BUITENLANDSCHE BERICHTEN. stand van den landbouw, werkt de uil de overneming der gebouwen voor de nieuw optredende pachters voortspruitende last bij de verpachtingen na- deelig op de mededinging. Van overneming dier gebouwen voor hel kroon domein om ze met de gronden te kunnen verpachten, verwacht de regeering wegneming van dit bezwaar. Toepassing van den maatregel in eens op al de hoeven in de beide rentambten ligt niet in de bedoeling. De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage heeft verzocht ter kennis te brengen van het publiek, dal Hit de gedane nasporingen, omtrent den vermisten mijningenieur H. C. Stork, schijnt te moeten worden opge maakt, dat deze heer laatstleden Vrijdagnamiddag geen uitvoering heeft ge geven aan zijn voornemen om zich van Üellt per spoortrein over botterdam te begeven naar zjjn vader te Almeloo, die aldaar den volgenden dag zjjn veertigjarig ambtsfeest zou vieren. 01 hij te laat aau of bij het station te Delft is gekomen valt Ie onderstellen. Volgens verklaring van den conduc teur, aan wien zjjn portret is vertoond, van den paardentram, die te i uur van Delft was vertrokken, had hjj in Delft den tram nageloopen, en, dien ingehaald hebbende, daarin plaats genomen, was hij medegereden tot de herberg bij de Hoornbrug te Rjjswjjk, had den wagen daar verlaten, was even in de herberg binnengegaan en kort daarop den weg opgegaan langs de vaart naar Voorburg. In deze herberg is zjjn portret vertoond, doch niet herkend. Men wist daar echter te zeggen, dat een heer van hetzelfde signalement daar een glas jenever had gebruikt en zicli omtrent de treinen, te Voorburg ophoudende, had geinformeerd, alsmede den weg derwaarts had gevraagd. Van andere zjjden wordt verzekerd, dat de heer Stork niet de gewoonte had jenever tc drinken en zeer goed den weg naar Voorburg kende. De koetsier van den tram had, van af de Hoornbrug opgemerkt, dat de persoon in quaestie zeer zonderling liep. Een brugwachter onder Voorburg heelt dergelijk persoon zien loopen. Aan hel station te Voorburg kan men geen inlichtingen geven. Wie hebben met hem in den paarden tram gereisd? De trein, die ruim 4 uur van 'sGravenhage vertrekt in de richting naar Almeloo, hield jaren lang Ie Voorburg op, doch thans niet meer. Hiermede kan de vermiste in de war zijn geweest. Hij kan dit be speurd hebben aan het Voorburgsche station, maar ook voor hjj daar aan kwam. De vraag blijft over, waar is hjj toen gebleven? Ieder, die zich toen in die buurt heeft bevonden, wordt uitgenoodigd zich te bedenken en indien hjj zich tets, al is het nog zoo gering, weel te herinneren wat iu deze licht kan verschaflen, het mede te deelen aan de politie ter plaatse. Men schrijft aan de /V. I{. Ct. uit NoordwijkerhoutDe jachttijd be gint zachtjes aan verstreken te raken. Er is hier een overvloed van wild geweest: hoofdzakeljjk konijnen en hazen. Van den zomer zwierven zij bjj menigte rond, en na de opening der jacht zijn zjj bij honderdtallen gescho ten door jachtliefhebbers, die zelfs van verre komen. En intusschen waren ook de stroopers druk in de weer. Met hel oog op het wild, kan men hier op de stroopers het bekende gezegde toepassen: waar vuur is, ziet men rook. En dat ondanks de grootste nauwlettendheid van een jachlopzienerspersoneel bestaande uit 18 man, die bjj het betrappen van een strooper groot finan cieel belang hebben wegens uitgeloofde premies. Buitendien wordt sttoopen betrekkeljjk zwaar gestraft. Maar het schijnt met dit al niet geweerd te kunnen worden. De oorzaak daarvan moge meer zamengesteld zjjn, één barer factoren schijnt mjj toe in de omstandigheid te liggen, dat de straf bepalingen tegen hel stroopen in de zedelijke denkbeelden dienaangaande van de landbevolking geen genoegzamen steun hebben. Hare ongeschreven letterkunde, die den tijd der lange winteravonden helpt korten, beslaat voor bel meerendeel uit verhalen der stoute bedrjjven van groote stroopers. Hunne avonturen gaan van mond tot mond en worden met graagte aangehoord. En vraag tot zelfs den meest eerzamen boerenarbeider naar zijn oordeel over hel stroopen, men bekomt van iedereen steeds het antwoord: »slroopen is geen zonde; een haas of een konijn is niemands eigendom; het wild zwerft overal tot schade van tuin 'en akker rond". Niet alle stroopers kan men echter op ééne lijn stellen. Er zijn er onder, die bij gelegenheid eens stroo pen, zooals kinderen met eene musschenklem spelen; doch anderen zwerven er opzettelijk bij nacht en ontijdeu voor rond. Wat zulk een strooper in minachting kan brengen bjj de bevolking is niet zoozeer het feit dat hij stroopt, maar zjjne in andere opzichten soms ergerlijke levenswijze, die hem tevens tot een strooper maakt. Voor het hof te Amsterdam werd eergisteren de behandeling aangevan gen en gisteren voortgezet der zaak van John Adair en James Lyons, beschul digd van diefstal in het gebouw der Associatie-Gassa, ten nadeele der firma J. Kol. Het requisitoir van het O. BI. strekt tot veroordeeling der beide beschuldigden tot 6 jaren tuchthuisstraf. Gisterenmiddag viel een kruier, die nog eenige brieven aan den postwa gen wilde afgeven, terwjjl de trein reeds in beweging was, van het perron aan het station van den Ned. Rijnspoorweg te Amsterdam, geraakte onder den wagen en kreeg dezen over een der beenen. Te Borkeloo is jl. Zaterdagavond de stationchef, na afloop van den dienst, van de trap zijner woning gevallen, en kreeg daardoor eene wonde aan het hoofd, die, naar men meent, niet gevaarljjk was. Den volgenden nacht is hij, waarschjjnlijk door uitstorting van bloed in de hersenen, daar aan evenwel bezweken. Te Meppel is dezer dagen een nagemaakt bankbiljet van duizend gul den ontvangen. Nauwelijks te onderkennen van een echt, is het bij uit spraak der Ned. bank voor valsch verklaard. De machinist Frans Otgens, die in de vorige week te Venloo het ongeluk had voorover van eene locomotief te vallen, waardoor hjj een arm en een been verloor, is aan de gevolgen overleden. 'sGRAVENHAGE, 4 December. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeesterder gemeenten Leusden en Stoutenburg, mr. H. J. 11. baron Van Boetzelaer van Oosterhout, en der gemeente Hedikhuizen, P. A. Luyben. Door Z. BI. is aan P. C. Visser, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als kapitein bij het corps, gevormd uit de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid //Frederik Hendrik" te Delft. Door Z. BI. zijn bij het wapen der infanterie benoemd: bij het 1"* reg., tot kapitein, de 1"« luit. II. T. Lubeck, van het 4dt reg.; bij het 4de reg., tot l,,e luit., de 2de luit.-adjudant P. W. Weber, van het corps. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken, wordt de ge meente Baarn, met ingang van 1 Blei 1885, aangewezen als standplaats van den inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigen dr. H. Van Cappelle te 's Gravenhage. In de gisterenavond gehouden vergadering van de eerste kamer werd voorlezing gedaan van een bericht, houdende kennisgeving van het overlijden van den heer jhr. F. G, E. Blerkes van Gendt. De voorzitter zeide daarbij het volgende: //Mijne heeren! Het even treurig als onverwacht bericht van het overlijden van ons medelid, zal u voorzeker even als mij bijzonder hebben getrollen. De maatschappij verliest in hem een edel en nuttig mensch; wij betreuren in hem een even welwillend als hooggeacht vriend en ambt genoot". üp voorstel des voorzitters werd besloten het bericht met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. Het ingekomen wetsontwerp tot verandering van art. 198 der Grondwet werd naar de afdeelingen verzonden, die onmid- delljjk zullen bjjeenkomen om nog dienzelfden avond het ontwerp te onder- ?e«keo. De zitting werd daarna gesloten. De kamer besloot reeds heden in hare zitting als van spoedeischenden aard het ontwerp te behandelen dat Grondwetsherziening, behalve van de artikelen nopens de erfopvolging gedurende een regentschap toelaat. De heer De Rruyn ontwikkelde de bekende bezwaren. De heer Pijnappel; hoe- wel eene bepaling als de tegenwoordige onmisbaar achtend, wil de Grond wet niettemin zuiveren van belemmeringen als deze en ook van alle bepa lingen die de natie in twee kampen verdeelen, zoodat hjj de handhaving daarvan niet wenscht. Hjj vroeg ook openlegging van de voornemens der regeering omtrent de aanstaande Grondwetsherziening. De minister van binnenl. zaken vreesde de bezwaren van den heer De Bruyn niet en wees op de belemmerende bepalingen der Grondwet als grond voor de noodzake lijkheid van hare herziening, die thans reeds voorbereid en zoover gevor derd is, dat het advies van deu raad van state ingewacht wordt, na ont vangst waarvan het werk met spoed zal w orden voortgezet. De minister drukte vooral op de mogelijkheid van onverwachte intreding van het regentschap. De heer Pijnappel wees op de wenscheljjkheid eener op breede grondslagen gevestigde Grondwet, wit zij een steun en kracht van het volk worden. Het ontwerp is met 27 stemmen tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen de heeren De Bruyn, Pijls, Smits Van Ojjen, Blagnée en Regout. De kamer is hierop gescheiden. H. K. 11. prinses Hendrik zal hedenavond met den Rhjjnspoor van 6.28 uit Amsterdam in de residentie terugkeeren. BELCIE. Op indrukwekkende wjjze is onlangs het lijk der zoo gruwzaam ver moorde Helena De Keersmaekers of Kersmacker te Stroombeek, bjj Brussel, ter aarde besteld en verleden Zondag is op niet minder treffende wijze een kruis op haar graf geplaatst, waarvoor de kosten door vrijwillige bjjdragen waren zamengebracht. Omstreeks half één vormde zich een zeer lange stoet van belangstellenden niet ver van de thans verlaten woning der vermoorde vrouw. Vele personen uit BrusselLaeken en andere plaatsen in den omtrek hadden zich aangesloten. Voorop ging een muziekcorps, dat treurmarschea deed hooren, gevolgd door den eersten schepen en verschillende raadsleden van Stroombeek-Bever. Het kruis, waarop ook de woorden //wreedeljjk vermoord" te lezen stonden, werd door de naaste buren gedragenbenevens drie kransen, van den weduwnaar, zjjne kinderen en de dorpsgenooten. De Keersmaekers hield het jongste kind een meisje van nog geen drie jaar, weenende en snikkende op den arm. Het was een fantastisch schouwspel, den langen treurigen optocht van mannen en vrouwenafgeleefde grijsaards en kinderen op den schoonen winterdag door de met sneeuw bedekte velden langzaam te zien voortgaan. Verschillende toespraken werden aan het graf gehoudeno. adoor een vollen neef van deu vermoedeljjken moordenaar. Alvorens het kerkhof te verlaten legden de vrouwen en meisjes eene menigte bloemen en kransen aan den voet van het kruis neder. ENGELAND. De mudir van Dongola heeft bericht ontvangen, dat de Mahdi overleden en de sterfte onder zjjne volgelingen zeer groot zou zijn. Uit Cairo wordt gemeld, dat noch door den khedive. noch door sir Evelyn Baring van generaal Wolseley of van den mudir van Dongola bericht is ont vangen betreflende den dood van den Blahdi. Bij den senaat te Washington is een voorstel ingediend, om het aan- munten van zilveren dollars te staken. FRANKRIJ R. In de parlementskringen is men van gevoelen, dat de aanneming van het amendemenl-Floquet (verkiezing van de senatoren met toepassing vat het algemeen stemrecht en bij 'Scrutin de lisle") niet een kabinetscrisis ten gevolge hebben zal. Wel heelt de heer Waldeck-Rousseau, minister van bin nenl. zaken, ernstig zijn voornemen te kennen gegeven de portefeuille neder te leggen; maar zjjne vrienden deden hem opmerken, dal het kamerbesluil geen bepaald vjjandige strekking tegen zijn persoon heeft, en dat dus hei kabinet óf collectief aftreden óf onveranderd aanbljjvcn moet. Blen gelooft dat de tegen heden belegde ministerraad besluiten zal de disenssie van dt kamer over de senaatszamenstelling te doen afloopen. Waarschijnlijk zal dt senaat het door de kamer aangenomen ontwerp wjjzigen, en dan komt dil bij de kamer opnieuw in behandeling. De kamer zal hel dan zoo gewjjzigd moeten aannemen of de wet van 1875 moeten handhaven. De commissie voor het ontwerp op de senaatsverkiezing is van meeninj dat het amendement Floquet de eenvoudige verklaring is van een beginse waardoor een nieuwe paragraaf noodig wordt, waarin de wijze van verkiezing wordt bepaald. De heer Floquet weigerde de termen daarvan vast te stellen, zoolang de regeering niet gehoord was. Heden zal de minister van binnen landsche zaken, de heer Waldeck-Rousseau, gehoord worden. De ministerraad kwam gisterenavoud te 8 uur bijeen. De uitslag is oog geheimmaar de hoofden der parlementaire meerderheid wisselen van gedachtei over den toestand. In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd gisteren medegedeeld, dat de Union réplubicaine met algemeene stemmen besloten heeft ter kenni van het kabinet te brengen, dat zij de aanneming van het amendement Floquet op het wetsontwerp betreffende de senaatsverkiezing niet beschouw als op het kabinet gemunt. De genoemde groep wil met het ministerie, dal het vertrouwen van de meerderheid der kamer geniet, de vernieuwing val den senaat in Januari krachtens de nieuwe wet. DUIT8CHLAND. In de gisteren gehouden zitting van den rijksdag werd behandeld h« voorstel van den afgevaardigde Windthorst lot opheffing der wet op de uil zetting van katholieke geestelijken. Prins Von Bismarck achtte de herhaling van het nog kortgeleden verworpen voorstel een bewijs van minachtini jegens den bondsraad. De wet was daarenboven door de beide laatste minit ters van eeredienst niet meer toegepast. Von Bismarck wees er verder op dat de houding van het centrum de regeling der quaestiën met Rome bemoei lijkte. Pruisen mocht de wet niet opheffen; ten minste niet voorde Poolschi provinciën en zal als erfbisschop van Posen slechts zulk een prelaat aanne men, die geen sympathie koestert voor de pogingen lot afscheiding der West Pruisische en Oost-Silezische geestelijkheid. De onderhandelingen met dl Curie, die sinds 1878 gevoerd, trots de concessies door Pruisen gedaan, no; geen uitkomst hadden opgeleverd, waren nog gaande. De regeering kal wachten, doch zal alleen dan meerdere concessies doen, wanneer ook vai de andere zijde iu dienzelfden geest getracht wordt den vrede te herstellen Door den lieer Windthorst werden eenige opmerkingen in het midden ge bracht, waarna de rijkskanselier deed uitkomen, dat de vrijheid der kerk nergens bedreigd wordt. Pruisen oelent slechts een recht bjj tractaat ge waarborgd. wanneer in Posen zekeie bisschoppelijke candidalen worden af gewezen. Hij verheugde er zich over. dat de iieer Windthorst legen hel parlementaire stelsel was; een ministerie uit conservatieven, vrijzinnigen ea socialisten bestaande, zou zells het kabinet Gladstone in stoutheid overtreffen. Bjj het ophouden van den strijd op kerkelijk gebied zou het centrum uiteen spatten; velen zouden tot de Fortscbrilt-parijj overgaan, anderen zouden vat

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2