LEIDSCI1E CO II RANT. 1884. 304. ZATERDAG 27 DECEMBER. STADS-BE RICHTEN. OPROEPING IN WERKELÏJKEN DIENST BINN EN LANDS CHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prys der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Uit hoofde van het Kerstfeest zal Donderdag- en Vrijdag avond geene courant worden uitgegeven. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gezien de missive van den heer Commissaris des konings in de provincie Zuid-Bollandvan den 18'" December 1884, A. n». 3238 (2e afd.); Brengt bij deze ter kennis van den milicien verlofganger WI LH EL-MUS BABEIDIE, loteling dezer gemeente, lichting 1881, die, als behoorende tot het 4' regiment infanterie, van 19 Augnstus-17 September 11. onder de wapenen moest komen; dat hij wegens het niet naleven van art. 133 der Wet van den 19«" Ansusius 1861 Staatsblad n«. 72), krachtens art. 137 dier Wet In werkeiyken dienst wordt opgeroepen en gedurende drie maanden zal worden gehouden; dat hij verplicht is daartoe op Maandag den 13'° Januari 1885, vóór 4 uren des namiddags, bij bei onderdeel van zijn korps in garnizoen te Leiden aanwezig te zjjn. Ten einde de opgeroepen persoon hieromtrent geen onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplak king en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 24 December 1884. DE KANTER. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat bet bureel van den Burgerlijken Stand op den Eeraten Kerstdng zal gesloten zgn en op den Tweeden Kerstdag Vrijdag .25 December geopend zal zijn van 13-3 uren des namiddags. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 24 December 1884. DE KANTER. LEIDEN, 24 December. De commissie belast met het afnemen van het praktisch apothekers examen heeft in hare zitting van heden bevorderd tot apotheker de heeren; L. A. Hartlooper, geb. te Middelburg; P. N. Hensen, geb. te Rotterdam; H. E. Van Leyden, geb. te Krommenie; J. H. Van Westendorp JDz, geb. te Stad Vollenhove; H. C. Zeelt, geb. te Amsterdam. Tot gemeente-geneesheer te Herwynen is benoemd de heer J. Th. Born- water, arts alhier. Door ged. staten van Zuid-Holland is bepaald, dat de herijk der maten en gewichten in 1885 zal plaats hebben voor de gemeente Leiden eiken Dins dag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 6 Januari tot 1 April. Gisterenavond trad de heer dr. H. Boursse Wils in eene buitengewone vergadering der afdeeling Leiden en Omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde als spreker op. Na vooral voor zijne toehoorders de merkwaardigheden en eigenaardigheden der geologische plantengroei in het algemeen te hebben ontwikkeld, vestigde hij hunne aandacht meer in het bijzonder op de Flora der Kaap de Goede Hoop Hij gaf hun eene leven dige en zeer duidelijke beschrijving der verschillende soorten van planten en bloemen, welke op die bodem welig tieren, hij leerde hun de hoedanig heden dier natuurvoortbrengselen kennen. Deze bepaald boeiende rede ging verzeld van een aantal teekeningen, die een juist denkbeeld gaven van den vorm en de kleur dezer bloemen, buitendien had de hortulanis, de heer H. Witte, nog een aantal planten, allen in die streken inheemsch, ter be zichtiging gesteld, welke aller belangstelling in hooge mate opwekten. Na den afloop dezer belangwekkende rede nam de heer J. Van Lelyveld het woord, om den spreker namens de vergadering zjjnen dank te betui gen, tevens verzocht tiij den leden op te staan als een bewijs van hulde aan hem die eenige dagen geleden een zoo luisterijk jubilé had gevierd, welk verzoek met ingenomenheid werd begroet. Een prachtig bouquet, waarmede de jubilaris door den heer Den Older was vereerd, wekte een ieders bewondering op. Gisterenavond had in de Stads-Gehoorzaal de 24e openbare les plaats door de leerlingen der Burger-Zangschool van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De voorzitter de heer W P Wolters, riep het in grooten getale opgekomen gehoor een hartelijk welkom toe en Uitte den wensch, dal èn door de ouders èn door de kinderen zooveel mogelijk zou worden medegewerkt tot het bevorderen der geregelde orde. Vervolgens werd het volgende programma uitgevoerd: le klasse A. Oefeningen in Sol- fèges. »De Sneeuwman", »Lui Jantje" (woorden van P. J. Bom), door B. H. Taylor; 1« kl. B. Oefeningen in Sollèges. «-Holland bovenal", //Avond- liedje", «Marcheeren" (woorden van P. J. Bom), door B. H. Taylor. 2' kl. Oefeningen in Solfèges (tweestemmige liederen) «Zucht", -«Zachtheid", "De schoonste", "Wel en wee", "Sneeuwklokjes", door Franq. Hageman, 3e kl. Oefeningen in Sollèges. van Bertalotti (driestemmige liederen), "Danklied", van Haydn; «In 't woud", van Weber; "Zondagmorgen", van Kwast; en "Lentezang", van R. Hol. 4' kl. »Im Frühling", van W. Bargiel; »De avondstond", driestemmige cantate van R. Hol, en «Frühling, van W. Bargiel. De voordracht dezer zangstukjes mocht over het algemeen verdienstelijk genoemd worden en getuigde van ijverige studie en degelijk onderricht. Geen wonder dus ook. dat daverende bijvalsbetuigingen na het einde van elk nummer werden gehoord. Het zou ons te ver voeren enkele nummers in het bijzonder te bespreken; genoeg zij het, dat zoo door de eerste als vierde klasse flink werd gezongen. Alsnn was het oogenblik genaderd waarop men tot het uitreiken der prjjzen zou overgaan; de voorzitter wenschte echter vooraf nog een enkel woord te zeggen. Met het oog op de eerstvolgende les, als wanneer men voor een belangrijk tijdperk zou staan, zeide spreker zeer kort te zullen zijn aangaande het verslag van den toestand der school. Met genoegen ge waagde hij dat wat de geachte redenaar bij gelegenheid van het onlangs gevierde 100-jarig jubilé der Maatschappij alhier, had gezegd, dat, werd de Maatschappij al oud, haren werkkring echter altjjd nieuw bleef, dit ook van de school kon worden getuigd. Niet minder toch dan 250 leer lingen maakten met vrucht gebruik van het onderwijs. Vervolgens ge waagde spreker met erkentelijkheid van de hulp die het bestuur steeds ondervond van het gemeentebestuur, door het genot van het vrije gebruik van het schoollokaal van den heer Japikse. Dank betuigde hij daarvoor aan het hoofd der gemeente, door wien deze les met zijne tegenwoordig heid werd vereerd, maar ook aan den heer Japikse voor de behulpzame medewerking in deze. Ook tot de onderwijzers der zangschool richtte spreker een enkel woord van waardeering voor de wijze waarop zij de belangen der leerlingen behartigden. In dien dank deelden ook de secretaris, voor de wjjze waarop h(j zich van zijn zoo veelvuldige werkzaamheden kweet. De voorzitter rekende het zich nog tot een plicht een afscheidswoord te richten aan hem die sinds vele jaren de betrekking van bode der school had vervuld. Kaptein. Was het zjjn ver gevorderden leeftjjd, die hem had genoopt zijne betrekking te laten varen, spreker wenschte hem nog menig- werf tegenwoordig te zien, wanneer een uitvoering door de leerlingen werd gegeven. Luide betuigde men instemming met het gesprokene. Na de uit reiking der prijzen gat de vierde klas nog ten beste *Ditirambo(Jubelzang), van Curschmann. De volgende leerlingen werden bevorderd. Van de 1« klasse A naar de V klasse B, (meisjes) J. Dee, C. Krulder. Marie Engels, Martha Engels, L. Van de Laar, A. Van de Laar, E. P. Wannee, E. Kroon, E. Van Nouhuys, W. Dee, J. Burgersdijk, G. Burgers- dijk, H. Prins, R. Prins. M. Prins, M. Sciarone, M. Biersteker, T. Borger- ding, L. Sprenger, C. Van den Berge, J. Ridderhof, H. De Mooy, J. Her mans, J. Heykoop, J. Binnendjjk, M. De Haas, J. Wijtenburg, D. Simonis, M. Van der Bent, A. Lens, L. Blankenberg, (jongens) E. Jongmans, Frits Hoelen, Frans Hoelen, J. Duyster, B. Taverne, W. Gubbi, S. De Graafl, F. De Graafï, J. Maartense, A. Boekwijt, P. J. Raar, C. Van der Bent. Van de le klasse B naar de 2' klasse, (meisjes) Th. Brüning, D. M. J. Coebergh, G. Caron. C. Van Reenen, N. Oostveen. J. Dingjan, G. Van Es, T. J. Coster, T. T. Coster, C. Van der Koelen, M. Van der Koelen, M. C. Duyverman, M. E. De Tombe, M. Van der Jagt, A. M. Pander, C. Sytsma, M. Kruimer, M. A. Groen, (jongens) J. Zandvoort, H. A. M. Coebergh, H. Brouwer, J. Blankenberg, C. Bos, W. F. Van der Heyden, Jac. Coster, H. Coster, G. J. Heymans, C. A. Bik. J. W. De Tombe, J. Brummelkamp, J. De Haas. C. Duyster, P. Meerburg,<P. Van der Hoeven, J. Van Amerom, A. A. Dikshoom. Van de 2' naar de 3* klasse, (meisjes) B. Bos, S. Taverne, J. Frank, D. Van Thiel, M. A. M. Sytsma, C. Rating, M. Steenhauer, A. W. Den Houter, A. Van Duuren, D. Springer, C. Brouwer, A. N. T. Hoelen, C. J. M. De Vries, G. Biben, M. Spruyt, S. M. Knotter, (jongens) G. Jongbloed, G. Ha- mersma, H. J. Van Leeuwen, H. P. Veldhuyzen, B. Van der Koelen, A. Raar, C. A. Simonis. De volgende leerlingen werden eervol vermeld: le klasse A, (meisjes) M. Jongmans, W. Caron, A. Van de Laar, W. Dee, M. Prins, T. Borgerding, J. Heykoop, A. De Bruyn, D. Simo nis. A. Lens. (jongens) I). S.tla, G. Sala. L. Taverne, B. Taverne, W. GubbiF. De Graaf!, J. Eigeman, P. Peltenburg, H. Oostdjjk, A. De Bruyn, P. J. Raar, L. Jansen. A. Jansen, L. Noyen. M. A. P. De Haas. le klasse B, (meisjes) G. Caron, M. Knaap, J. Groen, C. C. Fontein, M. C. Duyverman. M. E. De Tomt«e, M. Van der Jagt. C. Sytsma, (jongens) H. Brouwer, C. Bes, Jac. Coster. Joh. Coster, C. A. Bik, G. H. Diks- hoornJ. Van Rooyen, P. Meerburg, J. Van Amerom, D. Laucel. 2« klasse, (meisjes) B. Bos, M. C. Rosenstein, S. Taverne, D. Springer, A. Ladage, M. F. Sprenger, (jougens) G. Hamersma, A. Raar, W. H. De Graaf!, L. Den Houter, A. A. H. Wflnnobel, F. A. Dee, J. Van Rhjjn.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1