DONDERDAG 27 NOVEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaart f 1.50, franco p. p 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. STADS-BERICIITEN. PROCES-VERBAAL. tan de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leiden den 25" iXoeember 1864 zijn ingeleverd om af te treden in 1885. Op heden den 26" November acliIIien honderd vier en tachtig in de gemeente Leiden, is door het bureau van stemopneming in de Ier inlevering van slem briefjes bestemde iaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is zamengcsteld uit den heer Louis Marie de Laat du Kanier. Burge meester, Voorzitter, en de hueren Hendrik Johannes Bool, en Mr. Nikulaas Karei Frederik Land, leden van den Gemeenteraad, stemopuemcrs. De Voorzitter plaatst op de lafel twee stembussen, bij hem den 25" November 1884 overgebracht uit de heide afdcclingen der gemeenten Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden dertien honderd leven en negentig stembriefjes te bevallen. Dit getal met de lijsten der kie/.ers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken lijnde, is gebleken Ie zijn even groot dan bel getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard twintig stembriefjes, die oningevuld zijn. Het gelal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest dertien honderd zeven en zeventig. Van dit getal zijn uitgebracht op de hoeren Mr. L. M. J. H. KerSlens 696 stemmen, A. L. De Sturler 671 en F. J. Los 5 stemmen, A. J. Krantz, M. W. Jaeger, Prof. P. Van Geer van Resteren en A. Van lick, ieder één stem. 4. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid verkregen zonder dat van invloed kan zijn dat één stembriefje hij vergissing werd ingeleverd bij de tweede afdeeling in plaats van bij de eerste waartoe het behoorde Mr. L. M J. 11. KERSTENS, Is derhalve vei kozen tot lid van den Gemeenteraad de heer Mr. L. M. J. 11. KERSTENS, Notaris alhier. En zijn legen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na alloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordig- heid van allen, die zicli in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 26" November 1884. DE KANTER. Voorzitter. BOOLI N. K. F. LAND, J Stemopnemers. BINN EN LAN DSC iJ E ti R I C li T K N. LEIDEN, 26 November. Gisteren trail in eene buitengewone vergadering der aldeeling Leiden en omstreken der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde de heer J. Btitlikofer als spreker op om zijne talrijke toehoorders een over zicht te geven van de flora en landbouw van den Alrikaansclten staat Liberia waarin spreker een lijd lang had vertoefd. Na ons de geographische ligging van dit land geschetst te hebben, beschreef ons spieker zijne hydro- en orographie, zijn klimaat, temperatuur, om eindelijk na deze algemeene be schouwingen tot de plantengroei zeil over te gaan. Deze werd verdeeld door spreker in de flora van het strand, van de moeras, der grassteppen en ein delijk der verwouden, welke elk op haar beurt ons op zeer uitvoerige wijze voor oogen werden gesteld; verder verhaalde hij ons verschillende zeer be langwekkende avonturen daar door hem hcleeld in gezelschap van zijn vriend en onzen stadgenoot Sala. De mishandelingen, de bedriegerijen en diefstal, waaraan zij van de zijde der inboorlingen bloot stonden, hun leven, hun lijden en eindelijk het afsterven van zijn vriend Sala, wekte ten zeerste de belangstelling der aanwezigen op, waarvan zij blijk gaven door de bijvalsbe tuigingen, waarmede zij spreker bij het eindigen van dit gedeelte zijner rede vereerden. Gedurende de pauze, welke hierop plaats natn, werden onder de vele aanwezige dames een zestal heerlijke planten verloot, lu het bijzonder trad de heer Bii likofer vervolgensin bespreking der aldaar groeiende planten zelve, hij onderscheidde deze in wildgroeiende en cultuurplantenhun groei, hun vorm, het gebruik dat de inboorlingen er van maakten, de oogst, alles werd ons medegedeeld en veel ons ie aanschouwen gegeven door het verlootten zelve der natuurvoortbrengselen, door spreker van die streken liter- henen gevoerd Deze bijzonder leerrijke woorden werden door allen zeer op prijs gesteld. Men schrijft ons liet volgende: In den Rijn, even btiiten de voorma lige lloogewoerd-poort, zwom gisteren gedurende den gauschen dag een kleine eendvogel, die zeker wel als een der kleinste beschouwd kan wor den en nog door niemand hier of elders gezien was, een ieder die hem zag was van meening dat er een kleine kooivogel in het water was geraakt; zij die het diertje ter hulp wilden komen, werden niet weinig verrast, wanneer de kleine, met eene ongeevenaarde vlugheid, ouder water dook, om op een alstand van 100 meters naar boven Ie komen alsof er niet naar Item was omgezien. Alle pogingen om de vogel naar eene sloot te drjjven en Item zoodoende in een sebakelnet te vangen, waren vruchteloos. Mogelijk dat door dit bericht de een of andere dierkundige hierover iets naders zal weten mede te deelett, daar het zeker is. dat deze op onze nabij zijnde plassen niet wordt gevonden. De grootte en kleur was als die van een kleine kwartel. De regeering van Victoria heeft aan den staat der Nederlanden ter plaatsing in 's rijks einographisch museum te Leiden geschonken eene verzameling etnographische voorwerpen van naturellenstammen aldaarbe- I nevens een aantal meest botanische werken, facsimiles van goudklompen, mineralen, afbeeldingen van landbouw-voortbrengseleuflesschen met Euca lyptus praeparaten. stereotypen, kaarten de fauna van Victoria voor stellende, landkaarten en brochures, mitsgaders een reddingsloep en red dingsboei, alles afkomstig van de Amsterdamsche tentoonstelling. Al wat buiten de etnographische voorwerpen ontvangen is, is deels reeds aan ver schillende instellingen algegeven, deels nog onverdeeld onder bewaring ver bleven van den directeur van het rijks etnographisch museum. Aan de re- geering te Victoria is een tegengeschenk gezonden, bestaande uit verschil lende boekwerken voor rekening of met subsidie van den Nederlandschen staat uitgegeven, benevens een twaalftal afgietsels van meerendeels zilveren voorwerpen, in 1877 te Leeuwarden tentoongesteld geweest. De hoofdcommissie voor de behartiging van de Nederlandsche belangen ap de internationale tentoonstelling te Antwerpen in 1885 te houdenbrengt ter keunis van belanghebbenden bij den tuinbouw, dat gratis plaatsruimte wordt toegestaan aan diegenen, die genegen zijn, door sierlijken aanleg hunner inzendingen (bloemen en planten) de tuinbouwtentoonstelling op te luisteren, onder de voorwaarde evenwel, dat gedurende den geheelen duur der tentoonstelling die aanplaiilingen goed zullen moeten worden onderhou den. Belanghebbenden zullen dienaangaande zich moeten verstaan met het uitvoerend comité te Antwerpen. De Staatscourant van 26 Nov. bevat de statuten der maatschappij tot exploitatie van het hotel «Huis en Duin", te Noordwijk, met een kapitaal van 50.000 in aandeelen van f 500, waarvan bjj de oprichting 66 aandeelen of 38 000 genomen zijn. De overige aandeelen moeten binnen drie jaren zijn geplaatst. Benoemd zijn: lot directeur de heer J. A. Bientjes te Noord- wijk; lot commissarissen de heeren J. T. Kok en W. A. G. Jansen te Utrecht en A. R. Freetn te Arnhem. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schat kist op 22 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank ƒ3,241.082.94, en bij de betaalmeesters 2 055,011.06%- Te zamen 5,296,094.00%. Daar een groot gedeelte van de op 1 November en 1 December 1884 vervallende termijnen van de koopsom der geldleening 1884 voor den dienst van 's rijks scha kist niet gevorderd zal worden, heeft de minister van finan- cién aan het bankiers-consortium, dat de geldleening genomen heeft, voor gesteld en heeft deze dat voorstel aangenomen, om de betaling van een ge deelte van die termijnen drie maanden uit te stellen, behoudens vergoeding van renten. Ook het Nederl. uitgeversbond heeft zich tot de tweede kamer gewend met een bezwaarschrift tegen de letterkundige overeenkomst met Duitsch- land, waarvan adressant, op de van elders bekende gronden, verklaart, dat het tractaat van alle zijden tegen de stoffelijke en zedelijke belangen van ons land indruischt en dat de eenige en waardige houding tegenover dit ontwerp van wet is: onvoorwaardelijke en unanieme verwerping. Bjj de op 24 en 25 dezer te 's llage gehouden acte-examens voor mid delbaar onderwijs werden geëxamineerdvoor Nederlandsch 1 candidaat, die toegelaten werd. de heer M. Mieras, van Wolfaartsdijk; voor boekhouden 1 candidaat. die afgewezen werd; voor geschiedenis 2 candidaten, waarvan 1 afgewezen en 1 toegelaten, de heer F. W. Niegeman, uit Kuilenburg. Gis teren werden voor gymnastiek geëxamineerd 5 candidaten, waarvan 1 toe gelaten, de heer H. Ouderkerk, van Gouda. - Uitslag van het op 24 November te Utrecht gehouden examen in de Engelsche taal: acte A: Van de 6 cand. 2 toegel., nam. de heeren B. W. Boiirdellon van Wijhc, en L. v. d. Wal, van Harlingen. 25 Nov. Engelsch I (M. O.). Acte A., 5 mann. candidaten; geslaagd de heeren A. E. H. Swaen I van Haarlem, en 11. P. Ewers, van Amsterdam. 24 en 25 Nov. Fransch (M. O 1 Acte A., opgeroepen 6 cand. (mann); geëxamineerd 3, afgewezen 2; toege laten de heer T. Th. Bartels, van Amsterdam. Binnenkort verschijnt een nieuw reglement op den inwendigen dienit der infanterie. Enkele nommers zjjn reeds verschenen, maar nog niet in den handel verkrijgbaar gesteld.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1