SOEVEREIN ELIXIR. Nederlandsch Bijbelgenootschap burgerlijke 5>tanb. ADV ËKTE 1» T 1 K N. (AFDEELING LEIDEN). Het door mij in 1835 in algemeen gebruik gestelde Prijs per Flacon f 150 en 30 Cents. Leiden, E. NOOK DIJK, Bicêstraat, derheden te beschouwen. We hopen en vertrouwen hierbjj dat we nog jeugdige denkbeelden hebben en dat de bezadigdheid van den ouderdom alt hans ons nog niet in den weg staat om met den nieuwen tijd mee te gaan. De vraag dan werd gedaan of eene telephonische geleiding in onze stad zou kunnen slagen; hoe die aanleg, onder ol boven den grond, zou bedoeld zjjn en, evenals in andere gemeenten, met leelijke palen op de straten en gevaarlijke draden over de daken, ooi daarna de kosten in aanmerking te nemen, en of deze zaak (met een voor dezen nieuwen tijd gebruikelijk woord) levensvatbaarheid zou hebben. Op hel voetspoor van Amsterdam hebben zich andere steden van telephoon- geleidiug voorzien, znoals Rotterdam en 's Graven lias e, waarop ook weder minder voorname sleden gevolgd zijn. Is het den voorstanders van lelepho- nen bekend ol de onderneming in deze steden rekening geelt, want daarop dient gelet; over het leeljjke van den aanleg spreken wij te zijner plaatse. Aangenomen dal deze steden, met inbegrip van 's Gravenhage, zich er best bjj bevinden, hetgeen twijfelachtig is. welke gril. want zoo noemen wij het plan, bewoog dan Leiden zich met den aanleg van lelephonen te gaan bezig I houden? Naar onzen dunk niets anders dan de zucht om met de hootdste- den des rijks mee te doen; naijver om voor deze niet onder te doen liet is ons echter niet onbekend hoeveel naijver bedrogen is uitgekomen, zacht genomen, hoe weinig voordeel wij met onzen naijver hebben verkregen. Toen ons nog een stoombrandspuit ontbrak, want andere steden toch hadden er reeds zoo lang en meer dan een zooals Amsterdam, kwam dat meubel ook in den gemeenteraad ter sprake en van dat ter sprake, ont stonden de voorstanders, die gesteund werden en Leiden kocht in Engeland ook een stoombrandspuit. Deze spuit, waarvoor eene afzonderlijke woning werd gebouwd, deed daarop dienst of geen dienst, naar men het noemen wil. want ingeval van brand waren de weesburgers van de llooglaudsche kerkgracht doorgaans de eerste, die den brand blnscnten, terwijl de paarden van onze stoombrandspuit werden opgetuigd of tie vuring nog een weinig moest worden opgepookt. Nadat onze gemeente dan met een stoombrandspuit verrijkt was, deden we onzen trots uitkomen ter zake van den spoorweg Leiden - Woerden, waarmede de Rijnstreek uitermate zou gebaat worden en natuurlijk onze gemeente ook, daarom beloofden wij een tonne gouds aan de onderneming als zij op een vastgestelden dag in werking kwam. liet kan niet genoeg herhaald worden, die honderd duizend gulden was en is een bloot geschenk gebleven. Nu moesten we een Tram hebben, geen paardentram in Leiden, terwjjl andere sleden zelfs het zooveel kleiner Haarlem wel op trams kon den bogen; geen tram in Leiden en onze gemeente zóó uitgebreid van de lloogewoerds- naar de Witiepoirt en van de Zijlpoort naar den Stations weg, kon niet meer worden beloopen. Er werden berekeningen gemaakt: zooveel ritten per dag, zooveel personen per rit, geeft zooveel en dat volgt, zooveel rente voor de aandeelhouders. Langs dien weg kwam de tram wel niet, maar dat ook al zoo dringend vereischte en zeer toegejuichte middel, kwam er toch, om, toen de jubeltonen over al dat personenvervoer begonnen te verslommen, voor buitrnlandsche rekening te worden voortge zet, Welke oulzachelijke voordeelen de aandeelhouders bij deze onschatbare onderneming behaald hebben mogen dezulken uitmaken, die zich in deze opgeschroefde zaak gestoken hebben. Intusschen wachten de bewoners langs de Haarlemmerstraat de eene maand na de andere dat de rails zullen opge broken worden van eene doode lijn, terwijl de bewoners van de Rreeslraat kunnen getuigen hoeveel ledige wagens dienst doen als bewjjs van den teringachiigen toestand waarin hel zoo hoog gewaardeerd tramvervoer te dezer stede verkeert. Over de N -Z.-llollandsche stoomtramweg maatschappij kan het stilzwijgen worden bewaard, omdat deze onderneming met onze gemeente in geen verband staat wegens de te behalen procenten. Dai dt duiuwatrilridiugmaatschappij in onze gemeente mocht slagen, bewijst voor Leiden dat wij behoefte hadden aan gezond drinkwater en dat water tevens geen artikel van weelde is. Wat bet Liernurstelsel betrelt. daarvan kent men algemeen de gunstige uitkomst en de groote voordeelen van den ver koop der larcaliën. Dit stelsel loopt opuit. Het spreekt van zelf dat de heeren ondernemers van lelephonen met vreugde het woord aanvaardden in die vergadeiing van »'t Nut", inzonder heid om te betoogen welk een toekomst voor Leiden was weggelegd, indien het zich bjj zulk een plan kon aansluitenen het spreekt ook van zelf dit terstond eene tabel werd gevormd met berekeningen, niet te vergelen de de daaruit voortspruitende rente. Hierop volgde algemecne toejuiching en luide bijvalsbetuigingen, geljjk zulks gebruikelijk is indien er met warmte over iets gesproken wordt. Rij veel bewijsvoering mocht het echter nog ontbreken aan te toonen hoeveel fabrieken zich reeds van den telephonn hadden voorzien. Er zijn alhier katoenfabriekener is een zoutkeet, elders heeft men suiker-, mcekraplabrieken, branderijen, welke haar beslaan zon der telepboon hebben gehandhaafd en ongetw'ijleld nog geen reden hebben kunnen vinden om zieli van dat middel te bedienen. Waarschijnlijk zjjn zjj er zelf nog niet eens op bedacht geweest dat een zóó gezocht spreekmiddel met personen op een afstand van ons en zeker met die uit buitengemeenten, zóóveel gemak zou opleviren en voor vele zaken allernuttigst kon wezen. Behoorde de aanleg van lelephonen alhier, niet met allen ernst te worden opgevat, want er is eene te verwachten rente aan verbonden, mits aandeel houders toetreden, men zou ook hel middel kunnen aanprijzen om allerge noegelijkst met elkander te keuvelen. Eu konden we dat dan nog maar met eenig succes doen. maar in onzen beperkten kring van gegoede ingezetenen zijn we spoedig uitgepraat. De alsiand naar onzen vischkooper is kort. in Amsterdam soms zeer uitgestrekt. De Mijlelaar aldaar ontvangt pertelephoou orders op krimplong. versche kabeljauw, sinolpaling. levende schelvisch en krimpznlm. Wanneer, behalve stoolpaling, deze artikelen in Leiden mochten verkrijgbaar zijn, beijverd men zich ze ons langs een korteren draad dan de telephonn te bezorgen, want de knecht van den ijverigen vischkooper kent de klanten, die bij op zijne vingers voor zalm en kabel jauw kan optellen; in een ommezien is hij op weg en op de Langt gracht behoeft hij niet aan te schellen. Desgelijks is het gelegen met den slachters- jongen en met meer andere jongens en mannen, die met allerlei artikelen dagelijks de stad in allerlei richtingen doorkruisen, zoodal bet aan onze deuren niet stilstaat. Ingeval van brand is men spoedig genoeg op de been en de brandspuit van het Hervormde weeshuis bevindt zich op de plaats des onheils toch voordal men elkander langs het zóo gezochte s|ireekmiddel be grepen heelt. Onwillekeurig hebben wjj bjj dezen betoogtrant, tot ons leedwezen de ern stige zijde der telephoononderneming alhier uil het oog verloren, waartoe de directeur der stedelijke gasfabriek die al dadelijk de vrijheid nam voor de onderneming te pleiten, aanleiding gal. Een telephoougeleiding onder den grond of een grondp an had oneindig meer bezwaren dan een luchiplan. Iljj was voor een aanleg boven de daken der huizen en hij vreesde geenszins de zw arte profetie, die men daar wel eens humoristisch, itonischsarcastisch van gemaakt bad. Men went aait alles, zeide de geachte spreker, ook aan een Aeolus haak in de lucht boven zijne woning. De snedigheid van dezen onzen geachien spreker en bel schermen met vreemde woorden daargelaten, nemen wij de vrijheid te vragen ol zulk redeneeren niet reeds eene kritiek op de zaak insluit? Ook meenet) wij dat de geachte spreker moeielijk uitlegging zou kunnen geven wat een Aeolus-haak is, vermits zulk een ding tot dusver niet was uitgevonden. Zoodra deze onze geachte spreker derhalve weer eens een losse greep mocht doen in de fabelleer, dan zou bjj kunnen ont dekken dat Aeolus met alle winden woei, in een zak zelfs de winden had opgevangen en bewaarde; dat Aeolus, om kort te gaan, een windbuil was. Wjj voor ons nemen aan dat een telephoononderneming voor deze onze gemeente geen nnt zal doen, omdat de behoefte daartoe volstrekt nog niet is aangetoond, geen kans van slagen heeft, een artikel van weelde is en geen rente zal opleveren. Wordt hieraan getwijfeldhet is den voorstanders ver gund te juichen bij hun geniaal ontwerp, dat, hoe men het ook beschouwt door zijn aanleg met palen en draden stuitend leelijk is en zonder onder scheid iedere gemeente ontsiert waar lelephonie werd aangelegd. Zon elders zulk een hoogst wansmakelijke aanleg verschooning verdienen omdat er den handel mede gebaat is, bier hebben blijkbaar bouwkundigen en hoofdop zichters, zonder in verzet te komen met hun schoonheidsgevoel, zich kunnen nederleggen bjj een aanlokkelijk plan, duideljjk genoeg; omdat men aau alles gewent. A n. Van 19 November tot en met 2tt November 1881, BEVALLEN: T. Fridsma. geb. De Groot, I). M. J. Driessen, geb. v. d. Klugt, Z. E. Vetthuyzen, geb. Bavelaar, D. W. Haasbeek, gen. Clioufoer, Z. ti. J. F. Monyman, geb. Boguetleau, D. -- P. M. Holtz, geb. Alt. D. M. v. Leeuwen, geb. Lodeesen. D. J. M. Tegelaar. geb. Tegelaar, Z. J. Schuuring, geb. Star, Z. J. v. d. Hurk. geb. Felix, D. P. v. d. Meyden. geb. v. d. Burg. D. - E. Brug man, geb. Stikkeloriim, D. M. C. Brantsma. geb barones Van Asbeck, D. H. v. d. Horst, geb. Cliaudron, D. - C. Segaar, geb. De Zwjjger. Z. S. M. v. Koope ren, geb. Lauian, Z. C. M. Duyster, geb. v. Leeuwen, Z. A. Koevoet, geb. Scliaapis, D. P. G. v. ISeijeren Bergen en Henegouwen, geb. Nieuwboer, D - A. J. v. Egmnnd, geb. v. Egmoud. 2 D. J. E. De Ridder, geb. Wassenaar, D. - A. C. Waasdorp, geb. Schuls, D. P. Erades, geb. Neuteboom, Z. E. v. d. Worm,geb. lVreiii, D. B. Aniba. geb. Karreman. Z. 11. M. Klein, geb. v. Ovost, Z C. C. II. Siljee, geb. Janssen, P Somerwil, geb. v. Kan. Z. 11. Cliaudron, geb. Kramp, Z. C. Roem. geb. v. Rbijn. D R. II. Meijer, geb. Oostveen, E. Koei. gel». Spek, D. G. Fleur, geb. v. Beek, Z. C Crama, geb. Lalerveer, D. OVERLEDEN: A. J C. Domis, geb. Nobel. w. 76 j. C. Zuurdeeg. D. 1 m. J. Palm. geb. DijkgraaT, 36 j. M. v. d. Linden, geb. Turenhout, D levenl. J. Gijzenii. w. 77 j, C P. v Schooien, geb. Verstraaten, 56 j. L. F. Servaas, 48 j. C. Dirksen. geb. Cassor, w. 69 j. M Lut, geb. Files, w. 90 j. - G. Ansem, 62 j. A. J. De llaas, geb. Iloogeveen. 63 j. L. Spierenburg, 55 j. J. Van Weizen, 57 j. II. Vlasveld. 77 j. S. C. Wassenbtng, D. 63 j. M. Henzen, D. lij. A. De Geus, geb Goedwalt, w. 74 j. C. Siljee, D. 4 w. R. G. Nouiën, 70 j. - C. Cornet, geb. De Jong, levenl. A. v. Ulden, geb. De Haas, w. 77 j. C. J. v. d. Linden, geb. v. Leeiiwerden. 27 j. GEHUWD: W. v. Wijk, jm. en E. Hunziker, jd. J. Schroef, jm. en L. v.Steyn, jd. 11 Crama, wed', en 51. Guley. wed. 11 T. E. v. Aarsen.jm. en A.Schalken, Jd. P. Eikerbout, wed', en C. Frankbuyzrn. jd. P. J. J. Zaalberg, jm. en C. v. d. Tuin. jd. C. v. Wetten, jm. en W. A. Kalmejjer, jd. P. C. Keltenis, jm. en C. v. Dam, jd. F. 51arqueuir, jm. en E. v. d. Bljj, jd. J. Zwanenburg, jm. en K. Reen, jd. Getrouwd: C. G. L. VAN WENSEN en Jours, 26 November 1884. J. E. DE JONG. De Heer en Slevrouw VAN WENSEN l)E JONG betuigen, ook namens wederzijdsche l et rekkingenhunnen welgemeenden dank voor de vele be- wjjzen van belangstelling bjj hun huweljjk ondervonden. OPENBAAR VERSLAG op Vrijdag 29 November, des avonds te 7 uren, in het Kerkgebouw der Luthersche Gemeente. VOORGANGER: Ds. EVELEIN. Na afloop van liet Verslag Vergadering van Leden en Begunstigers der Afdeeling, in de Consistoriekamer van bovengenoemd Kerkgebouw. W. SCIIEFFER. Het voorschrift van dit middel is gevondrn onder denagelaten papieren van den beroemden Zwccdschen Geneesheer YERNET, die in den hoogen ouderdom van honderd en vier jaren is overleden, terwijldeszelfs vader en grootvader den leefljjd van honderd twaalf en honderd dertig jaren hebben bereikt. Het was een familiegeheim, waarover hij zich in dezer voege uit laat: Aan het dagelijksch gebruik van dit Likeur wordt het lang leven van dit geslacht met regt toegeschreven Dit middel onderhoudt voortdurend de gezondheid, zonder dat men eenig ander geneesmiddel noch aderlating be hoeft. Het herstelt de kracht, wekt de levensgeesten op, neemt bevingen en aandoeningen der zenuwen weg, benevens alle onreine en slijmachtige stollen uit de maag, welke oorzaak zijn van slechte spijsvertering, alsook zuur, scheele hoofdpijn en oprispingen; liet doet de misselijkheid bedaren, doodt de wormen en maden, verlicht de walerzuchtigen en bevordert de maandelijksche zuivering der vrouwen, geneest de witte vloeden geeft de gezonde gelaatskleur en bij vermagering het verloren vleesch weder en pur geert onmerkbaar en dal wel zonder snijding in het Ijjf, en is alzoo van groot nut voor obstruction of verstopping van den onderbuik. Het neemt alle tusschenpoozende of afwisselende koortsen weg. Alle hoedanigheden van dit middel op te geven is overbodig, want in één woord: het is de Herstelling der menscheljjke natuur, omdat het tegen alle kwalen meer of min nuttig werkt. 5let gebruiksaanwijzing alleen echt verkrijgbaar: te 's IJage, SNABILIE, Apotheker, Buitenhof; Gouda, A. WOLFF Drogist, Grootemarkt, eu meer bekende Dépots in andere steden. J. P. Ct. GELACFF, Genuthter Corresp. Lid van het Genootschap ter bevordering der Genees- Ileel-, Verlos-, Schei- en Natuurkundo, te Nieuwtr-Amtltl.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3