een zeer aardig en opgewekt feest le zullen worden. Eene prachtige baan, omgeven door sierlijke wimpels, de muziek van het 4d' reg. infant., een aantal deelnemers en een nog veel grooler aantal be zoekers en bezoeksters, dit alles zal hel ijs ons morgen bij Rhijnzicht aan bieden. Wij hopen dat de op Maandag a. s. uitgeschreven hardrjjderjj voor mannen en vrouwen evenveel kans vau slagen heeft. Zondag aanst. zal door het looneelgezelschap onder directie van den heer A. Van Lier .Het geheim van miss Aurora" alhier ten tooneele ge voerd worden. Volgens de recensies, ons ter lezing gegeven, munt de op voering van dit tooneelspel uit door fraaie tooneelen en kleurrijke groepee ring. Ook den verschillende acteurs en actrices werd zeer veel lof toege zwaaid voor de wijze waarop zjj de verschillende rollen vervulden. Ver trouwende op deze gunslige beoordeeling, kunnen wjj onzen lezers een be zoek aan deze opvoering ten zeerste aanraden. Zooals reeds bleek in eene aankondiging in ons nummer van eergisfe- renavond heeft zich te Amsterdam eene commissie gevormd lot het in ont vangst nemen van giften ten behoeve van die ougelukkigrn, die door de verschrikkelijke aardbevingen in Spanje zoo diep zijn geteisterd geworden. Ook de consul te Rotterdam veroorlooft zich een beroep te doen op het liefdadigheidsgevoe! zijner slad- en landgenoolen. Aan het verzoek van dien consul gehoor gevende heeft de heer m'. J. A. F. Coebergh, alhier, zich volgaarne bereid verklaard giften voor dit doel in onlvangst te nemen. De nood is groot, wij vertrouwen dan dat de hulp niet achterwege zal blijven. Men meldt ons, dat in de gemeenle Leiderdorp eene iuteekenlijsi cir culeert lot het inzamelen van gelden, ten einde van af deze stad lot aan Koudekerk de ijsbaan in een zooveel mogelijk berijdbaren toestand te bren gen en daardoor tevens aan eenige werklieden brood le verschaffen Dit streven verdient voorzeker aanbeveling, vandaar dat men de hoop koestert dat hieraan zooveel mogelijk zal worden deehenomen. Door de directie der naamloozc vennootschap .Nederlandsch Handels- Museum" wordt met dankbaarheid melding gemaakt dat zjj er in geslaagd it nog in tjjds bet oorspronkelijke voor Nederland gereserveerde terrein op de Antwerpsche tentoonstelling te behouden. Binnen 8 dagen hebben 251indus- triCelen hunne aanvragen hernieuwd. Met vertrouwen ziet genoemde di rectie de beslissing der wetgevende macht op het door haar ingezonden adres te gemoet. In de veronderstelling, dat, nu de Nederlandsclie afdeeling is gcvesligd, nog velen zich zullen aanmelden, heeft de commissie besloten nog eenige dagen voor de hoewel beperkle ruimte te reserveeren. Tot verkrijging daarvan wende men zich tol den heer commissaris-generaal le 'sHageofaan bovengenoemde vennootschap Vijzelstraat 81, le Amsterdam. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belaslingen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van be voegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Gemert, ontvangers en andere ambtenaren die volgens de beslaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich nog daarvoor tot 1 Februari e. k. bij het departement van financien kunnen aanmelden. In de Staatscourant van 22 dezer is opgenomen eene kennisgeving van^ den minister van financien betreffende het bedrag van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in iedere provincie, volgens de uitkomsten! der kadastrale leggers op den 20",n October 1883, de verminderingen en vermeerderingen, welke die bedragen in het jaar 1884, hebben ondergaan, benevens het te heflen bedrag der belasting in 1885 op de ongebouwde eigen dommen in iedere provincie. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Z'. M'. schroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, den 26"'° December jl. le Curasao aangekomen. Aan boord was alles wel. Bij het departement van buitenlandsche zaken is ontvangen en in de Staatscourant van 22 dezer opgenomen een verslag over de onlangs in Duiischland tot stand gekomen wet tot verzekering van arbeiders tegen de gevolgen van ongevallen, ingezonden door den secretaris van Z'. M'. ge zantschap le Berlijnjhr. mr. W. M. Van Weede. Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde le Suez den 20<° Januari en zetle terstond de reis voort. De Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Suez en zette tersiond de reis voort. De Koningin Emma, vertrok van Batavia naar Amsterdam den 21'° Januari. De Utrecht, van Rolierdam naar Java, is gisteren te Padang aangekomen. De Poonoaarts, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap Si. Vincent 21 Januari. De ramp van het vergaan der stoomboot Oude Maas 11 heeft grooter omvang dan men aanvankelijk meende. Althans uit Oud-Beierland wordt aan de TV. R. Ct gemeld, dat er alleen uit die gemeente minstens acht menschen daarbij zijn omgekomen, waaronder man, vrouw en kind uit één gezin. De politie te Rotterdam arresteerde gisteren een der vermoedelijke daders van een Vrijdagnacht in het kantoor der firma Dubbelman en C". aldaar ge- pleegden diefstal van flesschen cognac en geld uit een opengebroken lessenaar. De heer E. J. Brul, officier der brandweer te Amsterdam, heeft, naar de rlmst. meldt, tegen 1 Mei zijn eervol ontslag aangevraagd. De heer Brul is de oudste officier van het corps en heeit, onder leiding van den heer Slecnkamp, destijds commandant, een werkzaam deel gehad in het oprich ten van de Amsterdamsche brandweer. Men zal zich herinneren dat bij eene proefneming te Amsterdam met een reddingstoestel van den heer IJzerman te 'sHage, diens bediende het leven verloor. De justitie legde toen beslag op het toestel, dat thans echter aan den heer IJ. is teruggegeven. De justitie heeft daarin dus geen reden gevonden om de zaak le vervolgen. Naar aanleiding van het stelen der brandkast in zijn kantoor deelt de heer Lievegoed te Amsterdam het volgende mede aan het Handelsblad: Daar de voorstelling door de dagbladen gegeven omirent de geringe alsluiling en hel gemakkelijk wegvoeren der brandkast velen, die wat te verliezen heb ben, op een dwaalspoor zon brengen, zoo dient ter verbetering gezegd, dat de dieven wel deugdelijk een brutaal stuk hebben uiigevoerd. Eerst hebben zij slot of ketting van eene handkar verbroken, staande bij de Sloterdijk- straat; evenzoo een ketiingschakel of slot van een der bogen onder de via duct daarna Iwee kantoordeuren die gesloten waren met dag- en nachtslot de één opengesioken, de andere opengebroken; vervolgens eene hoeveelheid krijt, die voor eene der deuren lag. verstapeld, om ruimte voor de handkar te krijgen; daarna hebben zij de kast, na die eerst 35% M. van het kantoor door de fabriek gevoerd le hebben naar genoemde boog, daar op de kar ge laden, gebonden en met behulp van een daartoe algenomen drijfriem geduwd en getrokken een half uur ver over Amsterdams gebied tol diep in den Upolder. Daar hebben zjj het werk in de stilte verricht; wei te verstaan bet hameren op den beitel om pi. m. 40 bjj 25 cM. van den buitenwand en 11

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1