RENTEN en FORTUIN PER TELEGRAAF. 1NKOIÜEN VAN 40°/o aanbevolen, maar hel gerechtshof kan zich niet aan den trenrigen plicht omtrekken om liet doodvonnis over hen mt te spreken. De lord-npperrech- ter veroordeelde hierop de heide ongelukkigen tot de doodstraf te voltrek ken door den strop Men houdt het <r algemeen voor, dat de koningin aan de beide veroordeelden vergitlenis zal schenken. Voor eeltige dagen werd in het dorp Berod. district Wallmerod. in een huis verknoping gehouden. Een talrijk publiek was in de benedenverdieping en rondom liet huis hijeen. Te midden van den verkoop tuist toen de uil- veilder liet bekende: eenmaal, andermaal uitriep en op hei punt stond van toe te slaan, kraakte tiet geweldig, week de vloer uit elkaar en lag de ge- heele kamer met ongeveer 100 nienschen en alles wat verder ui de kamer was geweest, in den kelder, alles op één hoop. Onbegrijpelijk gelukkig kwamen al die meuscheu er met den schrik af, met lichte verwondingen en met brandwonden; want de gloeiende kachel was mede in den kelder gevallen. Lord Dufferin, de nieuwe onderkoning, is Maandag II. Ie Bombay aan gekomen. In antwoord op een adres van liet gemeentebestuur verklaarde hjj, dat geene overwegingen van persoonlijken aard Item zouden afbrengen van hetgeen het besl strekken kon ten bate van het geluk der aan zjjue hoede vertrouwde millinenen ingezetenen, of van de waardigheid, eer en veiligheid des rijks, waarmede ludië onafscheidelijk verbonden was. De ape digits verklaart van goede zijde te weten, dal de reden voor de aftreding van generaal Joubert als vice-president der Transvaal hierin be staat. dal de Trausvaalsche regeering, na de ontvangst van hel Britschc ultimatum betredende schending der Londensche conventie van de zijde der Boeren, zich lot llerljjn had gewend, om het bescheimheerschap van Duitsch- land te verzoeken. In zekere kringen is men van gevoelen, dal de laatste verklaringen van den Kaapschen premier, den heer Upingtoii, waarhij hij zeide voor de stip- prematic van hel llollandsche element in Zuid-Afrtka te zijn, werden afge legd ondgr den invloed der waarschijnlijkheid van verwikkelingen lusschen Engeland en Duilschlaiul. Generaal Gram heelt bedankt voor hel hem toegedachte pensioen zoodat hel daarop betrekkelijke, bij den senaat der Vereen. Staten ingediende wets ontwerp ingetrokken is. liet faillissement der firma Opdyke &C° te New-York, blijkt voor de Europecsehe maikl van geen beteekenis te zijn. Hei bedrag der passiva wordt ook onbelangrijk genoemd. De firma werd in 1880 opgericht na den dood van den heer George Opdyke. die indertijd met zjjn bankiershuis George Opdyke C". deelnam aan de uitgifte in Europa van de New-York Oswege Midland (nu Ne -YorkOntario en Western) spm rwcgm^alschappij otdiganën. De 800.000 morgen uitgestrekte landhoeve of vee'okkeiij van kapitein Richard King, in Texas, is voor 0580.000 dol aangikocht door de United States Land and Investment Company, te New-York. Deze hoeve brengt 1 500 000 doll, per jaar op. Ook Nederlamlsche kapitalisten henbeu naar het bezit er van geslaan. Velleden Zaterdagivond werd niet ver van Little Rick, in Arkansas, een trein aangebonden door vijf gewapende eu gemaskerde movers, die, de beambten uiet revolvers dreigende, de vijf-en zeventig reizigers dwongen, de handen omhoog te houden, terwijl zij hen van al hun geld, horloges enz. berooiden. Zrlfs braken zij de postkas open eu ontkwamen met een buit van 6000 dollars, na den reizigers de belofte te hebben afgeperst dal zij in de eerste Iteu minuten dm trein niet zouden verlaten. Te middernacht kwam de tre.n te Little Rock aan en terstond vertrokken een aantal ge- wapenden om de roovers na te zetten, wier spoor door middel van bloed honden gevolgd werd, lot men weder te Little Rock zeil terechtkwam. Hier zjjn Zondag vijl personen in hechtenis genomen, van wie drie als tol het vjjttal behoord liebtieiide weden herkend. In de Pi ruaausche stad Areq iipa link dezer dagen onder de Iroepen een oproer uit, dat echter door generaal Caceres. met behulp van de trouw- gebleven manschappen, spoedig onderdrukt werd. Ecu aantal der rebellen werd gevangen genomen. Twintig van hen zijn op liet voornaamste plein der S'ad doodgeschoten en de kolonel van het oproerige regiment is door een krijgsraad tot den kogel veroordeeld. Hel bericht wordt bevestigd, dat de moord van den Spaanschen gou verneur der Mariatine-eilanden l.ct gevolg is geweest van eeue zamenzwcring der inboorlingen, die gezworen hadden, al de Spanjaarden te vermoorden. De moordenaar is in hecntcuis genomen eu al de inlandsche soldaten zjjn ontwapend. FRANKRIJ H. De kamer van afgevaardigden heelt gisteren bij de voortgezette discussie over de staatsbegrootingmet 354 tegen 130 stemmen aaiigenomen het voor stel tot schrapping, voor nu en in de toekomst, van het crediet, voor het kapittel der kanunniken van Saint Ileitis uitgetrokkenom'anks hel krachtig verzet van mgr. Freppel. De regeering had zich met de opheffing van dien post op de begroeting vereenigd. doch alleen bijwijze van uitsterven. Bij de schouwing van het Ijjk van Morin, het slachtofier van mevrouw Ungues, is in het hoofd de kogel gevonden, die men in het llöiel-Dicu te vergecls gezocht had. Iljj bevond zich in liet hersenvlies en moest onver mijdelijk den dood na zich slepen. De andere wonden waren niet dood-lijk. De gevonden kogel is na de schouwing in een doosje gedaan, dat verzegeld aan den rechter van instructie ter hand gesteld zal worden. De moordenares zal niet bij hel Ijjk van Morin verhoord worden. Dit vrecselijk middel om verstokte moordenaars tot het geven van nadere bijzonderheden te brengen, bleef haar bespaard. Een gevaarlijken rit deden onlangs vier passagiers in den Zwitserschen postwagen op de via Mala. Ilel ging bergaf, toen de conducteur en de pos tillon bemerkten, dal een zwaarbeladen hooiwagen achter hen door de paarden van dien wagen niet tegengehouden kon worden en in volle vaart naar beneden kwam rjjden. De postillon begreep, dat het nu een wedren moest worden op leven en dood en legde de zweep over zjjn vierspan. Met dc uiterste inspanning gehikte hel hem, op gevaar af van rik oogentdik in de diepte te storten, zoover te komen dat de botsing met den houtwagen eersi plaats greep hij een bocht, waar een stevig mttitrije bescherming bood. De hooiwagen drong den postwagen tegen dat muurtje aan eu Uit bleek geluk kig tegen den schok bestand te zijn. De passagiers kwamen met den schrik vrij en de conducteur kon zich op den Dok vasthoulen. Maar de postillon werd over het muurtje geslingerd en zou in den afgrond gestort zijn, indien hjj niet de tegenwoordigheid van geest had gehad de leidsels vast te blijven houden. Ook hij kon nu gered worden en den dauk der reizigers ontvan gen voor zijn beleid. DVITSUIILAND. Met de invoering van de eleclrische verlichting in de verschillende mnsea le Berlijn heeft men een begin gemaakt door het postmuseum te ver- lichten niet booglampen. Hel fraaie, heldere licht laat de voorwerpen zeer scherp in hun juiste kleuren-nuance onderscheiden en doet vooral eene be koorlijke uitwerking legen de decoratieve wanden. In den loop van den winter zullen Siemens en Halske achtereenvolgens nog verschillende andere musea en ook scholen van een electrisehen verlichtingsaanleg voorzien. Hel voorbeeld der Fransche, met vil riool en revolver gewapende vrou wen heeft in Daitschland navolging gevonden. In den trein van Goldberg naar Liegnietz hoorde men twee scholen, en toen de conducteur onderzoek deed, vond hij in eene coupé een grondbezitter met vitriool overgoten en door een kogel aan het hoofd gekwetst terwijl eene dame tegenover hem zat roet een revolver in de hand. De dame beweerde, door den man be drogen le zijn, die beloofd had haar te huwen en nu, met eene andere vrouw iu 't huwelijk zullende triden, op reis was naar zijne bruid. Zjj was hem gevolgd om haar moorddadig plan uit te voeren en dan ook zich zelve van hel leven te beroovcn. Zij werd aan het eerstvolgende station naar de gevangenis gebracht en alles werd haar ontnomen, waarmede zij zich kon verwonden, maar toen sloeg zjj een vensterglas stuk en trachtte zich aan de scherven de polsaderen te doorsnijden. Hare wonden echter zijn niet gevaarlijk en evenmin die van haar slachtoffer. De uilnooiliging van den reiziger in Afrika, dr. Flegel. om eene *Duit- sclic Benne maatschappij", die synoniem zou zijn met eene kolonisatie van den Niger, te slichten, vindt veel sympathie. O. a. heeft d'. E. Riebeck, te llalle, 50000 mark voor dat doel beschikbaar gesteld. Er wordt reeds eene stoomLoot gebouwd, die de Bentië expeditie den Niger op zal voeren. O O S T-l NUIE. BATAVIA, 7 November. Omtrent liet oproer der Ghiiteezeu te Mandohr schrijft men aan het dig. Dagbl.: Naar te Pontiaink bericht werd, zou de controleur Rijk, die onlangs van Mampawa iiiarlieeu verplaatst is, met drie zjjner oppassers vermoord zijn. en de door ons aangesielde kajiitein chinees met een politie oppasser gevangen genomen zijn. De resident met den tolk voor de Chi- neesclie taal, de overste, afdeelings-commandant van Ponliaiiak, met 50 soldaten, zijn lersloml op hel ontvangen van hel bericht per stoomer Sulak en twee kleine stoouiers naar Mampawa. halfweg tusschen Poutianik en Sijigkawang aan zee. gegaan, waar de controleur 2' kl. Van Braam Morris en ern luitenant met 30 man werd achtergelaten, eu vanwaar de resident, de mersie en tolk na twee dagen le Poutianak terugkeerden en daar de gerezen agitaiie «eel deden bedaren. Er zijn in de westeratd. van Borneo geen soldaten genoeg om zeifs eene verkenning naar Mandohr te wagen. Men wacht met ongeduld de aankonst van een 300 a 40) man van Java, die men hoopt te zien komen, eer liet verzet zich uitbreidt tot de Chinee- sche districten Montrado en Ueukajang of eer de Clmieezen in Singkawang en Mampawa onrustig worden, liet aantal weerbare mannen van Mandohr zelt wordt te Poutianak op niet mier dan 1300 a 1400 geschat. De aan leiding zal, denkt men. liggen hij het geheime genootschap het Drie-vinger- verhoud, d it waarschijnlijk zich verzet heelt legen de iu alle rust eu kalmte onlangs tot stand gebrachte inlijving der Kongsi Laf'ong na den dooj van den ouden regent of Kapthai. liet besluit, dal de exceptioneele onafhanke lijkheid van dit Cliinecsche district niet na het leven van den Kapthai, die eertijds onze bondgenoot geweest was, verlengd zou worden, is reeds zes laar geleden genomen, eo was onlangs uitgevoerd. Door de terugzending van de voor hem bestemde nummers van ons blad, zegt hel But. Huwt., ontvingen wij de treurige zekerheid van het sed rt eenige dagen hier loopend gerucht, dat de co troleur Rijk in de Wester-afdeeling >an Borneo als een slachtoffer gevallen is van den over moed en de woestheid der Chineezeu. Aan persoonlijke wraakoefening kan mei worden gedacht, daar hij zoowel in hel particuliere als ambtelijke leven bemind was en achting genoot. BEBL1JN, 11 Dec. [I'nrt tel. 11) Naar men zegt heeft Duitschland het Arabische grondgebied Schechsaid. gelegen aan de siraat van Bahelmandeb, tegenover hel aan Engeland loebehooremte eiland Perim. in bezit gekregen, om er een kolenstation te vestigen voor den ouiworptn gesubsidieerden stoomvaartdienst naar ludië en Ghina. RECL A91E8. Ieticr kapitalist die in liet bezit is van goede en ter beurze genoteerde effecten (actitft of obligation) kan zich op mathematische en zekere wijze een verschaffen, door eenvoudige operatien bestaande iu den verkoop van premiëu. Dit goed bekende eu sedert lang in verschillende landen beproefde systeem, verzekert een jaarlijks inkomen van f. 2,000 met een kapi aal in geld of in effectenvan 5,000; f. 1,000 met f. 2,500, f. 500 met f. 1,200, enz. De fondsen zijn altijd Jjesc' Schaar. D« winst wordt maandelijks per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende frochurcn worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en kosteloos toege%0ien door den Heer Directeur der Algemeene Belgische JB&nk (B5NQUS GÉNERALE DE BELQIQUE), e, Rut dn Cesflrèa, BRUSSEL

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3