LEIDSCIE COURANT. DINSDAG 9 DECEMBER. STADS-BERICIITEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. W\ 290. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875, Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergun ning is verleend aan de navolgenden en rechtverkrijgenden, als: 1». aan de firma J. en A. LE POULE, tot het oprichten eener Stoomver- verij in hare labriek aan de Garenmarkt 10; 2". aan J. VERSN'IJ, tot oprichting eener smederij in het perceel Kolfma- kersteeg n°. 7; 3". aan A. I)E LA RIE, lot oprichting van eene vellenblooterij in het pand Paradijssteeg 60. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leider, 8 December 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 December. By de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100. 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ36, ƒ18.00, f4 en /1.95, de laagste prijzen ƒ35, ƒ18, ƒ3.70 en ƒ1.85. Maandag 22 December aanst. zal aan het gebouw van bet provinciaal bestuur te 's Hage worden aanbesteed het maken, leveren en plaatsen van meubelen enz in het gebouw voor pathologische anatomie te Leiden. Staatsblad n". 226 behelst het kon. besl. van 27 Nov. 18t!4waarbij bepaald wordt, dat de maten en gewichten in het jaar 1885 onderworpen zjjn en den hernk. welk geschiedt binnen het tijdvak, dat aanvangt op 1 Jan. en eindigt op 1 Oct. van dat jaar. Aan ged. stalen der provinciën wordt opgedragen het tijdstip te bepalen waarop die herijk voor elke gemeente gedurende het genoemd tijdvak zal plaats hebben. Bij kon. besluit van 25 November 1884 [Slbl. n». 225) is gewijzigd het kon. besluit van 30 Maart, houdende vaststelling van bepalingen ter uitvoe ring der wel tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording der geldmiddelen van Ned-Indië i. d. 23 April 1864, voor zooveel de ontvang sten en uitgaven betreft, overeenkomstig die wet in Nederland te doen. Bedoeld besluit is in de Staatscourant van 7/8 December opgenomen. Bij het op 5 en 6 dezer te 's Hage gehouden acte-examen voor mid- deldaar onderwijs, afdeeling Nederl. taal en lctlerk. enz., werden geëxa mineerd: 2 candidaten voor aardrijkskunde. 1 afgewezen, 1 zich terugge trokken; 2 candidaten voor geschiedenis, beide toegelaten nl. mej. J. T. Jel- gersma, van Simonshaven, en de heer D. De Geus, van Amsterdam; 1 voor Nederlandsch, afgewezen; 2 candidaten voor boekhouden, 1 zich terugge trokken 1 afgewezen. Aldeeling wis- en natuiirk. wetenschappen werden op 4, 5 en 6 dezer, geëxaminetrd 4 candidaten voor de acte K' (lagere wiskunde). Toegelaten de dames B. Cohen, van Groningen en Ch S. Koning, van Arnhem. Bij hel op 5 en 6 dezer te Utrecht gehouden acte-examen voor mid delbaar onderwijs lloogduitsch: Voor ac'e a geëxamineerd 3 caud., afge- j wezen 2. Toegelaten de heer K. Muniinga te Voorburg. Voor acte b 1 j afgewezen. Enselsch 2 mannelijke caud. voor acte b; toegelaten de lieer j R. Nauia, te Drachten, F ransel) voor acte a 3 caud geslaagd dc heeren Arthur L. Patix le Arnhem, en G. J. Sieverdink, te Amsterdam. Voor acte i b werden geëx. 2; loegel. de heer J. Ch. II. Malde, te Amsterdam. Het s ootnschip Noorabrnbnnt, van Java naar Rotterdam, vertrok 7 December, des och'ends, van Marseille. Uit Scheveninaen wordt aan de /V. Ct. gemeld: Vele alhier thuis- behoorende schippers liepen met hunne vaartuigen voor de laatste reis te Vlaardingen binnen, doordien zij vreesden bij stormweder aan het strand alhier zware averij te bekomen; doch meeiieude eene goede schuilplaats voor den winter te hebben, kregen zij dezer dagen order, om zoo spoedig mogelijk uit de haven van Vlaardingen te vertrekken, wegens gebrek aan ruimte. Enkelen verhuisden naar de haven van Schiedam, anderen naar die van Delftshaven, doch een tiental gingen nog verder en bergden hunne j vaartuigen in winterlaag te... Delft, waar zij thans veilig alle stormen kunnen afwachten. Omtrent den vermisten heer II. C. Stork verkeert men nog altjjd in het onzekere. Nog niets is van hem vernomen. Men is druk bezig met het doen van nasporingen. Te Delft heeft de politie een gedeelte vaarwater algevisclit, in de veronderstelling dat de heer Stork verdronken zou zijn. Uit Delft wordt aan het Hbl. het volgende gemeld, dat wij onder voor behoud mededeeten: Het schijnt thans zeker dat de vermiste mijn-ingenieur 11. C. Stork zich eenigen tijd onder de gemeente Middelslum, provincie Gro ningen, heeft opgehouden, waar hij zich van een paar hooge laarzen zou hebben voorzien in de veronderstelling, dat hij zich naar Duitschland zou heb ben begeven, waar hij vroeger werkzaam was; vanwege het ministerie van buiienlandsche zaken zouden pogingen in het werk worden gesteld, ten einde zijn verblijf aldaar op te sporen. De heer v. d. II., boekhouder aan het kantoor van 's rijks belastingen te Delfishaven, heeft zich, na eenige dagen afwezig te zijn geweest, Zater dagochtend te Haarlem vrijwillig in arrest begeven, onder opgave zich gelden ten nadeele van het kantoor te hebben toegeëigend. In de rijtuigen le kl. van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij, op de lijn Rotterdam— Schiedam, zijn, bij wijze van proef, vulkachels geplaatst, ter vervanging der heetwaterstoven. Wanneer de proef aan de verwachting beantwoordt, zullen al de rijtuigen Is klasse van dergelijke kacheltjes worden voorzien. (TV. R. Ct.) De persoon die in de vorige week door de politie te Utrecht werd in hechtenis genomenals verdacht van den dader of de medeplich tige te zijn van de in den laatsten tijd aldaar gepleegde inbraken en diefstallen, is een oude bekende der justitie, en heelt voor verschillende feiten reeds zeventien en een half jaar in verschillende gevangenissen door gebracht. Op den Rijn bij Reenen wilde een schipper bij hevigen wind nog iets aan de zeilen van zijn vaartuig veranderen De mast sloeg neer en bracht den ongelukkige zoodanige kneuzingen toe, dat hij aan de gevolgen is overleden. -— Ter Wageningsche boek- en muziek drukkerij is een brutale diefstal ontdekt. Door den meesterknecht ter drukkerij werd voor al de, ruim 40, gezellen het geld bewaard, dat zij wekelijks (gedurende dit jaar) hadden gesiort voor een extra gelegenheid. De bak, waarin zich dat geld bevond, was behoorlijk gesloten; bovenin bevond zich een gleuf, waardoor des Zater dags het geld werd gesuiken. Vrijdag nu zag men aan den bak een band van een schootsvel, b'ijkbaar van een der gezellen van de drukkerjj; men kreeg argwaan, besloot den bak voor het eerst te openen en ontdekte toen, dat er ruim ƒ93 ontbrak. Door het bestuur van de Verecniging voor Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders is besloten, eene 4 pCts. leening aan te gaan, groot ƒ200,000, in 4 serieën van ƒ50,000 elk, lot aankoop van het land goed "Veldwijk", te Ermeloo, ten einde aldaar het gesticht voor krankzinni gen te vestigen. Een landbouwer uit Dwingeloo, van de weekmarkt terugkeerende, ge raakte Zaterdag te Havelte met paard en wagen op hol. Toen hij uit den wagen wilde springen, kwam hij te vallen, waardoor het zwaar beladen voeituig over hem heen ging. Met gebroken been werd hij in eene naastby zijnde woning gedragen. Men schrijft aan de TV. R. Ct. uit Sittard: De instructie betreffende den moord op llenry Ernst Caron, in den avond van 12 op 13 September, in de nabijheid dezer stad gepleegd, duurt nog altijd voort. Zekere A., wonende nabij de leemgroeve (de plaits des onheils), deze week als getuige verschenen, verklaart den vermoedelijken dader O. des avonds, na het uur waarop de moord moet zijn gepleegd, nabij zijne woning te hebben gezien. Hij kwam van de leemgroeve. allien, mei eene paraplu ie onder den arm. A. verklaart verder, dal toen O. hem zag, deze terstond zich omkeerde en een anderen weg insloeg, en wel in de richting van de plaats waar 'san- deren daags eene met bloed bevlekte parapltiie is gevonden, die later door de vrouw au den vermoorde als liet eigendom van d.n verslagene was her kend. Een ander getuige zegt omstreeks het uur van den moord twee per sonen de Overhovendersiraal, leidende naar de beruchte leemgroeve, te heb ben zien inslaan. Drie andere personen, die zich dien avond op den Steen weg bevondenmeenen duidelijk geschreeuw en gekerm te hebben gehoord. Ondanks de menigvuldige bezwarende getuigenissen blijft 0. volstandig alle schuld ontkennen.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1