BUITENLANDSCHE BERICHTEN. jongens waren bezig om een scherm recht te zetten, dat, hetzjj door den wind, hetzij door baldadigheid, op den weg was geworpen. In drift ijlde de m3ii naar de deur, greep zijn geladen geweer, en schoot een der jongens in het hoofd, met dat gevolg, dal de ongelukkige 18-jarige jongeling hel met den dood zal bekoopen. De dader is in hechtenis. Gisteren is van Queensboro te Vlissingen aangekomen de mailboot Wil lem Print van Oranje, die gisterennacht in aanvaring is geweest met de Fransche vischsloep Lucie et Leonore van Galais. De mailboot heeft gecne noemenswaardige schade; de vischsloep is gezonken, doch alle acht opvarenden zjjn door de mailboot behouden te Vlissingen aangebracht. Bjj de door de justitie van Maastricht te Eysden gehouden lijkschou wing is geblekendat de drenkeling door een revolverschot is gedood. 'sGRAVENHAGË, 5 Januari. Door Z. M. is met ingang van 1 Februari 1885 aan H. Van IJssel Groothuis, directeur van het postkantoor te Rampen, eervol ontslag ver leend uit die betrekking. Door Z. M. is J. A. Vlug, rijksontvanger te Oud-Beierland, als zooda nig benoemd te Vechel. Door Z. M. is de hoofdcommissie voor de behartiging der Nederlandsche belangen op de internationale tentoonstelling te Antwerpen, op het deswege door haar gedaan verzoek, ontbonden. Door Z. M. zijn de heeren dr. A. J. Jelgersma, arts, en J. Idzerda, arts, respectievelijk met 16 dezer en 1 Februari aanstaande benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemachten zijn de heeren N. Munk en W. M. Geill, artsen, bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd en aangesteld tot officier van gezond heid 2' kl. Z M. de koning heeft jl. Zaterdag den minister van slaatgraaf van Lijnden van Sandenburg en graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, grootmeester van hel huis hunner majesteiten, in langdurig onderhoud ontvangen. Z. Exc. de minister van buitenlandsche zakendie in de laatste dagen tengevolge van ongesteldheid niet aan het departement verschenen is, heeft heden zijne werkzaamheden aan het ministerie hervat. De minister werd heden voormiddag door Z. M. in gewone audiëntie ontvangen. Wij vernemen dat de aanbieding van de welsvoordrachl tot voorzie ning in de voogdij gedurende de minderjarigheid van den troonopvolger in de volgende bijeenkomst van de tweede kamer der staten-generaal kan worden tegemoet gezien. H. M. de koningin woonde gisterenmorgen de godsdienstoefening bü in de Kloosterkerk, onder gehoor van d'. Van Gheel Gildemeester. H. K. H. prinses Hendrik begaf zich heden andermaal naar Amster dam ter raadpleging van dr. Mezger. D». Roozemejjer, predikant te Arnhem, heeft voor zijn beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Naar wij vernemen is prins Roland Bonaparte, die herhaaldelijk zijne levendige belangstelling in onze Indien heeft betoond, ook blijkens zijn onlangs verschenen prachtwerk over Suriname, door het koninklijk instituut voor taal-, land- en volkenkunde van Ned.-lndie, alhier, tot buitenlandsch lid benoemd en heeft hjj deze benoeming aangenomen. Zaterdagavond had in het 'Kleine Veentje" alhier een betreurens waardig ongeval plaats. Twee zandgravers uil Delftbaas en knecht, wa ren bezig met het laden van eene schuit. Tijdens het afgraven van een der duinen schoot eene zandmassa af, die eerst den knecht tot aan het bo venlijf bedolf; doch deze wist zich er uit te werken. Een oogenblik daarna kwam een tweede zandlaag naar beneden die ditmaal den baas geheel begroef zoodat er geen spoor van hem te zien was Gisterenmorgen werd met veel moeite zijn lijk uit het zand gedolven. Üp de vijvers in het Haagsche Bosch vermaakten zich gisterenmiddag een groot aantal personen met schaatsenrijden. Plotseling bezweek op den tweeden vijver het ijs voor een gedeelte en raakten een tiental personen te water. Ze werden gelukkig door de omstanders spoedig geholpen en aan den kant gebracht. Eene jonge dame echter, die bijna geheel was wegge zonken, werd met groote moeite gered door een sergeant van de jagers V. die na veel inspanning om haar over het broze ijs te naderen, haar einde lijk wist te bereiken door haar het gevest van zijn degen toe te steken, waarvan bij het lemmet omklemd hield. Kort nadat een en ander was voor gevallen reed een al te vlugge rijder, naar het scheen niet afgeschrikt door de takken welke om hel gat gelegd waren, op korten afstand van dat wrak en zakte er eveneens door, doch wist zich gelukkig zeil te redden. BELV1E, Vrijdagochtend had er aan de nationale bank te Brussel eene groote opschudding plaats. Een klerk had er 13,000 fr. ontvangen en moest daar van eene zekere som betalen. Met de som ging hij naar het betaalloket, en gaf een biljet van 1000 fr. om dit tegen specie in te wisselen. Middeler wijl stak hij de overige biljetten van 1000 fr. in den zak van zijn over jas. Schier onmiddellijk daarna voelde hij in den zak en bemerkte, dat de 12 biljetten van 1000 fr. verdwenen waren. De klerk gaf een gil van schrik en ontroering. In een oogwenk was de deur der bank gesloten en kwam de politie een onderzoek doen. Al de aanwezigen werden onderzocht en een voor een uitgelaten, maar het geld werd bij niemand gevonden. Heeft de dief den tijd gehad om buiten te geraken? Of was de schat zoo danig verborgen, dat het geld aan het onderzoek ontsnapt is? In alle ge val: niets is terug gevonden. ENfiELASO. De heer Gladetoue heeft een vrij goeden nacht doorgebracht. Hg zou Zaterdagnamiddag naar Hawarden terug *-eeren, na afloop van den kabinets raad. Zjjn geneesheer heeft hem zooveel mogelijk rust aanbevolen. De noodlottige spoorwegramp bij Penislone, waarmede voor velen het nieuwe jaar zoo treurig begon, blijkt weder te wjjlen aan het breken van eeue wielas, echter niet aan den verongelukten passagierstreinmaar aan eenen kolentrein, die hem juist voorbijsnelde. Een der kolenwagens viel daardoor om op de andere lijn en deed den trein ontsporen. Volgens eenen ooggetuige was de gebroken as geheel gekristalliseerd van ouderdom. Een noodlottig toeval wilde dat de breuk juist plaats moest hebben op het oogen blik dat de passagierstrein voorbijreed. Uit Cape Coast Castle wordt dd. 9 Dec. gemeld, dat den 12» Nov. Prins Boakkie met zijn zoon en eene sterke afdeeling Ashantijnen Mansu aanviel, eene stad, die nog al beteekenis heeft en noordelijk van Koemas- see ligt. De aanvallers werden met een verlies van 40 dooden afgeslagen en velen o. a. de prins en zijn zoon geraakten in gevangenschap. In 't begin van het volgende jaar zal een nieuwe koning over Ashantee wor den uitgeroepen. Hij is een zoon van de vroegere koningin van Djuabin, die nu eenige jaren geleden als politiek gevangene te Christiansborg over leed. De bevolking van Djuabin bestaat meerendeels uit gegoede en vreed zame kooplieden, die veel handelbaarder zijn dan de Ashantjjnen. De telegraaf berichtte reeds dat lord Wolseley lijding ontvangen heeft van generaal Gordon. Zij werd gebracht door een boodschapper, die tevens eenige mededeelingen deed omtrent Gordon's levenswijze. De generaal heeft te Khartoem 'twee paleizen", met een kanon op het dak van elk. Des nachts en 's morgens in de vroegte is hij steeds in de weer, hetzjj om met een te lescoop de bewegingen van den vijand te bespieden, hetzjj om toezicht te houden over zijn eigen garnizoen. Des daags neemt de generaal de noodige rust. Hij is een hartstochtelijk rooker, en heeft gelukkig nog geen gebrek aan tabak, hetgeen ook daaruit valt op te maken dat hjj zelf den bood schapper vóór diens vertrekeene cigarette gaf. Volgens een van den moedir van Dongola afkomstig bericht hebben de troepen des Mahdi's herhaaldelijk aanvallen gedaan op ümdermanmaar werden zjj telkens met groot verlies teruggeslagen. De Mahdi is daarna terugge trokken naar een plaatsje op 2 dagreizen afstands van ümderman. -- Uit Tamatave wordt aan de Standard gemeld, dat de Fransche troe pen door eene strjjdmacht der vriendschappelijk gezinde Sakalava's onder steund, de Hovas in hunne stelling bjj de stad Vohemar hebben aangetast. De Franschen verklaren, dat zjj den vijand een verlies aan dooden toebrach ten van 250 man, dat zij eenige gevangenen maakten en twee stukken ge schut veroverden. Genoemde stad werd door hen bezet. Het verlies der Franschen is onbeteekenend. De zaken van generaal Grant zjjn op voor hem en voor zjjne vrienden bevredigende wijze geschikt. Zjjne persoonljjke eigendommen echter: ge schenken, eeredegens enz., komen aan den heer Vanderbilt. Blijkens de handelsstatistieken der Vereenigde Staten, was het aantal faillissementen in het ongelukkige jaar 1884 grooter dan ooit te voren, nl. 10 968. Het bedrag der tekorten overtrof dat van 1883 met 132.000.000. De waarde van nagenoeg alle papieren en goederen is verminderd. Het aan tal zelfmoorden alleen te New-York bereikte het treurig hooge cijfer van 226. tegen 161 in 1883. Het aantal landverhuizers, die te Cattle Garden aankwamen, was 388.267, tegen 320.706 in 1883. FRAlfKRU U. Er worden thans tusscheu den minister-president en een gevolmachtigde van den koning van België onderhandelingen gevoerd tot regeling der grens scheiding tusschen het Fransche grondgebied aan den CoRgo en dat van de Association internationale africaine. De gemachtigden van een aantal werklieden-vereenigingen hebben een manifest het licht doen zien, waarin zjj o. a. niets meer of minder eischen van den Parijschen gemeenteraad, dan het beschikbaar stellen eener som van 500 millioen fr.ten einde in de behoeften van het werkvolk te voor zien voorts om de schorsing te bevelen van de huur der woningen beneden 500 fr. en om de onbewoonde huizen af te staan aan de werklieden voor zoolang de crisis duurt. Het heette, dat ter gelegenheid van Nieuwjaar aan Louise Michel en ook aan den Russischen prins Krapoikine hunne verdere straf zou worden kwjjtgescholden. Tot dusver is hiervan niets gebleken. ITALIË. Eene Italiaansche stoomboot met 934 personen aan boord, waarvan de meesten passagiers, werd dezer dagen in de golf van Leon door een storm overvollen, waardoor een hevige paniek ontstond. Eenige passagiers sloegen aan het muiten en dwongen den gezagvoerder, in de naastgelegen haven binnen te loopen. Dit geschiedde; maar de kapitein gaf aan de bevoegde overheid kennis van het oproer, waarop vier der belhamels in hechtenis genomen werden. IPAAJE In de Vrjjdag door den senaat gehouden zitting heeft de minister van openbaar onderwijs, in antwoord op de aanmerking van verschillende rede naars der oppositie, verklaard, dat het gebeurde aan de universiteit van Madrid geen politiek karakter had. In de kamer van afgevaardigden is eene motie, tot afkeuring van de hou ding der regeering in bovengenoemde aangelegenheid, met 141 tegen 43 stemmen verworpen. Donderdag II. hebben de kamer- en senaatsleden uit de provinciën Gre nada en Malaga, onder voorzitting van den ministerpresident Canovas del Castillo, eene vergadering gehouden om de middelen te overwegen tot leni ging van den algemeenen, zeer grooten nood. tengevolge der aardbevingen. Er zou onmiddelljjk eene nationale inschrijving worden geopend en alle

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2