PER TELEGRAAF. Iets over de benoeming en bevordering van rechterlijke ambtenaren. fturgetrlijfee £st«ub. staatsambtenaren zouden worden uitgenoodigd om één dag bezoldiging af te staan. Een comité, bestaande uit senaats- en kamerleden van bovengenoemde provinciën, zal de bijdragen uitdeelen; er zou een desbetreffend koninklijk besluit worden uitgevaardigd. Ook zal, naar men verzekert, de minister van financien in de Cortes een bijzonder crediet aanvragen en de vertegenwoor digers van Spanje buitenlands zullen mede inschrijvingen openen. Volgens een telegram aan de Indépendance beige zouden door de aard- j bevingen wel tienduizend personen gedood zijn. In eene steenkolenmijn te Villanueva (provincie Sevilla) woedt sedert acht dagen een geweldige brand. Persoonlijke ongelukken zjjn daarbij niet te betreuren. De mjjn behoort in eigendom aan de spoorweg-maatschappij Madrid—Alicante. DVITiCHLAND. Eenige dagen geleden is melding gemaakt van eene algemeene huiszoe- king naar socialistische geschriften in de kazernen en woningen van onder officieren, op hetzelfde uur en denzelfden dag, in alle garnizoenen des rijks. Het schijnt, dat dit onderzoek niet veel belangrijks aan den dag heeft ge bracht, maar de zaak wordt zeer geheimzinnig behandeld. Het vermoeden is geuit, dat deze maatregel het gevolg was van eene afspraak der drie kei zers en hunne eerste ministers te Skiernivice, waarbij men tot een krachtig optreden legen anarchisten en nihilisten zou zijn overeengekomen. Met eenige zekerheid echter is dienaangaande niets bekend. Er wordt bjj vernieuwing gesproken over zekere maatregelen tegen de anarchisten en nihilisten, waarover men zich bij de vorsten-brjeenkomst te Skiernivice zou hebben verslaan. Tot hiertoe moet echter door geen der drie gouvernementen eenige stap bij de andere regeeringen zijn gedaan. Te Berlijn en te Weenen is men zeer tevreden over heigeen door de Zwitsersche regeering, binnen de grenzen der bestaande wetten, tot het onschadelijk maken der anarchistische woelingen is geschied. Volgens bericht uit Berlijn heeft prins Von Bismarck een weigerend antwoard gegeven op het verzoek van het comité te Alexandrië, om de quaestie der schadeloosstelling op de Alrikaansche conferentie te behandelen. Naar zijne meening ligt dit buiten het terrein der conferentie. Niettemin heeft hjj de verzekering gegeveu, dat de Duitsche regeering hare bijzondere aan dacht aan deze zaak wijdt. Nopens het vermoorden van den reiziger in Arabië, Charles Huber (uitElsas), verneemt men officieeldat de moord heeft plaats gehad den29(D Juli jl. Zijne eigen twee geleiders waren de moordenaars, en het was hun te doen om zijne wapenen en zjjn geld. Huber was den 26 Juli's nachts van Djeddah vertrokken. Zjjn bediende Mahmud heeft door de vlucht zich kunnen redden. In een kruitmagazijn te Kralus heeft eene vreeselijke ontploffing plaats gehad, welke de vernieling van dat gebouw, benevens het zwaar beschadi gen der beide belendende huizen ten gevolge had. Drie personen werden bjj die ramp gedood en negen anderen ernstig gewond. De oorzaak dier ontploffing moet aan de onvoorzichtigheid van een arbeider toegeschreven jword.en, die met een licht in den kruitkelder kwam. Kuffler, kassier, en Amscheler, hoofdbeambte, van de Nieder-Austro- Escompte-Gesellschaft te Weenen zijn door de politie-autoriteiten ter beschik king van het landsgerecht gesteld. De aanklacht tegen hen luidt: bedrog, diefstal en ontvreemding van gelden dier inrichting. OOIT-INDIE. BATAVIA, 3 December. De Chineesche benden in Mandhor schjjnenblijkens bericht in de Jav. Ct. van gisteren, uiteen te gaan. De resident is met eenige troepen van 't Zuiden uit langs de Mandhor-rivier, en voorbij Eoeboe Tengah naar Mandhor en al lot Kapiang gevorderd. Het was echter reeds vroeger duidelijkdat als er gevochten zou worden, dit vooral noordwaarts op naar den kant van Prigi en Bankajang zou zijn. Uit de beste bron wordt ons medegedeelddat de kolonel der genie Van Zuylen in het aanstaanden voorjaar plan heeft den militairen dienst te verlaten. (B. U.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende be schikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: eervol, de élève-tolk voor de Soendasche taal H. Laurens. Benoemd: tot resident van Madoera, de res. van Menado O. M. De Munninck; tot 2deD comm. op het bureau van den gouv. van Su matra's Westk., de ambtenaar op wachtg. F. H. Scholten. laatstelijk 2de comm. op het bureau van den gouv. van Atjeh en Onderhoorigheden. Departement van oorlog. Verleend: Een tweej. verlol naar Europa, wegens ziekte, aan den off. van gez. 2' kl. dr. R. F. I. Wjjckerheld Bisdom. Ontslagen: Met ingang van 18 Jan., op verzoek, eervol uit Zr. M'. mil. dienst, wegens afloop van zijn dienstverband, de tijdelijke off. van gez. 2e kl. G. F. I. Von Baden. PARIJS, 4 Januari. Eene officiëele dépêche uit Hanoi meldt, dat Negrier gisterenavond 6000 Chineezen verslagen heeft, eene dagreis Oostelijk van Tehoe. ROME, 4 Jan. De Agenza Stefania weerspreekt ten stelligste de tijding dat de expeditie van Pecchi naar den Congo ten doel heeft, tractaten met de sultans in Afrika te sluiten. Alleen het aanknoopen van handelsbetrek kingen wordt beoogd. MADRID, 4 Jan. Weder zijn aardbevingen ontstaan in de provincie Jean; zij hebben echter weinig schade aangericht. De prefect van Grenada heeft de stad Alhama bezocht, waar 1300 huizen zjjn verwoest: 302 lijken wer den gevonden280 gekwetsten worden verpleegd. Hongersnood heerscht onder de inwoners, welke in den omtrek der stad gekampeerd zjjn. Alle kerken zjjn ingestort. MADRID, 4 Jan. De stad Capeleira, in de provincie Sierra Nevada, is door eene aardbeving geteisterd. Eenige inwoners zjjn gekwetst. Sedert 25 December zjjn te Velez twee-en-derlig schokken van aardbeving gevoeld. INT «EZ VINDEN. (Vervolg en slot.) De in het vorig nummer geplaatste statistiek nu levert ons naar onze beschei den meening de bouwstoffen en zoude tot grondslag kunnen strekken van eene hoogst billijke en hoogst rechtvaardige benoeming en bevordering van rech terlijke ambtenaren. Hierdoor toch zoude de thans bestaande strijd tusschen voor- en tegenstanders van het stelsel van solliciteeren met aanbeveling voor en door de rechterlijke colleges welk stelsel met betrekking tot de rechtbanken en kantongerechten in 1875 slechts een meerderheid van drie stemmen mocht verwerven in een voor allen bevredigden zin wor den opgelost. Ingevolge het door ons gehuldigde systeem zouden alle zoo-2 wel bezoldigde als onbezoldigde rechterljjke ambtenaren, zonder eenige sollicitatie, aanbeveling en voordracht door den koning worden benoemd uit, ingevolge door de wet te stellen vereischten, door de regeering zelve op te maken openbare en blijvende candidatenlijsten. De grondtoon van ons stelsel toch is anciënniteit in verband met be kwaamheid en geschiktheid. Hjj die het langst als advocaat de praktijk heeft waargenomen en dus minstens de pro-deo praktijk heeft uitgeoefend kome het eerst in aanmerking voor eene onbezoldigde rechterlijke betrek king; hjj die het langst eene onbezoldigde rechterlijke betrekking goed en met ijver heeft waargenomen worde het eerst bezoldigd enz. enz. Op deze wijze opgevat geeft anciënniteit een vermoeden van bekwaam heid en geschiktheid. Op de door ons gestelde regel zouden wij evenwel twee uitzonderingen willen toelaten. 1°. Advocaten van eene buitengewone bekwaamheid getoond in een zeer langdurige praktijk, moeten in eens en bij voorkeur tot een bezol digd rechterljjk ambt kunnen benoemd worden. 2'. Advocaten, die de rechts- en staatsliteratuur met degelijke geschriften verreikt hebben, moeten altijd bij benoemingen tot rechteljjke ambte naren de voorkeur kunnen hebben. Men zoude aldus na de promotie eene splitsing verkrjjgen tusschen hen, die zich aan de advocatuur of eenige rechterljjke betrekking wenschen te wijden, en hen, die eene andere betrekking willen verkrjjgen. De onafhan kelijkheid des rechters zoowel tegenover zijne ambtgenooten als van de re geering zoude er, zoo mogelijk door worden versterkt, het prestige der rechterlijke macht in de oogen van het publiek, zoude er, zoo mogelijk, door worden verhoogd en de benoeming en de bevordering der rechterljjke ambtenaren geheel onafhankeljjk worden gemaakt van de toevallig op eene gegeven oogenblik bestaande regecring. Dan voorzeker zouden wjj eens en vooral verlost worden van die onpersoonlijke verdachtmakende en jegens den ministers boogst onbillijke en hoogst onrechtvaardige geschriften, wier eenige strekking het is om kwaad zaad te zaaien en zich te uiten over- en te wreken op mannen, die niets meer of minder gedaan hebben dan hun plicht en die veel te hoog staan om op dergelijke wjjze door het sljjk te worden gesleurd. Ten overvloede verwijzen wij hier nog naar het Week blad v. h. Recht N°d. 5093 en 5094 waar het stelsel van aanbeveling voor en door de rechterlijke colleges door de redactie ten sterkste bestreden wordt, alsmede naar Boneval Faure: Het Nederlandsche Burgerljjke Proces recht, d. 1. pag. 122 en 125, van welke geschriften de lezing ons in onze eens gevestigde meening ten zeerste versterkt heeft; en nemen wij ten slotte met volle instemming de volgende door de redactie van het fFeekblad v. h. Recht in N°. 4989 naar aanleiding van een artikel van mr. J. C. Roo senburg geuitte woorden in zijn geheel over: «Als men van den aanstaanden magistraat professioneele kennis ver langt, waar kan hij die beter opdoen, dan in zijne praktijk als advo- kaat? Is het wel zulk een groot kwaad, dat de aanstaande rechterlijke ambtenaren gedurende eenige jaren hoe bescheiden dan ook practiseeren waar de kennis van het staats-examen vereischt, toch ook alleen door de praktijk kan verkregen worden?" Naar onze bescheide meening is bovendien en dit is vooralsnog in dezen ons laatste woord eene goede regeling der benoeming en bevorde ring van rechterlijke ambtenaren onmogelijk, zonder een daarmede ver bonden goed geregelde advocatuur, zonder een tevens goed geregelde pro-deo praktijk alsmede zonder eene goed bij de wet geregelde onbezoldigde plaats vervanging. Bij eventueele plaatsing u daarvoor dankzeggende, mjjnheer de redacteur, verbljjf ik met de meeste hoogachting Uw trouwe lezer, Arnhem. Mr. P. J. M. L. SCHEEPES, Advocaat. P.S. Redacties van andere bladen worden beleefdeljjk verzocht van dit artikel met een enkel woord melding te maken. ONDERTROUWD: M. De Tombe, jm. 19 j. en J. E. Lipsen, jd. 19 j. L. Seriier, 26 jtn. en T. Basjd. 24 j. J. Bosma, jm. 32 j. enO Bats, jd. 25 j. P. Brugman, 36 j. en G. M. Peschier, jd. 41 j. J. Van der Stee. 'm. 22 j. en P. S. Poptie, jd. 26 jd. J. F. Bornwater, jm. 24 j. en M. Rosbergen, jd. *3 j.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 3