LU1H8CIIE «I RANT. MAANDAG 29 DECEMBER. STADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1HS4. N°. 305. l)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels iaars f 1.50, franco p. p. f 2.-— afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Afkondiging van de verandering van Arti kel 198 der Grondwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis dat de navolgende Publicatie op heden 27 December 1884 des middags ten klokke twaalf ure van de pui van bet Raadhuis is al- gelezen. (Staatsblad n". 229.) PD BL1CATIE van den 5deD December 1884, betreffende de plechtige afkondiging van de ver andering van artikel 198 der Grondwet. Wij WILLEM 111, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Aan allen, die deze zullen zien of hooren lezen, saluut! In aanmerking nemende dat hel, in art. 198 der Grondwet vervat, vol strekte verbod om gedurende een regentschap in de Grondwet verandering te brengen, strijdt met het belang van den staat, hebben Wij in overleg met de Staten-Generaal een wet vastgesteldbepalende dat er grond bestaat om een voorstel van verandering van dat artikel der Grondwet in overweging te nemen, welke wet is afgekondigd in n°. 208 van het Staatsblad an 1884. Vervolgens zijn de beide kamers der Staten-Generaal, overeenkomstig art. 197 der Grondwet ontbonden. De nieuw gekozen kamers hebben het bij hen ingediend wetsontwerp tot verandering van art. 198 der Grondwet met meer dan twee derden der in iedere kamer uitgebrachte stemmen aange nomen en Wij hebben op heden aan dal wetsontwerp Onze Koninklijke be williging verleend. De wet tot verandering van art. 198 der Grondwet, volgens welke dit artikel gelezen wordt als volgt: "Gedurende een regent schap kan in de troonopvolging geene verandering worden gebracht," wordt onder n". 228 in het Staatsblad geplaatst. Wij verklaren dat deze verandering moet beschouwd worden te hebben dezelfde kracht als de overige bepalingen der Grondwet en met deze uitmaakt de Grondwet van het Koningrijk der Nederlanden. En aangezien art. 199 der Grondwet eischt dat genoemde wet plechtig worde afgekondigd, hebben Wij goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goed vinden en verslaan bij deze, dat die wet op 27 December 1884 des mid dags ten klokke twaalf ure, in eene plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, van ieder der gerechtshoven en van ieder der arrondissements-rechtbanken, door de griffiers zal worden voorgelezen en alzoo plechtig afgekondigd en dat deze Onze publicatie op hetzelide tijd stip van de puien der raadhuizen der gemeenten zal worden afgelezen. Onze ministers van Justitie en van Btnnenlandsche Zaken zijn belast met de uitvoering dezer publicatie, welke in het Staatsblad zal worden geplaatst. Het Loo, den 5d,n December 1884. WILLEM. De Minister van Buitenlandsche Zaken, VAN DER DOES DE WILLEBOIS. De Minister van Justitie, DU TOUR VAN BELLINCHAVE. De Minister van Binnenlandsche Zaken, HEEMSKERK. De Minister van Marine, TAALMAN KIP. De Minister van Financiën. GROBBEE. De Minister van Oorlog, WE1TZEL. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, VAN DEN BERGH. De Minister van Koloniën. SPltENGER VAN EYK. Uitgegeven den achtsten December 1884. De Minister van Justitie, DU TOUR VAN BELLINCHAVE. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leiden, 27 December 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 27 December. In een uitvoerig rapport, uitgebracht aan den gemeenteraad, naar aan leiding eener gecombineerde vergadering van burg. en weth. en de com missie van financiën, in zake de voorgestelde verlaging van den gasprijs, wordt gewezen op de omstandigheid, dat wanneer die verlaging wordt in gevoerd op 1 Januari aanst., de winst der gasfabriek voor 1885 kan ge raamd worden op 57000, dat is f 19000 minder dan thans op de begroo ting voor dat jaar is uitgetrokken. De plaatselijke directe belasting, thans geraamd op t 117.500, zal derhalve tot f 136,500 moeten worden verhoogd. De commissie voornoemd stelt derhalve voor die vermindering eerst op 1 April aanst. te doen ingaan; tengevolge daarvan zou laatstgenoemde som met 5000 kunnen worden verminderd. Het te heffen pCt. voor de plaat selijke directe belasting zal alsdan bedragen 2.46, terwjjl bij handhaving van den thans bestaanden gasprijs 2.21 pCt. zou worden geheven. Voorts stelt de commissie voor, bijaldien tot de voorgestelde verlaging wordt over gegaan. de kortingen op te heffen, of die desnoods te beperken tot eene korting van 5 pCt. voor een gasverbruik van minstens ƒ1000. De con clusie van dat rapport strekt derhalve aan den raad in overweging te geven den prijs van het gas, te beginnen met 1 April aanst., te stellen op 6 cents per kub. meter. 1 Januari aanst. zal het 25 jaren geleden zijn dat de agenten van politie G. Van Rijk, S. F. Linsehoten en P. Loekenbaeh, benevens de brug wachter, tevens agent van politie, Vergunst in dienst der gemeente traden. Genoemde personen hebben zich steeds gekenmerkt door getrouwe plichts betrachting en zrjn nog met jeugdigen ijver bezield bij het vervullen hunner dikwerf moeielijke betrekking. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de hh.: J. Van de Wal, G. F Steenhuisen en S. C. M. Soor, doctorandi, en E. Van Dieren, candidaat-arts. Toegelaten tot het le gedeelte de hh.: F. Reiseger, doctorandus, en F. N. Brunt, candidaat-arts. De uitslag der collecten in 1884 door afdeelingsbesturen en correspon denten. gemeente- en kerkbesturen gehouden ten behoeve van de Maatschappij van Weldadigheid heeft opgebracht, na aftrek van noodzakelijke kosten, een bedrag van 57200,06% te Leiden werd voor dat doel ingezameld 737,50%. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 51 tot 81 volwassen personen en 12 tot 19 kinderen. De van het 4' bjj het le reg. inf. overgeplaatste 2' luit. jh'. G. A. A. Ailing von Geusauis aldaar bjj het 5bat. te Helder ingedeeld. De Staatscourant bevat het kon. besluit van 17 December jl. n°. 22, handelende over den diensttijd der militieplichtigen, en de bepalingen, door den minister van oorlog tot uitvoering van dat besluit, onder dagteekening van 23 Dec. jl., vastgesteld. Te beginnen met 1 Januari a. s. bestaat er gelegenheid tot het over maken, door tusschenkomst der Engelsche post-administratie, van gelden door middel van postwissels, 10 niet te boven gaande, tusschen Neder land en de in de Staats-Ct. n». 303 vermelde landen en Britsche koloniën. Te beginnen met 1 Januari 1885 kunnen aan het proefstation der rijkslandbouwschool scheikundige onderzoekingen van meststoffen, voeder- stoffen enz., ten behoeve van handelaren en fabrikanten alleen dan nog worden aangenomen, wanneer zjj, naar het oordeel van den directeur, zonder belemmering van de overige werkzaamheden aan de inrichting kunnen worden uitgevoerd. Daarentegen blijft het proefstation, gelijk tot dusveropengesteld voor alle onderzoekingen van zaden ook die door handelaren aan te vragen en eveneens voor alle verdere onderzoekingen (openbare en parti culiere controle), die binnen den werkkring der inrichting door Nederland- sche landbouwers zullen worden verlangd. St.-Ct Blijkens mededeeling van Zr. M». gezant te Berlijn zal van Mei tot Augustus 1885 te Koningsbergen, in Pruisen, eene internationale tentoonstel ling van werktuigen en gereedschappen voor de handwerksnijverheid, de zuivelbereiding en de kleine industrie gehouden worden. Het programma en de verdere stukken betreffende deze tentoonstelling zijn gezonden aan de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van nijverheid, de Vereeniging tot fabrieks- en handswerksnijverlieid in Nederland te 'sGravenhage en de Vereeniging van en voor Nederlandsche industriëelen, bjj wie nadere inlich tingen zijn te verkrijgen. Het stoomschip Conrad is 26 Dec. van Marseille vertrokken naar Batavia. De Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger ontving dezer dagen eene gift van duizend gulden, van eeue aanzienlijke dame. Blijkens begeleidend schrijven strekte dit tot bljjk van ingenomenheid met het doel en de wijze van uitvoering door het be stuur der vereeniging. Ook van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden ontving zij, na aanbieding van liet jaarverslag, weder eene geldelijke bij drage. Men hoopt, dat de voortdurende steun van gegoeden hel bestuur gaandeweg in staat moge stellen aan zoovele ouden ol hunne weduwen de vrees voor eene kommervolle toekomst te ontnemen. Hel doel der vereeni ging toch is, aan behoeftige gepensioneerde militairen van het Ned. leger, hunne weduwen en, zoo noodig, hnnne weezen onderstand te verleenen. Zit verder hst Bijvoegsel)

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1