leidsche courant. 1884. DONDERDAG 11 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. N\ 202. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaurs f 1.50franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pry's der Advertentie» is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groole letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN. 10 December. In de gisterenavond gebonden vergadering van de afd. Leiden der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, werd ter vervulling der vaca ture in liet bestuur, ontstaan duor liet ingevolge artikel 7 van het regle ment dezer aldeelmg altreden van den heer mr. L. II. J. Lamberts llurrel- brinck, als lid van het bestuur gekozen de lieer F. S. Van de Pavord Smits Vervolgens werd t-ij monde van den lietr Speet een rapport uitgebracht van de besprekingen der commissie in de vorige ledenvergadering benoemd lot hel maken van een ontwerp-prograni. voor de alhier te bonden tentoonstelling in het begin der maand September 1885 Zij had besloten de tentoonstel ling open te stellen voor blad-, knol-, heester- en hallheesteracktige begonia's, alsmede voor lelie» agapaullius en erytlirinus. liet program werd na enkele wijzigingen gocdgrkeurd. In de bus werd gevonden de vraag: Hoe kan men mei goed succes camelia's vervroegen. zonder dii de knoppen er af vallen. De vergadering besloot deze vraag in handen te stellen van een deskundige, opdat deze op eene volgende vergadering zijne dcukwyze hier over zoude kunnen mededeelen. lieden morgen werd op de Vischbrng een paard, bespannen voor een wagen, door een voorbijganger uil baldadigheid in zijn gang belemmerd, met het gevolg dat bel dier aan den haal ging. en zondanig tegen een daar staanden wagen aanreed, dal de boom van het rijdende voertuig brak. Op de Vischmarkt slaagde men er in het paard tut staan te krijgen, voordat bel de ruiten kon iuryden van een huis aldaar. Gedurende de afgeloopen maand November zijn per Bijnlandschen stoom tram (Leiden - Katw ijk) vervoerd 15031 personen, iret eene opbrengst van 2146.05. opbrengst goederenvervoer 18907. totaal ƒ2335.12. Van af 1 Januari lot en met uit. November: aantal vervoerde reizigers 241.470. opbrengst 43169.62, g"edereuvcrvoer 2634 95. totaal ƒ45054.57 zijnde per dag-kilometer 15 80. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schat kist op 6 dezer bedroeg, bij de Nederlandsche bank 0,003.415.22en bjj de betaalmeesters 1 762 9i599%. Te znnen f 11.766421 22. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van bevoegde solicitanten voor hel opengevallen kantoor Eysden (land), ontvangers en andere ambtenaren die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen kontenonver schillig of zij overigens b< voegd zyu tol mededinging, z ch nog daarvoor tot 20 December e. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. in bijvoegsels der Ned. Sl.-Ci. van heden wordt medegedeeld een over zicht van de partijen suiker, gedurende de maand November 1884 op het gehalte onderzocht in de laboratoria van het bestuur der accijnzen. Dij het op 6 en 8 dezer te 's llase gehouden acte examen voor mid delbaar onderwys werd geëxamineerd en toegelaten 1 candi.laat voor ho k- houden, de liter J. L. A. Jonker, van 's Gravenbage. 8 en 9 Drcemter werden geëxamineerd: 1 candidaat voor Neilerlaud-ch afgewezen; 1 caudi- daat voor boekhouden, toegelaten voor huisonderwijs, de beer I'. Detmers, van Rotterdam; 2 candidate» voor geschiedenis, beide toegelaten, mejj. S. Blaupoi ten Cate. van Groningen, en C A. Untune, van Leeuwarden. Bij het gisteien gehouden acle examen voor lager ouderwijs in de gym nastiek werden geëxamineerd 9 candidate»; 1 was niet opgekomen. Toege- lalen de heer Darmu Koeseema, van Amsterdam. liet stoomschip Zeeland, van Botterdam naar Batavia, ariivcerde Maandag Ie I'udaug. Hel bestuur van het Ned schaatsenrij lershond heelt, naar het l'tr. verneemt, een schrijven ontvangen uil Glit tsti ini.i van Axel Paulsen. //World Champion Speed and Figure Skater', waai in lij, aangezien hij nog nooit tegen Hollanders gereden heeft en dit zijn hoogste wensch is. teder uitdaagt voor een match van 100 (/T20U). over welken alslaud ook, van 3 lol 100 Engel-che mijlen (5 lot 161 kilometer), te Christiania of u air ook. liet bestuur stelt zich ter beschikking om. wanneer en van onze schaatsenrijders deze uitdaging aanneemt, daarvan aan l'aulseu kennis te geven. Voor de vacante betrekking van hoofd der school in de buurtschap Stompwijk bij Leidschcndam. jaarwedde ƒ1100, met vrije woning en luin, hebben zich niet minder dan 62 sollicitanten aangemeld. Maandagavond is een groenlenuilvenler van Nieuwkoop, waarschijnlijk door de duisternis misleid, met zijne kar in de Wetering geraakt en ver dronken. Door curatoren van het gymnasium te Delft worden voor de betrek king van tweeden leeraar in de ou Ie talen aan den gemeenteraad aanbe volen de Iteereu D. C. Ilesselitig en C. LI. Kinderman, beiden doctorandi in de klassieke letteren te Leiden. Men deelt aan de IV. li. C. mede, dat de afdeeling Botterdam der Kon. Vereeniging «liet Neilerlandsch looticel" met 1 Mei 1885 zal worden opgeheven, en de exploitatie van den Grooten schouwburg dan zal worden voortgezet door eene nieuwe firma, bestaande uit de herren Legras en J. Haspels. Verder verneemt genoemd blad, dat de voornaamste leden van het geztl-chap bij de nieuwe fnma zullen werkzaam blijven. De reden, waarom de Kun Vereeniging de afdeeling B.itterdam opheft, moet zijn gelegen in de slechte fiuauciëvle lesullatell der exploitatie. In de heden gebonden zitting van bet gerechtshof te Amsterdam is door liet openb min. tegen Tobias eene tuchthuisstraf van vijfjaren grëischt. Nog beeft liet hof Adair en Lyons schuldig verklaard aan den diefstal van ƒ55 000 en hm elk tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Van dit arrest is terstond cassatie aaugeteekrnd. De keizerin van Oostrnrijk komt waarschijnlijk in het einde van Fe bruari of het begin van Maart vvtêc te Amsterdam. Het is nog niet zeker nf hare dochter, de aartshertogin Marie Valerie, de reis medemaakt. De keizerin denkt er daarom over ie Zandvoorl eene woning te huren en daar met hare dochter te vertoeventerwijl zij tlUen morgen naar Amsterdam zit gaan om zich gedurende een half uur in het Amsiel-höiel onder behan deling van dr. Mezger te stellen; zij zal dan het tweede onlbjjt gebruiken in Brack's Doelenhotel, waar zjj een deel van haar gevo'g zal huisvesten. (//if.) Eergisterenavond kregen in de Conradstraat te Amsterdam eenige Maaitdaglioiiders twist over een borrel, wat al spoedig op eene vechtpartij uitliep. Een der vechtenden kreeg hierbij een gevaarlijken messteek, zoodat geneeskundige linlp voor Item moest worden ingeroepen; de daders gingen bij de komst der politie op de vlucht. Aan de N. II. Ct. wordt het volgende medegedeeld: In het huis van den tapper en herbergier B. Ie Vreeland, werd hel huwelijksfeest gevierd van zijne dochter. Tal van familieleden waren daarbij tegenwoordig. Zekere K. S., alhier woonachtig, 25 jaar oud, polderwerker, had dien avond in de herberg doorgebracht. Te 10 uur, tjjd van sluiting, werd hem verzocht zich te verwijderen. Hieraan scheen hij niei te willen vuldoen; in zijne dron kenschap uitte hy allerlei heleedigeude woorden van woorden kwam het tot daden, n.et dit treurig gevolg, dat een neef van den bewoner, 28 jaar oud, woonachtig te 'sGravelaud kostwinner zijner moeder, juist daar bin nenkomende. bijna het slichtoder werd van dien polderwerker. Met een mes bracht K. S. hem drie zware en diepe stoolen in de rechterborst en den schouder loe, waardoor hij van bloedverlies ineenzeeg. Anderen wer den door den woestaard achtervolgd, doch wisten hem te ontkomen. Ge neeskundige hulp werl aanstonds ingeroepen en even spoedig verleend. Ware dit niet het geval geweest, de gewonde ware zeker tengevolge van bloedverlies bezweken. Hij is nog uiterst zwak, doch herstellende. De dader is door de politie naar het buis van arrest te Utrecht overgebracht. Sedert Zaterdagavond negen uur wordt te Arnhem de politieagent Jacob De Vries, oud 27 jaar, vermist, wiens verdwijning zeer raadselach tig is. E'»i kameraad, met wirn hij loen omstreeks gemeld uur de wacht had. in ren politiehuisje op de Boven Bergstraat, heeft, door een der buren ter adsistcniic gero-pett, e»en na zijn vertrek, de deur daarvan hooren dichtslaan. Korten lijd dtarop werd De Vries voor hel laatst in de nabjj- beid gezien door een korporaal am de Oude Kraan, niet ver van de liav n en rivier, terwijl hij met vier best honken poldergasten moeieljjkhrden schijnt gehad te hebben. Men vermoedt nu dal hij bij die gelegenheid in hel water geworpen en verdronken zal zijn. Eergisteren werd vruchteloos in de haven gevischt. De Vries was gehuwd, zonder kinderen. Hoor den fe Ie» stroom geraakte Ma.indagtiamiddag omstreeks 4 ure te Nijmegen de veerkabel der Gierbrug onklaar, tengevolge waarvan de Gier brug midden op de Waal in hare vaart bleef steken. Alle aangewende pogingen der veerlieden om den veerkabel weer in orde te brengen, bleven vruchteloos, zoadat de overtocht lusschen Lent en de stad tot 8 ure des avonds gestremd werd. Met eene inmiddels ontboden stoomboot werd de overvaart toen weder voortgezet. De gierbrug wordt tbaus door die stoom boot overgesleept.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1