LKIDSCIi; COURANT. 1884. M°. 289. MAANDAG 8 DECEMBER. Lie Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Dc prijs der Courant is per vierendeels /aars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f I.iedere regel meer 25 cenls, groole letters berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. STADS-BKR IC1ITEN, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 6 der Verordening van den llJe» November 1880 Gemeente blad N». 4 van 1881). Brengen Ier algemeene kennis dat lot het doen Inschrijven van nieuive leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude F est; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de AaUnnrkl der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de lloommarkt der 2e klasse, voor jongens, in hel schoolgebouw aan de Pieterskerk- straal; der 1' klasse, voor meisjes, in het schoolgebouto aan de Dreestraat en wel van den 8-l'n tot en met den 20,,'n December e. k.dagelijks (den Zoodag uitgezonderd), van des voormiddags hal/negen lot wegen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van hal/twee lot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgcmeesier en Wethouders voornoemd, DE KANTEIt, Burgemeester. Leiden, 4 December 1884. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER. Hoofd van het Gemeentebestuur van heiden-, brengt ter algemrene kennis dat op heden am den Om vanger der Directe Belastingen alhier zijn Ier hand gesteld twee op den 3'" December jl. invorderbaar ver klaarde kohieren van de personeele belasting co één op den 2'° December jl. iino'derbaar verklaard kohier van hel patentrecht, alle voor den dienst 1884/b5 en herinnert voorts een ieder, aan zijne verplichting om zijnen aan slag op den bij de Wet bepaalden voet le «oliloen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in AeLeidsche Courant. De Rurgemeester voornoemd, Leuen, 6 December 1884. DE KANTER. BINNEN LAN DSC II E BERICHTEN. LEIDEN, 6 December. Wij zijn verzocht mede le deelen, dat de kerkhenrt in de Remnnstranisch Geref. gemeente morgenochtend, niet, zooals op het kerkbrielje wordt ge meld, ie tien uren, maar te hall elf uren begint. Het getal der in het Werkbuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 45 lot '77 volwassen personen en 11 tot 17 kinderen. Volgens achterstaande aankondiging zal de heer S Van Groningen in de Stads Gi huorzaal alhier eene soiree musicale voor piano geven, waarop wij met de meeste vrijmoedigheid de aandacht van muziekiielhebbers vesti gen. De heer Van Groningen oogste zoowel te 'sllage. Utrecht. Amsier- dam en andere plaatsen door zijn voortreffelijk spel de scheouste lauweren in. Leerling van Liszt en O-car Roëfl. onderscheidt hij zich door een zeer fraaie aanslag, goede techniek en gevoelvolle voordracht. Ten behoeve van het rijks-museum van schilderijen te Amslerdam zijn len geschenke ontvangen: a. door titsschenkomsi van den lieer C J. Van Leeuwen Lzoon te Woerden, namens den lieer J J. Koning le Leiderdorp, als geschenk uit de nalatenschap van diens schoonvader, wijlen dr. H. Van der Lee, le Woerden: een zeer om! geschilderd tafereel, ter nagedachtenis van vier ridbrs uil liet adellijk geslacht van Mnutfuorl, gesneuveld in den tocht tegen de Friezen in 1J45. b. Van den lieer Abr. B.etlius ie Amsler dam: Landschap met watermolenscnihletij op paneel door Gilles Peelers, 1633. De Muziekles, schilderij op doek door Gijsbreclu Vercuyten, 1652. Landelijk tafereel door Abr. Bloemaert. schilderij op paneel. Vroiiweportret door C. Kamper, 1856, schilderij op paneel. Aan de schenkers is de dank der regeering betuigt. Bij het op 4 en 5 dezer te 's Hage gehouden acte examen voor mid delbaar onderwijs, aldeeling wis en iiatiiu>kundige weienschappen, werden geëxamineerd en toegelaten 2 candidaten voor de aele 1 (zeevaartkunde), de lib. P. Bossen en I). Mars, beiden van Amste dam. Afdeeling Nederl. taai en letterkunde enz., geëxamineerd: 1 caodidaat voor Nederl. taal- en letter kunde, de heer F. G. Ros, te Groningen, die werd toegelaten; 2 candidaten voor geschiedenis, loegelaten de heer G. S. Reehorst le Amsterdam, 1 can- didaal afgewezen; 2 candidaten voor aardrijkskunde, toegelaten de heer S. Postmus, le Leiden. 1 caodidaat afgewezen; 2 candidaten voor boekhouden, toegelaten dc lieer J. Bonnet le Amsterdam. 1 candidaat algewezen. Bij hel le Utrecht gehouden aele-examen voor middelbaar onderwjjs F ra n sell: a is toegelaten de heer P. Meijer te Gouda, voor eene acte; b één niet opgekomen, een algewezen. Engelsch voor de acte a toegelaten de heer A. v. d. Ent, le Wageningen, voor b een afgewezen. 11e stoomschip Soerabnia, van Rotterdam naar Java, arriveerde 5 Dec. des namiddags ie Marseille. De Koning ff illem III, van Amsterdam naar Java, passeerde hedenmorgen vroeg Gravesend en le 12 nor Dover. De edertand en Oranje, van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisterenmid dag ie 3 uur de Singels, had siuurboordslagzijde. Het retds lang verwachte nieuwe voorschrift op den inwendigen dienst bij de inf. is in druk verschenen en zal met ingang van 1 Jan. a. s. bij de corpsen in werking worden gebracht. Hel handgeld voor miliiairen, die zich bij het corps mariniers voor den lijd van zes jaren verbinden, mils met jonger dan 18 en niet ouder dan 34 jaren zijnde, is vastgesteld op ƒ100; voor jongelingen boven 16 doch be neden 18 jaar oud, die zich voor 8 jaren verbinden, is het handgeld vast gesteld op ƒ60. De opsporing wordt verzocht van R. Beunsbach, leeftijd 29 jaren) decoratieschilder, hij arrest van het hof van assises te Luxemburg wegens gequahfkeerden diefstal veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Op 29 Nov. jl. is de veroordeelde int de gevangenis ontvlucht. De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage waarschuwt dat men op zijne hoede zij, hij hel aauknoopeti van betrekkingen met Willem Karei De llooy, zicli noemende De Rooy van der Does, geboren le Amslerdam, oud 23 jaren, in het binnen- zoowel als in het buitenland rondrtizeude en tel- kuts trachtende oplichterij te plegen en le bedriegen. Hij heeft zich herhaal delijk valscli» lijk voorgedaan onder den naam van jonkheer of chevalier Van der Does de Willebnis en zich alzo» crediet weten te verschaden. Ook noemde hij zich De Rooy van der Does Bouwmeester en gaf laatstelijk voor te 's G avcnltage te wonen, wal onwaar is. Hij pleegde bedrog door het aannemen van de valsche hoedanigheid van assistent-arts te Kopenhagen en van die van attaché aan de Nedeilatnlsche legalie le Parijs. Tc Keulen werd hij tot gevangenisstraf verwezen wegen schaking van een jong meisje naar 's Gravenhage; te 's Gravenhage wegens oplichterij; te Luik werd hij ver oordeeld wegens valschheid; te Parijs zijn drie vonnissen tegen Item gewezen ter zake van bedrog; te Berlijn moet hij in handen der justiliezijn geweest; te Leuven zette hij iemand geld af onder hedriegcltjk voorgeven dal hij ver want was aan den Nederlaudsclien minister van btiitenlandsche zaken, en onlangs ontvoerde hij op ergerlijke wijze een jong meisje uit 's Hertogen- bosch van Breda naar Parijs, zonder dat dit feit onder het bereik der Ne- derlandsche strafwet viel. Donderdagavond werd op de Brouwersgracht bij het Haarlemmerplein le Amslerdam een knaajije door eene hevige windvlaag opgenomen en te water geworpen. Eettigen tijd daarna haalde men het lijkje op. Door den Itevigeit wind van Donderdagavond woei van een der gebou wen der stoomvaartmaatschappij «Nederland" le Amsterdam een gedeelte der zinkhedekking af. Daar de wind uit het westen kwam had men aan de Handelskade de handrn vol om de schepen le beletten los te slaan. De baldadigheid der straatjeugd te Amsterdam, die maar al te zeer weet dit zij mei stal stradeloos hare streken kan uithalenneemt onrustbarend toe. Zoo had eergisteren weer een tergend geval plaats. Een bejaarde turf schipper die met zijn tja k in de Brouwersgracht lag om te lossen, moest het lijdelijk toezien, dat eeltige kwajongens de glazen van zijn roef inwierpen (aan projectielen daarvoor ontbreekt bet tegenwoordig der lieve jeugd niet). Verbieden lokte bij ben slechts schamperen spot uit. Eindelijk ontstak de oude man in drift en wilde op den wal springen; ongelukkig nam hij den sprong le kort, viel in hel water en kwam met zijn borst op de schoeiing terecht. De ongelukkige gaf veel bloed op en zal wellicht gedurende zijn ove rige dagen, niet meer in slaat wezen zyu brood te verdienen. (/V. v. d. D.)

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1