BUITEN LA NDSCHE BERICHTEN. Intusschen was uit Havre eeu brief ontvangen van iemand, die eveneens be richtte, dat hij winner van den 51"11 prijs was, en verzocht dat men dezen voor hem bewaren zou, totdat gelegenheid gevonden zou zijn hierover te beschikken. Het door hem opgegeven nummer en de serie waren gelijk luidend met die van hel lot uit Gouda. Eene beslissing te nemen is voor alsnog onmogelijk. Eerst als men het lot uil Havre ontvangen heeft en tot vergelijking kan overgaan, of wel proeven met de beide loten kan nemen, zal blijken of en waar vtrvalsching gepleegd is. Dit kan zeer goed geschied zijn zonder medeweten van den houder. Volgens verklaring van dien uit Gouda, heeft hij het lot bij een boekverkooper in zijne woonplaats gekocht en het daarna in bewaring gegeven aan zijne te Knik in Noordbrabant wonende zuster, die hem met den "gelukkigen uitslag" bekend had gemaakt. Zoowel het lot als het zilveren servies zijn ter griffie van de rechtbank ge deponeerd. in afwachting van hetgeen een nader onderzoek aan het licht brengen zal. Gisterenmorgen te halftwaalf brak in hel pakhuis "De 4 Gezusters", op de Elandsgracht te Amsterdam, waarin de firma Gebr. Asbacher, stroop- labrikanten, hunne werkplaatsen en kantoor hebben gevestigd, een lievige brand uit. Zoowel van den kant der Looierstraat als op de Elandsgracht werkte de brandweer met twee stoomspuiten en eenige handspuiten. Zware rookwolken belemmerden den arbeid der blusscliing zeer. De achterzijde van het gebouw is over alle verdiepingen uitgebrand. Te ruim halfeen was men den brand meester. Door het vermoedelijk spelen met vuur door de kinderen is gisteren te llpendam eene woning tot den grond afgebrand; alles was verzekerd. Te Utrecht is een gewezen holmeester gearresteerd als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan de aldaar in den laatsten tjjd gepleegde inbraken en diefstallen of daaraan medeplichtig te zijn. liet is gebleken dat hij de aldaar gestolen voorwerpen elders heeft verkocht. Te VVageningen eischt eene polilie-verordening, dat alle slijters en herbergiers die "Vergunning" hebben, een lichtje plaatsen aan de voordeur boven den ingang der localiteit. Sommigen leefden die bepaling getrouw na. Wel geleek soms hun lichtje op een gloeienden spijker, maar zij voldeden aan de verordening. Een enkele uleef echter steeds weigeren, voorgevende dat zjjn winkel (al was het niet boven de voordeur) voldoende verlicht is. Omstreeks 90 proces-verbalen werden tegen den heer P. opgemaakt, die steeds onwillig bleet voor de vermaningen der politie. De kantonrechter te Wageningen heeft nu in dezen uitspraak gedaan en den heer P. vrijgesproken. Voor drie weken brandde te Wildervankster Dallen, eene boerenplaats af zonder dat dc oorzaak bekend werd. Zondag is de dienstbode, als ver dacht van brandstichting en dielstal, naar de gevangenis te Winschoten j getransporteerd. '»GRAVENHAGE, 27 November. Het onderzoek van het ontwerp van wet lot verandering van art. 198 der Grondwet in de afdeelingen der tweede kamer heeft de volgende uit komsten opgeleverd; Onderscheidene der bedenkingen, bij de behandeling van het voorstel tot het in overweging nemen van deze wijziging der Grond wet te berde gebracht, werden ook thans weder door enkele leden ontwik keld. Daarentegen verklaarde de groote meerdeheid der leden zich op de bekende gronden ten gunste van dit wetsontwerp gestemd. In eene der afdedingen werd wederom de vraag omtrent de bevoegdheid der kamer ten deze ter sprake gebracht. Niettegenstaande art. 77 der Grondwet j° art. 99 alin. 3 der kieswet, zoo werd in de bedoelde afdeeling betoogd, heeft de ontbon den kamer zich bevoegd geacht te verklaren, dat er grond bestaat om een voorstel tot verandering in de Grondwet in overweging te nemen. Zal dc nieuwe kamer zich ook bevoegd achten om die wijziging aan te nemen? Zoo ja, zal dan niet de regeering daaruit kunnen afleiden dat de kamer zich ook bevoegd zal rekenen om verdere voorstellen tot verandering in de Grondwet in overweging te nemen, zonder dat de tabel, regelende de ver deeling des rijks in kiesdistricten, herzien is? In eene morgen te ell uren te houden zitting van de tweede kamer zal in behandeling worden genomen het ontwerp van wijziging van art. 198 der Grondwet en daarna de interpellatie van den heer Bahlmann over de thans heerschende werkeloosheid. De minister van koloniën zal morgen geen audiëntie verleenen. Heden had zich voor het hol te verantwoorden de schippersknecht A. B. v. d. B., uit Wateringen, wien werd ten laste gelegd in den avond van 8 October jl. op de schuit zijns meesters, den schipper v. D., destijds liggende in den Nieuwen Rijn te Leiden, diefstal te hebben gepleegd van ruim f 50, na de sluiting van een kistje, waarin het geld was geborgen, verbroken te hebben. Het grootste gedeelte werd later in een zakje ver borgen op het vaartuig teruggevonden, zoodat de schipper slechts een na deel leed van ƒ12 a f 13. Besch. bekende het geld te hebben weggeno men om in staat te zijn een horloge, dat hjj beleend had, te kunnen lossen. De proc-gen. jhr. mr. Van den Bergh achtte, hoewel slechts ée'n getuige, de schipper, was gehoord, het ten laste gelegde volkomen bewezen en re- qttireerde eene veroordeeling tot 1 jaar celstraf. De verdediger, mr. graaf Van der Duyn, wees op enkele verzachtende omstandigheden en verzocht de oplegging eener geringe straf. Vervolgens nam in de bank der beschuldigden plaats de werkman P. S. die in dit voorjaar in dienst was bjj den kleederbleeker Van K. te Zoeter- woude. Hij bekende op Zondag 25 Mei alleen in eene kamer ten huize zijns f meesters te zijn achtergebleven en toen, ten nadeele van zijn medeknecht De W.eene som van 25 te hebben ontvreemd. Om in het bezit van het f geld te komen, had hij de bodem van eene groote houten kist losgerukt en jj vervolgens in de bodem van een kleiner kistje, waarin het geld was, een sleuf gemaakt, juist groot genoeg om een rijksdaalder door te laten. Door f schudden zag hij zich weldra in het bezit van het gestolen bedrag. De f proc.-gen. jh'. mr. Van den Bergh eischte eene veroordeeling tot 2 jaren celstraf. De verdediger, mr. Wiercx, deed voor zijn cliënt een beroep op 's hols clementie. Ten slotle stond terecht de 29-jarige timmermansknecht H. K.uit Den Haag, beschuldigd van in den laten avond van Zaterdag 4 October uit den spekslagerswtukel van D.aan de Builen watersloot te Delft, te hebben weg genomen eene varkenskarbonade van 4 54 kilo. De besch. was in bedoelden avond met zijn vader en de gebroeders P. uit 's Hage naar Delft gereisd, met de bedoeling om in de plassen nabij die gemeente te gaan visschen. Op hun tocht derwaarts werd door een der broeders P. in genoemden winkel leverworst gekocht en in dien tusscheniijd ging besch. volgens eenige getui gen met het vleesch op den loop dat hij echter spoedig bij de nadering van een politieagent op een stoep nederlegde. Besch. kon zich van het gebeurde niets herinneren en beriep zich op den beschonken toestand waarin hij ver keerde, doch die door geen der getuigen was opgemerkt. De gebroeders P„ die in de instructie eene opgave hadden gedaan ten voordeele van besch., doch in strjjd met de waarheid, kwamen thans, na door den president daarover op gemoedelijke wijze te zijn onderhouden, grootendeels terug. Den proc.-gen. deed het groot genoegen, na de verklaringen van die getuigen, een reeds gereed zijnd requisitoir lol inhechtenisneming wegens valsche ge tuigenis te kunnen vernietigen. Hij oordeelde overigens het ten laste gelegde feit onomstootelijk bewezen en eischte eene veroordeeling lot 6 maanden celstraf. De verdediger, jhr. mr. De Jonge, concludeerde tot vrijspraak, omdat z. i. de doletise intentia ten deze niet was gebleken. Geheel subsidiair wees pi. op verzachtende omstandigheden. Het hof, dat aan het einde zijner zitting in deze zaken uitspraak deed, veroordeelde A. B. v. d. B. lot een jaar, P S. tot een jaar en H. K. lot drie maanden eenzame opsluiting. Aanstaanden Dinsdag 2 December tullen voor de arrondissements-recht- bank alhier de pleidooien worden gevoerd in zake den eisch van de veree- niging "Het Nederlandsch Tooneel" tegen den directeur van den Franschen schouwburg te 'sllage, betredende het contract van huur omtrent het stads schouwburglokaal te Amsterdam. Vertoonde nog weinige maanden geleden de plek, bestemd voor den bouw van de Passage, die hel Buitenhof met de Spuistraat moet verbinden, niets dan een opene ruimte, gevuld met hardssleetihlokken, in ongelooflijk korten tijd is er orde gekomen in dien chaos en hebben de nijvere handen van honderde bekwame werklui door een voortreffelijk toezicht geleid, het kolossaal gebouw doen verrijzen, waarvan niet alleen de omtrekken reed! geheel zichibaar zijn, maar dat ook inwendig reeds zoover is voltooid, dat weldra het decoratieve werk zal kunnen worden aangevangen. De equipage der justitie kon heden hare passagiers niet verder brengen dan halverwege het Binnenhof. Immers even voor het gebouw van het ge rechtshof, waar eenige beschuldigden moesten gebracht worden, brak een der achterwielen van het zware voertuig, zoodat aan verder rijden niet meer te denken viel. De gevangenen, waaronder ook eenige die voor dt arrondissements-rechtbank moesten terechtstaan, gingen onder behoorlijk geleide van rijksveldwachters en politieagenten te voet naar hunne be stemming. Bij eene vechtpartij van twee mannen op den N. W. Buitensingel It 's llage, kwam een hunner vrouwen tusschenbeiden. Die inmenging moest zij echter met het verlies van den top van een harer vingers bekoopen; dt afgebeten top werd niet teruggevonden. Hedenmorgen werd een soldaat van het regiment grenadiers en jagers, die voor een steigerend paard wilde uitwijken, aan het Kanaal door den stoomtram gegrepen en een eind op de rails voorlgesleurd. Doordien spoe dig werd geremd, kwam hij met eenige lichte kneuzingen en den schrik vrjj. BELGIE Na een debat, dat verscheidene dagen heeft geduurd, eindigde gisteren in de kamer van vertegenwoordigers de beraadslaging over de interpellatit met betrekking tot de binnenlandsche politiek. Aangenomen werd eene molit van orde, dour de rechterzijde gesteld en door de linkerzijde bestreden, waarin de kamer verklaart genoegen te nemen met de verklaringen der regeering. ENGELAND. De koningin zal in den loop der volgende week aan de hertogin vat Albany op Claremont een bezoek brengen en bij die gelegenheid getuigt zijn van den doop van den jongen prins. De raad van bestuur der houders van buitenlandsche fondsen te Londen, heeft uit Caracas i. d. 6 dezer bericht ontvangen, dat 6728 p. st. voor del den dienst der geconsolideerde schuld is afgezonden. De autoriteiten van Fallmouth weten niet wat te beginnen met twet flinke jonge mannen, die vier weken geleden van een uit de Roode zet komend schip landden. Wie zij zijn, waarom zij gekomen zijn, wat zj denken te doen. tot welke nationaliteit zij behooren, zijn even zoo velt ondoorgrondelijke mysteriën. Zij zijn intelligent en krachtig ontwikkeld et gedragen zich zeer ordelijk, maar ofschoon men het al in een half dozijt talen geprobeerd heeft, niemand kan zich voor hen verstaanbaar makel Zij zeggen "Jerusalem" om aan te duiden van waar zij gekomen zijn, et «Liverpool" als de plaats waarheen zij wenschen te gaan. De beide vreem delingen werden in het armenhuis Ie Fallmouth 14 dagen lang gelogeerd, maar zij verlangden toen naar hunne vrijheid en zwerven sedert op hel platteland rond, waar zij door hun vreemd voorkomen en gebaren aan dt bewoners niet weinig schrik aanjagen. De politie houdt hen in het oog. De namen Gordon en Ismaïl-pacha schijnen zij te kennen. De haringvangst op de Schotsche kust heeft dit jaar het bedrag van 300 000 vaten opgeleverd, waarvan 250,000 vaten direct naar het vasteland i werden gezonden.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2