BIJVOEGSEL behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 8 December d884y IV0. H89. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. /e v> 'Hl nid Uit Nijmegen wordt dd. 5 dezer gemeld: Gisterenavond woedde er te Nijmegen een geweldige Z. W. storm. Hierdoor was de Waal alsof liet eene iee was, in hevige beroering gekomen en werd omstreeks 8& uur, de Gier brug by hare overvaart dezer rivier zoodanig tegen den stroom in de Waal opgezweept, dat zij over den veerkabel heendrcef en met den achtersteven in eene omgekeerde richting, alzoo in oostelijke richting, aan haar toom, waarmede zy aan den grooten veerkabel is bevestigd en overgiert, midden op de rivier bleef liggen. Het kostte aan de veerlieden alle inspanning om het gevaarte in den loeienden storm weder op zijne plaats te krijgen. Daar door was de overtocht ongeveer één uur gestremd. De storm hield tot hedennacht ongeveer 3 uur aan. By den landbouwer Van Essen »op de Lochem" onder Twelloo, is een antiek kannetje (in den vorm van een Jacoba-kaunetje). inhoudende 20 zil- veten muntstukken ter grootte van een rijksdaalder en allen dragende hel het jaartal 1562, in den grond gevonden. Bij het instr.-bat. te Kampen wist een 16-jarig tamboer voor eenigen Ijjd in hel bezit te geraken van een postwissel, aan een zijner kameraden geadresseerd, lig hield dit stuk onder zich. tot dat die kameraad was over geplaatst, waarna hg met diéns naam den wissel teekende en zich hierop het bedrag ad t 1.50 liet uitbetalen eu voor zich betiield. lig zal uu wegeus valschheid iu geschrifte voor den krijgsraad terecht staan. Te Assen is de 85-jarige wed. Van der Zeef .bijgenaamd »de Majoorske", die dezer dagen het ongeluk had in het vuur te vallen, aan de bekomen brandwonden overleden. Het bericht nopens het ontvangen van een valsch bankbiljet van ƒ1000 te Meppel is onjuist. Noch by hel agentschap der bank, noch bij iemand anders aldaar is daarvan iets bekend. De gerechtelijk geneeskundige schouwing van het lyk van den 18-jarigen jongeling te Koltum, die voor kort Ie Grypskerk is mishandeld, heelt aan getoond, dat er tusschen deze mishandeling en zijn dood geen verband be staat, maar dat die moet worden toegeschreveu aan eene ongesteldheid, geheel vreemd aan die mishandeling. 'aGBAVENHAGE, 6 December. Door Z. M. is benoemd tot adjunct-commies bij het departement van financién, mr. R. baron Van Ztiyleu van Nyevclt, advocaat en procmeur bij den Imogen raad der Nederlanden. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: aan mr. C. M. J. Wiiletimier, als rechter-plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te Am sterdam; aan dr. I. Teixeira de Matios, te Amsterdam, als inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Noordholland. eu aan de gewezen hulp- onderwijzeres aan de openbare lagere school te Meester-Cornrlis A. P. Ftö- tich, laatstelijk met verlof hier te lande, thans echlgenooie van dr. A. J. Olivier, oflicier van gezoudheid der 2" klasse van het leger in Nederlatidsch- Indit. Door Z. M. is de l«,e luitenant J. A. F. Keetell, van het l,,e reg. inf., op non-activiteit gesteld in aiwachtiug dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Tot rapporteurs over hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1885 zjjn door de afdcelingen der tweede kamer benoemd de heeren Schaepman, Van Deldcn, De Beaufort, Van Blom en Lieltiuck. Bij het afdeelingsonderzoek in de tweede kamer van het ontwerp van wet tot verleening van den termijn, bepaald bij de wet van 30 December 1852 (Stbl. n». 253). betreffende de heffing en de verzekering van de invoer rechten en accijiiseu, werd gevraagd, wanneer eindelyk eene herziening der algemeene wet van 26 Augustus 1822 (Stbl. n«. 38) te wachten is. Bij de wet van 30 Dec. 1682 (Stbl. n*. 25o) werd de in dit ontwerp bedoelde ter mijn met twee jaren verlengd, en thans wordt wederom eene verlenging met drie jaren voorgesteld. Met het oog op dm vroegeren werkkring van den legenwoordigen minister van financiën had men zich bg diens optreden gevleid, dat eene definitieve regeling zich niet lang zou doen wachten, maar met leedwezen bespeurde men, dat daarop geen kans scheen te be staan. Te minder zou dit evenwel, naar men meende, aan bezwaar onder hevig zjjn, daar immers, zooals de memorie van toelichting meldt, de lyde- lijke maatregelen, bg algemeenen maatregel van inwendig bestimr vastge steld. in toepassing geheel aan de eischen van handel en verkeer beant woorden. liet lag dus voor de hand de regeling bg kon. besluit lhaus in eene wet op te nemen. J. VV. S.te dezer stede, die van zijne bovenwoning aan den Flnweelen Burgwal kamers verhuurt aan zekere dames, werd onlangs door de recht bank alhier tot 8 dagen celstraf veroordeeld, omdat hij een zyner huursters op een avond in de maand Augustus eenvoudig van den vry hoogen en stylen trap had geworpen, waardoor haar enkele verwondingen waren toegebracht. De bekl., die zich onschuldig gevoelde en beweerde dat de vrouw door te veel gebruik van sterken drank van den trap was gevallen, had van zijne veroordeeling appel aangeleekend. Het gerechtshof hield zich heden met het onderzoek van dat appel bezig en deed zich inlichten door en kele getuigenook van de zyde van den veroordeelde opgeroepen. Ook nu bleef bekl. zyne onschuld volhouden, en mr. D. S. Van Emden, die hem ter zijde stond, concludeerde tot zijne vrijspraak, omdat z. i.werden de verklaringen der getuigen 4 decharge op gelijken lijn geplaatst als die der getuigen a charge, hel wettig en overtuigend bewys van de schuld van appellant niet was geleverd. Adv. gen. m'. Btjleveld was van meening, dat door de verklaringen van de getuigen a décharge aan het bewijs, reeds door de rechtbank aangenomen niets was veranderd en requireerde de bevestiging van het vonnis. Aanst. Zaterdag uitspraak. Met militaire honneurs, onder toevloed van eene talrykemenigte, werd hedenochtend op de begraafplaats «Eik en Duinen" het stoflelgk hulsel van den heer S. F. Gêratixin leven ritmeester bg de cavalerie van het Indisch legerter aarde besteld. De stoet werd geopend door een vuur-pcloton van het regiment grenadiers en jagers en de muziek van het 3* reg. huzaren. De slippen van het lykkleed werden gedragen door de ritmeesters C. Ben- tinck, Sprenger, kapitein Clockener de Brousson en den kapitein Veere, terwijl de trein werd gesloten door een detachement cavalerie. Door den kapitein De Wijs, van den Indischen staf, werd een woord aan de nage dachtenis van den overledene gewyd. Aan aardige, geestige St. Nicolaas-surprises heeft het natuurlijk gister en lieden in den Haag niet ontbroken, doch helaas! ook niet aanwreedeen laaghartige. Zóó ontving een echtpaar in een der mindere buurten, dat door de natuur reeds niet met gaven was bedeeld, een groot pak, dat by het openmaken bleek te bevatten eenkinderlgkkist, met schroeven ge- sloteu. Doodelijk verschrikt bij het gezicht van de kist, kreeg de vrouw bijna een zenuwtoeval en toen de buren door het geschreeuw opmerkzaam gemaakt hinnentraden en de kist geopend hadden, bleek haar inhoud te bestaan uit alle mogelyken afval met spotrgmen op de ongelukkige positie en gestalte van het echtpaar. Hoe afschuwelyk Aanstaanden Maandag, 8 December, des avonds te 7 uren, zullen op zee voor Schevetiingen proefnemingen plaats hebben met de Holmes' Zee- vlammen, de bekende Redding-boei-noodsignalendie, met eene lijn aan de boei bevestigdZoodra zy in zee geworpen worden zich zelf aansteken en een schitterend licht verspreiden. Ook bg ruw weder zullen deze voor zeevarenden belangrgke proeven genomen worden, waarby de directie van de Noord- en Zuid-llollandschc Reddingmaatschappg te Scheveningen tegen woordig zal zyn. BELHIE, De] kamer van vertegenwoordigers heeft gisteren, met 66 tegen 35 stemmen, eene motie van orde aangenomen, waarin de maatregel der regee- ring, met betrekking tot de gendarmes in burgerkleedingwordt goedge keurd. Vóór de stemming had de heer Frère Orban opgemerkt, dat de aan neming gelgk zou staan met eene afkeuring voor den burgemeester van Brussel. De minister van oorlog heeft aangekondigd, dat b(j het wetsont werp op de leger-reserve intrekt. ENttELANB. Het hoogerhuis heeft gisteren de «relormbill" bjj derde lezing zonder hoofdelyke stemming aangenomen. In de kerk te Kslier by Claremont werd eergisteren door de hertogin van Albany een levrnsgrooie marmeren buste vau wijlen haar gemaal, prins Leopold van Groot Brittaniiië, onthuld. De kosten van het monument, dat eene inscriptie draagt, werden groolendeels door de ingezetenen van Clare mont gedragen. De Standard verneemt, dat lord Granville een ontkennend antwoord heeft gegeven op de vraag van het Fransche kabinet, of de Britsche regee ring geneigd zou zgn de schikking tusschen Engeland en Frankryk, welke door de mislukking der conferentie niet lot stand kwam, te vernieuwen, indien Frankrijk zich met de jongste voorstellen van Engeland vereenigde. - In de «Memorial Hall" te Londen is Woensdagavond II. eene zamenkomst van werklieden gehouden ter gedachtenwisseling over den legenwoordigen gedrnkten staat van zaken, waarin brieven werden voorgelezen van den lieer Bright en sir S. Northcote. De beraadslagingen eindigden met de aanneming eener motie, waarbg dc regeering werd uitgenoodigd om eene parlementaire enquête dienaangaande uit te lokken. Woensdag II. is te Edinbitrg de zitting van het Schotsch Aardrijks kundig Genootschap geopend door den vermaarden ontdekkingsreiziger Stanley, die daarby voornamelyk het woord voerde over de beste middelen om van den Congo als doeltredend middel van verkeer met bet binnenland van Afrika gebruik te maken. Volgens den correspondent te Varna van de Daily New», worden de onderhandelingen tusschen Engeland en Turkije over Egypte op de volgende grondslagen gevoerd: Esypte zou gedurende 15 of 20 jaren door Engelsche troepen bezet blijven; des Sultans souvereiniteit zou erkend worden; het bedrag, door Egypte aan Tttrkge als jaarlgksche schatting verschuldigd, zou gekapitaliseerd worden op voor Turkije voordeelige voorwaarden. Te Dongola is aangekomen, pater Dominico Vincentini, die op last van de Oostenryksch-Hougaarsche regeering naar den Mahdi gaat om de vrijlating te verlangen van eenige door hem gevaDgengehouden Katholieke geestelijken en geestelijke zusters. Uit Hongkong wordt aan de Standard gemeld, dat de Chineesche re geering zou besloten hebben hare passieve houding te laten varen en aanval- lenderwyze op te treden, omdat toch van eene bemiddeling niets komen zal. Zij heelt last gegeven tot het uitrusten van twaalf oorlogschepen, waarvan vijf tot het eskader te Nankin en zeven tot dat te Tientsin behooren. Het doel zou zgn om Formosa te ontzetten. De Chineesche regeering zou ook maatregelen beramen, om hare troepen in Tongkin Ie versterken. Naar men dd. 17 Nov. II. uit Cape-Coasl-Castle meldt, had den 124" dier maand een ernstige oploop te Witinebak plaats gehad, waarby 12 per sonen omkwamen en een groot aantal anderen ernstig gekwetst werden. Veie oproerlingen werden in hechtenis genomen. Bij de jonaste presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten werden, volgens de Sew-York Times, in het geheel op Cleveland 4,912.944, op Blaine 4,846.076. op Butler 133.838 en op St. John 150,343 stemmen nitgebracht. Te New-York is een hotel gebouwd in de gedaante van een olifant,

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5