MAANDAG I DECEMBER. 1884. 283. I>t Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per viereiuleels jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voer 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels I.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. STADS- B E IV I C II T N. PROCES VERBAAL. van dt inlevering en opening van stembriefjesdie ten behoeve der keuze van vijf leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden heeft plaats gevonden den 29"'n November 1884. Het bureau van stemopneming neemt in de ter inlevering der stembriefjes be stemde zaal op liet Raadhuis plaats des middags tc twaalI uren. liet is zameogcsteld uit den heer Louis Marie De Laat de Kanter, Rurgemeesler Voorzitter, en de lieeren Siinon Cornelia Martinus Knappert en Mr. Nikolaas Karei Frederik Land, leden van den gemeenteraad, stemnpuemers. De lijst der kiezers, die bij de verkiezing in aanmerking komt, mitsgaders een exemplaar van het koninklijk besluit van den 0(loa November 1851houdende vast stelling van een Reglement, bevattende algemeene bepalingen, betreffende de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, worden op de tafel, vóór het bureau staande, nedergelegd. De stembus, na onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijn, wordt met twee sleutels gesloten waarvan de eene door den Voorzitter van hel bureau en de andere door den heer Knappert, als oudsten stemopnemer, in bewaring wordt genomen. In de stembus zijn briefjes geworpen door de op neveusgevoegde lijsten vermelde kiezers. En is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. Te twee uren wordt door der. Voorzitter verklaard, dat de ter inlevering der stembriefjes liesletnde tijd verstreken is en daarop de stembus gesloten op de voorge- schrevene wijze. Onmiddellijk wordt de bus geopend en bevonden zeven en twintig stembriefjes Ie bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, verstreken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal der kiezers. Nadat de briefjes zijn ilooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard geen stembriefje. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest zeven en twintig. Van dit getal zijn uitgebracht op de hoeren: C. J. Leembruggen, 25 stemmen, A. llartevelt Jz en L. G. Le Poule, ieder 24 stemmen, P. I. De Freinerv. 22 stemmen, H. C. Juta, 21 stemmen, M. R. Beuth. F. J. los, P. J. Van Hoeken, C. C. Tieleman A. Werner, W. F. Van Wijk, A. L. De Sturler, M. W. Jaeger, C. Kraotz, A. W. Sijtholt en S. B Vos, ieder eéne stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderhed van stcmtnen verkregen de lieeren C. J. Leembruggen, A. Ha'rtevelt Jz.L. G. Le Poole, P. 1. De Fremery en 11. C. Juta. Zijn derhalve verkozen tot leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken le Leiden de beeren C. J. LEEMBRUGGEN, A. HARTEVEI.T Jz., L. G. LE POOLE, P. I. DE FREMERY en 11. C. JUTA, allen aftredende leden. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 29"en November 1884. DE KANTER, Voorzitter. KNAPPERT, 1 N. K. F. LAND, Slemopnemers. BINNENLANDSCH E BK RICHT EN. LEIDEN, 29 November. Bij kon. besluit van 18 November 1884, n". 38, is de bezoldiging van den commissaris van politie alhier geregel I in dier voege, dat zij, te reke nen van 1 Januari 1385, zal bedragen 3000 's jaars. Mej. A. Versnel, alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan eene Chris telijke school te Rotterdam. De Leidsclie afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst opende gisterenavond hare winiercampaaiie met //Romeo et Juliette" Symphonie dramatiqiie de Ueiloiz. Zooverre wij ons herinneren is dit werk nog nimmer in ons land ten gehoore gebracht, en zijn wij den heer He Lange dus voor de kennismaking alléén reeds dank verschuldigd. Wordt toch de naam van Berlotz genoemd, dan doemen voor onzen geest onwille keurig de werken op, waardoor zich deze componist, een schilder op het gebied der muziek, beroe.nd tieefl gemaakt: de Harold Symphonie, l'épisode de Ia vie d'un artiste, la damnation de Fanst en anderen. Ondanks de vele schoonheden die de //Romeo" oplevert, Uturnen wij het echter met bovenge noemde niet op één lijn stellen. Eerst iets over het werk zelf. In de voorrede van de partitie geeft Berlioz aan, welken naam men aan zjjn werk moet toekennen. IIij noemt het een symphonie met koor; laatst genoemde speelt eene ondcrgeschikle rol en moet slechts dienen den toehoor der voor le bereiden op de dramatische looneelcn, waarvan de vertolking aan het orkest is opgedragen. In de finale alleen treedt hel koor in zijn volle kracht op; hier heelt B. gemeend, in den oratimn-stijl te moeten ver- tallen om een werk van dezen aard een waardigen kroon op te zeiten. Eu nu de uitvoering, liet orkest was dat van de Nieuwe Amsterdamsche Orkestvereeniïing (eeuigzins versterkt); heigeen hare leden gisterenavond //geleistet" hebben, zal zeker veel bijdragen tol vestiging van den goeden naam, dien zij zich gedurende haar kort bestaan in de hoofdstad, heeft ver worven. Er waren blijkbaar duchtige voorbereidende oefeningen gehouden; men speelde con atnore en met oplettendheid, zoodat de vele moeieljjkheden, die bijna iedere orkest-partij opleverde, meerendeels glansrijk werden over wonnen. De Leitlsche zangvereeniging heeft hare sporen reeds verdiend; hoewel het aandeel in het succes van den avond bescheiden was. gaven de koren ons nog veel le genieten door den fraaien klank en de nnanceering, waarmede gezongen werd Het »jetez des flenrs etc" en het slotkoor maakten dan ook diepen indruk. Uitstekend paarde zich aan het iuleidtngskoor de volle alt stem van mej Caiean Esser. Met onverdeeld genoegen maakten wjj kennis met deze zangeres, die in de kleine partij, welke haar in B's werk toebe deeld is, de toehoorders door hare opvatting en voordracht wist te boeien. Van harte wenschen wij. dat zij weldra eens in eene meer beduidende rol den goeden indruk, dien zij hier gemaakt heeft, zal komen bevestigen. Het zou onbillijk zijn de kleine tenor-solo in het Scherzetlo ('Bientöt de Romeo etc") als maatstaf aantenrmen ter beoordeeling van den heer uit Amster dam Wjj vermelden dan ook alleen, dat dit gedeelte, een van de geestigste bladzijden der partituur door zijne medewerking geheel lot zijn recht kwam. Onze oprechte holde, last not least, aan onzen voormaligen stadgenoot den heer Joh Sehnner thans in Brussel gevestigd voor de artistieke wijze, waar op de has-solo's iu de finale werden vertolkt. Door samenloop van omstan digheden heelt de heer S. slechts drie dagen tijd gehad om zich de eigen aardige moeielijkheden van zijne, ons inziens ondankbare partij, eigen te maken en hij is hierin op meer dan gewone wijze geslaagd. Hij beschikt over eene krachtige, gelijkmatig ontwikkelde stem, spreekt duideljjk uit, en draagt eenvoudig, onopgesmukt voor. Helder en vol klonk zijne stem boven de sterk bezette koren uit, /onder een oogetibltk lot schreeuwen over te gaan. Wij hopen, dat hel gisterenavond behaalde succes voor dezen aan het begin van zijn kunstenaars-loopbaan siaanden. zanger een spoorslag moge zijn, op den ingeslagen weg voort le gaan. Ten slotte gelooven wjj de tolk te zijn van alle aanwezigen, als wij den heer De Lange onzen warmen dank zeggen voor de tactvolle bezielende leiding van het geheel. Bij uitvoeringen zooals gisterenavond geeft de opkomst een juisten maatstaf (er beoordeeliiig van de algemeene muzikale ontwikkeling van ons publiek en dan moeten wij, helaas! verklaren dat die ontwikkeling nog veel te wen schen overlaat. Herinneren wij ons de dicht bezette zalen bij de concerten der plaatselijke maatschappij voor toon knust (niet te verwarren met de groote maatscliappjj tot bev. der Toonkunst) met medewerking van hel Am- sierdarnsch paltis-orkestonder directie van den lieer Joh. M Coenenw?-- vau de uitvoeringen gewoonlijk beneden hel middelmatige zjjn en waar u dikwijls geheele huisgezinnen ziet heentrekken dan moeten wij wel tot treurige overtuiging komen dat toch eigenlijk slechts een zeer klein gedet van i lts publiek hel werkelijk muzikale sciioone weet te waardeeren. Ni tegenstaande deze weinige sympathie van de zjjde van het publiekzal, nt wij hopen, de maatschappij tot bevordering der toonkunst liever voortga ha/e krachten te wjjilen aan dergelijke uitvoeringen zjj het ook voor m der talrijk publiek -dan de kunst op te offeren aan een volle zaal! Viijdagavond jl. even na tien uur, moest eene aan de Hoogewoerd d nende tnetd eene boodschap verrichten. Daarvan terugkeerende en in Rijnstraat zijnde, werd zij onverwachts door een man beetgevat, die ht aan het oor trok, vermoedelijk om zich van haar oorbel meester te makt Op haar geschreeuw ging de dader ijlings op de vlucht. Hier ter stede loopt een gerucht, dat de heer K. jl. Vrijdagavond t 11 ure aan 't plantsoen door twee personen is aangerand die hem zjjn ge alvroegen, hetwelk li'i toen gegeven heeft. Desgevraagd heeft genoem lieer der politie verklaard dal 't verhaal geheel uit de lucht gegrepen is. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenoaiencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 44 tot j5 volwassen personen en 11 tot 17 kindereu. Hedenmiddag ongeveer 2 ure is de Noord-Zuidltollandsche stoomtram, aan den tol, gederailleerd, met het gevolg dat een der passagiers eene vrjj ernstige verwonding aan het gezicht bekwam. Eerst drie uren later kon den dienst worden herval. Men schrijft ons het volgende: De ganzen komen uit het noorden en trekken naar het zuiden, voor eenige dagen kwamen de vuurbollen uit eene omgekeerde richting, nu (rekten er veel sijsjes van hel oosten naar het westen, er is overal wckeloosheid nog lang voor het winter is, handel en nijverheid kwijnen, er is geen geld onder de menschenmoed heeft men niet om zijne levenswijs te vereenvoudigen, in sommige opzichten te bezuinigen de welvaart neemt af, tloor veelvuldige tentoonstellingen kijkt men elkander in de kaart, tien landbouwer gaat hel niet goed en de vruchten van dezen zomer zijn weinig waard, zoodat de koolverbouwers even hard klagen als de aardappeheeLters bij liooge laiidliiitir. Uit de richting van de ganzen, de vuurbollen en de sijsjes trekken nu de weerprofeten de gevolgen dat de Zie verder hel Bijvoegsel) V K. H T K IN f E N. Heden ontsliep zacht en kalm, na een langdurig en smartelijk ljjden onze geliefde Vader en Behttwdvader, de Heer JOHANNES CAREL BESCHOOR, te Loosduinen, in den ouderdom van ruim 67 jaren. P. FONTEIN Jr. Lsidkx, 28 November 1884. E. C. FONTEIN, Beschoor. Door afwezigheid kunnen geene visites van rouwbeklag worden afgewacht.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1