Ter aanvulling van het bericht, aangaande de opheffing der afdeeling Rollerdam van IIet Nederlandse!) tooneel" en de nieuwe firma welke de exploitatie van den Glooien schouwburg zal voort zeilen, verneemt de li. C., dal «Het Ned. looneel" hel nieuw opgerichte gezelschap niet een belangrjjk bedrag zal subsidiëeren. Hoor de luodskotter n°. 15. schipper Vermaas, is te llellevoetsluis aan gebracht de equipage van het Zweedsche barkschip Hnrr.ix, kapt. Boog, komende van Skutskar en bestemd naar Sevilla. beladen met hout. Genoemd schip is op den Ooster gestrand en totaal verongelukt. iloor een netgekleed persoon zijn in de laatstverlnopen dagen te Amster dam valsche coupons Nederl Werk. Schuld uitgegeven. Dit gelukte Item o a. bij de firma Wijnattd Fockinck en bjj den sigarenhandelaar op hel Sophiaplein. Gistt rennacht is er te Hoorn brand uitgebroken in één der kaaspak huizen van de heeren Van Rossem, te Rotterdam. Gelukkig werd het spoedig bemerkt en droegen krachtdadige hulp en windstille er toe bij, dat de vlammen zich binnen dn ééne perceel beperkten. De muren bleven gespaard. Toch is de schade betrekkelijk groot, aangezien er veel kaas beschadigd werd. De oorzaak is onbekend. Zondag II. bevond zich zekere B. H., boerenknecht in de Deemster, op den Rjjperweg, niet ver van midden-Beemster In de duisternis werd hij onverhoeds door twee mannen aangegrepen. Alleen tegen twee en door den schrik overmand, was hij genoodzaakt de aanranders tevreden te stel len door zjjn horloge en zjjn geld af Ie geven. Naar men verneemt, is be reids aangifte gedaan bij het gerecht te Alkmaar. Uit Arnhem wordt aan de IV. R. Ct. nader medegedeeld, dat omtrent het verdwjjnen van den agent van politie Jacob De Vries de zonderlingste praatjes loopen, die tot nu toe geen van alle geloof verdienen, en er vooralsi-og eerder aan zelfmoord dun aan misdrijf moet worden gedacht, wellicht in verband staande met eene dagvaarding van hel hof «au Gelderlandwaarvoor De Vries den 31" a. s. moest verschijnen, in zake appél van een vonnis der rechtbank te Arnhem, waarbij een zijner collega's tol 2 maanden cel wegens eenvoudige moedwillige verwonding werd veroordeeld. De veroor deelde beschuldigt steeds De Vries van het aan hem ten laste gelegde feit, terwijl hel zeker is dat de verdwenen agent vroeger tegenstrijdige verkla ringen heeft afgelegd. Van ruzie met dronken poldergasteu is lot lieden niets bekend. Door den raad der gemeente Leenwarderadeel is gisteren met alge- meene stemmen tol secretaris benoemd de lirer mr. S. C. Maathuis.advocaat en procureur bij de rechtbank te Groningen, lijdelijk gevestigd te Warmond. Tegen het vallen van den a«ond kwam eergisteren een barkschip, ge- heschen hebbende twee vlaggen, welke door ite duisternis niet meer Ie ouder scheiden waren, tegen Schiermonnikoog in den wal loopen, zoodat men reeds stellig dacht dal stranding zoude plaats hebben. Door de duisternis heelt men het niet verder kunnen gadeslaanevenwel schijnt aldaar geene stranding te hebben plaats gehad, wijt dienaangaande niets ver nomen is. De arrnnd -rechtbank te Breda heelt uitspraak gedaan in de zaak van de Singer Manufacturing C". tegen den lieer C. Marsé te Tilonrg, van wien de Singer Maatschapiij eenc schadeloosstel iog had gtëi-cht wegens een aanval door middel van eene advertentie in de 77/5. Ct. De rechtbank heeft echter overwogen, dal het niet in de bedoeling van den heer Marsé bad gelegen om de Singer Maatschappij te bruadeelen en heeft op dien grond de man- schappij haren eisch ontzegd, onder bepaling, dat 2ij de kosten der rechts zaak zal dragen. Het oud-adellijk landgoed Bloememlaalook Kasteel Bloemetvlail ge naamd. te Tuddereu bij Sittard, werd Dinsdagavond door eene onbekende oorzaak geheel in de asch gelegd, liet landgoed was vermaard door zijne fraa e muurschilderingen en prachtige zalen in de henedenverd epiug. en ceil labyrinth van kamers in tie bnvenveidiepingen. Vele antieke schilde rijen en andere voorwerpen van waarde werden eene prooi der vlammen. Het vee werd grootendeels gered. Gebouw en inboedel waren verzekerd. Te Maastricht is een persoon gevat wegens het schrijven van oenen mnordhrief. Hij was sedert eenige dagen uit de gevangenis ontslagen, waarin hjj een jaar wegens het schrjjven van een brandbrief had doorgebracht. 'sGKAVKNHAGK. 11 December. Door Z. M. is aan jh'. ntr. J. W. M. Schorer, Ie Haarlem, verlof ver leend lot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekeuen van com mandeur der orde van Nichan Iltikhar van Tunis. lil de lieden gehouden zitting van de tweede kamer werd door den heer Van der Schrieck geïnterpelleerd over het jongste besluit omtrent de garnizoensverandering, dal hij in strijd achtte met het organiek besluit van 1881. De minister van oorlog ontkende dit en wees op het gebrek aan ruimte in de kazernes te 's Bosch. Be heer Seret stelde eene motie voor, waarbij deze handeling in strijd met het organiek besluit werd geconsta teerd. De behandeling dezer motie werd uitgesteld tot op een nader te be palen dag. Uit het afdeelings-verstag van de tweede kamer omtrent de bekrachti ging van provinciale belastingen, blijkt o. m., dat bij de behandeling van dit ptint aangaande de provincie Zuidholland verscheidene leden zich ver klaarden tegen bet verleenen van provinciaal subsidie voor gemeeuleljjke bewaarscholen en voor de kweekschool voor bewaarschool-nderwijzeressen te Leiden. Omtrent de overeenkomst betreflende de overdracht van liet rijk van een gedeelte der Trippenhuizen te Amsterdam, hadden verschillende leden tegen de goedkeuring bezwaar, op grond van den Imogen koopprijs en de alsnog noodige belangrjjke verbouwingskosten. Waar de schatkist f 100.000 zal derven, vroeg men of Amsterdam niet op minder bezwarende voorwaarde eene localiteit teil behoeve der kon. akademie van wetenschappen kon aannjjzen. Men vroeg of die instelling niet kan worden opgeheven of ten miuste op eenvoudiger voet ingericht. Door de afdeelingen der tweede kamer zjjn tot rapporteurs benoemd: over hoofdstuk Vil// (financiën), de bh. Van Baar, Vi s de Wael, Hingst, De Vos van Steen wijk en Van Houten; over hoofdstuk IX (waterstaat), de hh. Godin de Beiiilort, Baliltnann, Van der Feltz, A. Van D.-dem en Van der Sieyden, en over liet voorstel van den beer Schepel, de hh. Seret. Van der Schrieck, Van Wassenaer Catwijck, Hooscboom en Rutgers van Ro zenburg. Voor het gerechtshof alhier stond heden terecht zekere G. W. oud 27 jaren, koopma-i te Delft, beschuldigd van diefstal van vee in de weide, lu den nacht van 25 op 26 Sept. jl. begaf besch. zich in eenc weide gelegen aan den Haag weg onder de gemeente Vrijenban en oulvrermde daaruit ten itadeele van den landbouwer L. te Rijswijk eene zwartbonte koe. die hjj aan ten door hem medegebracht touw bevestigde en den weg naar Leiden op met zich voerde, mei de bedoeling het beest op de markt aldaar te ver- koopen. Reeds op zjjn tocht naar de marktplaats trachtte de besch. zich van de koe te ontdoen, doch dit mocht hem niet gelukken. Op de markt zelf vond hij evenwel spoedig een kooper, die echler, alvorens den koop prijs van 203 te voldoen, naar de het komst van het beest informeerde. De opgave van besch. wekte bij den kooper eenig wantrouwen en dit gaf hem aanleiding de polilie in de zaak ie mengen, waardoor de gepleegde diefstal aan liet licht kwam. De besch. bekende volledig zijne schuld eu de proc.-gen. jhr. mr. Van den Bergli eischte zjjne veroordeeling lot 1 jaar cel straf. De verdediger, jh'. m'. Van der Does de Willebois, wees het hof op verzachtende omstandigheden en beval zjjn cliënt in de clementie van den reclitt-r aan. Hierna namen in de bank der beschuldigden plaats twee Ilaagsche jonge lieden J. B. A. F., metselaar, en 11. D. T. R., opperman. Hun werd ten laste gelegd diefstal van een tafelkleed ml de woning van dr. v. A. in de 2' Van den Boschstraat in den vroegen ociiiend van 9 Oct., toen kort te voren door eene der dienstboden van genoemden lieer hel raam aan de straatzijde, waarvoor de talel stond waarop het kleed lag. was opgeschoven. Door den eersten besch. werd liet «leed, gewikkeld in den zakdoek van den twee-ten. later in den ochtend vuor 1 aan de uitdraagster T. op het Hongezand verkocht en in den winkel aan dc koopster vond besch. toen gelegenheid een medaillon en een horlogesleutel, die op een tafel lagen, tot zich te nemen, welke voorwer pen vervolgeus bij een uitdrager in de Van Ravesteynstraat door den tweeden werden te koop aangeboden, doch waar zolks niet gelukte, daar ze, alt verdacht gestoten te zijn. werden aangehouden. Beide besch. ontkenden halsstarrig de hint ten laste gelegde feilen en ontkenden zelfs in de Van den Boschstraat of ten huize van de uitdraagster te zijn geweest. Aan die omkent-nis hechtte de pr.-c -gen. volstrekt geen geloof, eene outkenlenis waardoor bei-ten z. i. de clementie van het hof hadden verbeurd. Hoewei hel medaillon en de horlogesleutel niet als over- tuigiugssiiikken ter terechtzitting konden worden vertoond, kou dn volgens ZEGA. niet leiden tol vrijspraak van de besch., die Inch hjj hunne outken lenis 70ti-hii blijven. Hij uur-teelde het bewjjs voor hunne schuld, ook uit de ve>klaringen tier gehoorde getuigen, volledig ie zijn gebleken en requi- reerde voor elk h-iuiier eene cesiraf van 2 jaren. Als verdedigers traden op ui'. Ilijmans voor den eerste eu m'. Rtgail Gert on voor den tweede besch. lu beide zaken zal het hof aanst. Donderdag uitspraak «toen. De nieuwbenoemde advocaat-generaal hij hel gerechtshof alhier, jh', m'. M. A. De Savornin Lobman, zal al< zoodanig morgenmiddag te half drie uren in eene upeubare algcmreue vergadering van het hof worden geïnstalleerd. Wanneer de onderhandel ngen die bereids gevoerd worden tot een ge- wensclit etude leiden, zal liet tijdstip niet ver meer verwjj-terd zijn waarop de overdekte markt in de Wagen-traat herschapen zal worden in een edeutheaier met circus, halzaal. ca>é-chaiitain enz. enz. In liet circus zou den dan, voorloopig gedurende vijl jaar. twee maanden van elk jaar voor stellingen wot den gegeven door het gezelschap van den heer t) Carré De (rekeningen van ern eu ander zijn reeds ontworpen terwijl hel benoodigde kapitaal gevonden is. Er gaat een gerucht, volgens helwe'k er weder onderhandeld zou worden o»er den vei koop van liet paleis van wijl' ii koning Willem II aan deze gemeente. De honge erfgenaam van den ontslapen kroonprins zou lot dien afstand bereid weze d. Z-//. en 's fir.) B IJ 1 T E N LAN DSC IJ E BE It IC II TEN. KlV'GEL.l X D. De heer Bradlaugh berust niet in het vonnis van het hof der Queen's Bench, maar zal zjjne zaak aan de beslissing van den hoogslen rechter onderwerpen. Naar the Timet verneemt, zijn de tusschen markies Tseng en lord Granville te Londen gevoerde onderhandelingen lot vereflening van het Fiansch-Chiueesche conflict weer afgebroken moeten worden, evenwel niet wegens ongeslel-thfid van den Chiueescheii gezant, zooals uil Parjjs gemeld werd. doelt omdat Frankrijk de door China gestelde voorwaarde voor den vrede, dat namelijk Tamsni en de grensvestingen Langson, Cao-bang en Lao-kai Ctiiueesch ..Ijjveu, onaannemelijk acht. Tnomas Dudley, kapitein, eu Edw. Stephens, stuurman van het jacht Mignonette, die verleden week door de -Lord Chief Justice's Court" schul dig bevonden werden aan moord op den scheepsjongen Parker, kwamen Dinsdag voor om hun vonnis te vernemen. De lord-opperrechier betoogde, dat hier van een te verontschuldigen moord uit nood geen sprake kan zjjn, daar nijpende honger niet eens diefstallaat staan dan een moord recht vaardigt. Dudley en Stephens hadden zich derhalve door hel slachten vau den hnlpeloozett knaap Parker aan een moord met voorbedachten rade schul dig gemaakt, eene misdaad die door de wet met den dood wordt gestraft. De jury van Exeter heeft Dudley eu Stephens in de genade vau de vorstin

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2