1°. de ajfcjobafflng van hjtó klassikale stelsel, 2». de .opheffing der gedele geerden l't« UI., 3°. »de buitensporige besnoeiing der provisie" der collec teurs onvermijdelijk den ondergang der sigaieluierjj ren gevolge moeien hebben. Naar het Hbl. vernoemt, zal eerstdaags aan het departement van bui- tenlandsche zaken eene conferentie plaats hebben over de ontwerp-o«erern- komst betreflende de zalinvisscherij op den Rjjn. De conferentie der gedel geerden van de verschillende regeeringen zal in de tweede hellt van Januari weder te Berljjn bijeenkomen om. naar aanleiding der te maken opmerkin gen van de onderscheiden gouvernementen, over te gaan lot vaslsielling van de definitieve overeenkomst. Men heeft reden om te gelooven. dat het tot stand komen eener internationale regeling dezer zaak, die reeds tol zoovicl moeieljjkheden aanleiding heeft gegeveH, als verzekerd kan worden be schouwd, Aan elf l,le luit. bij het wapen der inf. is hel kruis voor 15 jaren officiers- dienst uitgereikt. De oudste hunner staat 110 in de ranglijst voor bevor dering tot kapitein. De drie in hout gesneden bijbelsche voorstellingen, behoorende aan de Hervormde gemeente te Gouda, waarvoor onlangs door een antiquaar ƒ500 is geboden, zijn thans voor het Rijksmuseum aangekocht voor de som van 110J0. Gisterenavond is door de machine van trein 40 van het Hollandsche spoor nabij Delft een meisje, oud 14 jaar, overreden. De te Brouwershaven geslaiionneerde reddingboot Koning Willem lil is bjj het op den Ooster gestrandde Zweedsche barkschip i\larnnc langszijde gekomen en daar aan boord geweest. Zij vonden het schip verlaten en eene Zweedsche vlag, eenige kleedingstukken eu bloedsporen op de lading. Door tiet overboord hangen der vleet leed de reddingboot schade aan roer en boord en verloor anker, troshaken en riem. Bij de commissie tot tjjdel'ike werkverschaffing te Amsterdam, is van HH. MM. den koning en de koningin ontvangen 2000. Het tolaal der gillen was gisteren 60.000. Op de werl Concordia, van de heeren Huygens en Van Gelder te Am sterdam, is gisteren het barkschip /Vjcolons Beets met hel beste gevolg te water gebracht. Prolessor Beels was daarbij tegenwoordig. Bij den brand te Hoorn, in een der kaaspakhuizen van de Gebr. Van Rossem, zijn omstreeks 10,000 stuks kaas gedeeltelijk verbrand of door waterschade bedurven. De brand wordt toegeschreven aan het onvoorzichtig plaatsen van eene brandende kaars. Uit Nieuwediep wordt aan het ,V. v. d. D. gemeld, dat aldaar aan 's rijks marine-werf met 1 Januari a. s. vijftig werklieden zullen worden ontslagen. Deze zullen dan in een hoogst moeilijken toestand verkeerrn, daar niet meer dan zeven ol acht van hen aanspraken op pensioen kunnen laten gelden, en toch de meesten reeds niet jong meer zijn. De kans voor hen om elders werk te vinden is niet groot. Uit een nader bericht nfoi-soheilingomtrent het redden der enuipase van het gestrande stoomschip Tynemouthontleent de i\. li. Ct. hel vol gende: De equipage, uit 26 man bestaande, had zich in 2 booten verdeed (een was er reeds verloren), die op lange lijnen aan hel schip lagen, waar de zeeën reeds overheen braken, en door inhalen en vieren de booieu wa kende hielden voor iedere hooge zee. Toen Tjerk De liaan door de bran ding de booten naderde, riep hy de bemanning toe, om. wanneer hij bydraaide, onmiddellijk los te laten en bij hem te komen; dit moest in de hooge branding het werk zijn van een paar minuien, ten einde om slaan der booten te voorkomen. Volgens verklaring van den gezagvoerder zouden zij onmogelijk met de booten door de branding gekomen zijn die rondom het schip stond, en komt dus den wakkeren nu reeds beiaarden, doch in moed nog jeugdigen T|erk De liaan weder alle eer toe «au de redding van 26 menscheulevens. Dat er van den vuurtoren van T< rebel ling vuurpijlen waren afgestoken, is eene dwaling. Wel werd er. ais ant woord op de noodseinen van het schip, herhaardelijk een fljtnbouwlichl van den toren getoond. T- De officier van justitie te Arnhem verzoekt aan de Arnh. Ct.. het volgende in zake de vermissing van den agent van politie J. De Vries op te nemen: De Vries had Zaterdagavond van 9 tot 10 uur dienst in den wachtpost aan de Bergstraat; hij moest daarin blijven, tenzij er iets bijzonders ge beurde, ol wel zoo lig ter adsistentie geroepen werd. Hij is nu echter ge zien om uur, gaande van het wachthuisje de Uirechische straal op. zulks in zeer ongunstig weder. Wat was daarvan de reden? Is wellicht iemand zijne adsistentie komen vragen? Verder is hij gezien te 9% uur aan de Oude Kraan, in levendige woordenwisseling met vier mannen. Wie zijn dat geweest? Daar het gehouden onderzoek het vnorloopig zeer onwaar schijnlijk maakt, dat in deze aan zelfmoord moet worden gedacht, verzoekt de officier wet aandrang, dat ieder die in deze ook hel minsle licht kan verspreiden, van hetgeen hij we.t of vermoedt aan hem, officier, mededee- ling doe. Te Arnhem is overleden, op den leeftijd van 56 jaren, dr. A. Romeyn, laatstelijk rector van de Latijnsche school te Doesburg, een man, die zich ook als paedagoog een goeden naam heeft verworven. Naar de Arnh. Ct. verneemt, bestaal er geen plan, om de groole cellulaire gevangenis te Arnhem, waaraan op het oogenblik de laatste hand wordt gelegd, nog in den loop van 1885 in werking te stellen. Waarschijn lijk staat dit in verband met de plannen, aangaande de invoering van het nieuwe strafwetboek. Aan het station Ruurloo is gisteren een rangeertrein in botsing geko men met den stoomtram na r Winterswijk. Vier wagens van den trein zijn zwaar beschadigd. De remconducteur is aan de hand gekwetst. De postbode Oldenhof, die 's morgens van Wije naar Zwolle en 's na middags weder terugloopt, werd eergisterenavond omstreeks 8 uur niet ver wt bet dorp Wjje door «eu manspersoon aangesprokendie zjjn horloge van hem eischte, waarop de hond van Oldenhof den onbekenden aanrander in de borst of in de keel greep, waarop deze uitriep: «ik had het zoo niet ge.r.eriid", en zich vervolgens uil de voelen maakte. Ongeveer een uur later werd de heer C. Van Bjjlevelt, commissionair en handelende in meel en granen, wonende te Zwolle, die alleen in eene lilburry van Oest eu Wije naar Zwolle reed, onder Inersum door een manspersoon aangehouden, die het paard bjj de teugels greep, van den heer v. B. geld etscliie en daarop begon te fluiten, waarop de heer v. B. hem onverwachts met den ijzeren slemel of schroevendraaier van het rjjtuig een zoo hevigen slag legen hel hoofd toebracht, dat de aanvalltr tegen den giond tuimelde, waarop de heer v. B in allerijl huiswaarts reed en daarna de justitie de noo- dige opsporingen in het werk stelde. Men schrijlt ons uil Maastricht van 11 dezer: liet begint er in de Maasvallei weder treurig uit te zien. De rivier blijft sedert eenige dagen haar dreigend aanzien behouden eu nog slechis eenige centimeters was zijn voldoende nui haar huilen de oevers te doen lieden eu velden te overstioo- men. De bewoners der laaggelegen dorpen lleiigem. liiereu. Borgharenenz. verkeeren in groote vrees en hebben voor zoover mogelijk maatregelen ge nomen tegen eene vermoedelijke overstrooming van hun huis en erf. De scheepvaart op het zijkanaal ondervindt vertraging, daar de schepen niet ver der dan tol llrrsial kunnen komen. Ook het kanaal naar Visé is niet meer te genaken. Gelukkig is het water sedert gisterenavond staande eu wordt van de boven-Maas val geseind, zoodat oogeublikkelijk gevaar voorshands is geweken. (Ilbl.) - Ten bewijze dat niet overal gebrek aan werk heerscht. wordt uit Maas tricht gemeld, dat iu de labriek van de heereu Begoot aldaar 200 werklie den meer dan ten vorige jare werkzaam zijn. Te lileytierg zijn twee werklieden, die bezig waren hun arbeid in een iiiigeholden hoop sintels te verrichtenonder den instortenden last bedolven. Zij waren terstond dood. 'sGKAVENHAGE, 12 December. Door Z. M. is Carl Selin, directeur der comptabiliteit der landbouw- akademie Ie Stockholm, benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- sclieu Leeuw. Door Z. M. is, met ingang van 10 Februari 1885. tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool Ie Meppel benoemd dr. J. Ariëns Kappers, thans leeraar aan de rijks- hoogere burgeschool te Sappemeer, uit welke betrek- kiug hij met g-noemd tijdstip eervol wordt ontslagen. Door drii minister van koloniën is W. Gokkel gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlaiidscli ludië. om te worden benoemd tot derden stuurman hij de gniiveruemen<s-mariiie daar te lande. In de lieden gehouden zitting van de tweede kamer is na eenige dis cussie aangenomen de suppletoire begrooting voor liet departement van wa terstaat, doch met 35 lenen 33 stemmen verworpen de aanvrage om subsidie van 1% ton voor de tentoonstelling te Antwerpen, op grond van den oiiguustigeo inpvi-an.t nn7pr finauciëu eu liet weinige nut van de zoo veelvuldig op elkaar volgende tentoonstellingen voor onze industrie. Voorts werdeu aangenomen tol van ontwerpen, provinciale be astingeii. In ihn heden gehouden zitting van den hooien raad heeft deheerjhr, m'. M. A. De Savornin Lobman de gevorderde eeden afgelegd als advocaat generaal hij het gerechtshol ie 's Graveuhage. De heer m\ Th. J. J. Van Uije Pieterse wird heëedigd als aiUocaat en procureur. liet bestuur der aldeeling nijverheid herfi besloten het initiatief te nemen tot liet beleggen eener vergadering in Diligeutia op a. s Dunderdig (met gilntrodiic-eideu). ten einde ook bier ter stede, eveuals iu Amsterdam, werk te verschaffen aan weikeloozen. 15 U I T U N LA X DSC II li li li III C IIT13 N. BELCIE. In zake hel duel tusschen twee cadetten der militaire school te Brussel, den cadet Piron van der Ton en den cadet G>rou, waarvan hei ougciukkigt gevolg was, dat eerstgenoemde aan deu linkerarm door een sabelhouw zoo danig verwond werd, dal dn lichaamsdeel is moeien worden afgezet. Iieefl de rechtbank eergisteren uitspraak gedaan; zij heeft deu lieer Girou lol cent maand gevangenisstraf en 300 Ir. boete, en zijne getuigen 101 8 dagen ge vangenisstraf en 100 Ir. boete veroordeeld; voor deu belerdigde Piron vat der Ton eu zijne getuigen heeft zij verzachtende omstandig lieden aangeno men en hen veroordetld, deu eerste tot 200 fr. en beide laatstgenoemde! tot 100 Ir. bode. Eene locomotief van den Brusselschen stoomtram (Evere) liep, bjj hel loshaken van den trein, achteruit in snelle vaan eu stootte bjj de rui Cardinal op een politieagent, die mei een kameraad in gesprek was. Dl ongelukkige man werd terstond gedood; zjjn collega ontkwam te nauwer nood aan het gevaar. Te Ypercn zal een standbeeld worden opgericht voor wijlen Alfon Van den Peereboom, minister van staat. ENGELAND. In 1885 zal Ie Londen in het Crystal Palace de 200,u verjaardag vai Handel's geboorte worden gevierd door een muziekfeest, dat 4 dagei zal duren. Koren en orkest zullen te zamen uit 5000 personen beslaat) 0. a. zullen -/Messias" en «Israel" wor-len uitgevoerd. Aan de «Crufiers" op het eiland Skye is al spoedig gelegenheid gegeve om aan hun besluit, geen pichipeiiniiigeu te betalen, kr-icht bjj te zetten Toen Dinsdag te Utg gerechtsdienaars uit Edinburgh aankwamen om del pachters gerechlerlijke aanmaningen lol betalen uit Ie reikenwerden i door eene opgewonden volksmenigte grof mishandeld en gedwongen del terugtocht te aauvaardeu, zouder dal zjj zich van huu mandaat hadden kunuet

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2