LEIDSCHE COURANT. 1884. VRIJDAG 28 NOVEMRER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. M\ 281. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pry's der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 27 November. D'. G. H. Van Kasteel, pred. te Kollum, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Met het oog op de ook hier ter stede bestaande werkeloosheid, waar reeds honderden de wrange vruchten van plukken en welk getal al grooter en grooter wordt, werd gisterenavond eene vergadering gehouden van de besturen der alhier gevestigde vak- en werkmansvereenigingen. Een 16-tal corporation was vereenigd. De werkmans-vereeniging .Nut en Genoegen", welke men ook zoo gaarne daar had ontmoet, had echter niets van zich doen hooren. Deze zamenkomst had ten doel het behandelen van de vraag: .Wat moet gedaan worden om in den nood te voorzien van hendie door gebrek aan werk met de hunnen in behoeftige omstandigheden verkeeren en den bedelstaf te gemoet gaan? Allen waren doordrongen van dien treurigen toestand en waren van oordeel, dat men in dit geval niet rustig kon noch mocht blijven zitten. Het laat zich hooren dat dit belangrijke punt van behandeling verschillende besprekingen uitlokte; de slotsom was echter dat eene commissie van zeven leden werd benoemd, die namens de ge- heele vergadering werkend zal optreden. De leden dier commissie zullen zich met elkander verstaan, wat zal gedaan worden en op welke wijze om dan hun plan nader bekend te maken. Een voorstel om te trachten werk te verkrijgen, dat zeker veel te vinden zal zijnvond het meeste bjjval. Door een der aanwez:gen werd de vraag gedaan of het niet wen- schelijk zoude zijn dat door de besturen der verschillende corporation bij hunne leden werd aangeklopt om eene kleine bijdrage voor dit goede doel; mocht dit nu wel geen kapitaal vormen, spreker meende toch dal hel voor zeker ter navolging zou strekken. De houding der vergadering bewees, dat men niet ongenegen was in dien geest te handelen. Na het uitspreken van den wensch dat de pogingen die men zal trachten aan te wenden met den besten uitslag zullen worden bekroond, dankte de voorzitter van ge noemde commissie, voor de getrouwe opkomst en betoonde belangstelling. In den afgeloopen nacht of vroegen morgen is eene aan den Apothe- kersdijk liggende schuit met aardappelen weggevoerd en later teruggevonden in het Galgewater nabij het Rijnspoorwegkanaal. Het bleek alstoen, dat daaruit ontvreemd waren 15 a 20 hectoliter aardappelen, in gemerkte zak ken. De daders zullen een en ander aan den man trachten te brengen, zoodat een ieder, die in deze inlichtingen kan geven, verzocht wordt zich aan het politiebureel te vervoegen. Heden voormiddag te 11% uur is een ongeveer 35-jarig man, genaamd v. W., kolensjouwer, aan de Hoogewoerdsbrug door een met twee paarden bespannen rijtuig aan- en omvergereden, zonder daarbjj echter letsel te hebben bekomen. Om een vogel aan 't spit te kunnen hangen, moet men hem maar eerst zien te krjjgen ol te vangen, zei de Schoolmeester. In afwachting dat de een of ander dierkundige licht zal verspreiden over het zonderling geval van een kleinen eendvogel, die gezien is in den Rijn buiten de 5jd Utrechlsche brug, welke vogel, naar de beschrijving, bij zijne vlugheid in de 4% kunst van duiken en onderwater blijven, zijn wederga nog niet heeft ge vonden, vraagt een jager of de grootte en de zwarte of grauwe kleur van het dier niet met een kleine meerkoet of duikelaar overeen kwam en deze wordt in kreken, slooten en plassen genoeg aangetroilen. Dat de pogingen om dezen vogel naar eene sloot te drijven en in een schakelnet te vangen, mislukten, is geen wonder; een snaphaan zou waarschijnlijk meer doel ge- troflen en alzoo het exemplaar in handen gespeeld hebben van een dierkun dige, welke misschien in staat zoude zijn geweest deze rara avis te detcrmi- neeren. Eene wijziging van het budget van binnenlandsche zaken, zoowel wat de omschrijving als hel bedrag van sommige posten betreft, is noodzakelijk geworden, ten einde te kunnen bestrijden de kosten der examen commissie voor het handteekenen ter voorziening in het onderhoud enz. der nieuwe museiimgebouwen te Amsterdam; lot verhooging der ontoereikend gebleken sommm voor reis- en verblijlkosten der examen-commissiën. Die verande ringen brengen eene verliooging van de begrooting met 35000 mede, waar tegenover staat eene vermindering met gelijk bedrag door verdaging van E® de beslissing omtrent een deel der aanvragen om subsidie in de buiten- laa gewone onderwijskosten, welke subsidiën ten laste der begrooting voor 1885 komen. Aan de regeering zijn, ter plaatsing in 'srijks etgnographisch museum te Leiden, geschonken door de Britsch-Indische commissie der Amsterdam- sche tentoonstelling modellen van landbouwwerktuigen uit het Noordwesten van Britsch-lndië, geëxposeerd geweest in de desbetreffende afdeeling der genoemde tentoonstelling. De minister van binnen), zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de betrekking van leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de rijks- hoogere burgerschool van 5-jarigen cursus te Roermond te vervullen is. Jaarwedde 1800. Zij die voor deze betrekking in aanmerking wen- schen te komen, gelieven zich uiterlijk op 15 December e. k. aan te melden bij den hoogleeraar inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. M. Salverda te 's Gravenhage. Door de geneeskundige staatscommissie zjjn als arts toegelaten: de hh. H. Kremer, doctorandus; J. Th. Bornwater. candidaat-arts; voor het eerste gedeelte: W. Van Hoorn, doctorandus, en C. Kodde, candidaat-arts. Bij de 25 en 26 dezer te 's Hage gehouden acte-examens voor middel baar onderwijs werden geëxamineerd: voor boekhouden 1 candidaat, afge wezen; voor aardrijkskunde 1 candidaat, afgewezen; voor Nederlandsch 1 candidaat, afgewezen; voor geschiedenis 1 candidaat, zich teruggetrokken. Voor gymnastiek werden gisteren geëxamineerd 5 candidalen; een was niet opgekomen. Toegelaten niemand. Uitslag van het te Utrecht gehouden examen voor middelbaar onder wijs: Fransch, acte A, geëxamineerd 3 candidalen, toegelaten de heer H. C. Brands, te 's Bosch; acte A en B, voor A toegelaten de heer M. Ph. Van Lierop, te Brussel; Engelsch, 6 candidalen, toegelaten de heer L. Lands man, te Rotterdam, en mevr. Hcykoop-Goudal, te Gorinchem. Het stoomschip Noordbrabantvan Java naar Rotterdam, arriveerde 26 November, des ochtends, te Suez. De Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap St. Vincent den 26"' November. De Voor waarts, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port-Said den 26«« November en zou denzelfden dag de reis voortzetten. De Zaanlandsche kamer van koophandel en fabrieken te Zaandam heeft zich tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid gericht met het betoog, dat bij den postpakket-dienst eene uitbreiding, respectievelijk tot 7, 9 en 10 kilogram en daaraan geëvenredigde tarielsverhooging voldoende zou zjjn, om in de behoeften van den handel, en het platteland in zjjn verkeer met de hoofdplaatsen, te voorzien, zonder daardoor den algemeenen com municatie-middelen eene te groote concurrentie aan te doen. Z|j verzoekt daarom den minister het daarheen te leiden dat, al ware het alleen bjj wjjze van proef, de postpakket-dienst worde uitgebreid. Te Brouwershaven is gisteren een leidekker van de nok van de kerk gevallen. De gladheid door de gevallen sneeuw deed hem uitglijden. Driemaal werd zijn val gebrokeneerst door de gootdaarna door de stellage en toen door een paal, die midden doorbrak. De Sultan van Koetei, Oost-Borneo. heeft dezer dagen aan het koloniaal museum op het paviljoen te Haarlem geschonken eene hoogstbelangrjjke ver zameling voortbrengselen uit zijn uitgestrekt gebied, beslaande in getah, hars, tripang, rol tan, vogelnestjes, lood-erts, steenkolenschildpad, bjjen was enz. Deze voortbrengselen zullen wetenschappelijk werden onderzocht en beschreven in het Tijdschrift der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid. Voor het hof te Amsterdam verscheen gisteren A. G. B.timmerman, wonende te Baarn, beschuldigd van twee diefstallen in den nacht van 7 op 8 Mei jl. Hij schoof een raam open, klom in huis bij de weduwe L. te Baarn, en stal een gouden horloge met dito ketting en eenen ring van hare dochter. Twee dagen vroeger ontstal hij aan zijne tante A. E. v. B. te Utrecht een zilveren horloge. De advocaat-generaal mr. Optenoort eischte 5 jaren tuchthuisstraf. De geschiedenis met het lot, waarop een der hoofdprijzen der Amster- damsche tentoonstelling is gevallen, wordt in het N. v. d. D. anders mede gedeeld dan in de N. Goudsche Ct. Die lezing is ais volgt: Ongeveer tien of twaalf dagen geleden, vervoegde zich een jonkman uit Gouda aan het Paleis van Volksvlijt met het verzoek den 5den hoofdprijs van 25,009 fr. te mogen zien, welke op zijn lot gevallen was. Men toonde hem bij vergissing eerst een servies van Christofle, en daarna het er naast staande tafelgar nituur van Meurice: den prijs voor n°. 184800 3de serie. Naar de gewoonte werd hem aangeboden desverkiezende den getrokken prijs voor hem te ver- koopen, welke dan zeker een aanmerkelijk kleiner bedrag zou opbrengen, dan waarvoor het geannonceerd stond. Dit werd door hem afgeslagen. De afgifte van den prijs evenwel kon alleen geschieden tegen inlevering van het lot, dat hjj toen niet bij zich had. Later werd dit door hem aangeboden.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1